Cadzand al veertig jaar 'dwars duppie' Zoeter dan zoet in kas Westdorpe Storing fiets-voetveer almanak Engels Explosieve geschiedenis VV Cadzand viert robijnen jubileum met receptie en familiedag HET LOOPT STORM BIJ AUTO STURM AUT^STURM Straat- en kunstmarkt met muziek en dans donderdag 31 mei 2012 door Harmen van der Werf WESTDORPE - Voorzichtig plukt Cor van Oers enkele blaadjes van een plantje in een grote plastic koe- pelkas bij het Voorlichtings- en Opleidingscentrum van de De- thon in Westdorpe. „Moet je eens proeven?", vraagt de bedrijfsadvi seur akkerbouw en vollegronds- groenten bij DLV Plant uitnodi gend. Het komt een beetje vreemd over, een blaadje van een onbeken de plant in je mond steken. Van Oers doet het zelf ook, dus voor uit „Dit is de stevia-plant, driehon derd keer zoeter dan suiker, maar zonder calorieën." Hij heeft gelijk, het smaakt zoeter dan zoet. En daar draait het om, de stevia- plant moet de ideale vervanger worden van calorierijke suikers uit onder meer suikerbieten. Het Voorlichtings- en Opleidingscen trum (VOG) en proefboerderij Rusthoeve bij Colijnsplaat zijn uit gekozen als experimenteerlocaties. De Europese Unie heeft - waar schijnlijk ter bescherming van de eigen suikerindustrie - jarenlang het gebruik van stoffen uit ste via-planten tegengehouden, maar sinds november vorig jaar is de ban gebroken. De zoetstoffen uit stevia-planten zijn toegestaan. Co- VLISSINGEN - Het fiets-voetveer tus sen Vlissingen en Breskens heeft woensdagochtend enige tijd te kampen gehad met een storing. De kassa's en toegangshekken naar de veerboten weigerden dienst. Volgens een woordvoerster van Veolia, de exploitant van de fast ferry-verbinding, duurde de Yentl (bijna 6) at na een dagje bij opa en oma in Zierikzee 's avonds een hapje mee. Alleen van eten kwam niet veel, want dat mondje stond niet stil. Leergierig als ze is, houdt ze haar oortjes goed open en zo pikt ze soms woorden op die niet helemaal bij haar leeftijd passen. Yentl besloot haar wijsheid met opa en oma te delen: „Weten jullie wat In veertig 'Kerzandse' voetbaljaren wilde het op het veld wel eens stuiven. Vooral tijdens wedstrijden tegen Spui liepen de emoties vaak op. Dat de voetballers aan echte explosies zijn ontsnapt, werd pas duidelijk toen forse vliegtuigbommen werden gevonden. Cor van Oers in de kas met stevia-planten bij het Voorlichtings- en Oplei dingscentrum van Dethon in Westdorpe. foto Harmen van der Werf ca Cola heeft zelfs al belangstelling getoond. Ook dat bedrijf maakt zich, vanwege het imago, zorgen om de toename van het aantal sui kerpatiënten in de westerse we reld. Stevia-zoetstoffen kunnen uit komst bieden. Het moet dan wel eerst duidelijk zijn onder welke omstandigheden stevia-planten het beste gedijen in een kouder klimaat dan Zuid-Ame- rika, want daar komen ze eigenlijk vandaan. „Zoals zoveel gewassen", zegt Van Oers, „bijvoorbeeld aard appelen en snijmaïs. Het heeft veel tijd en energie gekost om die gewassen optimaal te kunnen te len in West-Europa. Met de stevia staan we aan het begin." Bij het VOC in Westdorpe worden de stevia-planten op kleine schaal in een koepelkas van plastic ge teeld, in Colijnsplaat gebeurt dat 'gewoon' op akkerland met ver schillende vormen van beschut ting. De proeven vallen onder een Europees Interreg-samenwerkings- project en lopen in elk geval door tot december. Er wordt niet alleen gevolgd hoe de stevia-planten zich ontwikkelen, ook wordt geanaly seerd hoeveel zoetstoffen ze ople veren. Van Oers: „Uiteindelijk gaat het erom dat de teelt ook rendabel te maken is." storing niet lang en bleef de over last uiterst beperkt. „Al bij al nam het vijfentwintig minuten in be slag. Bovendien konden we via handmatige controles doorwer ken. Mensen reizen met een ov-chipkaart en die kunnen we na tuurlijk ook nog altijd met de hand controleren." In het 'landje apart' was W Cad zand van het begin af aan al een 'dwars' duppie'. De voetballers speelden op een 'bommenveld', hebben al 25 jaar geen eigen kantine meer, maar de club is op haar veertigste wel klaar voor een tweede jeugd. door René Hoonhorst Een kantine had voetbalver eniging (W) Cadzand in de begintijd nog niet. „Maar er kwam altijd wel iemand in de rust met een fles jon ge klare aanzetten", herinnert Henk de Lijser zich nog levendig. Het duurt even voor de voormali ge eerste elftalspeler en huidige ter reinknecht, materiaalman annex manusje-van-alles de vragende blik begrijpt. Maar dan haast De Lijser zich te zeggen: „Die jonge klare was voor de toeschouwers hoor,niet voor de voetballers." Voorzitter Ronald Vanhij fte, secre taris Gij s Kamphuis en penning meester Gerard Schrier barsten in lachen uit. Want Cadzand mag dan al veertig jaar een 'dwars club je' zijn, de alcohol bewaarden de voetballers toch meestal voor de derde helft. W Cadzand viert dit weekeind haar veertigste verjaardag. Reden genoeg om een feestje te vieren en een jubileumboek te presenteren. „We hadden wel tien jaar kunnen wachten met een jubileumboek, maar dan moet je maar zien of de mannen van het eerste uur er nog zijn. Nu hebben we veel verhalen uit de eerste hand kunnen verza melen", stelde Martijn de Koning. Journalist De Koning, oud-lid van de club, schreef Dwars door de tijd 40 jaar voetbalvereniging Cadzand 1972-2012 samen met Gijs Kamp huis. Penningmeester Schrier (75) is één van de mannen van het eerste uur. Toen hij van Kruiningen naar Cad zand kwam, zat zijn voetbalcar rière er al op. Maar hij hoefde maar naar zijn vaste klanten aan de bar van café In de Buitenlust te kijken om te zien dat het dorp aan een voetbalclub toe was. Nadat op initiatief van Anton Aalbregtse en Peter de Koning in maart 1972 een voetbalclub was opgericht, konden de voetballers in Cadzand nog steeds alleen op een trapveldje te recht. Om wedstrijden te spelen en echt te trainen, weken ze uit naar Nieuwvliet. Tijdens de Europacupwedstrijd Ajax-Spartak Trnava nam Schrier een Ajax-paraplu mee. Behalve de, goed voorspelde, uitslag 3-0 stond er op de plu te lezen 'wij willen voetbalveld in Cadzand'. „En dat kwam op televisie", laat de café baas, nog steeds een beetje trots, 'Als we er niet op trai nen, kunnen recreanten en andere gasten het kunstgrasveld bespelen.' weten. Ondanks die landelijke aan dacht duurde het vervolgens nog een paar jaar voor de toenmalige gemeente Oostburg Cadzand aan een eigen voetbalveld hielp. Een kantine levert de gemeente er niet bij. Spelers en/of toeschou wers nemen zelf een kratje bier en/of een fles 'korte drank' mee of trekken na de wedstrijd naar het café van Gerard en Marie. Pas in 1981 krijgt de voetbalclub een kan tine, een voormalig, houten we genwachtgebouw. De kantine is geen lang leven beschoren, omdat de gemeente vier, vijf jaar later als nog een sporthal laat bouwen voor de Algemene Sport- en Ont spanningsvereniging Cadzand (ASOC), de overkoepelende sport organisatie waarvan de voetbal club een poot is. Hoewel de voet ballers het jammer vinden dat ze geen eigen honk meer hebben, gaan ze uiteindelijk akkoord. Ook al omdat er een kortingsregeling voor drank komt en een jaarlijkse bijdrage voor gederfde inkomsten. Cadzand redt zich tegenwoordig door bijdragen van vele, trouwe sponsors én door de opbrengsten van oud papier. Ook sportief staat de club er goed voor. De drainage om het veld is nog niet helemaal op orde, maar het kunstgrasveld zorgt er voor dat de voetballers in het vervolg onder alle weersom standigheden kunnen trainen. Als de voetballers 'de wei niet in hoe ven', mogen dorpsbewoners (on der wie gasten van Noordzee Resi dence) het veld bespelen. Het officiële jubileum was al in maart, maar W Cadzand viert haar veertigste verjaardag vrijdag 1 en zaterdag 2 juni. Vanaf 19.00 uur vrijdag is er in de kantine van de sporthal van ASOC receptie voor (oud-)leden, spon sors en bestuurders van andere Zeeuws-Vlaamse voetbalclubs. Tijdens de receptie presenteert de club het boek Dwars door de tijd/ 40 jaar voetbalvereniging Cadzand 1972.2012. Schrijvers en (oud-)leden Martijn de Koning en Gijs Kamphuis maak ten er geen droog naslagwerk van, maar een boek dat ook voor niet-leden leuk is om te lezen. Het boek is vanaf de jubileumvie ring voor 20 euro te koop in de kantine van de Cadzandse sporthal of via de site www.wcadzand.nl Zaterdag 2 juni houdt de jubile rende voetbalclub familiedag. Tip? redactie@pzc.nl een tepel is?" De 'oudjes' verslikten zich bijna in hun prakje. Ze wisten niet wat ze moesten zeggen. Dus her haalde de kleine meid de vraag, nu een tikkeltje ongeduldig. „Weten jul lie niet eens wat een tepel is?" Oma zette zich schrap om haar dat uit te leggen. Maar goddank was Yentl haar net voor. „Dat jullie dat niet weten zeg! Dat is Engels voor tafel." NISSAN MICRA VANAF 11.200,-" SHIFT_lhe way you Amundsenweg 39, GOES 0113-602000 Noordweg 467, MIDDELBURG 0118-612042 www.autosturm.nl Van 9 tot 18 uur zijn er onder meer wedstrijdjes voor de jeugd en voor senioren. Ook wordt er een voetbalclinic gehouden, tij dens welke voetbalkunstenaars een këur aan trucs laten zien. En natuurlijk kan er de hele dag - nostalgisch worden teruggekeken op roemruchte gebeurtenissen De dag wordt afgesloten met een barbecuefeest, waarvoor zich zo'n 120 mensen hebben opgegeven. WESTDORPE Westdorpe viert komend weekend feest met zaterdag een straatmarkt en zondag een kunstmarkt. Alle ac tiviteiten zijn op de Graaf Jansdijk in hartje Westdorpe en in de Mo lenstraat. De straatmarkt begint za terdag om 8.00 uur, met muziek van Tandsjen Bei, kinderanimatie, oud-Hollandse spellen en het West dorps barbecue kampioenschap. In café De Tukker speelt 's avonds een coverband. De kunstmarkt zon dag is vanaf 11.00 uur. Balletschool Petrella Lion treedt onder meer op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70