voortaan zelf voor advies 1 werken 17 O 4Je wordt omringd door geluiden' zaterdag 2 juni 2012 Kosten financieel advies Voor het adviseren van een complex fi nancieel product mag de adviseur vanaf 1 januari 2013 alleen betaald worden door de klant. In het eerste gesprek dient de adviseur kenbaar te maken hoe hij betaald wil worden en wat het advies ongeveer gaat kosten. Deze informatie staat ook in het dienst verleningsdocument: een document dat iedere adviseur verplicht moet op stellen over (de kosten van) zijn dienst verlening. Klanten kunnen het docu ment opvragen bij de adviseur of down loaden via zijn/haar website. De drie meest gebruikelijke manieren om de adviseur te betalen, zijn: 1. Uurloon: (uurtje-factuurtje). Stel: een hypotheekadviseur heeft 20 uur besteed aan het adviseren en afsluiten van een hypotheek. Dan stuurt hij een factuur naar de klant van bijvoorbeeld 20 x 120 euro (uurloon) 2.400 euro. 2. Een pakket: Bijvoorbeeld het afslui ten van een levensverzekering kost de klant standaard 800 euro, het afsluiten van een hypotheek zonder overlijdensri- sicoverzekering kost standaard 2.000 eu ro, het afsluiten van een hypotheek met overlijdensrisicoverzekering kost stan daard 2.500 euro. 3. Een serviceabonnement: De klant kan kiezen uit verschillende abonne mentsvormen. Een abonnement waarbij de klant ieder jaar 2 u.ur advies krijgt over zijn financiële situatie kost bijvoor beeld 20 euro per maand. Een abonne ment waarbij de klant jaarlijks 10 uur wordt geadviseerd over financiële zaken, kost bijvoorbeeld 70 euro per maand. gaan betalen voor een goed advies". Het provisieverbod heeft voornamelijk voor delen voor de klant. De klant weet zeker dat hij een onafhankelijk advies krijgt, weet exact wat dit advies kost en is ongeveer evenveel geld kwijt aan financieel advies als voor het provisieverbod. Slechts in bepaalde gevallen is de klant duurder uit. Chris Janssens sloot vorig jaar samen met zijn vriendin een hypotheek af op feebasis. „We hebben de hypotheekadviseur onge veer 2.700 euro betaald voor het advies van onze hypotheek. Het is veel geld, maar ik ging ervan uit dat we nog jaren in dat huis zouden blijven wonen en een gedegen ad vies is me ook wat waard. Helaas zijn mijn vriendin en ik onlangs uit elkaar gegaan. Het huis staat nu te koop, maar wordt hope lijk snel verkocht zodat we van de hypo theek af zijn. Die 2.700 euro zien we in ie der geval niet meer terug. De kans is groot dat we straks na de afwikkeling van de hy potheek een nieuwe rekening van de advi seur gepresenteerd krijgen." Janssens heeft een punt. Bij advies op provi siebasis betaal je de gehele looptijd een iets hogere premie of hypotheekrente, waardoor je naar evenredigheid betaalt voor het finan ciële advies. Als je de polis of hypotheek eer der beëindigt dan op de einddatum, heb je dus niets 'te veel' betaalt. Bij advies op fee basis betaal je bij aanvang van de looptijd het gehele bedrag in één keer aan de advi seur. Dit bedrag kun je later niet meer terug vragen aan de adviseur. Bij voortijdige beëin diging, zoals in het geval van Janssens, ben je dankzij het provisieverbod duurder uit. In nagenoeg alle andere situaties werkt het provisieverbod juist in je voordeel. VERK//JONUNE reageren? geld@wegener.nl GELD EN WERK, zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse colums en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft op één overzichtelijke plek aan. PASPOORT Naam bedrijf: AUDIO- GRIMM. Sound Design Music for Media. Wie: Sandor Schregardus (35) Waar: Industrieweg 36, 4301 RS Zierikzee Officiële startdatum: Begin april 2012 Gedane investering: Rond de 10.000 euro in apparatuur en software. Beoogde jaaromzet: „Zo.veel mogelijk". Herinvestering: „Ik wil ervan kunnen leven en daarna na tuurlijk in het bedrijf blijven investeren." Site: www.audiogrimm.com Mail: info@audiogrimm.com Telefoon: 06-15 321 667 Een afspraak maken kan via telefoon of mail. foto Dirk-Jan Gjeltema Sandor in zijn studio Het lijkt zo vanzelfspre kend, maar dat is het niet. „Je wordt omringd door geluiden. Alles heeft ge luid. Tot en met het opstart- toontje van Windows aan toe. Maar hoe simpel ook, zo'n ge luid moet wel worden ontwor pen", zegt soundengineer San dor Schregardus uit Zierikzee. Met zijn bedrijf Audiogrimm timmert hij op geluidsgebied veelzijdig aan de weg. Zo werkt hij op dit moment aan een 'ge luidstapijt' bij een documentaire en verzorgt hij het geluid voor een bedrijfsfilm. Verder is" hij bezig met het produceren van een (elektronische) track en het masteren van een li- ve-cd. Zijn bedrijf is jong; zijn geluidsobsessie bestaat al wat langer. De gitarist, zanger en songwriter van de band HeadMode wilde altijd verder in de muziek, maar besefte op een gegeven moment dat het succesvol worden van een band van héél véél factoren af hangt. Hij besloot zijn liefde voor mu ziek om te buigen naar werk achter de schermen in de au- diobranche. „Omdat je dan op een veel breder gebied aan de slag kunt." Na in eerste instan tie vooral op gevoel en gehoor te hebben ver trouwd, is de Zierikzeese ondernemer een op leiding als sound engineer in Utrecht gaan vol gen. „Je hoeft dan niet in alles het wiel uit te vinden." Schregardus vindt elk aspect van zijn werk leuk; of het nu om muziek of om geluid jes voor apps of games gaat. „De grootste uitda ging lijkt me om nog eens het geluid van een speelfilm te doen. Dat je met geluid een film mede stuurt. Dat is geweldig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51