Het bleef slechts bij 45 minuten in Oranje 19 'Voor Italië misschien geen EK' 32 Wachten op de tijdrit Cavendish in Ster ZLM Toer Fans Hoogerland met bus naar NK Winst Oranje-ruiters zaterdag 2 juni 2012 ïï3S£555ï5S55S22SSS Na een paar weken zon der wedstrijden en met veel trainingen worden er van Johnny Hooger- land weer eens prestaties verwacht. Hij doet mee aan de Ronde van Luxemburg. Woensdag begon de etappekoers met een proloog van 2,66 kilometer in Luxemburg-stad. Ras om kwart over acht 's avonds stond Johnny aan de start. Veel te laat naar z'n zin. „Het was een lan ge dag en dat haat ik. Het was wachten, wachten" en nog eens wachten. Daarom ging ik vroeg naar de start, vier uur van tevoren was ik er al. Dan rijd je een rondje over. het parkoers en duurt het nog drie uur. Na de proloog was ik hele maal kapot en had ik een goed ge voel. Toch was ik maar 82e. Dit soort wedstrijden zijn dan ook niét m'n specialiteit." De twee etappes daarna waren voor de sprinters. Desondanks werd er behoorlijk gebikkeld. Zo ging de Duitser Jens Voigt er don derdag in de tweede etappe van door. Het bracht een lange, ver moeiende achtervolging teweeg. Vandaag (zaterdag) staat een etap pe op het programma die meer op het lijf van de Zeeuw is geschreven: een lange rit (206 kilometer) met veel klimwerk. PARIJS - Wereldkampioen Mark Cavendish heeft zijn deelname aangekondigd aan de rittenkoers Ster ZLM Toer deze maand in Ne derland en België (14-17 juni).De Britse wielrenner won vorige maand drie ritten in de Ronde van Italië. De prille vader wil dit seizoen ook schitteren in de Ronde van Frankrijk en bij de Olympische Spelen in Londen. De topsprinter van Team Sky beschouwt de vier etappes door België en Nederland als een goede voorbereiding op het 'grote' werk. BHHBBK9SSSSSSS MIDDELBURG - Fans van wielren ner Johnny Hoogerland, woonach tig in Langeweegje, organiseren een busreis naar het NK op de weg, dat op 24 juni in Kerkrade gehouden wordt. Belangstellenden kunnen zich voor zaterdag 9 juni opgeven via johnnyhoogerlandnk@hotmail.co m. De kosten bedragen 49,50 eu ro. Daarvoor krijgen ze "de bus reis, een fan-shirt, en koffie, thee en een broodje in de bus. De bus vertrekt op 24 juni om 7.00 uur bij het ANWB station aan de A58 bij Kapelle. De interlandcarrière van Heini Otto (foto, midden) is nog korter dan die van Bert van Marwijk: negentien minuten. Donderdag werd bekend dat John ny's ploeggenoot Lieuwe Westra na Niki Terpstra de tweede Neder lander is die naar de Olympische Spelen mag. „Helemaal verdiend", reageert Johnny. „Hij heeft het tot nu toe uitstekend gedaan. Tweede in Parijs-NiceJ tweede in de Ronde van België..." Zelf is hij ook nog in de race voor Londen, maar de kans wordt wel steeds kleiner. Er zijn nog drie plaatsen te vergeven. „En er zijn nog zeker twintig kandidaten", weet Johnny. „Ik zal prestaties moe ten neerzetten om een kans te ma ken." Wie weet lukt dat vandaag al. „Ik voel me heel goed", meldde John ny vrijdag kort na de race. En an ders liggen er mogelijkheden in de Ronde van Zwitserland, het NK en de Tour de France. Slechts één interland speelde bondscoach Bert van Marwijk, maar dat werd wel meteen een memorabele trip. Over het stem metje van Alice van Hanegem, de chauffeur die plots in Oranje stond en het ongelukkige debuut van een begenadigde linksbuiten. door Roel Wiche HOENDERLOO - Wat zullen we nou krijgen? Het vliegtuig naar Belgra do staat al klaar, op donderdagoch tend 29 mei 1975, als bondscoach George Knobel voor zich uit staart alsof hij water ziet branden. Het Nederlands elftal staat op het punt om vanaf Schiphol te vertrekken voor een oefeninterland tegen Joe goslavië als Wim Rijsbergen een korte mededeling doet: Willem komt niet. 'Willem' is Willem van Hanegem, de generaal op het mid denveld die onmisbaar is voor Oranje. Maar Willem gaat, zoals zo vaak, zijn eigen weg. Hij zou gebles seerd zijn, zegt Rijsbergen, die het ongeloof in de ogen van de bonds coach kan lezen. Knobel pakt di rect de telefoon en belt naar huize Van Hanegem, zo is een dag later in het Limburgs Dagblad te lezen. „Ik heb meteen geprobeerd Van Hanegem thuis nog te bereiken. Ik kreeg via een kinderstem (dochter tje Alice) te horen dat pappa pas na twaalf uur zou thuiskomen. Het was voor mij een enorme tegenval ler." Op een afstandje kijkt, zonder te beseffen dat hij later ook bonds coach zou worden, een wat rebelse knaap met sluik, kastanjebruin haar toe. Lambertus van Marwijk, uit de Deventer volkswijk De Worp, verheugt zich op zijn de buut in Oranje. Een geweldig ta lent, een klassieke linksbuiten die op het punt staat om van Go Ahead naar AZ te vertrekken. Qua bravoure zou hij wel in het westen passen. Regelmatig rijdt hij in zijn donkergroene Triumph Spitfire - aankoopprijs: 11.000 gulden - door de Deventer straten, met zijn mooie Marian naast zich. Het wordt tijd dat Van Marwijk in ternational wordt, zo zeggen de kenners. Hij was al vaker gelinlct aan Oranje, maar steeds gooiden blessures roet in het eten. En hij is toch al 23 jaar. „Bert had onnoeme lijk veel kwaliteiten", zegt Jan No- ter mans nu, van 1973 tot 1975 zijn trainer bij Go Ahead. „Hij was on ze drijfveer in de aanval, altijd ont zettend gevaarlijk. Hij kon de bal loepzuiver neerleggen bij de eerste paal, het midden van het doel en de tweede paal. Hij besefte toen al leen niet hoe goed hij was. Daar heb ik hem vaak mee geconfron teerd." In Joegoslavië moet zijn interland carrière starten, maar voor het zo ver is, ziet Van Marwijk één van de meest legendarische scènes uit de Oranje-historie. Heini Otto, een jonge speler van FC Amsterdam, heeft zijn ploeggenoot Jan Jong bloed naar Schiphol gebracht en drinkt daar nog een bakkie koffie. Knobel, lichtelijk in paniek door het wegvallen van Van Hanegem, slaat onmiddellijk toe. Hij vraagt Otto of hij soms zin heeft om een interland te spelen. Die bedenkt zich geen moment en scheurt met zijn Alfa Romeo naar zijn ouder lijk huis in de Jordaan, boven een jeneverstokerij, om zijn paspoort te halen. Otto, 37 jaar later: „Het verhaal is zo ongelooflijk dat ik het nog steeds aan jeugdspelertjes ver tel. Zoiets is nu niet meer voor te stellen. Het is alsof je Van der Vaart bij het vliegveld afzet en plots met Oranje mee mag. De trai ners van FC Amsterdam hebben nog razendsnel mijn schoenen naar Schiphol moeten brengen." Van Marwijk en Otto treffen in het vliegtuig een zeldzaam wonderlij ke Oranje-selectie. Omdat de mees te vedetten van het WK'74 hebben afgezegd, heeft Knobel spelers op geroepen die nu niet bepaald een run op jongensposters opwekken: Niels Overweg, Ton Wickel, Wim Meutstege, Harry Schellekens, Henk van Rijnsoever, Jan Everse. In de pers wordt schamper van een 'scholierenteam' gerept. Als twee dagen later in het bloedhete Partizan-stadion voor 25.000 fana tieke toeschouwers wordt afge trapt, gaat Van alles mis bij de Ne derlandse ploeg. Na achttien minu ten staat het al 2-0 voor de Joego- slaven. Debutant Van Marwijk moet voorin opboksen tegen Ivan Buljan, een reus met woeste bakke baarden en een maffia-tronie dat nog jarenlang op Panini-plaatjes zal schitteren. Knobel had Bertus vooraf nog gewaarschuwd, tever geefs. In de eerste helft komt hij aan amper zes, zeven balcontacten. De verslaggever van de krant De Waarheid spaart hem de volgende dag niet. 'Daarbij kwam nog dat Bert van Marwijk, de debuterende linksbuiten, zijn verdédigende taak volkomen vergat. De snel opko mende vleugelverdediger Buljan SANKT GALLEN - De Nederlandse ruiterequipe heeft vrijdag tijdens het CHIO van Sankt Gallen de landenwedstrijd voor de FEI Nations Cup gewon nen. Leon Thijssen, Mare Houtzager, Jeroen Dubbeldam en Gerco Schroder (foto) liepen in twee manches slechts zeven strafpunten op. Nederland, dat met de zege 64.000 euro verdiende, bleef met dat totaal gastheer Zwitserland en Groot-Brittannië voor. Beide concurrenten kwa men uit op acht strafpunten. foto Ennio Leanza/ANP door Eelco van der Linden ROME - Het gokschandaal dat het Italiaanse voetbal al een jaar be heerst, dijt uit. Nu ook keeper en icoon van zowel Juventus als het nationale team, Gianluigi Buffon, in opspraak is geraakt, vindt trai ner Prandelli het geen probleem als Italië niet naar het EK gaat. Was -het gemeend of een provoca tie? Sinds vrijdagmorgen is een voetbalgekke natie de weg kwijt. Vanwege alle gokschandalen wor den de Italianen dag en nacht be stookt met de vraag of de Azzurri nog wel naar het EK moeten. Maar niemand hield rekening met bonds coach Cesare Prandelli. Hij gaf aan best thuis te willen blijven. „Als men zegt dat het laten schieten van het EK het nationale voetbal ten goede komt, is er geen probleem", aldus de man die te boek staat als een overtuigd voorstander van 'schoon en eerlijk voetbal'. Zijn woorden veroorzaakten ver bijstering, ook omdat hij een dag eerder het gokschandaal leek te ba gatelliseren. Het probleem voor Prandelli - en de rest van Italië - is dat er elke dag een nieuwe klap wordt uitgedeeld door de magistra ten die onderzoek doen naar spe lers en clubs die wedstrijdresulta ten afstemden op het resultaat waarop ze zelf hadden ingezet bij de bookmaker. De betrokkenheid van de internationals Domenico Criscito en Leonardo Bonucci kon nog worden opgevangen door het wegzenden van Criscito, maar wat als aanvoerder Gigi Buffon de selec tie moet verlaten? Buffon, sinds 1997 vaste keeper van het nationale team, haalde deze week fel uit naar magistraten en media die volgens hem de spelers beschuldigen zonder dat bewijs is geleverd. Pijnlijk was zijn opmer king het 'normaal' te vinden als teams in de slotfase van de compe titie het op een akkoord gooien. De hel brak echter los nadat de volgen-., de dag bekend werd dat Buffon in 2010 zelf heeft gegokt en niet zo weinig ook: ruim anderhalf mil joen euro zou hij hebben overge maakt naar een bookmaker in Par ma. Buffon is niet verdacht in het on derzoek 'Last Bet', maar zijn gedrag is strafbaar. Sinds 2005 is het voet ballers verboden in te zetten op voetbalresulaten, ook al gaat het niet om het eigen team. De straf is een geldboete en schorsing voor minstens twee jaar. Commentator Giancarlo Padovan van de krant II Fatto Quotidiano vindt dat Italië een groot probleem heeft. „Het probleem is dat ons voetbal volstrekt ongeloofwaardig is geworden. Ook onder het natio nale tricot bevindt zich bedorven waar." Volgens hem rest alleen 'een krachtig en eerlijk besluit': „Afzien van het EK."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32