9 spectrum VOOR WETENSCHAP Zaterdag 2 juni 2012 foto's Jeroen Jumelet/GPD Nadat hij zijn beide studies voortvarend had afgerond, stortte Clevers zich op pro motieonderzoek naar witte bloedcellen. Binnen een jaar al had hij zijn resultaten gepresenteerd. „Niemand zou dat moeten willen, binnen een jaar promoveren. Het was ook niet de bedoeling. Het liep alle maal heel voorspoedig. Het werk hield mij dag en nacht bezig. Ik was altijd aan het na denken over de volgende proef" De periode vormde een 'beslismoment' voor zijn toekomst. „Voor de promotie deed ik gewoon maar... alles. Dat krijg je als je goed kunt leren. Ik stroomde lekker door. Je gaat naar het gymnasium, kiest een studie, ik nam er eentje bij. Maar toen moest ik echt kiezen. Doorgaan als arts of als wetenschapper? Pas in die tijd besefte ik dat ik goed ben in het doen van onder zoek. Voor wetenschap moet je veel we ten, maar je kunt niet leren om een succes vol wetenschapper te worden. Net als een goede muzikant of kunstenaar. Je bent het of je bent het niet. Je mag dat talent noe men, of een portie geluk dat je afdwingt." Van zijn dubbele studie heeft Clevers ook profijt gehad als wetenschapper. Het zorg de voor een bredere blik. „Ik ben wel ie mand die graag over verschillende horizon nen heen wil kijken. Ik kon met mijn ach tergrond als bioloog ook ideeën toepassen in de geneeskunde. Met onderzoek naar het DNA van een cel maakt het ook niet meer uit of je kikkers, wormen of de mens onderzoekt. Het zijn allemaal cellen, de re gels zijn allemaal met elkaar vergelijkbaar." De fijne kneepjes leerde Clevers geduren de zijn jaren als onderzoeker aan de univer siteit van Harvard in Boston. Daarna keer de hij terug naar Nederland en startte in het academisch ziekenhuis in Utrecht een eigen onderzoeksgroep op. Ook werd hij daar op jonge leeftijd afdelingshoofd. Alles viel pas echt op zijn plek nadat hij in 2002 verhuisde naar het nabije Hubrecht Insti tuut, op uitnodiging van Ronald Plasterk die er destijds directeur was. Eenmaal ge nesteld in het instituut kon zijn onder zoeksgroep verder uitgroeien. De afgelopen tien jaren deed Clevers meer dere opzienbarende ontdekkingen, onder meer van de oorzaken van darmkanker. Het gebouw dat de laboratoria huisvest, staat in een onopvallend gedeelte van de universiteitscampus van Utrecht. Clevers heeft er een ruime werkkamer. Ietwat on gebruikelijk voor een hoogleraar ontbre ken de tot de nok gevulde boekenkasten. „De meeste nieuwe ontwikkelingen houd ik tegenwoordig bij op internet." Alleen op de brede werktafel zijn wat stapeltjes boeken gerangschikt. Geen zwaar weten schappelijke kost, vooral veel Engelse boe ken. Al sinds zijn jeugd leest Clevers veel, maar voor Nederlandse literatuur heeft hij nauwelijks meer geduld. „Ik lees te snel, ik knal door een boek heen." Daarnaast sport hij graag. Hij rent lange af standen, al verhindert een kunstheup te genwoordig zijn deelname aan marathons.1 Hij heeft er vijf uitgelopen, voordat zijn heup vervangen moest worden. De start nummers die hij droeg tijdens het rennen hangen vastgeprikt boven zijn bureau. Het zijn persoonlijke overwinningen. Clevers praat langer over zijn eerste marathon in New York dan over de collectie aan hoge wetenschappelijke onderscheidingen en prijzen in de andere hoek van de kamer. Graag had hij nog samen met zijn jongste zoon Max een marathon willen lopen, maar het zit er waarschijnlijk niet meer in. Wel gaat hij ieder jaar met zijn familie, zijn vrouw Eefke en hun twee zoons, ski ën. Ook sport en sociale vaardigheden ho ren bij een goede wetenschapper, meent Clevers. „Een goede wetenschapper is niet alleen maar slim. Het heeft ook niks met IQ,te maken. De allerslimste mensen heb ben vaak juist moeite aansluiting te vin den bij een groep. Terwijl sociale cohesie reuze belangrijk is. Daardoor ontwikkel je enthousiasme voor wat je doet." Als president van de KNAW wil Clevers zich straks nadrukkelijker laten gelden in Den Haag. Dat wil hij blijven doen als ac tief wetenschapper. „Te vaak zie je dat de politiek wordt geadviseerd door bestuur ders die zelf niet meer met onderzoek be zig zijn. Terwijl je juist mensen nodig hebt die met de poten in de modder staan." Daarnaast is zijn onderzoek hem gewoon te lief om het zomaar op te geven. „Ik heb altijd de voorkeur gegeven aan het doen van wetenschap. Passie, dat geldt ook voor wat ik doe. Bovendien, cellen laten zich echt niet dicteren door een veertigurige werkweek." reageren? spectrum@wegener.nl Hans Clevers Geboren Eindhoven op 27 maart 1957. Gehuwd in 1989 met hema- toloog Eefke Petersen, twee kinderen Sander (21) en Max (19). Studie: 1982: doctoraal bio logie, Universiteit Utrecht; 1984: artsenbul; 1985: ge promoveerd op onderzoek naar immunologie. Carrière: 1986 - 1989: we tenschappelijk onderzoeker aan universiteit van Harvard, Boston; 1991 - 2002: hoog leraar Immunologie aan het Universitair Medisch Cen trum Utrecht; 2000: lid van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschap pen (KNAW); 2001winnaar Spinozaprijs, de hoogste Ne derlandse onderscheiding in - de wetenschap; 2002: we tenschappelijk directeur van het Hubrecht Instituut, Utrecht. 2Ö05: benoemd tot ridder in de Ordre national de la Lé- gion d'honneur, een hoge Franse onderscheiding. 2012: Ridder in de Orde van Oranje Nassau. 1 juni 2012: president KNAW. Jr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65