'Altijd gelazer, altijd leuk' PZC kijktip Lekker op boevenjacht in de nacht kijken luisteren zaterdag, 22.50 uur Geliefd of gehaat bij fans, een tussenweg is er niet, Lang niet iedereen waardeert Bert Maalderinks functie als luis in de pels van het Nederlands elftal. Zo had hij 'gedoe' met ex-bonds- coach Marco van Basten, die voor een open microfoon perschef te gen Kees Jansma zei wel ldaar te zijn met de kritische vragen van 'Bertje'. Dick Advocaat was boos omdat Maalderink hem Dikkie Dik noemde. En er was volkswoe de over opnamen van een beslo ten bedoelde Oranjetraining, van uit een verlaten pand in Portugal. Cameraman Martien Appelman gniffelt en toont foto's van het WK 2010, waar hij vanuit de strui ken op een berg in Zuid-Afrika, en 'verkleed' als boom, wederom een besloten training filmde. Achter hem, tussen de struiken, liggen Maalderink en Rutten in het zand. Met name als de spanning rond grote toernooien toeneemt, wor den Maalderinks kritische vragen - tegenstanders betitelen zijn stijl als 'zuigen en sarren' - hem steeds minder in dank afgenomen. Wat mensen over hem zeggen via socia le media, volgt hij daarom per defi nitie niet. „Daar moet je in dit vak niet aan beginnen. 'Wij staan ach ter onze jongens.' Ik ook, maar je mag toch wel constateren wat wel en niet goed was." Beelden van een besloten training zullen we komend EK, dat vrijdag begint, niet zien, verwacht Maalde rink. „Als de bondscoach écht be sloten wil trainen, doet hij dat. Op alle voorgaande toernooien deden ze dat op een plek die te filmen was vanaf de openbare weg. Maar als iedere passant hen kan zien, waarom zou ik ze dan niet mogen filmen? Nu wordt er volgens mij getraind in een stadion dat geheel is afgesloten. Je zal ons dan niet in de weer zien met helikopters." Hij behoudt graag zijn anonimiteit bij het grote publiek. Soms lukt dat niet. Zoals bij het laatste WK, op de luchthaven van Kaapstad, toen een stomdronken fan voor een foto bij hem op schoot wilde kruipen. Appelman: „Het begon met 'effe een fotootje Bertje, Ber tje, kom, lach eens', maar het werd al snel stomvervelend." Waarop ge luidsman Ronald Rutten, ook als sergeant-majoor actief bij de reser visten, het gedoe beëindigde met een hoogst effectieve duw. Maalde rink grijnzend: „Er waren vliegtui gen daar die lager vlogen." Maalderink volgt Oranje zoals hij al jaren doet: vanaf de eerste voor bereidingen. Rutten en Appelman, zijn min of meer vaste begeleiders. „Ik kan het goed met hen vinden, op zo'n toernooi is dat belangrijk. Bij het eten praten we nooit over Bert Maalderink (midden) is de komende tijd weer 'getrouwd' met zijn teamgenoten, foto Jerry Lampen/GPD voetbal, ik zou knettergek worden als het alleen daarover ging. Ik zou met hen op vakantie kunnen, dat zou ik met de meeste collega's lie ver niet doen. Het is een paar we ken een huwelijk, al slapen we nog net niet bij elkaar. We zijn ons eigen eiland in zo'n periode." Zijn 'teamgenoten' weten precies wat hij zoekt: het ongebruikelijke, het onverwachte, de subtiele grap. Maalderink: „Het moet vooral ook leuke tv worden. Wat op een trai ning gebeurt, heb ik in 30 secon den verteld. Het moet iets meer zijn dan dat. Het gaat tussen Hun- telaar en Van Persie in de spits. Ze zijn met afwerkoefeningen bezig, Huntelaar scoort, Van Persie komt naar hem toe en geeft hem een tik je. Dat tikje wil ik hebben. Ik weet wel, waar hebben we het eigenlijk over? Maar als je dagenlang bij het Nederlands elftal zit, kan zoiets je dag goedmaken." Appelman: „De uitdaging is elke dag iets heel anders te maken. Bij een training is een goed overzicht over het hele veld belangrijk. We overleggen over zaken die spelen in het team. Op sommige dagen ge beurt er niks, het mooiste is als je dan toch nog iets moois hebt." Onderscheid is belangrijk, zegt Maalderink. Zo bleef hij na de oe fenwedstrijd van Oranje tegen Bayem München, waarbij Robben werd uitgefloten, wachten op de getergde speler, hoewel Robben al naar huis zou zijn. Niet dus. „Hij wilde niks zeggen, maar we had den hem wel mooi als enige. Als je zeven weken bij Oranje zit en je hebt wat niemand anders uit Ne derland heeft, dan is de dag goed." Met bondscoach Bert van Marwijk kan Maalderink naar eigen zeggen redelijk door een deur: „Hij heeft niet van die ontplofmomenten als Dick Advocaat."'Maar hij weet dat het zo kan veranderen als Oranje niet goed presteert en de druk gro ter wordt. „Als alles van een leien dakje gaat, is er minder gedoe over onze reportages. Ik ben echt niet kritisch om het kritisch zijn. Als er geen kritische vragen nodig zijn, ga ik ze niet stellen. Ik vraag alles. Als ik zelf voel dat een bepaalde vraag hard kan overkomen, laat ik dat wel merken door mijn gezichts uitdrukking. Dan klinkt-ie voor de kijker misschien wat harder dan een speler het ervaart. Als er iets speelt, vraag ik ernaar. Als ik Rob ben voor de camera heb, verzwijg ik die gemiste penalty niet." Bij schaatsers is hij doorgaans wat voorzichtiger, die zijn volgens hem kwetsbaarder. „Schaatsers zijn van de regio, voetballers van de stad. Ze hebben ook geen bondscoach, geen perschef zoals bij het Nederlands elftal." Appelman grijnst breed als het ge sprek komt op het moment dat Maalderink in tranen was bij de gouden medaille van Ireen Wiïst bij haar eerste Olympische Spelen, in Turijn. „Favoriete onderwerp van Martien", zegt Maalderink. „Dat is me lang nagedragen. Maar soms ben je getuige van momen ten die je niet onberoerd laten. Ik had het ook toen het Nederlands elftal twee jaar geleden van Brazi lië won. Ik interviewde Sneijder en in de uitzending was het niet te horen, maar toen schoten bij mij ook de tranen in de ogen." Wat hij van dit EK verwacht? „Ik denk dat het gaat zoals het altijd gaat, dat Nederland dé"poule des doods weerstaat. Dan denken we 'wat zijn we goed' en verliezen we in een later stadium van een min dere tegenstander. Aan de andere kant, ik heb wel vertrouwen in de bondscoach, die er in Zuid-Afrika voor zorgde dat de jongens tot in hun vezels géconcentreerd waren." Als Nederland er voortijdig uitligt, gaat ook Maalderink naar huis. Zijn jongste zoon Robbe, geboren tijdens het EK van 2004 in Portu gal, is 29 juni jarig, twee dagen voor de finale. Daar wil hij bij zijn. Tot dan laat hij zich graag onder dompelen in het EK-spektakel. „Ik denk weieens: wordt het niet tijd voor iets anders? Maar als ik dan aan de lijn sta met de boze Van Bommel, de boze Van Mar wijk spreek of Robben zie die naar buiten wil sluipen, dan vind ik het allemaal toch weer hartstikke leuk. Altijd gelazer, altijd leuk." M Reageren? redactie.media@wegener.nl Bert Maalderink, de vaste NOS-volger van het Nederlands elftal, reist morgen (zondag) naar het EK in Polen en Oekraïne, met cameraman Martien Appelman en geluidsman Ronald Rutten. „Wij zijn ons eigen eiland." door Monique Brandt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 81