werken 13 Ik zie mezelf wel e i o in een mooi land' zaterdag 2 juni 2012 Esther Marks: „Je moet wel een doorzetter zijn en een talenknobbel hebben om deze studie af te ronden. O ja, en je moet geen heimwee hebben. foto Lex de Meester Vakantie ver weg van huis was helemaal niets voor haar. Drie weken Spanje, leek voor de kleine Esther Marks zoiets als een reis naar het einde van de we reld. Des te opmerkelijker is het dat, nu ze achttien is, ze de studie International Business en Languages doet. De Goese zal voor haar studie in totaal een jaar in het buitenland doorbrengen: „Ja, ik weet ook niet wat het is. De laatste ja ren ben ik veranderd. Ik ben ambitieuzer geworden. Ik wil iets van de wereld zien." Ze herinnert zich de gezinsvakanties van vroeger maar al te goed. „Gingen we drie weken naar Spanje. Nou, dan had ik het na twee weken al flink gezien. Dan wilde ik zo snel mo gelijk naar huis." De van oorsprong Etten-Leurse kijkt nu echter anders tegen de wereld aan. Het helpt daarbij dat ze een talenknobbel heeft, maar het lijkt haar ook geweldig om in het buitenland zaken te doen. „Ik heb weinig met op het strand liggen aan de Costa Brava of iets dergelijks. Maar iets van een ander land zien, ja, dat vind ik leuk. Ik zie me zelf wel zaken doen in een mooi land." De eerstejaars studente International Business en Langua ges (IBL Toerisme) heeft wel getwijfeld of ze niet journalis tiek of communicatie moest gaan doen. „Maar de combina tie van economie en talen met als verbreding een beetje toe risme sprak me erg aan. Vandaar dat ik deze studie aan de HZ ben gaan doen." Het grote verschil met andere businessopleidingen is vol gens Esther vooral de kleinschaligheid van de HZ. „Ik heb ook bij andere hogescholen gekeken, maar daar was het alle maal zo massaal. Ik kreeg het gevoel dat je daar meer een nummer bent. Hier in Vlissingen ben je een uniek ie mand." De studie in Vlissingen is best pittig en vergt veel inzet van de student, vindt Esther. „Mijn vriendje doet marketing, economie en recht in Rotterdam, maar die hoeft veel min der te doen dan wij. Hier krijgen we veel lesstof en hebben we veel praktijkgerichte lessen. Ik vind dat fijn en de studie is nog leuk ook." Esther heeft wel twee tips voor IBL-stu- denten in spe. „Je moet wel'een doorzetter zijn en een ta lenknobbel hebben, of minstens talen erg leuk vinden. O ja... en je moet geen heimwee hebben", lacht ze. „Want je brengt tijdens je studie zo'n anderhalfjaar door in het bui tenland. Je doet er je minor en je stage en eventueel je afstu deeropdracht." Esther wil in de toekomst bij een internationaal bedrijf wer ken. Maar ze wil wel in Nederland blijven. „Ik ben eigenlijk toch wel aan Nederland verknocht", laat ze toch nog iets van de vroegere hang naar thuis zien. „Ideaal voor mij zou een combinatie zijn van hier in Nederland wonen en wer ken en door mijn baas af en toe naar het buitenland ge stuurd worden." Tijdens de introductiedagen heeft Esther een kijkje mogen nemen bij Lamb Weston Meijer, de aardappelverwerker in Kruiningen. Een bedrijf dat tot ver over de grenzen zaken doet. Een dynamisch bedrijf, vindt Esther, waar ze eigenlijk wel zou willen werken. „Als importmanager of op de sales- afdeling bijvoorbeeld. Lijkt me erg leuk. Maar mijn grote droom is om te gaan werken bij een internationaal bedrijf of het gebied van mode en fashion. Ja, ik ben toch wel een meisje hè?" Natuurlijk, ze moet nog drie jaar studeren. Dus over een baan en haar toekomst nadenken, doet Esther nog niet al te veel. Of er tegen die tijd genoeg banen in haar branche zijn? Ze denkt van wel. „Het bedrijfsleven zal altijd blijven bestaan. En tegen de tijd dat ik klaar ben met mijn studie is de crisis hopelijk voorbij. Het grote voordeel van deze stu die is dat je er veel kanten mee op kunt. Studeer je voor bij voorbeeld leraar, ja... dan kun je eigenlijk alleen leraar wor den. Met IBL kun je alle kanten op. Lukt het hier niet, dan lukt het daar wel." Wat kost het en wat levert het op? Je brengt een jaar tot anderhalf jaar van de studie door in het buitenland Als je bent afgestudeerd, mag je de titel 'Bachelor of Bu siness Administration' gebruiken 9 Je kunt met een IBl-dipIoma in verschillende sectoren en beroepen aan de slag Een exportmedewerker binnendienst bijvoorbeeld ver dient tussen de 1650 en 2400 euro per maand Een exportmedewerker buitendienst kan rekenen op 2000 tot 3000 euro per maand. Het collegegeld bedraagt 1771 euro Aan extra kosten voor studiemateriaal en excursies ben je zo'n 500 euro kwijt Heeft u tips? Mail dan naar werken@pzc.nl Zie ook www.pzc.nl/werken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47