Een tijdperk geboekstaafd zeeland 125 Ine Bloemen Skihal Snowbase verkeert in zwaar weer Bruinvistellers op zoek naar motorbootjes Spijkerbroekhangen.op de braderie Tholen zwaait renners Stavoord6 uit zaterdag 2 juni 2012 „Soms vond ik het moeilijk om afstand te nemen van de verhalen. Zo sterk werd ik in die levens getrokken. Zoals bij moeder Leuntje van Piet van Gilst uit Colijnsplaat. Wat moet dat een sterke vrouw zijn geweest..." Stom 1 S-CRAVENPOLDER - In 's-Gravenpol- der wordt vandaag een braderie ge houden met meer dan 150 kra men. Er zijn niet alleen kraampjes, maar ook activiteiten zoals spijkerbroek hangen en de Zeeuwse trekpaar denkeuring. Bovendien is er ook De vooroorlogse wereld, de be zetting en bevrijding, de Ramp, elektrificatie en waterleiding en de ontsluiting van Noord-Beve land over vaste grond: Ine Bloe men boekstaafde een revolutio nair tijdperk in 15 levensverha len van Noord-Bevelanders. door Claudia Sondervan De generatie Noord-Bevelanders die nu tussen de tachtig en negentig jaren telt, heeft een revolutionair tijdperk beleefd. Dat besef kreeg redacteur Ine Bloemen van weekkrant De Bevelander toen ze tijdens de kerstdis de ver halen hoorde van de vader van haar overbuurman. Joop van den Berg (1925) uit Wissenkerke maak te wat los bij haar. „Ik dacht, deze verhalen moeten bewaard blij ven." Langzaam groeide het idee om een boek te maken met inter views met Van den Berg en zijn ge neratiegenoten, om de wereld van Noord-Beveland te schetsen in de epoque dat het kleine eiland en zijn bewoners met de haren bij de wereldgeschiedenis en de moder ne tijd werden gesleept. Maandag 11 juni wordt het boek ge presenteerd in zorgcentrum Cleij- enborch in Colijnsplaat, kortweg getiteld 'Peelanders, 15 levensverha len'. De verhalen volgen steeds het zelf de chronologische tijdsstramien; van kinderjaren tot nu. Na lezing van de 128 pagina's heb je het ge voel dat je de smaak van het water in de regenbakken kent, dat je Gemeentelijk historicus Gerard de Fouw en auteur Ine Bloemen in Wis senkerke. foto Willem Mieras een Vrijmarkt, een markt met oude ambachten, het Bevrijdings museum Zeeland rijdt met mili tair materieel, er zijn activiteiten voor kinderen en er is een klein- dierenshow. De braderie duurt van 10.00 tot 17,00 uur. bent meegeweest met de koeien- wachters, aan de riemen hebt ge trokken van de reddende bootjes bij de Ramp en geleefd hebt onder het sociaal regime van hereboeren, kerk en landarbeiders. En je her kent de verbazing over de moder ne toeristen die de tuinpaden van hun vaders bevolken, hoewel de geportretteerden die ontwikkeling vaak zelf ijverig hebben bewerkstel- ligd. Ine Bloemen heeft er vijf jaar over gedaan. Ze vond haar interview kandidaten met hulp van histo risch medewerker van de gemeen te Gerard de Fouw, de Goese archi varis Ally Barth en ook op voor spraak van de geïnterviewden zelf. Drie geportretteerden maken de publicatie niet meer mee; zij zijn inmiddels overleden. „Ik voelde soms wel de hete adem van de tijdsdruk in mijn nek; maar alleen al het laatste jaar is opgegaan aan eindredactie. Ik moest het doen naast mijn dagelijkse werk." Bloemen: „Ik heb de mensen ieder tussen de vier en acht keer gespro ken. Nooit langer dan anderhalf uur achter elkaar." De interviews zijn geauthoriseerd door de onder vraagden. „Iedereen heeft twee tot drie keer een versie van zijn ver haal onder ogen gehad met de mo gelijkheid om te corrigeren. Maar ja, er waren mensen die zich van lieverlee steeds meer gingen herin neren en dan moest er weer iets veranderd worden." Een enkeling trok alsnog zijn me dewerking in. Soms zonder opga ve van redenen, soms met het ver wijt dat Bloemen er te weinig van begreep omdat ze geen geboren Noord-Bevelandse is. Dat verwijt maakte haar even onzeker, bekent de schrijfster - al woont ze 17 jaar op Noord-Beveland. Maar haar ad viseur De Fouw en de groep van mensen die met haar meelazen, maakten daar korte metten mee. ZIERIKZEE - Stichting Rugvin zoekt schippers die volgende week zater dag de Oosterschelde op willen voor de jaarlijkse bruinvistelling. „Tellers zijn er genoeg", zegt Roger van Veken van Rugvin. „Maar er zijn nog maar twee boten aange meld." Voor de jaarlijkse telling van de bruinvis zijn negen of tien motorbootjes nodig. De boten va ren in colonne van west naar oost met twee of drie tellers aan boord. De boten varen vanuit Burghsluis, Roompot Marina en bij de Roggen- plaat richting Oesterdam. Ze moe ten zes knopen kunnen varen en GPS hebben. www.rugvin.nl TERNEUZEN - Twee onderdelen van skihal Snowbase, de besloten ven nootschappen voor personeel en horeca, zijn deze week failliet ver klaard, maar het bedrijf blijft voor lopig nog open. Volgende week be slist curator Steven van Boven uit Middelburg over de verdere exploi tatie van het skicentrum. Bij beide failliet verklaarde onderdelen wer ken vijftig mensen, allemaal partti mers. Zij kunnen vooralsnog door werken. „De indruk mag niet ontstaan dat Snowbase failliet is", stelt Van Bo ven nadrukkelijk vast. „Het betreft twee van de drie werkmaatschap pijen die onder de holding Snow base vallen. De werkmaatschappij faciliteiten waaronder de installa ties, is buiten de faillissementen ge bleven." De structuur van Snowba se is een ingewikkelde. Van Boven: „Snowbase bestaat uit een conglo- OUD-VOSSEMEER - De ruim twintig wielrenners van het team Sta- voordö vertrekken vandaag vanuit Oud-Vossemeer op de fiets rich ting Frankrijk voor hun deelname aan het evenement Alpe D'Huzes. Daarbij zullen ze de beroemde berg Alpe D'Huez beklimmen. In tegenstelling tot veel andere teams gaat Stavoordö ook op de meraat van vennootschappen met een Belgische bestuurder en Bel gische aandeelhouders. Dat maakt het er allemaal niet gemakkelijker op." De faillissementen zijn uitgespro ken op verzoek van de belasting dienst op basis van oude vorderin gen ter waarde van ruim 700.000 euro, vertelt Van Boven. Het aan tal andere schuldeisers valt mee, is uit zijn eerste bevindingen geble ken. De financiële situatie lijkt dus niet zo ernstig. Van Boven wil daarom de komende dagen benut ten om 'een liquiditeitsprognose' voor de skihal op te stellen. Ofte wel, kan Snowbase op korte ter mijn op een financieel gezonde manier worden geëxploiteerd. Af hankelijk daarvan beslist Van Bo ven volgende week over het al dan niet voortzetten van het bedrijf. „We moeten leven met de dag." fiets naar Frankrijk. De leden wor den om 9.30 uur uitgezwaaid bij de Vossenkuil. Ze beginnen daar na aan de eerste etappe naar het Belgische Waver. Vóór de renners weggaan, maken burgemeester Nuis en wethouder Oudesluijs bekend hoeveel geld het team bijeen heeft gebracht voor KWF Kankerbestrijding. Oosterscheldestraat 80 Middelburg Geer zifi om te klussen' Kies dan Voor deze tot in de puntjes afgewerkte, instapkiare, woning.' Een sfeervol haffyrijstaand buis met: vee! leefruimte. Uitgebouwde woonkamer mot parketvloer, luxe keuken;schuur.tuin op: het zu tdwest6n::d[tjvrfje - achterom. Vraagprijs 212.000,- k.k. 0118-441 944 asdozeeland.nl 13^ Mortiereboulevard 40 Middelburg T 0118-441 944 info@ascozeeland.nl www.ascozeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 105