De trots van de Polen reizen^ Denken aan Peter yi Sport, wetenschap, uitgaan, kunst, cultuur en prachtige architectuur. In Warschau en Kiev, de belangrijkste speelsteden tijdens het aanstaande EK voetbal, vond Joost Brantjes tal van aanknopingspunten voor een toptijd! Zaterdag 2 juni 2012 lm Bijzonder vind ik het, dat Polen en Oekraïne het EK voetbal organiseren. Polen kan ik me nog voorstel len. Een groot deel van de werkende bevolking van dat land heeft immers een connectie met het Westen, of dat nu als stukadoor of als aardbeienplukker is. Voor Oekraïne ligt dat anders. Wie de grens oversteekt, ziet het meteen. Je gaat honderd jaar terug in de tijd. Waar in Polen de moderne dorsmachine het platteland doorkruist, is dat in Oekraïne nog steeds paard en wagen. De bevolking lijkt zo weggelopen uit een dramatisch realistische film over armoe en depressie. Interessant om te zien, maar gastland van een voetbalfeest? Ik wil de EK-bezoeker een paar adviezen geven. Neem een fotoboekje mee, waarin eten staat afgebeeld met bijschrif ten in vele talen. Zo'n boekje bestaat en is geen overbodige luxe. Oekraïners spreken geen woord 'over de grens'. Zelfs 'ja en nee' in het Engels wordt vaak door elkaar gehaald. U denkt dat bij 'yes' de bestelling is begrepen, maar de ober brengt het verkeerde en bedoelde 'no'. Om te voorkomen dat u in res taurants kip, koe of groente moet uitbeelden, kunt u het beste zo'n fotoboekje in de zak steken. Campings heb ik in Oekraïne vrijwel nergens gezien. Zelfs niet tijdens een officiële campingreis. Tenten moeten wor den opgeslagen bij parkeerplaatsen naast kleine hotelletjes. Wie stroom wil om de schotelantenne te gebruiken, moet vroeg komen. Het gevecht om de ampères ontvlamt direct wanneer de eerste kampeerders arriveren. Leer wodka drinken. Oekraïne kent veel gebruiken, waarvan de meeste worden overgoten met wodka. Maakt u bijvoorbeeld kennis met een inlander, dan is het gezamenlijk consumeren van minimaal één fles geen uitzondering. En hoe zuiver de wodka hier ook uit de bron komt, de ongeoefende drinker zal het bezuren. Uit ervaring kan ik u adviseren dat het beter is in een vroeg, nuchter stadium de nieu we vriendschap te verbreken en snel weer richting uw eigen kratje bief te vertrekken. Omgang met de politie dient te worden vermeden. Maar bij wat langer verblijf kunt u er waarschijnlijk niet omheen. Iedereen wordt wel eens aangehou den omdat er een overtreding is geconstateerd. Die is meestal niet echt begaan, maar wegens de taalbar rière is een gesprek hierover met de dienders nooit mogelijk. Zonde van het geld, maar u bent het écht kwijt. Een paar jaar geleden was een boete nog standaard 20 euro, de EK-prijzen zijn zonder twijfel veel hoger. Maak bekend dat u Nederlander bent en alleen maar op een Duitser lijkt. Oekraïne heeft gruwelijk geleden in de Tweede Wereldoorlog, als gastland van het oostfront. De Duitsers maakten er veel krijgsgevangenen, die gedwongen voor het Duitse Rijk moesten vechten, in alle delen van Eu ropa. Zo kwam Oekraïner Peter Demtsjenko in Groningen terecht. Hij moest helpen voorkomen dat de Canadezen de stad bevrijdden. Peter voelde er niets voor en deserteerde. Meteen schotwond aan zijn hoofd belandde hij doodsbang in de schuur van mijn grootouders. Tijdens de ongemeen heftige strijd in de stad dook hij bij hen onder en maakte la ter de bevrijding van Groningen mee. En de feesten in de stad. Hij demonstreerde zijn traditionele dansen en genoot volop. Mijn vader was 16 en bewonderde hem enorm. Weken later was heel Europa bevrijd en verdeeld tussen Amerika en Rusland. Peter wilde terug naar zijn vaderland en stapte op de trein. Mijn opa vertrouwde het niet en advi seerde hem in Nederland te blijven. Maar Peter wilde per se terug naar Oekraïne. Hij nam een ansichtkaart mee, geadres seerd aan mijn grootouders, die hij zou posten bij een veili ge aankomst Ze vernamen nooit meer iets van hem. Later bleek dat Peter de reis niet overleefde. Rusland wilde geen terugkeer van eigen soldaten die in aanraking waren gekomen met het vrije Westen. Dat zouden onruststokers worden. Ze werden gedood om de Sovjet-Unie van vreem de smetten vrij te houden. Wanneer mijn vader over de oor log vertelt, ontbreekt dit dramatische verhaal nooit. Peter Demtsjenko kwam uit Charkov, de stad waar het Neder lands elftal zijn eerste EK-duel speelt. We gaan met verhoog de belangstelling kijken. Maar dan vooral om twee keer drie kwartier aan de vermoorde Peter Demtsjenko te denken. Eindredactie: Bauke Boersma redactie.reizen@wegener.nl Vormgeving: Ben Vosseberg Advertentieverkoop: Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl De artikelen in deze bijlage komen tot stand onder verantwoordelijk heid van de redactie. Daarvoor werkt zij soms samen met reisorganisaties en verkeersbureaus. De redactie behoudt echter de volledige zeggenschap over de redactionele inhoud. Geen beter begin van de trip naar Warschau dan een bezoek aan het panoramadek op de dertigste verdieping van het Paleis van We tenschap en Cultuur. Je hebt er een goed overzicht van de stad én het is de enige manier om het cadeau van de Sovjet- Unie uit 1952 niét te zien. De stalinistische bruidstaart telt 3.288 kamers en 40 miljoen bakstenen, en geldt met 231 meter nog altijd als het hoogste gebouw van Polen. Tijdens het EK is het gebouw het centrum van de grootste fanzone aller tijden. Niet minder dan 120.000 mensen kunnen er terecht voor voet bal op schermen en een biertje. Genoeg cijfers! Tijd om de stad te herontdek ken. Sinds mijn bezoek in 1992 is er veel ver anderd. Er zijn overblijfselen uit de Oostblok- tijd, maar het nieuwe Warschau toont de trots der Polen en dat het economisch goed gaat met het land. Sir Norman Forster's Me- - tropolitan Warsaw uit 2009 vormt een prach tige bijdrage aan de verfraaiing van de stad. Veel glas en metaal uiteraard, maar zeer goed passend bij de omgeving. Aan beide oevers van de rivier Vistula werden tegelijkertijd twee 'tempels' gebouwd, voor sport en weten schap. Rechts, dicht bij de trendy wijk Praga, is het Nationale Stadion, waar 55.000 man in kan. Een futuristisch gebouw, waarvan het dak open en dicht kan. Links huist het CSC, het Copernicus Science Centre. Het interactie ve wetenschapsmuseum, dat voor de helft met EU-subsidies gebouwd is, geldt als beste in zijn soort en is een van de belangrijkste be zienswaardigheden van Warschau. Sla de oude stad rond het centrale Rynek- plein niet over, dat sinds 1980 op de UNESCO Werelderfgoedlijst staat. Weinig steden in Eu ropa zijn in de Tweede Wereldoorlog zo ver woest als Warschau, maar de Polen zijn er in geslaagd de oude stad met tekeningen en zo veel mogelijk van de oorspronkelijke bakste nen te herbouwen. Ga er ook naar de twee be roemdste beelden: de Syrenka (of zeemeer min van Warschau) uit 1855 en de kindsol- A Poznan Warschau Charkov

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70