CDA verlaat koers van 'VVD-light' Hindernisbaan voor motorclubs 41 binnenland Nibud: leencultuur is helemaal doorgeslagen -J De overheid slijpt de messen in de strijd tegen criminele motorclubs met een plan van aanpak. Uit een eerste analyse blijkt dat twintig van de zestig clubhuizen dicht moeten. Uitstel vonnis om niet te storen bij tentamens zaterdag 2 juni 2012 Afstand van oude lijn bij verkiezingen S. SSSSS WSMSStt a •■.«iviHWK WWW '5WSK Met haar nieuwe program ma 'Iedereen' verlaat het CDA de harde rechtse koers waar het de vorige verkie zingen zo dramatisch mee verloor. door Lianne Sleutjes Bij het CDA draait het weer om het gezin, om de samenleving, om res pect en fatsoen. Vijftien keer staat het woord 'mensen' in de inleiding van het nieuwe verkie zingsprogramma, alsof de partij er geen misverstand over wil laten be staan wie of wat bij haar voorop staat. „Wij zijn ten diepste een wij- land", stelt de partij in het pro gramma. Zodat duidelijk is: het CDA staat ver af van het gedachte goed van partijen die denken in wij-zij, zoals de PW volgens de christendemocraten doet. De mis lukte samenwerking met de PW ligt hen kennelijk nog zwaar op de maag. Programmapunten Punten uit het nog niet definitieve CDA-verkiezingsprogramma. Een vlaktaks van 35 procent met extra heffing voor hoge inkomens. Lastenverlichting ondernemers. Een bonus op versneld aflossen van de hypotheek. Uitbreiding zwangerschaps- en bevallingsverlof. Strengere taaleisen migranten. Einde aan bonuscultuur bij banken. Bij ontslag-moet werkgever eerste zes maanden WW doorbetalen. Verlenging verjaringstermijn zeden misdrijven. Indachtig het aloude 'niet de reke ning bij de kinderen neerleggen' blijven gezonde overheidsfinan ciën belangrijk voor de christen democraten. In 2017, aan het einde van de volgende regeerperiode, moet weer zicht zijn op begrotings evenwicht en moet dus het tekort zijn weggewerkt. De koers die het CDA nu inzet, is echter minder na drukkelijk gericht op geld en finan ciën dan bij de vorige verkiezin gen. Daarvoor gold toen als reden dat er een bankencrisis was die be zworen moest worden. Mede door die hardere, conservatieve koers verloor het CDA in 2010 bijna de helft van zijn zetels. De partij was uit het oog verloren dat veel kie zers geborgenheid en perspectief nodig hebben, analyseerde de com missie-Frissen die de verkiezings nederlaag onderzocht. Nu worstelt het land met een eco nomische crisis die bijna iedereen raakt. Toch is het nieuwe program minderWD-light' zoals het ver wijt van het linksere deel van de partij twee jaar geleden luidde. Die kritiek probeert het CDA nu duidelijk voor te zijn. De sfeer die het program uitstraalt, is bedui dend warmer; er is geleerd van 'Frissen'. De programmacommis sie heeft als basis de toekomstvisie van het Strategisch Beraad geno men. Deze visie liet zich al lezen als een breuk met het beleid van de gedoogcoalitie met WD en PW. Daar borduurt het program ma op voort. De morele agenda voert als vanouds de boventoon: het belang van het gezin staat voor op. Het gaat om de samenleving waarin iedereen moet meedoen, het gaat om respect en fatsoen. Het CDA legt de nadruk weer op kleinschaligheid, zorgzaamheid, dicht bij de mensen staan. Waar het CDA de vorige keer dui delijk aankoerste op een coalitie met de liberalen, houdt ze nu ook de mogelijkheid voor samenwer king met andere partijen open. PAUL KUSTERS door Frank Timmers Politie, Openbaar Ministe rie, Belastingdienst, Regio nale Informatie enExperti- se Centra en twintig be trokken gemeenten hebben een zo genoemd barrièremodel afgespro ken om motorclubs als Hells An gels en Satudarah te bestrijden. Doel is om zoveel mogelijk hinder nissen op te werpen waardoor de ze zogenoemde i-procentmotor- clubs, die als crimineel en norm overschrijdend worden gezien, niet meer kunnen bestaan. De definitieve versie van dit Plan van aanpak ter bestrijding van ï-pro- centmotordubs is vorige maand af gerond. Deze krant heeft het nu kunnen inzien. Het actieplan geeft nadere invul ling aan de opdracht van demissio nair minister Ivo Opstelten om de wetteloze motorclubs geïntegreerd aan te pakken. Het kwam tot stand onder voorzitterschap van burgemeester Peter den Oudsten van Enschede, die in zijn stad Chapter East van motorclub Satu darah heeft. De outlaw-motorclubs worden on der meer aangepakt via sluiting van hun clubhuizen. Op basis van een eerste analyse moeten er vol gens het plan twintig van de zestig dicht. Zij voldoen niet aan plaatse lijke regelgeving. Voor september dit jaar moet dui delijk worden of nog meer clubhui zen voorgoed op slot kunnen. Ho recagelegenheden die betrekkin gen hebben met leden van de clubs worden doorgelicht. De Be- Politie en gemeenten ont zien niets en niemand in hun strijd tegen motorclubs als Hells Angels en Satuda rah. Uit angst voor 'besmet ting' houden ze ook 'gewo ne' clubs in de gaten. lastingdienst zal helpen en boeken onderzoek doen. De politie gaat beveiligingsbedrijven langs om te kijken of er leden van motorclubs werken. Als dat zo is, wordt van hen de beveiligingspas ingetrok ken. Na de zomer moet de politie een goed beeld hebben van de verwe venheid van leden van de ï-pro- centmotorclubs met de harde ker nen van voetbalsupporters. Ge meenten gaan het de clubs zo goed als onmogelijk maken zich via evenementen aan het publiek te tonen. Al hun evenementen - zoals motortochten en vechtsport gala's - moeten vergunningplichtig worden gemaakt, waardoor ze ook kunnen worden verboden. Sommi ge gemeenten moeten daarvoor hun Algemene Plaatselijke Verorde ning aanpassen. Het Plan van Aanpak constateert dat lidmaatschap van een ï-pro- centmotorclub onverenigbaar is met een betrekking bij de over heid. Een werkgroep onderzoekt hoe vaak deze verwevenheid voor komt zodat er een einde aan kan worden gemaakt. UTRECHT - Nederlanders zijn veel meer gaan lenen. Bijna een op de tien huishoudens leende in 2011 geld bij familie of vrienden, terwijl in 2009 nog maar 5 procent dat deed. Dat bleek vrijdag uit het onder zoek 'Geldzaken in de praktijk' van het Nibud (Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting). In 2011 hadden ruim 3,7 miljoen huishoudens een lening, waarbij de hypotheek niet wordt meege teld. Jongeren en mensen met kin deren lenen het vaakst, bij bank (23 procent) of vrienden en fami lie (9 procent). Volgens het Nibud leenden in 2009 minder mensen geld en wa ren er toen ook minder mensen met een schuld op hun creditcard. Verder blijkt een op de vijf huis houdens elke maand rood te staan. Van die groep heeft 73 pro cent een lening en 70 procent van hen ziet bijvoorbeeld dat automati sche incasso's worden geweigerd. In 2009 leende ruim 40 procent meer dan 2000 euro, in 2011 deed meer dan 50 procent dat. Bij het Nibud vinden ze die stijging ver ontrustend. Te veel huishoudens zouden gebukt gaan onder een le ning en een op de vijf huishou dens geeft aan dat er geleend gaat worden als er niet genoeg geld is voor een bepaalde aankoop. De leencultuur is doorgeslagen, con stateren ze daarom bij het Nibud. Het instituut gaat met onder meer overheid, banken en consumenten organisaties bezien hoe de huidige leencultuur kan worden doorbro ken. Een landelijke campagne zou kunnen helpen consumenten be wuster te maken van de gevolgen die een lening heeft op lange ter mijn, denkt het Nibud. Het Openbaar Ministerie voert met de politie strafonderzoeken te gen leden van de clubs uit. De Raad van Korpschefs, recherche- officieren en het Landelijk Parket hebben afgesproken dat als er keu zes moeten worden gemaakt, za ken die ook maar iets met een lid van een 'foute' motorclub te ma ken hebben, voorrang krijgen. Er lopen momenteel twintig straf rechtelijke onderzoeken. Deze aanpak wordt onder meer verdedigd met de vaststelling dat er in de horeca opvallend vaak cri minele eigenaren of financiers zijn, 'zo ook leden van motor clubs'. Deze branche, waarin veel contant geld omgaat, leent zich voor witwassen en belastingont duiking. Opvallend veel leden van criminele motorclubs werken vol gens het plan in de horecabeveili- ging- De bijlagen bij het plan laten zien hoe de aanpak van foute clubs ook ingrijpt in het leven van familie van de leden en gevolgen heeft voor andere motorclubs. Bij het verzamelen van informatie over de leden wordt ook het gezin on der de loep genomen. Omdat de kans op 'besmetting' be staat, worden andere motorclubs scherp in de gaten gehouden. Als dat nog niet het geval is, zullen zij moeten voldoen aan alle regelge ving. Er geldt geen 'rekkelijke' maar een 'precieze' lijn. zie www.pzc.nl/binnenland Ook Duitsland en België worstelen met motorclubs DEN BOSCH - Om een 16-jarige ver dachte uit Breda niet van slag te brengen tijdens zijn tentamens, heeft het gerechtshof de uitspraak in de strafzaak tegen de jongen met een juridisch trucje twee we ken uitgesteld. De strafrechters vonden het te sneu voor de jongen als zijn tenta mens de mist in zouden gaan door een rechterlijk vonnis. Ze stel den de uitspraak daarom uit van 16 naar 30 mei. Als klap op de vuurpijl werd de jongen vrijgespro ken van twee gevallen van forse openlijke geweldpleging. Het komt eigenlijk nooit voor dat rechters om persoonlijke redenen van de verdachte afwijken van de praktijk dat twee weken na de zit ting uitspraak wordt gedaan. „Daarom is dit absoluut een mooie geste van het hof', zei raadsvrouw Nicola van Vliet. <<Q% VROUWEN HEEFT SEEN PLEZIER INI SEKS PROBEER ANtaERS EENS 20NÖER KOMKOMMER. RS A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4