Wij krijgen steeds gelijk' m 'Wilders heeft vrij spel nu hij heeft gebroken. Als gedoogpartner zaterdag2 |un'2012 hadden we hem makkelijker kunnen aanvallen.' 11 mm Emile Roemer door Frits BDoememidaaB en Annemieke Kooper Het is maar een klein eindje lopen vanuit zijn werk kamer, maar nee, Emile Roemer sluipt niet af en toe langs het Torentje van Rutte. De SP mag dan in de peiling van Maurice de Hond de grootste par tij zijn, hij laat zich niet gek ma ken. „Ik ben er totaal niet mee be zig. Ik heb veel politieke ambities, maar geen persoonlijke. Ik wil din gen veranderen, verbeteren, aan pakken, niet om daar status aan te ontlenen. Sinds mijn jeugd heb ik die drive al, dat ik onrecht wil aan pakken. Op de lagere school, waar ik opkwam voor kinderen die ge pest werden. Op de middelbare school, waar ik stukken schreef over kernenergie en handtekenin gen ophaalde tegen kruisraketten. Afdelingen oprichten, met huur ders knokken voor betere huurwo ningen, als de schimmel in de douche stond." Het premierschap is toch iets waar over u moet nadenken, zeker nu de SP het zo goed doet in de peilingen? „Natuurlijk! Bij iedere stap die je doet. Ik heb dat al gedaan toen ik naar Den Haag ging en toen ilc frac tievoorzitter werd." U bent dan premier van alle Neder landers, terwijl u nu alleen voor uw eigen achterban opkomt. „Is dat zo? Ik ben ook wethouder geweest en loco-burgemeester. Dan doe je dat in het klein. We zijn als partij breder geworden. We hebben zoveel voor het mid den- en kleinbedrijf gedaan, dat ook leden uit ondernemend Ne derland actief worden voor de SP." Vindt u het vervelend om over het premierschap te praten? „Ja. Ik wil voorkomen dat het beeld ontstaat dat ik alleen met mijn persoonlijke ambitie bezig ben. Ze zetten mij maar neer waar ze denken dat ik het beste tot mijn recht kom. Als dat die plek is, dan is het die plek. Dan doe ik het zo goed en kwaad en zo eerlijk als in mijn lijf zit." Hoe kijken ze er thuis tegenaan? „Daar leven ze gigantisch mee. Ze zijn al die jaren meegegroeid. Mijn vrouw en ik kennen elkaar al van toen ik de politiek in ging. Ze weet niet beter. Ook mijn kinderen hou den er rekening mee dat het kan gebeuren. Het gaat wel hard, dat merken zij ook. Het heeft impact op mijn privéleven. Je bent een be kende Nederlander." Wat is belangrijker: de grootste wor den of regeren? „Elke partij wil de grootste zijn. Dan kun jé het voortouw nemen en de kans op regeren is daarmee een stuk groter." Zullen de andere partijen wel toe staan dat de SP de premier levert? Is de kans op regeren niet juist kleiner als de SP de grootste wordt? „Nee, dan krijgt de SP het voor touw en is de kans op een combi natie zonder SP kleiner. Ik laat mij niet zomaar aan de kant schuiven. Zeker niet als we de grootste zijn. En waarom zouden andere par tijen dat niet accepteren? We zijn toch een normale, grote partij, die al jaren meedraait? Waarom zou het wel in zoveel provincies en ge meenten kunnen en hier niet?" Andere partijen vallen u meer aan nu u goed staat in de peilingen. „Dat kun je verwachten. Laat ze maar komen, dan ben ik op mijn best. Ik lust ze rauw." Volgens een Volkskrant-onderzoek worden de verkiezingen een gevecht tussen Roemer en Rutte. „Dat is heel logisch, en niet alleen omdat peilingen dat zeggen. Het wordt een ideologische tweestrijd tussen het neoliberale gedachte goed dat vooral door Rutte wórdt vormgegeven en het sociaal-econo mische beleid van de SP. Op een aantal terreinen zijn er fundamen tele verschillen. Bijvoorbeeld bij de marktwerking in de zorg: de WD is voor meer marktwerking, mensen die dat funest vinden ko men bij ons. Of bij de Wet werken naar vermogen: welke partij verde digt die en welke valt die het hardst aan? Dan kom je bij de WD en de SP uit." Is PvdA-leider Diederik Samsom een concurrent? „Iedereen is een concurrent. De kiezer kan maar één stem uitbren- Wanneer is hij een bondgenoot? „Op alle andere dagen dan de ver kiezingsdag." In het verleden kozen veel kiezers op het laatst toch voor de PvdA omdat ze dachten dat die partij meer kans maakte in de regering te komen. Dreigt dat nu weer? „Dat gebeurde toen we kleiner wa ren. Maar bij de laatste twee verkie zingen hebben we in de laatste we ken veel kiezers gewonnen." En als het nou niet lukt om in de re gering te komen? „Dan gaat de strijd door vanuit de oppositie. Je dacht toch niet dat ik mij makkelijk uit het veld laat slaan? No way!" Gaan de verkiezingen niet eerder tus sen Roemer en Wilders? „Alles kan. Wilders spreekt nog veel kiezers aan. Ik onderschat hem zeker niet. Ik schat wel in dat mensen straks kijken naar wat hij de afgelopen twee jaar heeft ge daan. Dan zie je dat hij alle zware bezuinigingen, in de zorg, op agen ten en inkomens heeft gesteund. Hij deed gewoon mee." Is hij een moeilijkere tegenstander dan Rutte? „Ja. Wilders heeft vrij spel nu hij heeft gebroken. Als gedoogpartner hadden we hem makkelijker kun nen aanvallen. Nu kan hij doen als of het allemaal anders is en moe ten wij de kiezers eraan herinne ren wat hij de afgelopen twee jaar heeft gedaan." En inhoudelijk: is er niet meer over lap met de PW dan met de VVD? „Uit onderzoek blijkt dat er weder zijds heel weinig kiezers overstap pen. Wilders komt uit de WD en vist in de rechtse vijver." En Europa? Staan jullie daar niet dicht bij elkaar? „De SP is nooit anti-Europa ge weest. Dat mensen bij het stem men op hetzelfde moment de hand opsteken, wil nog niet zeg gen dat je er hetzelfde over denkt." Beseffen jullie kiezers dat? „Dat beseffen ze heel goed. Ze zijn het zeer met ons eens dat je geen groot hek om Nederland kunt zet ten alsof de rest van de wereld niet bestaat. En dat je op veel terreinen moet samenwerken in Europa. Maar waar SP'ers moeite mee heb ben is dat er de afgelopen dertig jaar een enorme rechtse wind waait. Die trekt steeds meer macht naar Brussel waardoor Nederland over steeds meer essentiële zaken steeds minder te zeggen krijgt. Dat er een neoliberaal beleid wordt ge voerd. Op al die punten krijgen wij voortdurend gelijk. Toen de Eu ropese munt werd ingevoerd zei den wij: doe het niet, de culturen en economieën van de landen zijn nog te verschillend. Dat heeft niet te maken met voor of tegen Euro pa zijn, maar met foute keuzes. Je kunt het net zo goed omdraaien: degenen die het hebben doorge drukt zijn tegen Europa, want zij hebben dingen kapotgemaakt." Als u tegen invoering van de euro was, waarom wilt u er dan niet net als Wilders uitstappen? „Dat is de mensen een rad voor ogen draaien. Als je er nu uitstapt en zegt: we gaan terug naar de gul den, dan creëer je een enorme chaos. Dan breekt letterlijk de pleuris uit. Dat gaat je klauwen met geld kosten. Ik wil graag din gen veranderen, maar het moeten wel verbeteringen zijn. De euro is te vroeg ingevoerd, maar hij is er nu eenmaal. Dat kun je niet zo maar terugdraaien." En helemaal uit de EU, zoals Wil ders wil? „Dat is onhaalbaar. We hebben met onze economie ontzettend veel voordeel van de interne markt. Als Wilders zegt: we stappen er uit, er komen óveral weer grenscontroles en we schaf fen de handelsvoordelen afj dan mag hij aan de kiezer uitleggen dat dat tot een enorme keldering van de welvaart leidt. Dat-is zeker niet mijn agenda voor de toekomst. Mijn agenda is een socialer Euro pa." Als u premier bent, moet u zich hou den aan de begrotingsregels van Brussel. „Die regels worden gezamenlijk ge maakt. Je ziet in steeds meer lan den dat ze het gehad hebben met het rechtse bewind." Dat veranderen vergt wel een lange adem. „Het gaat er om dat mensen in de gaten krijgen dat we de olietanker een andere kant op laten varen. Als de koers een paar graden wordt bijgesteld, komt hij al in een andere haven. Het is aan ons om deze dingen op de politieke agen da te zetten en dat lukt beter als je aan de knoppen zit." Is je conformeren aan Brusselse re gels de prijs die je daarvoor betaalt? „Onder sommige dingen kom je niet uit en dan ga je proberen die te veranderen. De mensen snap pen heel goed dat dat niet in 24 uur kan. Maar we laten nu wel héél erg makkelijk het koppïe han gen om te doen wat Brussel wil. Waarom jezelf zo kwellen met on verstandige besluiten omdat je in Brussel ooit een keer wat hebt afge sproken? Dat is dan toch om het gezicht van de minister-president te redden." Als u maar één wens zou mogen doen om iets te veranderen, wat zou dat zijn? „Dat het me gaat lukken dat er in Nederland geen kinderen meer in armoede opgroeien." Aantal zetels SP n.a.v. peilingen van opinieonderzoeksbedrijfPeil.nl 30 jan Marijnissen ant TK Tweede Kamerverkiezingen Emile Roemer infographic CRW1 bron Peil.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11