buitenland 19 nog! 7 nveeh 50 jaar cel voor ex-president Taylor voor de zomer nog 15 kilo afvallen!? Sierra Leone-tribunaal:'Medeplichtig aan een aantal van de wreedste en afgrijselijkste misdaden uit de geschiedenis' Succes verzekerd! Vyo di med health beauty 040-2074400 Slachtoffers in Sierra Leone jubelen donderdag 31 mei 2012 f I ttlt Almere Amersfoort Apeldoorn Arnhem Breda 's-Hertogenbosch Ede Groningen Hengelo Hilversum Hoofddorp Leeuwarden Maastricht Nijmegen Rotterdam Door persoonlijke begeleiding van één van onze diëtistes en met behulp van het unieke Prodimed proteïnedieet helpen wij u van uw overgewicht af, zonder jojo-effect. Rijswijk Utrecht Vaikenswaard Venlo Zwolle Voor meer informatie: www.bodyinvest.nl Courtenay Griffiths, Taylors advo caat tijdens het op 4 juni 2007 be gonnen proces, sprak gisteren niet zonder cynisme van een histori sche dag. Een (ex-) president is ver oordeeld die gewapende groepen in een buurland zou hebben. Grif fiths zei dat het mooi zou zijn als dit soort recht nu ook buiten Afri ka kan zegevieren en niet alleen in arme landen. Griffiths meent dat Taylor het slachtoffer is van een politiek pro ces dat vooral door Washington is georganiseerd. Hij zei te hopen dat het proces-Taylor bijdraagt aan de afbraak van de wal van immuni teit waarmee de rijke en machtige regeerders zich omringen. De aanklagers Overwegen nog of ze in beroep gaan, zei hoofdaan klaagster Brenda Hollis gisteren. Ze had 80 jaar cel geëist tegen Tay lor. Enkele vluchtelingen uit Sierra Leone die het proces volgden, zei den gisteren dat ze ervan uitgaan dat Taylor nooit meer vrijkomt. 50 jaar cel is toch levenslang voor ie mand van Taylors leeftijd. Een van hen droeg een plakkaat met de woorden 'Blooddiamonds are not forever', verwijzend naar een Ja mes Bondfilm uit 1971 en naar de door Taylor verhandelde 'bloeddia- manten', die afkomstig waren van de plegers van de gruwelen in Sierra Leone, s FREETOWN- De veroordeling van Charles Taylor is door slachtoffers van de burgeroorlog in Sierra Leo ne, van wie velen ledematen mis sen, met gejuich ontvangen. Ver minkte Sierra Leoners waren giste ren samengekomen in de hoofd stad Freetown om het slotstuk van het proces op televisie te volgen. „Dit maakt mij de gelukkigste per soon op aarde", zei Alimami Kanu, wiens rechterhand werd afgehakt toen hij 11 jaar oud was. Eerder zei den enkele slachtoffers wier armen werden afgehakt dat Taylor geen enkele mildheid verdient. „Hij heeft ons slechte dingen aange daan", zei Sento Thoronka. „Niets zal mij ooit doen vergeten wat hij heeft gedaan, want als ik naar me zelf kijk, zie ik iets vreemds. Daar zal ik nooit overheen komen." De regering van Sierra Leone rea geerde verheugd. „Het is welkom nieuws. Het is een stap voor waarts, omdat gerechtigheid is ge schied"," zei plaatsvervangend mi nister van Informatie, Sheku Tara- wali. zie ©me websiterbuitemSaiid Taylor eerste voormalige staatshoofd dat dergelijke straf krijgt Voor het eerst is een voormalig staatshoofd veroordeeld door een internationaal tribunaal voor misdaden die tijdens zijn be wind werden gepleegd. Het von nis is een waarschuwing aan an dere staatshoofden. Die moeten eerder rekenschap afleggen. LEIDSCHENDAM - Ex-president Char les Taylor (64) van Liberia is giste ren door het internationale Specia le Hof voor Sierra Leone (SCSL) tot 50 jaar jaar cel veroordeeld we gens zijn rol in de gruwelijke mis daden die in het West-Afrikaanse Sierra Leone werden gepleegd. Dat gebeurde tijdens de oorlog van 1991 tot 2002. Taylor is het eerste ex-staatshoofd dat door een internationaal hof een straf krijgt opgelegd voor oor logsmisdaden. „Hij is medeplichtig aan een aantal van de wreedste en afgrijselijkste misdaden uit de ge schiedenis", concludeerde rechter Richard Lussick. Lussick zei dat dit betekent dat de wereld een nieuw tijdperk be treedt, waar leiders eerder reken schap moeten afleggen. Hij doelde mogelijk mede op de vervolging van de Sudanese president Omar Hassan al-Bashir, die door het In ternationaal Strafhof (ICC) wordt gezocht en ex-president van Ivoor kust Laurent Gbagbo, die door dat hof is opgesloten. De rechter herinnerde Taylor aan zijn eigen woorden, toen die zich eens verweerde door te zeggen dat hij niet zomaar iemand was, maar de president van Liberia. Lussick zei dat de misdaden hem juist door die functie zwaarder kunnen worden aangerekend. De guerrillastrijder, bendeleider en politicus Taylor zaaide al twaalf jaar dood en verderf in zijn land toen hij in 1997 president werd. In die functie heeft hij zich volgens de rechters van het SCSL mede schuldig gemaakt aan gruwelen door steun te geven aan de bendes die in buurland Sierra Leone huis hielden. De wreedheid van deze bendes schokte de hele wereld, maar voor daadwerkelijk ingrijpen was geen animo. De milities wonnen ook diamant en Taylor verhandelde dat voor hen. Hij werd uiteindelijk onder Amerikaanse druk in 2006 in Nigeria opgepakt en zijn proces voor het SCSL begon in juni 2007, om veiligheidsredenen in Neder land in plaats van in Freetown (Sierra Leone). Eind april werd hij schuldig bevonden aan onder meer moord, slavernij, het werven en inzetten van kindsoldaten en terrorisme. De advocaten van Taylor willen in hoger beroep aantonen dat het Charles Taylor foto AP steeds om geld verlegen zittende tribunaal tijd en geld verkwistte en fout op fout stapelde in het pro ces tegen Taylor. De bewijsvoe ring, waar de aanklagers erg veel geld voor hadden, deugde volgens de verdediging volstrekt niet. Advo1 caat Morris Anyah beklemtoonde dat politieke invloed en geld het proces hebben bepaald in het voor deel van de aanklagers. Zij hebben getuigen betaald of diensten ver leend, betoogde Anyah gisteren na dat Taylor tot 50 jaar cel was ver oordeeld. De aanklagers hadden een 'getuigen management unit' met een eigen fonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9