Cultuur moet veel meer samen doen Boek over Schouwse familie in de maak H 22 zeeland Bruinvistellers naarstig op zoek naar motorbootjes Roeiers in zeilwedstrijd zaterdag 2 juni 2012 Nadruk ligt op jeugd en jongeren door Ali Pankow zierikzee - Voor het voortbestaan van culturele instellingen is het in deze tijd van financiële krapte van het grootste belang dat zij meer gaan samenwerken. Het is aan de gemeenten om die onderlinge ver bindingen te stimuleren. Dat staat in de uitgangspuntennoti tie van het Samenwerkingsver band Welzijnszorg Oosterschelde- regio (SWVO). Het college van B en W van Schouwen-Duiveland heeft besloten in te stemmen met de uitgangspunten en het voorge stelde beleid in deze notitie. „Gemeenten en instellingen staan voor de uitdaging de kwaliteit over eind te houden met minder mid delen." Die omschrijving geldt als onderbouwing voor de noodzaak de regionale afstemming binnen het SWVO te verbreden. Tot nu was dit beperkt tot afspraken over subsidiëring van bibliotheekwerk, de jeugdtheaterschool, Centrum voor Kunst- en Cultuureducatie en Kunstuitleen de Bevelanden. De provincie gebruikte de werk groep SWVO wel ook als platform voor overleg over de regio-arrange menten. Volgens de notitie spreken de ge meentelijke vertegenwoordigers el- BRUINISSE - De sloeproeiers van Snoque Deux varen vandaag mee met de zeilers tijdens de wedstrijd '40 Mijl van Bru' over het Grevelin- genmeer. Start en finish zijn in de Jachtha ven Bruinisse. De roeiers starten om 7.30 uur, een uur vóór de eer ste zeilklasse. De acht mannen in de spiegelsloep Guinevere hebben tenminste acht uur nodig om het rondje van 74 kilometer (40 zee mijlen) op de Grevelingen af te leg gen. Doel van deze prestatie is geld op te halen voor het Tom Voute Fonds dat onderzoek naar kanker bij kinderen financiert. De roeiers laten zich per mijl sponsoren. Het idee voor de actie ontstond in overleg met Visser Watersport, dat zich gedurende het hele jaar inzet voor dit fonds. Aan de doublehan- ded wedstrijd 40 Mijl van Bru doen vandaag 150 zeilboten mee. door Esme Soesman kaar echter tegenwoordig ook steeds vaker in de wandelgangen over thema's als muziekonderwijs, museumbeleid, Week van de ama teurkunst, evenals over lokale be leidskeuzes. Volgens het SWVO zijn dit alle maal zaken waar regionale afstem ming ook echt noodzakelijk voor wordt als gevolg van de bezuinigin gen. Culturele initiatieven in de ene regio kunnen immers concur rerend of juist aanvullend zijn op het aanbod in andere gemeenten. Volgens de notitie kan de Ooster- schelderegio zich met de vele band jes, koren, orkesten en festivals pro fileren als een aantrekkelijke mu- ziekregio voor inwoners en toeris ten. In dit verband wordt daarom ook gepleit voor meer samenhang, afstemming en versterking van ac tiviteiten met name in het kader van het regionale kunstenarrange ment. De nadruk in de regionale samen werking op het gebied van cultuur ligt op jeugd en jongeren. Dat moet in de praktijk resulteren in: aandacht voor cultuureducatie (voor basis- en voortgezet onder wijs, jeugdtheaterschool, muziek onderwijs) en in het stimuleren van samenwerking tussen biblio theek en scholen. Ze ontmoeten elkaar sinds 1964 elk jaar, steevast het weekend na Pinksteren: de kleinkinderen van Aal tje Willemina Hanse - Dalebout, geboren op 14 augustus 1869 te El- lemeet. Met aanhang erbij komen er een stuk of 25 personen bij elkaar. Eén van hen, Ton Hanse (geboren in Burgh-Haamstede in 1948) uit Oostkapelle, presenteert dit jaar tij dens de reünie iets bijzonders. Met Gerrit van den Bosch is hij druk doende een boek te schrijven over de familie Dalebout-Boot op Schouwen-Duiveland, over de pe riode van 1886 tot 2012. Wat tekst betreft is het lijvige boek nagenoeg af De zoektocht naar fotomate riaal is echter nog gaande. Hanse hoopt dat er foto's boven tafel ko men die op de één of andere ma nier in verband staan met deze fa milie. „Om het verhaal te verleven digen", licht hij zijn zoektocht toe. Het door genealogieliefhebber Jaap Huigens uit Kerkwerve in 1983 gemaakte en in 2003 geactuali seerde stamboomböëk van de fa milie Hanse was de inspiratiebron voor het boek. De regionaal beken de stamboomvorser bracht de fa milie, waarvan de oorsprong terug gaat tot Jacob Hanse (geboren tus sen 1640 en 1645 en overleden als landbouwer te Ellemeet in 1718) in een schematisch overzicht bijeen. De vader van Ton is zoon van diens nakomeling Maarten Olivier Hanse én van Aaltje Willemina Dalebout. Huigens heeft zich nu ook op het uitpluizen van de stam boom van de Dalebouten gestort over de periode 1640 tot 2010. Ton dook ondertussen in de verhalen achter de namen en getallen van zijn familie Dalebout-Boot. „Ik ben daar in 2008 mee begonnen. Toen stond er nog niets op papier. Ik dacht: daar zit best een mooi verhaal in." Cruciaal in dat verhaal is een foto van het gezin Dalebout uit 1902, waarop de twaalf kinde ren van het echtpaar Adriaan Dale bout en Martina Boot staan. Eén van die kinderen is Aaltje Willemi na Hanse - Dalebout; Ton's oma. Hij kent die foto uit zijn prille jeugd. Pas veel later ontdekte hij dat ermee was gerommeld. Van twee van de broers van zijn oma zijn de hoofden er namelijk later bijgeplakt. Het gaat om Maarten en Abraham (tweede van links en vierde van rechts) die, met nog een derde broer (Wil lem), rond 1900 naar Amerika emi greerden. Toen Willem even terug in Nederland was, werd de (aan vankelijk incomplete) foto gescho ten. Met wat trucage is de familie compleet gemaakt. Die Amerikaanse tak is in het boek allesbehalve onderbelicht. In 2008 maakte Ton Hanse met zijn broer een rondreis door Amerika toen hij in een hotel in Utah op de naam Dalebout stuitte. Eenmaal te rug in Nederland besloot hij dat lijntje verder te onderzoeken ën stuurde hij een mail naar een zeke re Richard Dalebout. „De volgen de dag had ik al een mail terug. Hij bleek een achterneef te zijn en een boek over zijn familie te hebben geschreven. Toen had ik opeens heel veel informatie over die drie broers." En warme contacten met zijn achterneven 'en -nichten in Amerika, die tot op de dag van vandaag duren. Reden ook om het boek meteen maar van een Engel se vertaling te voorzien. „Mijn va der had 64 neven en nichten op Schouwen-Duiveland en hij had 24 neven en nichten in Amerika. Alleen van moeders kant." Later zijn nog nakomelingen naar onder meer China ep Australië verhuisd. anse was van jongs af aan geïnteresseerd in de fami liegeschiedenis. „Willen weten waar je vandaan komt, wat je roots zijn." Dat levert niet alleen antwoorden, maar ook vragen op. „Over bijvoorbeeld duurzaam on dernemerschap. De familie van mijn oma's heeft 300 jaar lang een boerderij in stand gehouden. Kun nen wij dat ook met onze cam ping in Westenschouwen doen?" Ton Hanse is van kinds af geïnteresseerd in zijn roots, foto Dirk-Jan Gjeltema door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Volgende week zater dag gaan weer ruim dertig vrijwilli gers van stichting Rugvin de Oos- terschelde op voor de jaarlijkse bruinvistelling. Tenminste, als zich voor die tijd genoeg vrijwillige schippers hebben aangemeld. „Tellers hebben we genoeg", zegt Roger van Veken van stichting Rugvin. „Maar er zijn nog maar twee boten aangemeld." Om de jaarlijkse scan van de bruinvis goed uit te kunnen voeren zijn er negen a tien motorbootjes nodig. Deze bootjes varen op enige af stand van elkaar in colonne van west naar oost en 'kammen' zo de hele Oosterschelde uit. „Per boot gaan er twee of drie tellers aan boord. Dit zijn vrijwilligers die ge traind zijn in het spotten van bruinvissen", zegt van der Veken. „Onderling hebben ze contact om dubbele tellingen te voorkomen." De bootjes vertrekken vanuit Burghsluis, Roompot Marina en ter hoogte van de Roggenplaat. Af hankelijk van het getij varen ze zo ver mogelijk door naar het het wes telijk deel van de Oosterschelde; de Krammersluizen, de Krabben- kreek en richting de Oesterdam. „Omdat we onderweg de Zeeland- brug passeren, is het van belang dat de bootjes daar onderdoor kun nen varen, zodat ze niet hoeven om te varen of te wachten tot de brug opengaat." Andere vereisten zijn dat de boten een snelheid van zes knopen kunnen varen en dat er een GPS-systeem aan boord is om de vooraf uitgestippelde route te kunnen volgen. Mochten er niet genoeg vrijwilligers zijn of is het weer te slecht om te kunnen tel len, dan wijkt de organisatie uit naar zondag 10 juni of het week end van 23 en 24 juni. Het aantal bruinvissen in de Oos terschelde neemt de laatste jaren rap toe. Vorig jaar werden er 64 ge teld, in 2010 kwamen de tellers niet verder dan 37 bruinvissen. „De laatste tijd gebeuren er vreem de dingen. Veel bruinvissen spoe len dood aan." Ondermeer aan de hand van de telgegevens hopen'on derzoekers van stichting Rugvin meer- over het gedrag van de die ren in de Oosterschelde te weten te komen. Meer info en opgeven kan via www.rngvin.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 94