Au pairs in trek door dure opvang 'Nieuwe armen op Koe in weiland doodgeschoten 61 binnenland Schaamte bij wc-pot gooien Maatregelen nadelig voor kinderopvang 70 procent van de zzp'ers op de bouwplaats heeft niets te vertellen over de tarieven, wordt zwaar onderbetaald, loopt onverzekerd over de bouw en is afhankelijk van koppelbazen. Overleg cao en pensioenregeling Cargill mislukt FZC donderdag 31 mei 2012 door Sandra Donker DEN HAAG - De vraag naar au pairs neemt toe. Volgens bemiddelings bureaus zoeken steeds meer gezin nen met hogere inkomens naar be taalbare alternatieven, voor de op vang van hun kinderen. Voor twee verdieners met twee kinderen of meer is een au pair, meestal een in wonend buitenlands meisje, al snel goedkoper dan reguliere kin deropvang. Uit een rondgang langs bemiddelingsbureaus blijkt dat de interesse in au pairs de afgelopen maanden sterk is gestegen. „Ik merk een grote toename", zegt Inkie Zandhuis-Denen van Super Nanny Au Pair Services (SNAPS). „Ik heb er de afgelopen periode zestig gezinnen bij gekregen." Volgens haar spelen de gestegen kosten van reguliere kinderop vang, zoals kinderdagverblijven en naschoolse opvang, 'zeker een rol'. Een au pair kost een gezin maande lijks tussen de 6oo en 700 euro. Dat bedrag gaat op aan zakgeld, verzekeringen, een talencursus, een ov-kaart, ticket en kost en in woning. Door de verlaging van de vergoeding voor kinderopvang, wordt dit voor steeds meer ouders een aantrekkelijk alternatief. In het Lente-akkoord is afgespro ken dat gezinnen die meer dan 82.000 euro verdienen minder ver goed krijgen, zo werd deze week bekend. Voor inkomens boven de 118.000 euro komt de opvangsubsi- die voor het eerste kind helemaal te vervallen. Deze groep gaat vol gens berekeningen van het ministe rie van Sociale Zaken jaarlijks ruim 2.200 euro extra betalen voor twee dagen opvang voor twee kin deren. Ook directeur Berny Qu- bing van YES Au Pair ziet toene mende belangstelling. „Een au pair kan een prettige, flexibele oplos sing zijn om de drukte in een jong gezin het hoofd te bieden. Bij twee kinderen of meer ben je al snel goedkoper uit." Directeur Ron van der Pol van concurrent Holland Au Pair schetst hetzelfde beeld. Hij schat dat het aantal aan vragen de afgelopen periode met zo'n 20 procent is gestegen. De bu reaus zijn niet zonder meer blij met de toename van de vraag. „Als mensen uitsluitend puur van wege de kosten een au pair over wegen te nemen, is dat wellicht niet de goede grondslag", zegt Van der Pol. „Het gaat vooral ook om het culturele aspect, meisjes de ge legenheid geven om hun horizon te verbreden. Sommige gezinnen vallen daarom af" Ook Zand huis-Denen benadrukt bij poten tiële gastgezinnen dat de au pairs 'geen slaafjes zijn'. De meiden mo gen maximaal acht uur per dag en dertig uur per week ingezet wor den voor huishoudelijke taken. Eénpitters op de bouw plaats worden uitgeknepen en daar moet paal en perk aan worden gesteld, klinkt het. Opvallend genoeg slaan de aannemers alarm. door Gert van Harskamp Ik sprak laatst een zzp'er (zelf standige zonder personeel, red.) op een bouwplaats. De tranen rolden bijna over z'n wangen. Hij was niet verzekerd en had ook geen geld op de bank staan. Hij bouwt geen pensioen op, werkt hele lange dagen voor een hongerloontje en staat met vorst gewoon op de steigers. Die mensen staan met hun rug tegen de muur. Als je de gemiddelde zzp' er vraagt te tekenen voor loon dienst, zal hij niet aarzelen." De eigenaar van het voegbedrijf wil zijn verhaal wel doen. Bang om klanten te verliezen, doet hij dat anoniem. Maar hij vertelt het wel, want één ding weet hij zeker: „Het werk op de bouwplaats wordt gedaan door een nieuwe kaste armen die vele uren moeten maken om rond te komen." De werkgeversclub van het mid den- en kleinbedrijf in de bouw, de Aannemersfederatie, heeft giste ren met de presentatie van het zwartboek Schijnzelfstandigheid de noodklok geluid. De Aanne mersfederatie is het beu dat het bouwbedrijf en de deskundige bouwvakker worden weggeconcur reerd door koppelbazen die in drie delig pak kleine zelfstandigen uit buiten. Overheden moeten bij aan bestedingen van bouwprojecten niet meer voor een habbekrats op de eerste rij willen zitten, maar kij ken naar kwaliteit bij het gunnen van opdrachten. De Arbeidsinspec tie en de Belastingdienst moeten veel vaker controleren. Over de omvang van schijnzelf standigheid en uitbuiting op de bouwplaats heeft de Arbeidsin spectie geen cijfers, maar de dienst is bezorgd. Dé verantwoordelijke minister Henk Kamp (Sociale Za ken en Werkgelegenheid) laat we ten dat hij binnenkort komt met concrete maatregelen om 'erbarme lijke omstandigheden' van kleine zelfstandigen op de bouwplaats te voorkomen. Sociale Zaken en de Belastingdienst zijn nog in gesprek over de aanpak, aldus de woord- voerder van Kamp. Ook de Belastingdienst zegt zich te storen aan de vele zogenaamde door Rob Romhouts AMSTERDAM - Lena 578 is niet meer. De beste koe van stal werd op tweede pinksterdag met één ko gel doodgeschoten in een weiland in Westwoud, een plaatsje vlak bij Hoorn. Of moet je zeggen: geliqui deerd? Lena 578 werd van opzij in de kop geraakt en was op slag dood. Het schot werd waarschijn lijk afgevuurd vanaf de Oudijk, 60 tot 80 meter verderop. Fietsers hoorden een harde knal en zagen 'twee jonge mannen in een rood autootje' wegrijden. Zo snel ze konden. Ze draaiden ge haast hun auto op de dijk en ver dwenen richting Westwoud. Boer George de Boer is nog van slag. „Het is nogal wat als je vanaf deze afstand met één kogel een koe vlak legt." Het kan baldadig heid zijn, maar gezien het 'zware materiaal' ligt het volgens De Boer meer voor de hand dat 'een crimi neel zijn wapen uitprobeerde'. Dat is niet ongebruikelijk. Etienne Urka, onderbaas in de drugsorgani satie van Klaas Bruinsma, gebruik te in 1974 koeien in de Eendrachts- polder bij Amsterdam als bewegen de doelen om te oefenen met zijn .45 Remington. Toen het schot maandagmiddag rond twee uur klonk, stoof de groep koeien uiteen. Kort daarna kwamen de 34 melkkoeien terug en vormden een kring om de do de Lena 578 heen. „Koeien weten heus wel wat. Ook na het melken gingen ze direct terug naar de plek", zegt De Boer. „Ze ruiken, zien en voelen." De politie zoekt getuigen en zocht op de Oudijk op zoek naar sporen en een huls. De veearts haalde op verzoek van de politie ter plekke de kogel uit de koeienlcop. Lena 578 was een beste koe. De Boer: „Ze was net vijf, zes weken van haar kalf af Ze was vol in pro ductie. Veertig liter per dag. Dan vang je toch 10,12 euro per dag voor melk." Bovendien had haar melk 'het hoogste eiwitgehalte van de stal'. Had De Boer de koe aan de slager verkocht - iets wat nu om hygiëni sche redenen niet meer kan - dan had ze 1000 euro of meer opge bracht. Had hij Lena 578 als melk koe aangeboden, dan was ze mis schien nog meer waard. AMSTERDAM - Het overleg over een nieuwe cao en pensioenregeling bij Cargill, dat ook een vestiging heeft in Sas van Gent, is woensdag avond mislukt. Dat meldde FNV Bondgenoten na afloop. De vakbonden en de directie van het Amerikaanse voedingsmidde lenbedrijf spraken sinds anderhal ve maand met elkaar over het cao-conflict. Waarom het overleg is mislukt, wilde Bondgenoten niet zeggen. Werknemers van de Amsterdamse vestiging van Cargill staakten de af gelopen weken. Vrijdag gingen ze weer aan de slag, nadat de directie toezeggingen had gedaan dat bij de komende reorganisatie gedwon gen ontslagen tot een minimum worden beperkt. Cargill Amsterdam gaat dicht, waardoor de 30 personeelsleden hun baan dreigen te verliezen. ROTTERDAM - Prins Willem-Alexan- der heeft op Koninginnedag in Rhenen met gêne meegedaan aan het wc-pot gooien. Het is niet te rij men met het feit dat een groot deel van de wereldbevolking geen toegang heeft tot wc's, zei hij woensdag tijdens een bijéénkomst over duurzaamheid in Rotterdam. „Ik heb aan het wc-potten gooien met een glimlach meegedaan, maar niet zonder met enige schaamte te denken aan die ruim 2,6 miljard mensen op deze aarde die niet beschikken over zelfs maar de meest basale structuur om op een waardige manier hun dagelijkse behoefte te kunnen doen." In Rhenen wierp de kroon prins overigens zijn oranje pot het verst. abonnee veiling VANDAAG KRUPS THUISTAP BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6