zonder monarchie ii spectrum Zaterdag 2 juni 2012 9 y Links: Kroonprins Aleksandar pleit voor herstel van de monarchie in Servië. Rechts: Prins Nikola van Montenegro, meer architect dan vorst. foto's GPD rol is hij zijn leven lang voorbereid. Zulke bespiegelingen zijn niet besteed aan prins Nikola II. De regering van Mon tenegro heeft zijn familie weliswaar weer een ereplaats gegeven en zelfs het ge bruik van een paleis beloofd, maar het duurt nog wel even voordat de woorden ook in daden zijn omgezet „In het paleis huist nu een museum. Ze moeten eerst een plek vinden voor de spullen", legt Ni- kola uit. Hij heeft geen haast, er zijn drin gender zaken. Niet het herstel van de mo narchie maar de ontwikkeling van Monte negro staat bij hem voorop. Hij ziet zijn bijdrage daaraan meer als ar chitect dan als vorst Nikola maakt zich sterk voor ecologische bouwprojecten in het land. „Montenegro moet het laborato rium van Europa worden", meent hij. „In de grondwet staat dat Montenegro een 'groene republiek' is. Dat moet meer zijn dan een zinnetje of een slogan. Daar moet werk van worden gemaakt. Her land moet na het afdanken van de zware industrie weer helemaal op nul beginnen. Daarmee kunnen we de rest van Europa tot voorbeeld zijn. Op ecologisch gebied zaken uitproberen en een rol gaan spelen in de Europese Unie* stelt hij bevlogen. „Daarbij wil ik mij nuttig maken. Helpen. De jeugd heeft er wel oren naar." reageren? spectrum@wegener.nl Prinsen makshalve bij 'kroonprins'. Tot een ceremoniële herbegrafenis van zijn familieleden, zoals Nikola in Monte negro mocht bijwonen, is het echter nog niet gekomen. Aleksandars vader stierfin ballingschap in de Verenigde Staten. „Ho pelijk kan hij volgend jaar in Servië wor den herbegraven", aldus Aleksandar die al meer dan tien jaar probeert een staats begrafenis te regelen. De net weggestem de president Boris Tadic was sinds maart voorzitter van een commissie die alles moest regelen. „Ik vertrouw erop dat de nieuwe president ermee doorgaat", zegt de kroonprins. Hij kijkt ook verder dan de begrafenis. „Het is onze plicht te helpen", meent Aleksandar die al jaren pleit voor het her stel van de monarchie. In een nieuw jasje uiteraard, want voor de Tweede Wereld oorlog was er ook onder de koning geen democratie. „We zouden het moeten pro beren, het brengt Servië zeker prestige", meent hij. Engeland is daarbij tot voor beeld, maar niet als enige. „Ik herinner me koningin Juliana en prins Bernhard., Zij zijn het perfecte voorbeeld van hoe een monarchie zou moeten functione ren", aldus Aleksandar. Maar of het zover komt? „Het kan of het kan niet", zegt hij nuchter. Zelf is hij er klaar voor, op die vië in naam nog een monarchie. De af schaffing daarvan volgde pas enkele maanden later. De Britten hadden de ho telkamer tot Joegoslavisch grondgebied verklaard, zodat de kroonprins op eigen bodem geboren werd. De Britse koning George VI en diens dochter Elizabeth, de nu jubilerende koningin, werden peetou ders. De komst van democratie in Servië in 2000 betekende voor Aleksandar gedeelte lijk eerherstel. Hij mocht het land weer in. Het koninklijk paleis is nu zijn wo ning. Hier en daar zijn nog communisti sche sterren te zien. In het paleiskerkje is het kogelgat in het voorhoofd van Chris tus nog zichtbaar. Soldaten schoten op de afbeelding in een poging religie om zeep te helpen. „Ik heb het allemaal zo gela ten", zegt Aleksandar. „Alleen dictators herschrijven de geschiedenis." Hij wil de communistische historie van het complex, waarin ook Slobodan Milos evic graag vertoefde, niet uitwissen. Inte gendeel, de paleishekken gaan bijna dage lijks open voor bezoekers. „Ik ben de ko ning van Servië", stelt Aleksandar zich voor aan een schoolklas die timide voor- bijschuifelt en met hem op de foto mag. Het is een titel die hem toebehoort, maar in het dagelijks gebruik houdt hij het ge tuurlijk wel een gek figuur." Jaren later stond Nikola weer op het plein voor het paleismuseum in Centinje, dit keer met honderdduizenden Montene- grijnen die samen waren gekomen voor de herbegrafenis van hun koning Nikola I, zijn overgrootvader. Die was in balling schap gestorven en in San Remo begra ven. Na de omwentelingen in Oost-Euro pa en het langzaam scheuren van Joego slavië was het tijd de geschiedenis recht te zetten. „Dat heeft een onuitwisbare in druk op mij gemaakt, maar ook op mijn vrouw en kinderen. Vanaf dat moment ben ik me echt gaan bezighouden met Montenegro." Liften naar Joegoslavië was nooit een op tie voor kroonprins Aleksandar II Kara- djordjevic. „Ik was als 2-jarige al Joegosla visch staatsvijand nummer drie, na mijn ouders", vertelt hij met een glimlach. Zijn vader koning Peter II, die zelf op jeugdige leeftijd op de troon kwam, vertelde wel over vroeger. „Hij begreep het verraad van de geallieerden niet die tijdens de oor log de communisten gingen steunen", zegt de kroonprins. Bij zijn geboorte op 17 juli 1945 in het Cla- ridge's hotel in Londen, waar de koninklij ke familie tijdens de Tweede Wereldoor log in ballingschap woonde, was Joegosla

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67