20 I 'Blij dat ik nu klaar ben' 'Tijd om te genieten' Cargill opent fabriek voor bio-ethanol TIJDENS DE HZ OPEN AVOND DRAAIT HET OM JOU Zeelandbrug een nacht dicht wegens werkzaamheden zaterdag 2 juni 2012 De zenuwslopende exa mens zijn achter de rug. Duizenden scholie ren kunnen van een welverdiende vakantie gaan genieten. Over twee weken, op 13 juni (vmbo) of 14 juni (havo en vwo), krijgen de kandidaten te horen of hun harde werk bezegeld wordt met het felbegeerde pa piertje. De PZC heeft de afgelo pen weken het wel en wee van drie Zeeuwse examenkandidaten ge volgd. Vandaag blikken Mike, Marjo en Britt terug op de spannendste perio de van hun middelbare schoolcarrière. Boven dien geven ze alvast een inkijkje in hun toe komstplannen. Britt: „Ik word gek als op 13 juni de telefoon gaat!" foto's Mechteld Jansen Naam: Mike Schrooten Leeftijd: 17 jaar Woonplaats: Middelburg Niveau: havo School: Scheldemond College in Vlissingen Examenvakken: Engels, econo mie, Nederlands, biologie, na tuur-, scheikunde, wiskunde B. Vervolgopleiding: Engineering, Design en Innovation op de HZ. Examenkandidaat Mike heeft vakantie. De havo' er, die daarnaast alweer zijn vierde seizoen speelt bij de leugd Voet bal Opleiding Zeeland (JVOZ) blikt terug op een periode van ze nuwen, blessures en hard werken. „Naar mijn gevoel is het echt goed gegaan. Niet één examen viel ei genlijk tegen." Mike is ondertus sen hard toe aan een beetje ont spanning. „De laatste week begon het me echt op te breken, ik ben blij dat ik nu klaar ben." Vandaag vliegt hij naar Grieken land om lekker van de zon te ge nieten. „Ik ga niet zoveel doen. Lekker op het strand liggen, heel veel genieten en uitrusten. Ik ben twaalf dagen weg, dus tot de uit slag van de examens op de 14e ben ik ver weg." De komende periode zal de stress dus wel meevallen. Tot het zenuwslopende moment tussen 13.00 en 14.30 uur op don derdag 14 juni. „Dat is wel even spannend. Ik ga op. de bank tv kij ken, dan is het zo voorbij." Het wordt een groot feest als het ge vreesde telefoontje uitblijft. „We geven met heel havo 5 een enorm feest, daar heb ik echt zin in." In de zomervakantie gaat Mike wer ken bij Albert Heijn en bij, hoe kan het ook anders, het Nationaal Voetbalmuseum in Middelburg. Door zijn gescheurde buikspier is het nog onzeker of hij volgend jaar terecht kan bij FC Dordrecht. Eén dezer dagen zal de club hem het verlossende antwoord geven. Voor de toekomst heeft Mike twee sce nario's in gedachten. „Ik hoop over tien jaar in het Nederlands elf tal te spelen. Maar het is best een kleine kans dat ik echt in de prof voetballerij terecht kom. Ik- denk dat ik maar hard ga studeren en op zoek ga naar een goede baan." Naam: Britt Lauret Leeftijd: 15 jaar Woonplaats: Terneuzen School: Stedelijke Scholengemeen schap De Rede Terneuzen Niveau: VMBO-T Examenvakken: Nederlands, Engels, Frans, Duits, Geschiedenis en Biologie Vervolgopleiding: mbo verpleeg kunde Met een goede plan ning en een flinke dosis discipline ging Britt de exa menperiode in. En niet zonder resultaat: „Ik heb het echt wel gehaald. Biologie moest ik nog goed maken, maar ik heb een score tussen de 6.4 en 8.4." Er was wel iets vreemds aan de hand met het antwoordmodel van biologie. „Ons computerexamen bleek heel anders te zijn dan het bladexamen. De antwoorden wa ren eerst nergens te vinden. Echt vreemd dat er twee verschillende examens zijn afgenomen." Maar voor Britt zijn de vmbo-exa- mens al weer naar de achtergrond verdwenen. Veel verser in het ge heugen ligt het tripje - afgelopen donderdag - naar Parijs met haar klas. „Het was echt superleuk. We hebben zo'n beetje heel Parijs te voet verkend." In haar vakantie gaat ze vooral veel lol maken. „Ik heb nu tijd om te genieten. Volgen de week ga ik naar Walibi en over een maand ga ik op vakantie naar Frankrijk." Over elf dagen krijgt Britt de uitslag. „We kunnen echt de hele dag gebeld worden, erg spannend. Ik word echt gek als op 13 juni de telefoon gaat!" Als het stil blijft, geeft Britt een groot feest voor vrienden en familie. „Eerst lekker barbecuëen en daarna ga ik met mijn vrienden naar binnen en blijft de familie buiten." Britt is gek op kinderen: al sinds haar elfde past ze op. Binnenkort helpt ze bij een groot verjaardags feest in het Oranjekwartier. Over een paar jaar wil Britt op de kin derafdeling in een ziekenhuis staan als verpleegkundige. „Ik wil graag mensen helpen en ik heb echt iets met kinderen." Mike: „We geven met havo 5 een enorm feest, daar heb ik echt zin in." ZIEROKZEE - Provincie Zeeland is in de nacht van 4 op 5 juni bezig met werkzaamheden aan de Zeeland- brug. Van middernacht .tot onge veer 05.00 uur in de ochtend is de brug afgesloten voor al het wegver keer. De werkzaamheden bestaan uit onder meer betonreparaties in de zuidkelder. Daarnaast wordt het wegdek gereinigd en een aan tal verbindingsplaten worden gere pareerd. De Provincie adviseert weggebrui kers tijdens het oponthoud een an dere route te kiezen. Bij de Zee landbrug en de toeleidingswegen staan informatieborden. Er is een omrijroute aangegeven via de stormvloedkering. Dit jaar zijn er elke maand nachte lijke onderhoudswerkzaamheden aan de Zeelandbrug. Vanwege de veiligheid is de brug dan afgeslo ten voor gemotoriseerd verkeer. door Frank Balkenende BERGEN OP ZOOM - Cargill, produ cent van zetmeel en glucose voor de voedings-, diervoerder-, farma ceutische en papierindustrie, heeft gisteren in Bergen op Zoom een bio-ethanol fabriek in gebruik ge nomen. Die kan per jaar 40.000 kuub bio-ethanol produceren. De bio-ethanol is bedoeld om bij te mengen in benzine. Cargill ge bruikt duurzame biomassa (moei lijk winbaar zetmeel) die overblijft bij de reguliere productie. Op die manier kan het bedrijf duurzame bio-ethanol maken, die voldoet aan de dubbeltelling-regeling van het ministerie van Economische zaken, Landbouw en Innovatie. Vanaf 2020 moet in benzine tien procent bio-ethanol worden bijge- - mengd. Voor 'supergroene' bio-et hanol geldt vijf procent. „We ne men in die zin nu een unieke posi tie in in Nederland en zelfs in Eu ropa", zegt directeur Alain Dufait van de vestigingen Bergen op Zoom en Sas van Gent. De volledig geautomatiseerde pro ductielijn is ondergebracht in een voormalige maisfabriek van Cargill op de site in Bergen op Zoom. Car- gül heeft 25 miljoen euro in de. om bouw gestoken. Extra werkgelegen heid levert het niet op. Dufait: „Door een hoogwaardig nevenpro duct uit eigen biomassa te fabrice ren, versterken we wel onze con currentiepositie." De bio-ethanolfabriek is een voor beeld van de overgang die gaande is in Zeeland en de cirkel daarom heen. Zeeland, Rotterdam, Den Haag, West-Brabant en Oost-Vlaanderen werken samen om productieprocessen bij bedrij ven te vergroenen. Dat wordt de 'biobased economy' genoemd. Om de traditionele productie om te zet ten in een duurzame, door groene reststromen als grondstof te benut ten, stelt het Rijk subsidie beschik baar. Voor dit jaar is dat 300.000 euro voor de regio's Zeeland en West-Brabant. Het subsidiebudget van de provincie Zeeland bedraagt voor dit jaar 600.000 euro. Een fi nancieel duwtje in de rug is vaak nodig om binnen bedrijven en clusters van bedrijven (proefpro jecten van de grond te krijgen. Dufait onderstreept dat deze groe ne economie geen droom meer is, maar al bestaat. De bio-etanolfa- brielc is één van meer voorbeelden van transities in de productie. De Cargill-directeur denkt dat Zuid-West-Nederland op dit ge bied binnen Europa een voor sprong heeft. „Samen met goede verbindingen - havens en straks,^ de zeesluis bij Terneuzen, we ons goed op de kaart." 1 straks, zettajj NIEUW! Voorlichting voor ouders overj 'Helpen bij studiekeuze' OPEN AVOND 7 JUNI VAN 18.00 TOT 21.00 UUR UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 112