spectrum IO Health 'n safety Zaterdag 2 juni 2012 STANDPLAATS door Michiel Philippart Terwijl ik in een open lift sta op me trostation Queensway, tegenover het centraal gelegen Hyde Park in Londen, komt er een kromlopende bejaarde schuifelend mij en de andere wachtenden tegemoet. Het openhouden van de deur is in strijd met het reglement 'Health 'n Safety', (gezondheid en veilig heid) en heeft me eerder die week al een re primande opgeleverd, inclusief wat afkeu rende blikken van mijn medereizigers. Ik besluit dit keer niets te doen en wacht of ie mand anders aanstalten maakt 'Health 'n Safety'. Het is een alom bekend begrip in Londen. Een veelvoorkomend fun dament onder regels, argumenten en gedra gingen. Als je goed kijkt, zie je het overal om je heen in de met came ra's volgehangen stad. En naast de re gel in de lift, blijf ik me verbazen over de soms doorgeslagen behoefte aan 'Health 'n Safety'. Op de fiets zie je dat de gemiddelde Londenaar het zekere voor het onze kere neemt Een groot aantal van hen draagt namelijk een helm en re flecterend hesje, die overigens te pas en te onpas door allerlei pluimage op straat worden gedragen. Daar naast vormen knie- en elleboogbe schermers en een mondkapje ook geen uitzondering. Maar sommigen maken het echt bont en fietsen als ingepak te, verlichte kerstbomen door de straten en illustre ren zo perfect hun diepge wortelde verlangen naar zo veel mogelijk veilig heid. Ook tijdens het jubileum van The Queen is 'Health 'n Safety' het toverwoord. Waar zou iemand met kwaad in de zin - een terrorist, een doorgeslagen republikein of een theelichtgooier - gaan staan als hij zondag de botenparade met de koningin voorop over de Theems wil verstoren? In welke vorm dan ook. Die vraag is gegaran deerd, wellicht in iets andere vorm, onder deel geweest van de risicoanalyses voor het 6o-jarige regeringsjubileum. 'Een brug', was een van de antwoorden, waarop de au toriteiten besloten vrijwel alle bruggen over de rivier tijdens de boottocht af te slui ten voor het gewone publiek. 'Health 'n Sa fety'. Maar naast 'brug' rolden er nog veel meer potentieel gevaarlijke plekken uit de koker. Eigenlijk kwam het er op neer dat op alle goede plekjes waar mensen juist graag staan, gevaar dreigt Om de alom geprezen 'Health 'n Safety' toch te waarborgen, stelt de regering daarom kaartverkoop in op die plekken en zijn er op de bruggen louter ge nodigden gewenst. Met een bataljon dui kers in het water, zo'n tweehonderd veilig- heidsboten, een kleine zesduizend agenten en nog eens zevenduizend stewards aan de zijkant van de oever wordt niets aan het toeval overgelaten. Het gevolg daarvan is dat niet de op het koningshuis verzotte huisvrouw of de overgekomen toerist, maar de bewakers het beste zicht hebben op The Queen tijdens de boottocht. Maar ja, 'Health 'n Safety'. Terwijl de liftdeur langzaam dichtgaat, jeu ken mijn hariden om ze ertussen te steken. Ik verbied het mezelf in de hoop dat ie mand in actie komt. Gelukkig zet een naar schatting 40-jarige man op het allerlaatste moment zijn voet ertussen. In de lift wordt zuchtend geklaagd. „Ze kunnen we wat met die regels", aldus de man, waarna een jonge vrouw hem afkeurend aankijkt. Zie daar het waarschijnlijke verschil tussen twee lampen op je fiets, wellicht nog met helm en een ingepakte, lichtgevende kerst boom. Twee troonpretendenten en een wereld van ver schil. Prins Nikola II ont vangt in Podgorica, de hoofdstad van het sinds kort weer zelfstandige Montenegro, in de lobby yan een doorsnee hotel. Hij komt net te rug van een wielerwedstrijd, is casual ge kleed en moet snel weer verder, op weg naar zijn kinderen en kleinkinderen. Kroonprins Aleksandar II van Servië daar entegen, zelf geboren in een Londense ho telkamer, heeft in Belgrado het paleis van zijn familie teruggekregen en zorgt voor een vorstelijk onthaal. Compleet met cho colaatjes in de vorm van een kroontje. Nikola praat snel en gedreven in het Frans, zijn moedertaal. Aleksandar is be dachtzaam, spreekt koninklijk Engels. Hij weet precies wat hij wel of niet wil zeg gen. Van jongs af aan is hij in balling schap voorbereid op zijn rol als koning van Joegoslavië. Nikola werd door zijn ouders juist onwetend gehouden over zijn vorstelijke wortels. Aleksandar (1945) draait mee in het Euro pese vorstencircuit. Een fotoalbum op ta fel maakt dat heel duidelijk. Eén van de fraaiste opnamen toont Aleksandar op zijn 50ste verjaardag, dansend met zijn peettante koningin Elizabeth II. „Ze vroeg me wat mijn liefste wens was. Ik antwoordde dat ik mijn 60ste verjaardag thuis in Belgrado zou kunnen vieren." Aleksandar was twee weken geleden ook van de partij bij de lunch die Elizabeth in Windsor aanbood aan alle regerende vor sten van de wereld. Nikola (1944) trad vorig jaar eigenlijk pas voor het eerst naar buiten in koninklijk gezelschap bij de uitvaart van Otto von Habsburg. Maar een overeenkomst is er ook. Beide prinsen, die bij een andere loop van de ge schiedenis koning hadden kunnen zijn van hun land, zoeken na een leven in bal- lingschap een nieuwe rol voor zichzelf. „Ze wilden me niet belasten met de ge schiedenis en met hun eigen teleurstellin gen", zoekt Nikola Petrovic-Njegos een verklaring voor het ongebruikelijke be sluit van zijn ouders Mihajlo en Gene- viève om te zwijgen over het verleden. „Het was te pijnlijk." Zijn vader was tijdens de Tweede Wereld oorlog onder druk gezet om als koning stroman te worden van de Italianen in be zet Montenegro. „Nee zeggen was eigen lijk geen optie", vertelt Nikola over zijn vader, die als 'diplomatiek gijzelaar' in Duitse handen was. Maar hij weigerde toch, hetgeen hem uiteindelijk in concen tratiekamp Dachau deed belanden. Dat overleefde hij ternauwernood. „Hij woog nog maar 36 kilo." De weigering maakte Mihajlo in de ogen van de nieuwe communistische macht hebbers tot verzetsheld. Hij kreeg in Bel- In Londen viert koningin Elizabeth II haar diamanten regeringsjubileum. Zij geeft de monarchie wereldwijd een goede naam. Dat wordt ook opgemerkt op de Balkan, waar de 'troonopvolgers' van Montenegro en Servië in de toekomst blikken. door Joost van Egmond en Hans Jacobs grado een baan als chef protocol van maarschalk Tito, in hetzelfde paleis waar .nu kroonprins Aleksandar zetelt. „Nee, te rug naar Montenegro mocht hij niet",' lacht Nikola. „Mijn moeder, later wel de 'rode prinses' genoemd, beviel het Joego slavische socialisme wel, mijn vader niet. Ze keerden terug naar het Westen, een il lusie armer. Het huwelijk strandde. Mon tenegro was daarna een gesloten boek", aldus de prins. Er ging dan ook een wereld voor hem open tijdens een vakantie in de jaren ze ventig. Zijn vader had hem op het hart ge drukt de 'heilige' berg van Montenegro te voet te beklimmen. Eenmaal boven wek te de ranke Franse lifter op zijn sandalen en in zijn korte broek verwondering. Wie gaat er nu lopen? Nikola vertelde van de opdracht van zijn vader. Maar hoe heette hij dan? Petrovic-Njegos. De monden vie len open van verbazing. Een nazaat van de laatste koning! Ook in de de voormalige hoofdstad Cetin- je werd hij vorstelijk onthaald, in het tot een museum gemaakt koninklijk paleis. „Ik hoefde geen entree te betalen, dat hoeft niet voor je eigen huis, zeiden ze", vertelt Nikola nu nog met smaak over zijn eerste kennismaking met Montene gro. „Maar ik sloeg in mijn uitdossing na- Het koninklijk paleis in Servië, de woning van kroonprins Aleksandar II. foto Andrej Isakovic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66