oranje en oranje spectrum 6 EK voetbal: in een camper Oranje achterna Zaterdag 2 juni 2012 Nu de sportzomer op het punt van beginnen staat, kunnen de fans zich weer uitleven. In oranje onderbroek tot ver in Oekraïne de voetballers achterna voor het EK, in de Alpen kijken of er eindelijk weer eens een Nederlandse renner voor het 'Boogerdgevoel' kan zorgen of met een rood-wit-blauwe pruik nagelbijtend je kind volgen tijdens de Olympische Spelen in Londen. Drie portretten: oranje, oranje en oranje. door Dick Hofland foto's GPD Ze zijn ingeënt tegen dif terie, tetanus, polio en hepatitis-A. Een maze- lenprik hoefde niet, want die hebben ze als kind al ge had, de vijf jongens die woensdag in een camper de reis van zo'n 2.500 kilometer naar Oekraïne gaan maken. Dat het ook een enorm gehannes is met papieren, dat ze kort voor vertrek nog een internationaal rijbewijs moesten bemachtigen en dat er in het EK-land hondsdolheid heerst, dat kan ze allemaal ook niets schelen. „Het is eerder leuk dan eng." Sven, Björn, Floris, Patrick en Rick. Spelers van Olympia uit Gouda, tweede klasse zondagama teurs. Gek van voetbal, maar voor al van Oranje. „Iedereen, het hele land, staat achter het team. Die gekte, dat is geweldig. Misschien is het hier en daar wat overdre ven, maar het is tóch het mooiste wat er is: met z'n allen één doel, één ideaal." Niet iedereen wilde een camper aan hen verhuren, maar. uiteinde lijk vonden ze er eën met twee slaapplaatsen en een Duits ken teken. „Maar wel met oranje be kleding." Dat zal straks amper op vallen, want- bij het vertrek, ko mende woensdag, is alles oranje. „Zelfs de onderbroeken en de tan denborstels." Dat niet iedereen kaartjes voor al le wedstrijden heeft, mag de pret niet drukken. „Bij het WK in Duitsland (2006, red.) waren we er ook bij en daar kon je voor het begin van een wedstrijd van Oranje nog makkelijk aan kaart jes komep. In Oekraïne zal het niet anders zijn." Ze zitten hoe dan ook niet bij el kaar in het stadion, want ook de kaartjes die ze al hebben, moes ten ze onafhankelijk van elkaar bestellen. „Geeft niet, want een wedstrijd duurt maar negentig minuten. Ervoor en erna zijn we met de hele groep en daar gaat het toch vooral om. Je hebt ook altijd nog een plein waar je met z'n allen op een groot tv-scherm de wedstrijden kunt volgen. Dat is zeker zo prachtig. Denk maar aan het EK in Bern met die tien duizenden Nederlanders in het oranje, dat was één groot feest. Daar gaat het om: die sfeer, die gezelligheid, het gevoel dat je met z'n allen één bent" Als het goed gaat, staan ze don derdag aan het eind van de mid dag op een camping in Kiev. Vrij dag vertrekt het gezelschap dan richting Charkov, waar het even rust neemt op de Oranjecamping. Hoewel Oranje de drie groeps wedstrijden in deze stad speelt, zullen de vijf reizigers een andere camping in en rond Charkov zoe ken. „De Oranjecamping is nogal prij zig. Voor 12 nachten zouden we gezamenlijk 6.000 euro moeten betalen, exclusief stroom. Het is wel een nette camping met veel voorzieningen zoals internet, maar deze trip kost ons al een klein vermogen en dat soort kos ten kunnen we er echt niet bij hebben." Ze hebben 600 kilo eten en drin ken ingeslagen voor onderweg. „Eén van ons werkt in een super markt, dus dat komt goed uit." Ter plekke zullen ze eten en drin ken moeten kopen. „Want een maand alleen maar droge worst en kip eten, is ook niet alles." Als Oranje de finale haalt, zullen ze een dildce maand van huis zijn. Ze hopen vurig dat Oranje de groepsfase overleeft en daarna in de Poolse stad Gdansk moet spe len. „Dat is weliswaar 1.800 kilo meter vanaf Kiev, maar het is een heel sfeervolle stad. Bovendien is het voor andere Oranjesuppor ters veel aantrekkelijker vanuit Nederland daar naartoe te gaan dan naar Charkov, dus dan wordt het ook weer een groot oranje volksfeest." Het EK, zeggen ze bijna in koor, is niet alleen een spannend voet baltoernooi, maar bovenal toch een evenement. „Het blijft iets on grijpbaars. Elke stad waar Oranje supporters zijn geweest, strooit na afloop met complimenten. De sfeer is altijd positief Oranje heeft geen hooligans." Ze weten het zeker: „Dit team gaat pieken, het wordt één groot feest en avontuur, dat we ons he le leven niet meer gaan verge ten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62