Van Marwijk wordt moe van journaille 33 België zaterdag 2 juni 2012 'Ik merkte bij Co Ahead al dat er iets van een trainer in hem schuilde. Dat heb ik later terug gezien. Hij weet precies hoe spelers zich voelen' Jan Notermans over Bert van Marwijk S,v L' C'- C"# Bert van Marwijk (zevende van rechts) speelde slechts één helft in Oranje. Hij stond in 1975 in de basis tegen Joegoslavië en werd in de rust gewisseld. foto ANP kon zodoende vele malen verwar ring stichten in de toch al niet hechte defensie van Oranje.' In de rust grijpt Knobel in. Van Marwijk kan gaan douchen en wordt vervangen door Nico Jan sen. 'Chauffeur' Otto, die tot zijn grote vreugde op een hotelkamer met zijn jeugdidool Johan Neeskens mag slapen, krijgt niet veel later het grootste kippenvelmoment van zijn leven. Hij mag gaan warmlopen en valt zowaar in, vlak voordat de laatste goal (3-0) valt. Negentien minuten duurt zijn Oranje-leven, meer zal het nooit meer worden. „Zo'n verhaal is natuurlijk eenmalig, dit nemen ze me nooit meer af Later hebben Bert en ik elkaar getroffen op de trainerscursus, dan kwam die ene wedstrijd vaak ter sprake. Met die Buljan had hij het niet getrof fen. Wat een geweldenaar." Die ene interland van Otto zal ook die ene interland van Van Marwijk blij ven. Twee weken later wordt hij sa men met zijn vader wereldkampi oen klaverjassen in Amsterdam, maar geselecteerd voor Oranje wordt hij nooit meer. Iets wat diep in zijn binnenste altijd is blijven knagen. Mede door een aantal in grijpende knieoperaties blijft een sprong naar de echte top uit. En het had zo mooi kunnen zijn. Jan Notermans: „Ik merkte bij Go Ahead al dat er iets van een trainer in hem schuilde. Dat heb ik later te rug gezien. Hij weet precies hoe spelers zich voelen. Maar zelf had hij zoveel meer uit zijn carrière moeten halen. Met zijn capacitei ten had Bert vele interlands kun nen spelen. Ja Jan, zo heeft hij va ker gezegd, je hebt volkomen ge lijk." door Leon ten Voorde HOENDERLOO - In het nationale voetbaldebat heeft het de afgelo pen dagen nog maar aan een ding ontbroken, verzucht de bonds coach als de discussie rond de spits- positie bij Oranje bij deel 24 is aan gekomen. „Zijn er al kamervragen gesteld?" Bert van Marwijk tovert zowaar even een glimlach op het gezicht in Hoenderloo als hij die cynische vraag de zaal in slingert. Zo langza merhand heeft hij het wel gehad met 'al dat gezeur', zo wordt duide lijk tijdens een bijzondere persbij eenkomst. Soms bliksemt het en dan breekt de zon weer door. Vraag uit de zaal: „Zonder op na men in te gaan, wat verwacht jij nou eigenlijk van een spits van .Oranje." Van Marwijk: „Dat heb ik al zo vaak uitgelegd. Ik wil niet onaardig doen en vind je een aardige kerel, maar volgens mij probeer je via een omweg mij alsnog uit de tent te lokken." Vraag uit de zaal: „Heb je al met de spitsen gesproken?" Van Marwijk: „Ik praat met ieder een. Soms doe ik dat in het voorbij gaan en soms nodig ik spelers bij mij uit op de kamer. En ja, een van de twee jongens heb ik op bezoek gehad. Wie? Klaas-Jan. Maar daar hoefje niets achter te zoeken." Opmerking uit de zaal: „Nou als je iemand uitnodigt op je kamer doe je dat, omdat je iemand een verkla ring verschuldigd bent." Van Marwijk raakt een beetje geïrri teerd: „Ik heb met Klaas-Jan gespro ken over zijn positie in het elftal en in de selectie. Op details ga ik ver der niet in, want dat gaat jullie niks aan. Jullie snappen toch wel dat ik dat hier niet met jullie bespreek? Ik zou het in mijn tijd als .voetballer ook niet gewaardeerd hebben, als een trainer na een gesprek met mij, de inhoud op straat gooide." Op merking uit de zaal: „Bij veel men sen bestaat het idee dat de ene spits (Huntelaar) geen eerlijke kans heeft gehad, omdat hij moest spe len met twee gemankeerde buiten spelers, terwijl de ander (Van Per- sie) wel twee vleugelspitsen om zich heen had." Van Marwijk wordt nu boos: „Dit vind ik een erge constatering. En het is ook heel erg achterdochtig. Want het suggereert dat ik niet eer lijk ben. Ik heb zo nooit gedacht toen ik beide elftallen heb samenge steld. Wat jullie voor het gemak vergeten is dat we zaterdag tegen Bulgarije nog niet compleet waren. Jullie zoeken het nu veel te ver en dat raakt me. Dit gaat helemaal ner gens meer over." Dan opeens lachend en wijzend naar een verslaggever: „Jij mag ook best een keer bij mij op de kamer komen, maar dan weet ik niet of je er ook nog afkomt..." En zijn schoonzoon is boos op Van Basten C In de Oranje-selectie groeit de kri tiek op voormalig bondscoach Mar co van Basten. Van Basten is ana list bij SBS6 en in die rol uitte hij de voorbije week pittige kritiek op zijn opvolger Bert van Marwijk en het spel van de ploeg. g Nadat eerst Wesley Sneijder Van Basten al de maat had genomen, beet vrijdag Mark van Bommel, de schoonzoon van Van Marwijk, van zich af. „Het getuigt van weinig respect als je zo praat over een groep die je zelf hebt getraind", al dus Van Bommel, die sowieso al een slechte relatie met Van Basten heeft. Omdat hij geen vertrouwen voelde van de toenmalige bonds coach, bedankte Van Bommel des tijds voor Oranje. door Barry van der Hooft ®3©se®®®©©e®o®®®8® Toen Dick Advocaat bijna twee jaar geleden zijn contract met de Belgische voetbalbond inleverde, leek de grens meteen te worden ge sloten voor Nederlandse voetbal trainers. Er werd gespuwd op de handelwijze van de Hagenaar, die zwichtte voor Russische miljoe nen. Die Hollanders, die kwamen er voorlopig niet meer in. Tijd heelt echter alle wonden en zie daar: komend seizoen zijn zes van de achttien hoofdtrainers in de Belgische Jupiler Pro League van Hollandse makelij. Dan tel ik Harm van Veldhoven, de Braban der die tot Belg is genaturaliseerd, ook even mee. Hij komt straks John van den Brom (Anderlecht), Ron Jans (Standard Luik), Mario Been (Ra cing Genk), Adrie Koster (Beer schot) en Dennis van Wijk (Char leroi) tegen. Ze zijn eikaars oppo nenten, maar moeten ook samen de naam van het Nederlandse trai- nersgilde hoog zien te houden. De Hollandse School is dus populair net over de grens, maar ook weer niet overal. Bij Zulte-Waregem ko zen ze ruim een jaar geleden ook al voor die richting. De in Neder land geschoolde Darije Kalezic moest de club naar de top van Bel gië loodsen, Hans Gillhaus zou hem als technisch manager in de rug steunen. Kalezic sneuvelde eind december al, omdat Zul te-Waregem ineens een degradatie kandidaat was. Ook omdat de mil joenen van eigenaar Patrick Decuy- per nogal (op z'n zachtst gezegd) matig waren geïnvesteerd. Zulte legde tot veler verbazing gro te bedragen neer voor veelal jonge spelers uit landen uit het voormali ge Oostblok. Enorme talenten wa ren het! Aldus Decuyper en Gill haus. Dat de achttienjarige Irfan Hadzic eind januari nog snel aan Vitesse werd verkocht was opmer kelijk. Van den Brom wist er niets van, zei hij, maar moet hebben ge weten dat eigenaar Merab Jordania onder één hoedje speelde met de bekende en omstreden makelaar Vlado Lemic, die opmerkelijk vaak bij Zulte werd gesignaleerd. In de Belgische pers werd al snel de link gelegd tussen Roman Abra- movitsj, Jordania en Lemic, die de vier jonge spelers uit Macedonië, Servië, Wit-Rusland en Bosnië naar Zulte bracht. Hadzic werd dus snel doorverkocht aan Vitesse, de andere drie konden nooit echt overtuigen. De link tussen Chelsea (Abramovitsj) en Zulte was eerder al gelegd door de aanstelling van Gillhaus, die als scout in dienst was bij de Londense club. Bij Zulte hebben ze al maanden spijt van de gekozen koers, die naast kopzorgen niets heeft opgele verd. De club verdient echter wel een compliment voor de wijze waarop het de situatie rond Gill haus stil heeft weten te houden. De oud-spits is maanden geleden al op een zijspoor gezet en ver trekt deze maand definitief, met een flinke oprotpremie. Nu komt het: zijn naam zingt al geruime tijd rond bij - inderdaad - Vitesse... Zou Kalezic dan de nieuwe trainer worden in Arnhem? Gillhaus en co hoeven de komende jaren in ie der geval niet meer in België aan te kloppen. Maar gelukkig zijn an dere 'Ollanders' daar nog wel po pulair. Dat maakt de Jupiler Pro League ook voor ons weer een stuk interessanter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33