Laatste juniwandeling in Hof Overwellingen 22 zeeland Eten, slapen en duiken kan straks in Gorishoek Thoolse terreinen voorzien van glasvezel Onderzoek naar toekomst Den Inkel Gemeente inventariseert leerlingafname HET LOOPT STORM BIJ AUTO STURM AUT^STURM donderdag 31 mei 2012 Impressie van het toekomstige gebouw op de plek van De Zeester. door Rob Paardekaim SCHERPENISSE - Brasserie Dé Zees ter in Gorishoek wordt op termijn vervangen door een gebouw met daarin dertien recreatieve apparte menten, een horecavoorziening en een duikschool. Het pand krijgt ook een vuurtorentje. Met dit element wil de eigenaar het verleden doen herleven. Goris hoek had in het verleden ook een vuurtoren. Het scheepvaartverkeer van en naar Sint-Maartensdijk maakte daar gebruik van. De vuur toren was een markant element aan de Thoolse zuidkant. In de jaren '70 ontstond op de be treffende locatie hotel annex res- taufant De Zeester, dat inmiddels als Brasserie De Zeester door het leven gaat. Eigenaar Jeroen Knols, tevens eige naar van het nabijgelegen vakantie park De Pluimpot, vindt dat het pand niet meer voldoet aan de he dendaagse eisen voor een horeca gelegenheid. Daarom wil hij een THOLEN - De bedrijventerreinen Welgelegen en Slabbecoornpolder bij Tholen krijgen komende zo mer een zogeheten glasvezelinfra structuur. Het aanleggen van een glasvezel verbinding is voor individuele on dernemers vaak veel te duur. Daar om heeft Zeelandnet Zakelijk, sa men met de gemeente en het On dernemers Overleg Tholen (OOT), geïnventariseerd of bedrijven geza menlijk wilden intekenen. Op die manier besparen ze aanzienlijk op de aansluitkosten. Onlangs is het minimumaantal van 12 deelne- nieuw, modern gebouw neerzet ten. Behalve een restaurant komen daarin ook een duikschool (Goris hoek is een populaire duiklocatie) en dertien koopappartementen. De woningen worden onderge bracht in een vereniging van eige naren. Deze zal een overeenkomst sluiten met De Pluimpot, die zorg zal dragen voor de verhuur en het beheer van de appartementen. Het buitendijkse gebouw, met uit zicht over de Oosterschelde, zal en kele meters verplaatst worden ten opzichte van de huidige brasserie. Het waterschap wil namelijk een vrije zone aan de teen van de dijk voor toekomstige werkzaamheden en onderhoud. Het nieuwe ge bouw komt daarom iets dichter bij het water te staan. In het gebied gaat de komende ja ren meer gebeuren. Zo wordt va kantiepark De Pluimpot flink uit gebreid en komt er daarna wellicht nog een vakantiepark dat de naam Wulpdal krijgt. De komst van een grote jachthaven is nog onzeker. mers bereikt. Daarom is besloten de glasvezelkabels komende zo mer definitief aan te leggen. Met een glasvezelverbinding heb ben de bedrijven meer mogelijkhe den als het gaat om telewerken, het op afstand laten uitvoeren van ICT-dienstverlening, het onderling koppelen van vestigingen, camera- beveiliging en het reduceren van de tele-foonkosten. Zeelandnet Zakelijk hoopt op ter mijn meer bedrijventerreinen van glasvezel te voorzien door bedrij ven samen te laten intekenen. Dat gebeurde al op De Poel in Goes. door Claudia Sondervan Na 25 jaar sluit 't Hof Overwellingen in Wemeldinge de tuin poort voor het pu bliek. Komende zo mer zijn de laatste opentuindagen, de eerste dit weekeinde, tijdens de Kunst- en Natuurroute Wemeldin ge 2012. Eigenaresse Charlotte Zwaan vindt het genoeg geweest. Hoewel... „Ik ben daar wel wat dubbel in: enerzijds is het heel gezellig, ander zijds vergissen mensen zicla in de hoeveelheid werk die je eraan hebt. Zeker als er een groep komt die koffie met bolussen wil. Wie moet er voor die bolussen zorgen? Ik. Het bezoek aan tuinen loopt overal toch terug, en de leeftijd gaat meetellen. Bovendien: ik ben al jaren lid van de Rozenvereni- ging, die houdt elk jaar een tuinen- reis, vaak naar Engeland, altijd in juni. Ik kon nooit mee, maar ik las die reisprogramma's likkebaar dend. Volgend jaar ga ik mee. Ik wil nog veel reizen, boeken lezen... En natuurlijk, het werk in de tuin blijft, dat houdt niet op/ Ik zal me niet vervelen!" De kleinkinderen zullen het jam mer vinden dat er straks niet lan ger een tafeltje met folders bij het houten huisje aan de tuinpoort staat voor de ontvangst van de be zoekers. „Dat vonden ze allemaal heel interessant. En als er een bus komt, zijn ze helemaal opgetogen: 'Oma is beroemd!' roepen ze dan." De tuin die de roem wekt, is een schepping van Jaap en Charlotte Zwaan, die Charlotte sinds het overlijden van haar man, zes jaar geleden, beheert met hulp van tuinman Freek Bolle, die na 25 jaar evenzeer vergroeid moet zijn met 't Hof Overwellingen als zijzelf En met hulp van de overbuurvrouw, ook fervent tuinierster en Jozien Weststrate, keramiste en deel neemster aan de Kunst- en Natuur route. Zij heeft de taak de talrijke potten met eenjarige zomer- door Frank van Cooten KRUINBNGEN - Er komt een onder zoek naar de brede toekomstmoge lijkheden voor zwembad Den In-, kei en directe omgeving als recrea tief centrum. De resultaten van deze studie wor den in het eerste kwartaal van vol gend jaar gepresenteerd. Aan de hand van deze resultaten voert de gemeenteraad een discussie over welke kant het op moet gaan met het zwembad. Een motie van deze strekking van de SGP is dinsdagavond aangeno men door de gemeenteraad van Reimerswaal. „We kunnen niet eindeloos doorgaan met het verho gen van de gemeentelijke subsi die", aldus raadslid Hans Rottier van de SGP. „Wij willen aan de hand van zo veel mogelijk informa tie een goede inhoudelijke discus- bloeiers te vullen, vaak in combi natie met de intrigerende, bijna zwarte subtropische vetpïant Aeo- nium arboreum. De tuin staat vol bijzondere boom soorten. Neem de 'sneeuwklokjes boom', Halesia Carolina, die in de lente kleine witte klokjes aan de takken heeft hangen. De witte, blauwe, gele en roze 'regens', Wis teria's, hangen met dikke bloem trossen over pergola's en in bo men. De Davidia involucrata, de zakdoekenboom, laat net zijn laat ste witte vaantjes vallen. Die boom gaat pas na zijn vijftiende jaar bloeien en is daarom niet in de doorsnee tuincentra te vinden. „De eerste keer dat de Davidia bloeide, stonden we samen de zak doekjes te tellen. Al gauw werden het er zoveel, dat we zijn opgehou den. De bloei is zo bijzonder: een groot wit blad en een kleiner wit blad met in het midden een 'bes je'. In de eerste tijdna het overlij den van mijn man gaf de tuin troost. Het was goed om te zien dat de zakdoekenboom mooi bloei de. Het was verdrietig, maar ik dacht ook: dat heb je goed ge daan." Het was een grote wens van haar man Jaap om eens in zijn leven een tuin van de grond af te ontwerpen, met een ar boretum, een bomencollectie, en rozen. Als directeur van het zaad- veredelingsbedrijf Rijk-Zwaan in De Lier had hij veel te maken met groenten en fruit, maar naar dat groen ging zijn hart niet uit. „We woonden in Rockanje in een bun galow met heidetuin. We gingen elk jaar naar Zeeland om tuinen te bezoeken. Toen ik hoorde dat deze tuin te koop kwam omdat de fami lie De Haas naar landgoed Ter „Bij vrijwel alles in de tuin hoort een verhaal uit het leven van mijn man en mij." sie gaan voeren over de toekomst van het zwembad. Wij willen slui ting van het zwembad voorko men. Want als iets weg is, komt het nooit meer terug." Het onderzoek richt zich onder meer op de kosten en baten van sluiting van het buitenbad, de kos ten en baten van het realiseren van de door de raad gewenste cen trale speeltuin op het terrein van Den Inkel en een analyse van mo gelijk aanvullende activiteiten als recreatief centrum. De gemeente raad ging tevens akkoord met de verhoging van de subsidie voor 2012 en 2013. Het stichtingsbestuur gaf aan het zwembad niet te kun nen exploiteren met een eenmali ge verhoging van 25.000 euro. De subsidie van 344.610 euro wordt derhalve dit jaar eenmalig ver hoogd met 35.000 euro en volgend jaar eenmalig met zestig mille. Hooge bij Middelburg verhuisde, heb ik mijn man net zolang be werkt tot hij het kocht." Natuur lijk, er hoort een huis bij het hof; een oud, gepotdekseld en rietge- dekt Zeeuws huis. Dat werd in een jaar tijd gerestaureerd. „Maar het huis was bijzaak; het draaide om de tuin!", vertelt Charlotte. Dat was in 1986, de tijd van de iep ziekte. Zieke bomen in de tuin moesten gerooid worden en dat sloeg grote gaten in de tuininde- ling. Jaap Zwaan greep die ruimte aan voor een grondige renovatie. Hij vergrootte de drenkplaats bij het huis tot langgerekte vijver, liet wallen opwerpen aan de straat kant, liet muren optrekken van oude Zeeuwse moppen en plantte bomen. „Hij begon een heel nieuw leven na zijn pensione ring." Zwaan vond dat de schoonheid van de tuin met meer mensen ge deeld moest worden. De rondlei dingen waren aanvankelijk een uit daging, met bezoekers die bij alle aanplant de volledige benaming wensten te horen. „Ik heb het alle maal ook maar uit boeken moeten halen, door de jaren heen! Maar ik heb niet voor niets als onderwijze res gewerkt", glimlacht Charlotte. Nu voert ze bezoekers door de tuin, verhalend over de hoge, in vogelvormen geknipte buxus, over de kippenvilla, over de bronzen en stenen beelden en over de plan ten, die zij met haar man als bij zondere aanwinsten naar huis brachten. „Bij vrijwel alles hoort een verhaal uit ons leven." De meest bijzondere gasten vond ze wel een groep blinden en zeer slechtzien den. „Dat was weer een heel nieu we manier om de tuin te benade ren; met voelen aan planten, luiste ren en ruiken. En ik maar vertel len hoe het eruit ziet. Die mensen gingen gaandeweg van alles bea men: 'Ja, zo is het!' Heel wonder lijk. Enkelen waren na afloop doodmoe van alle indrukken." WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland gaat de gevolgen van de leerlingenafname in kaart brengen en bespreken met part ners zoals scholen, ouders, kinder opvang, medezeggenschapsraden ena ndere belanghebbenden. Met deze 'Routekaart' wordt gepro beerd een toekomstbestendige vi sie te ontwikkelen -op onderwijs voor de hele gemeente. Dit plan komt voort uit de volks raadpleging dit voorjaar in alle dor pen op Noord-Beveland. Burgers spraken over leefbaarheid. Alle in formatie die tijdens deze avonden is opgehaald, is inmiddels gebun deld tot een rapportage die op 14 juni wordt besproken in de raad. Uit deze rapportage bleek dat on derwijs erg belangrijk wordt gevon den. Aanleiding voor de volksraad pleging was onder meer het rap port 'Onderwijs ons goed'. NISSAN MICRA VANAF 11.200,-" 4.1-5 fl 1/100 km, rasp. 24,3-10,5 km/ Amundsenweg 39, GOES 0113-602000 Noordweg 467, MIDDELBURG 0118-612042 SHIFT_lhe way you mi www.autosturm.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64