We gaan Charkov naar toe... Het Nederlands elftal speelt de groepswedstrijden van het EK voetbal in Charkov. In een wijk die de Bijlmer op Beverly Hills doet lijken. In de rest van de stad in Oekraïne, zo merkte Joost Brantjes, is het echter goed toeven. Poznan Warschau Charkov CHARKOV ligt op 2.186 kilo meter van Amsterdam. Vliegen via Kiev met Ukraine Internatio nal Airlines: www.flyuia.com De trein doet er ruim 41 uur over, via Berlijn en Kiev. Sche ma's kunnen nog veranderen. Meer info en tickets via: www.treinreiswinkel.nl Goede middenklasse hotels zijn: Chichikov Hotel www.chichikov-hotel.com.ua Hotel Aurora www.hotel-aurora.com.ua City Club Hotel www.hotel-citydub.com Pletnevsky hostel www.pletnevsky@mail.ru De beste reisgids is de tweede editie van Kharkiv Visitor's Gui de, een must als je meer wilt we ten over de stad. Te koop voor 6 euro in de kiosk bij de Assump tion-kathedraal. Meer info over de stad op www.charkov-oekraine.nl m reizen@wegener.nl ia reizen |ggg| 024-3650360 isssi Zaterdag 2 juni 2012 De centrale markt, in de volks mond Blagovenshchensky, is de grootste in Oekraïne en van dusda nige omvang, dat je er makkelijk verdwaalt. Je kunt het zo gek niet bedenken of het is te koop aan de oever van de rivier Lopan. Verse waar als eieren, granaatappels en kruiden, maar ook een legeruitrus- ting, een stek van een pruimen boom, de badkamerinrichting of een tweedehands bontjas. Nederland speelt minimaal drie duels in het Metalist-stadion, in een wijk die de Bijlmermeer op Beverly Hills doet lijken. Grauwe flatgebouwen, wegen met gaten en containers waar het vuil uitpuilt vormen de achtergrond van het stadion. Op de stoep van een apo theek verkopen vrouwen zelfver- bouwde groenten, een trolleybus waarvan de ramen jaren niet zijn gewassen, waggelt voorbij. Nee, dan het Kharkov Art Mu seum. Dat heeft een collectie waar menig museum van faam graag een paar zalen voor leegruimt. Fer dinand Bol, Albert Cuyp, Jan van Scorel en Albrecht Dürer, zestien- de-eeuwse iconen en een zaal vol schilderijen van Tlja Repin, maken een bezoek tot een feest. Maar Re- pin, die in 2002 in het Groninger Museum een door 250.000 men sen bezochte overzichtstentoon stelling had, zou zich in zijn graf omdraaien als hij zou zien hoe zijn doeken er bijhangen, op blad derend behang. De verhouding be zoeker-suppoost is een op vijf, de dames doen nog net moeite het licht aan te klikken als je een zaal betreedt. Je vraagt je af waarom niet een van de vele Nieuwe Rij- Charkov, met 1,4 mil joen inwoners na hoofdstad Kiev de grootste stad van Oek raïne, ligt hemelsbreed op 2.186 kilometer van Amster dam. Het is geen sinecure er te ko men. Vliegen gaat het snelst, met een overstap in Kiev. Maar als treinenthousiasteling kies ik het spoor, het traject opbrekend met nachten in Warschau en Kiev én in de trein zelf Het station van Charkov is zoals je ze alleen in de "voormalige Sovjetre publieken ziet: groot als een kathe draal, kroonluchters aan de meters hoge plafonds, kiosken die alles verkopen om de reis te veraangena men en taxichauffeurs met pet en snor, die je in hun Volga willen lokken. In het centrum van de stad ligt het prachtige kloostercom plex Holy Shroud, met twee ker ken, een seminarie en een admini stratiegebouw. De Holy Shroud-ka- thedraal werd gebouwd vanaf 1689. Het oudste stenen gebouw van de stad, met eigele muren en bladgouden daken, heeft een op knapbeurt achter de rug en staat er nu weer optimaal bij. Steek de rivier over, loop de hele Poltavsky Shlaykh af en lees in de Kharkiv Visitor's Guide meer over de gebouwen die je passeert. Hal verwege de straat ga je naar rechts, naar de Annunciatiekathedraal in de Karl Marxstraat. Gebouwd aan het einde van de negentiende eeuw, in neo-Byzantijnse stijl, is deze kerk de grootste ordiodoxe kerk van Charkov. Ga zeker het roodwitgestreepte gebouw binnen voor het prachtige interieur. ken zich erover ontfermt, door er geld in te pompen voor renovatie. Ruim 20 procent van de inwoners van Charkov is student. We vol gen een aantal naar restaurant Pu- zata Khata voor Oekraïnse kost. Aan de Sumskastraat zit het restau rant, in een ijsblauw gestuct pand uit het einde van de negentiende eeuw. Ingericht als boerderij, ser veersters lopen in klederdracht. Je krijgt er borsjtsj, de heerlijke soep van rode bieten met verse dille en een lepel zure room, en pelmeni, wat nog het meeste op ravioli lijkt. Om de prijzen hoefje het niet te laten, McDonald's is duurder. De Sumskastraat is een van de ver keersaders van de stad en heeft veel fraaie gebouwen. Via het Ta- ras Shevchenko-park kom je uit op het grootste plein van Europa, het Svobody- of Vrijheidsplein. Dat is deze maand de lokale fan- zone, met plaats voor 100.000 man. Aan het plein staat ook de eerste wolkenkrabber van de Sov jet-Unie, onderdeel van het Derzh- prom-gebouw, naast de Vasyl Kara- zin-universiteit. Dat is een prima plek voor koffie. De studenten in Charkov vinden het prachtig hun Engels te kunnen oefenen. ?wï Reageren? redactie.reizen@wegener.nl foto's EPA en Joost Brantjes De wijk waar het Nederlands elftal moet voetballen oogt weliswaar troosteloos, maar verder heeft Charkov heel veel fraais te bieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75