SS reizen@wegener.nl 15 reizen ^iwmlS ma iccnien J 024-3650360 Zaterdag 2 juni 2012 S® KIEV iigt op 1.990 kilometer van Utrecht. Vliegen met www.klm.nl of www.flyuia.com De trein via Berlijn en Warschau doet er bijna 32 uur over, zie www.treinreiswinkel.nl Ook Kiev kent de In Your Pocket gids, haal hem bijvoorbeeld in het Hyatt. Kijk ook op website www.inyourpocket.com Meer info over Kiev op www.landen- web.net/oekraine/kiev/ Grote foto boven: Uitzicht vanaf de toren van de Sint-Annakerk over het Zamkowyplein in de Oude Stad van Warschau. Grote foto onder. Op het Mikhailovskyplein in Kiev bevindt zich het gouden klooster van St. Michael, foto's EPA, GPD en Joost Brantjes KReageren? - redactie.reizen@wegener.nl kussen devoot iconen. In het complex be vindt zich ook het Museum of Historical Va luables, met een collectie van onder meer Scy- tisch goud uit de vierde eeuw voor Christus en een rijke verzameling van zilver. Dicht bij Lavra ligt een heel ander museum, dat van de Grote Patriottische Oorlog. Buiten staan vliegtuigen en grote bronzen beelden van vechtende soldaten. Bombastische mu ziek klinkt uit de boxen en een 62 meter hoog beeld van de Moeder van het Moederland toont een vrouw met vreemde lichaamsver houdingen en strijdvaardig opgeheven zwaard. Binnen gaat vooral de zaal over de jo denvervolging door merg en been. Diepte punt: een paar handschoenen gemaakt van mensenhuid. De beroemdste straat van Kiev, Andriyivsky Uzviz, kronkelt via het Boelgakov-museum en kleine winkels omhoog naar de majestu euze Sint Andreaskerk. Die is recent gereno veerd, het stucwerk in ijsblauw staat er weer optimaal bij. In het centrum wordt de Bessa- rabska-markt niet bezocht door Oekraïners die hun hryvnias tellen voor ze ze uitgeven. Maar het gebouw is een mooi voorbeeld van de architectuur van rond 1900, waarbij opti maal gebruik gemaakt werd van beschikbaar daglicht. Dicht bij het Nezalezhnostiplein, iets verder op, vind je in een zijstraat van Khreschatyk (de hele straat heeft nummer 15) een aaneen schakeling van dure merken. Loop wat verder om de wijk Lipki te bewonderen, mooier wor den de straten en huizen in Kiev niet. Eindig je wandeling met het Huis met de Chimae ra's, in surrealistische jugendstil architectuur, en de Nationale Bank van Oekraïne, waarvan de ontwerpers de Italiaanse renaissance goed hebben bestudeerd. w SR WARSCHAU ligt op 1.200 kilometer van Utrecht. Vliegen vanaf Amsterdam met www.klm.nl of www.lot.com. Of vanaf Eindhoven met budget airline www.wizzair.com De trein doet er vanaf Utrecht 15 uur over, info en boekingen via www.trein- reiswinkel.nl Een goed middenklassehotel is het net gerenoveerde Metropol, dicht bij het station www.hotelmetropol.com Haal bij de receptie van een vijfsterrenho tel Warsaw, In Your Pocket, een zeer in formatieve gratis gids voor de stad. Meer info over Warschau en Polen op www.polen.travel sluiten zoals zij het vaak doen: een bezoek aan Zakaski Przekaski op Krakowskie Przed- miescie. Een zelfbenoemde bistro, maar de vergelijking met een shoarmatent op het Rem- brandtplein om drie uur 's nachts is gauw ge maakt. De ellebogen zijn nodig om de bar te bereiken voor bier en wodka, zo druk is het. In Zakaski eindigen Polen hun nacht met sled- zie, brood met gezouten haring en ui of met nóziki, een aspic met varkenspoot. Na een heerlijke nacht in de trein kom ik de volgende ochtend om half elf in Kiev aan. Het station is rijk gedeco reerd en van een formaat dat Nederland niet kent. Bij het korte stukje lopen naar het me trostation valt op hoeveel reclame er is. Ie kunt geen kant opkijken of er is wel knippe rend neon, een reclamezuil of een billboard. Gelukkig is dat niet het geval in Lavra, een in 1051 gesticht kloostercomplex. Hoog boven de rivier de Dnjepr glimmen de uivormige koe pels in de zon en vrouwen met bedekte haren daat die lijkt te bezwijken onder zijn machine geweer, een hommage aan kinderen die stier ven bij de Opstand van Warschau in 1944. Ik denk even aan extreme opwarming van de aarde. Want wie verwacht een palmboom in Polen? Die is middelpunt van de rotonde De Gaulle en is een kunstwerk van Joanna Raj- kowska. Na een bezoek aan Tel Aviv meende ze dat Warschau wel wat tropische inspiratie kon gebruiken. Het was bedoeld als kerstgrap, maar de stadsbevolking was zo enthousiast, dat de boom mag blijven. De Pavilony is een labyrint van goedkope bars aan de chique winkelstraat Nowi Swiat. Er wordt door studenten vrolijk gepimpeld, in een twintigtal barretjes. De inrichting lijkt bij elkaar gesprokkeld van oma's zolder en halve liters Tyskie-bier kosten er maar 6 zloty, de Poolse munt. In de kelder van bar Pewex vraagt de Poolse jeugd mij aan te schuiven. Het zijn vrolijke, hoogopgeleide mensen, die grappen maken over de website van Wilders en mij aanraden een avond Warschau af te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71