Mobiel bellen Sn EU goedkoper 381 consument ik word... ik werd 'Ik ben verder gegaan met mijn passie: fietsen' zaterdag 2 juni 2012 Goed nieuws voor iedereen die zijn mobieltje of laptop niet kan missen op vakantie. Vanaf 1 juli wordt bellen, sms'en en internetten binnen de Europese Unie goedkoper. door Irene van den Berg Even een belletje naar het thuisfront vanaf een Spaanse costa. Of op in ternet kijken wat voor weer het morgen in de Ardennen wordt. Op vakantie is een mobiele telefoon een handige reisgezel. Maar helaas ook een dure. Consumenten die vanuit het buiten land bellen, betalen namelijk niet alleen aan hun Nederlandse provider. Zij betalen ook een bedrag voor het gebruik van het net werk van de buitenlandse aanbieder: de roamingkosten. Door deze kosten kan het gebruik van een mobieltje in het buitenland ongemerkt heel prijzig worden. Het Europees Parlement en de Europese Commissie willen dat consumenten binnen Europa minder roamingkosten gaan beta len. Vanaf 1 juli mag een provider voor een telefoongesprek maximaal 29 cent per mi nuut - exclusief btw - aan roamingkosten in rekening brengen. Nu is dat nog 35 cent. Voor de ontvangst van een gesprek geldt dan een maximum van 8 cent per minuut en voor het versturen van een sms 9 cent. In 2013 en 2014 worden de maximumtarie ven stapsgewijs nog lager. Consumenten be talen op 1 juli 2014 hoogstens 19 cent per mi nuut om te bellen en 5 cent om een tele foontje te ontvangen. Een sms'je mag dan hooguit 6 cent kosten. Deze maximumtarie ven gelden tot 2017. „Het liefst had ik gezien dat roaming helemaal werd afgeschaft bin nen de EU, maar met deze verlaagde tarie ven hebben we in ieder geval een enorme slag gemaakt", zegt Judith Merkies, Europar lementariër voor de PvdA. De Consumen tenbond is tevreden over het bereikte resul taat. ;,Wij juichen het toe dat de Europese Commissie hiermee een serieus probleem voor consumenten doortastend aanpakt", verklaart woordvoerder Babs van der Staak. Ook voor mobiel internet gaan er - voor het eerst - maximumtarieven gelden. Voor een megabyte data komt er een maximum van 70 cent aan roamingkosten. In 2014 ligt dat op 20 cent. Maar let op: ook met deze maxi mumtarieven kunnen de kosten voor mo- Is Koen Schrama (26) geworden wat hij vroeger dacht dat hij zou worden? Ik word: Boer Koen Schrama: „Toen ik heel jong was, dacht ik altijd dat ik boer zou worden. Wij woonden op een boerderij, hadden zelf geen agrarisch be drijf maar onze buren wel. Mijn ouders had den een bedrijf in de elektrobranche. Na de technische mavo ging ik een mbo-opleiding doen waarmee ik in de bouwwereld terecht zou komen. Die werd gevolgd door een oplei ding aan de pedagogische technische hoge school. Daarbij moest je tijdens diverse stages voor de klas staan. Dat was helemaal niets voor mij, zo ondervond ik. In het bedrijfsleven hebben ze een heel andere mentaliteit." Ik werd: Fietsenmaker Koen Schrama: „Toen ik nog op school zat, zocht ik een bijbaan en kon gaan werken in een fietsenzaak. Dat wou ik ook graag. Voordat ik mijn rijbewijs haalde, fietste ik wel zo'n 200 kilometer per week. Het was een passie van me. Ik fietste dagelijks naar school en op zonda gen ging ik mountainbiken. Ik vond het leuk aan fietsen te sleutelen. Bij mijn eerste baan, bij Fietsland in Boekei, hebben ze mij veel ge leerd in twee jaar tijd. Eerst mocht ik inruilfiet- sen opknappen, daarna reparaties voor klanten doen. Ik heb daarna nog zes jaar bij een andere fietsenzaak gewerkt, ging liever hier naartoe dan naar school. Ook werkte ik nauw samen met een groothandel en producent uit de fiet- senindustrie, zo bleef ik goed geïnformeerd. Mijn ouders hebben hun zaak verkocht en dankzij hen kon ik een eigen fietsenzaak begin nen. Ik heb een ruime winkel in Lieshout en verkoop hier nu het hele segment aan fietsen. In de werkplaats kan iedereen zijn fiets bren gen voor advies, onderhoud of reparatie. Ik heb een monteur in dienst en een jonge kracht. Als mijn ouders hun zaak niet hadden verkocht, had ik niet zo snel een eigen fietsen zaak kunnen openen. Mijn hbo-opleiding heb ik uiteindelijk niet afgemaakt. Dat vind ik niet erg. Ik ben verder gegaan met mijn passie: mijn bedrijf TRIA-fietsen. Als je ondernemer bent, scheelt het dat je geen diploma's hoeft te laten zien. Ik denk dat ik dit heel lang blijf doen. Het is fantastisch, afwisselend werk." Koen Schrama. biel internet op vakantie nog snel oplopen. Bekijk op vakantie dan ook geen video's op YouTube en luister geen radio via internet. Download of verstuur geen grote bestanden maar alleen tekstberichten zonder beeld of geluid. Let ook goed op de instellingen op je mo biel of laptop. Daarop zitten namelijk vaak programma's die automatisch contact ma ken met het internet, bijvoorbeeld om upda tes of e-mail op te halen. Zet dan ook altijd je automatische updates uit, voordat je naar het buitenland reist. Toch per se mobiel mail checken? Providers zijn vanaf 1 juli 2012 altijd verplicht een waarschuwing te geven wanneer een consu- Mobiel bellen of internetten in het buitenland wordt per 1 juli goedkoper. ment bijna voor 59 euro aan mobiel inter net verbruikt heeft. Consumenten moeten dan zelf heel duidelijk toestemming geven om de grens van 59,50 euro te overschrij den. Dit geldt niet alleen binnen de EU, maar voor alle landen ter wereld. Vanaf 2014 kunnen vakantiegangers binnen de Eu ropese Unie een apart roamingabonnement of-pakket bij een lokale provider afnemen. Daarmee blijft de beller bereikbaar op het ei gen nummer, maar kan gebruik maken van de lagere, lokale tarieven. reageren? r geld@wegener.nl foto GPD GELD EN WERK, zie onze websitergeldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse columns en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw financiën en werk te maken heeft, op één overzichtelijke plek aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38