Over wat er allemaal gebeurde in 't Perdies O fe fry! 22 Onderzoek naar parkeerplaatsen personeelsleden Stoere zilveren Zeeuwse drukkers ife ^r' I w JUWELIER MIMDERHOUD i Buiten spelen almanak 'Houd studenten in de regio' zaterdag 2 juni 2012 klassenwerk door Christel Tuin Zeeuws-Viaanderen krimpt en vergrijst Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede), Anoek de Gardeijn (Zwin College), Christel Tuin (Reynaertcollege) en Raymond de Frel (Zelden- rust-Steelantcollege) proberen daarop aan de hand van hun klassen- foto's antwoord te krijgen van hun oud-klasgenoten. Vandaag Chris Mangnus uit de klas van Christel. verhalen die in elkaar grijpen. Jansen beschrijft de omgeving uit zijn jeugd, compleet met de hem zo bekende geuren van appels op zolder, verbrand aardapelloof tot de zurige lucht van opgedroogde melk en smaken, van uosse soppen en pudding met vel tot beierpap. Hij laat ons kennis maken met zijn ouders, familie, het boerenerf door de seizoenen heen, het dialect, de bijnamen, de dieren en de buren; de bewoners van 't Perdies en al hun aardig-, eigenaardig- en spitsvondigheden. Minutieus beschrijft Jansen tafere len uit zijn jeugd. Het slachten, wat hij leerde van zijn vader, het boerenvoedsel waarbij bijna niets van het geslachte dier verloren ging, het bouwen van boomhut ten, de schoonheid van de natuur en die van het vrouwvolk, de kerk en de politiek, verdriet en vreugde, geboorte en de dood. Opdat wij niet vergeten; Boe renkind is niet alleen een feest van herkenning voor mensen op leeftijd, met een agragrische achtergrond of voor mensen uit de streek. Omdat Jansen zich uitput in de tails schetst hij een uitgebreid tijds beeld waarbij de plaatjes zich zon der veel moeite ontvouwen voor het geestesoog van de lezer. Maar meer dan een boek voor an deren, lijkt Boerenkind bijna voor Jansen zelf geschreven. Alsof hij zich wil vergewissen van het para dijselijke van zijn jeugd. „Vroeger vertelde men elkaar verhalen." En nu vertelt Jansen ze aan ons. Het Paradijs, ooit woonde er boer Adam in een boerderij in deze hoek van de polder. Als je nu met je rug naar Dow gekeerd staat, is het er eigenlijk nog best paradijse lijk.... OOSTBURG - B en W van Sluis on derzoeken of er parkeerterreintjes met vergunningsplaatsen voor werknemers van ondernemers in Sluis en Cadzand-Bad kunnen worden ingericht. Werknemers die in het centrum van Sluis of Cadzand-Bad werken moeten hun auto ver van hun werkplek zetten om niet om naar de parkeermeter te moeten ren nen nu op meer plaatsen betaald parkeren is ingevoerd. Aanleg van vergunningsplaatsen, waarvoor on dernemers moeten betalen, kan een oplossing zijn, stelde de Sluise gemeenteraad, die een aangepaste motie van Nieuw Gemeentebe lang aannam. AANNEMINGSBEDRIJF HAERS; MOUPWME NIEUWBOUW VERBOUW ONDERHOUD REPARATIE heroaj g)mado;ns VEKA www.haers.net Tel. 0115-491282 lllf^ljppB Kom nel ïK;-';-£#b voetnat Kijken: alle weöstrijflen op örie grote cafedriewegen.nl Pit Nawuflijk, ook voor al uw feesten |ea partijen of een oartërwets avondje uil vanaf 29,- Passend op NOOSA armbanden Ook in de Terneuzense wijk Othene was het heerlijk weer, dus stuurde moeders haar twee jongens lekker naar buiten. De twee doerakken had den daar geen problemen mee. Ze ra votten wat, sprongen zich in het zweet op de trampoline en trapten een balletje. En daarna besloten de broertjes samen liedjes te zingen. In het Nederlands en in steenkool-En gels. Zo had de jongste (6) laatst een oud zomerhitje op de radio gehoord. Het melodietje was in zijn hoofd blij ven zitten. „Sex on the beach", zong hij. Zijn moeder sommeerde hem bin nen te komen. „Dat soort liedjes wil ik niet meer horen. En al helemaal niet in de achtertuin." Het jochie snapte het niet. „Wat betekent dat dan, mama: on the beach?" door Sheila van Doorsselaer Met de krakers van Dow als decor is het er tegenwoordig niet bepaald het Paradijs te noemen. Voor Wim Jansen (6i) was het dat vroeger, als opgroeiend boerenzoon, wel degelijk. In zijn boek 'Boerenkind, geschiedenis van een paradijs' neemt hij de lezer mee naar het voormalige gehuchtje aan de Braakman in de jaren vijftig en be schrijft hij zijn jeugdavonturen en herinneringen in een reeks be schouwelijke, anekdotische verha len. Na drie theologische boeken over de dood, spiritualiteit en bezieling heeft Jansen zich nu gewaagd aan een verhalenbundel met sfeer en cultuur als hoofdingrediënten. De vraagt dringt zich dan op: waarom nu een novelle? Het antwoord is tweeledig. Jansen: „Het is aan de ene kant het verlangen de weg terug te gaan, te verklaren door bij de leeftijd passende nostalgie, een universeel menselijk heimwee naar het paradijs van je kin derjaren. En aan de andere kant is het ook de behoefte je leven te overwegen en een rode draad te bespeuren. Wie ben ik geworden en waarom ben ik geworden wie ik nu ben? Wat is van waarde ge bleken en gebleven? Was was we zenlijk? Ik vind het heerlijk de sfeer, de verhalen, de beelden en de mensen van toen op te roepen. Voordat het voorgoed is uitge wist." Niet alle voorvallen en anelcdotes zijn Jansen uit het leven gegrepen. Zelf omschrijft hij het genre als fictieve non-fictie; gebaseerd op de werkelijkheid maar hier en daar een beetje geromantiseerd. Het boek is opgedragen aan Jansens kleinkinderen, maar het is tegelij kertijd een hommage aan zijn ouders. oerenkind is ingedeeld in vier hoofdstukken, elk met korte Wim Jansen, Boerenkind en 't Paradijs Wim (Willem Pieter) Jansen (1950). Geboren en getogen in 't Perdies als de jongste van vijf kinderen in een boerengezin. Op zijn 23e ver liet hij het Paradijs en trok de wij de wereld in. Jansen: woont nu in Viissingen. Hij werkte in het onderwijs en is nu predikant voor de vrijzinnige vleugel van de Protestantse Kerk in Brouwershaven en. Delft. 9 Is Zeeuws vertegenwoordiger van de stichting Rent a Priest. 9 Jansen heeft de nodige -veelal theologische- publicaties op zijn naam staan, waaronder de boeken 'Bricolage en Bezieling', 'Voorbij de Leegte' en 'Waar ben je nu'. Momenteel wordt gewerkt aan het tweede deel van Boerenkind. Jan sen hoopt dit over twee jaar uit te geven. Boerenkind wordt vandaag gepre senteerd en is te koop bij de (bete re) boekhandel. ISBN: 9789079875337 9 Paradijs is een buurtschap nabij Hoek, gelegen aan de Lovenweg ten westen van Boerengat. Paradijs bestaat uit een paar boerderijen. www.wiinjansen.nu Een actieve Hulstenaar. Zo kon je Chris Mangnus wel omschrijven. Hij is gebo ren in Hulst en groeide er op. Tijdens de middelbare school tijd was hij erg actiefin de Vos- senstad. „Ik zat bij scouting 't Jagertje, deed aan drummen en was vanaf mijn zestiende lid - en een paar jaar nar - bij A.H.C. de Vossen, de Hulsterse Raad van Elf." Na het behalen van zijn vwo-di- ploma trok Chris eerst naar Til burg, maar koos uiteindelijk voor een studie in Wageningen. Chris: „In Wageningen volgde ik de stu die bedrijfs-en consumentenwe tenschappen. Mijn vader is akker bouwer, dus waarschijnlijk heeft deze 'boerenachtergrond' wel aan de wieg gestaan van mijn keuze voor de enige landbouwuniversi teit van Nederland." Ook als student bleef Chris be trokken bij het Hulster vereni gingsleven. „Toen ik studeerde, ging ik juist nog meer doen in Hulst. Zo voetbalde ik bij W Ter hole, deed ik aan zaalvoetbal en bleef ik actief bij scouting en bij de carnavalsvereniging." Of hij zich anders voelde dan de studenten uit andere delen van Nederland? „Niet echt, al denk ik wel dat Zeeuws-Vlamingen over het algemeen nuchterder en direc ter zijn. Ook de bourgondische in slag vond ik bij andere studenten niet direct terug." In de studentenkringen van Wage ningen werd absoluut niet lache rig gedaan om zijn Zeeuws-Vlaam- se afkomst. Sterker nog, alle stu- Chris Mangnus (26), 5VWO Reynaert college (2002), Hulst. denten waren bijzonder trots op hun roots. „Enkele studenten heb ben bijvoorbeeld een Fries genoot schap opgericht en er heeft ook een tijd een Zeeuws-Vlaams 'ze- ver'-genootschap bestaan." Voor zijn afstudeerstage trok Chris naar Zuid-Affika en moest hij het verenigingsleven in Hulst vaarwel zeggen. Op dit moment volgt hij een traineeship bij Fries- landCampina, wat ook niet te combineren is met een actief le ven in Hulst. „Ik merk dat veel oude vrienden uit Zeeuws-Vlaan- deren door vrienden of werk in de buurt van hun studieplaats blij ven hangen. Om jongeren in de re gio te houden, moeten er meer op leidingen in Zeeuws-Viaanderen komen. Want jongeren die een maal weggetrokken zijn, komen maar moeilijk terug." Tip? redactie@pzc.nl Chris Mangnus was altijd heel actief in het Hulster verenigingsleven. Hij is in zijn studieplaats Wageningen blijven wonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 108