Haventje Waarde gaat op de schop Met toeristen vertrekken, met 241 zeeland Auto verder in de knel in centrum Vlissingen Gezondheidscentrum in Middelburgse super Burgers protesteren Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto donderdag 31 mei.2012 door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Automobilisten in het centrum van Vlissingen krij gen te maken met een hoop veran deringen. De toegangswegen wor den aangepast, het parkeren wordt op een aantal plekken aan de rand van het centrum aantrekkelijker. Maar de boulevard, die al is omge vormd tot fietsstraat, wordt vaker afgesloten. Het is slechts een greep uit een groot pakket maatregelen die de ge meente Vlissingen voorbereid in het verkeerscirculatieplan. Het idee is om de binnenstad goed bereikbaar maar ook autolu- wer te maken, én aantrekkelijker om te verblijven. Dat is goed voor MIDDELBURG - Eigenaar Logo BV wil een huisartsenpraktijk, apo theek, fysiotherapeut en andere eerstelijnszorgverleners samen brengen in het pand aan de Kalver markt in Middelburg waar nu nog de Agrimarkt is gevestigd. Komen de zaterdag is de laatste dag dat de ze supermarkt open is. Het college van burgemeester en wethouders wil in principe zijn medewerking verlenen aan de plannen voor een gezondheidscen trum aan de Kalvermarkt. Direc teur-eigenaar Hananja Louisse van Logo BV kan in dit stadium nog geen concrete namen noemen van zorgverleners die zich in het pand aan de Kalvermarkt willen vesti gen. Naast de Agrimarkt is al enkele ja ren een tandartsenpraktijk geves tigd. Nu burgemeester en wethou ders geen bezwaar hebben tegen een gezondheidscentrum, kan een haalbaarheidsonderzoek worden H verricht. De bedoeling is om in eer- 3 ste instantie Middelburgse zorgver leners hier samen te brengen. Het onderzoek wordt verricht door de Utrechtse projectontwikkelaar Gettgrip. Joost Grootenhuis, direc teur van Gettgrip, denkt binnen enkele weken meer informatie te kunnen geven over de invulling EP van het gezondheidscentrum. WAARDE - Het Waterschap Schelde- stromen begint ondanks protesten van omwonenden maandag met de renovatie van het oude land- bouwhaventje van Waarde. Overleg met de gemeente Reimers- waal en de Stichting Cultureel Erf goed heeft het waterschap niet op andere gedachten gebracht, zegt Guiljam van der Schelde van het Waterschap. „De impact van de werkzaamheden is niet zodanig dat we ze moeten heroverwegen. En ja, het werk is al aanbesteed." De haven was tot 1955 in gebruik als bietenhaven: de suikerbieten werden er afgevoerd, de schepen namen pulp mee dat als veevoer diende. Tegenwoordig is het in ge bruik bij recreanten, een enkele be- roepslamsoorsnijder en bij de jeugd, als zwembad. De haven heeft nog een ouderwet se wand van basalt. Die verdwijnt straks onder een talud. De gebrui kers van de haven en de dorpsraad van Waarde hadden graag gezien dat die wand bleef zoals die nu is: omdat dat veel mooier is, en om dat het haventje dan groter is. Er kunnen met een rechte wand sim pelweg meer bootjes liggen. De gebruikers wilden liever dat er een damwand werd geslagen, in plaats van een talud aangelegd. Met dat plan trokken ze aan de bel bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), die een meld punt voor bedreigd erfgoed heeft geopend, maar daar kregen ze geen gehoor. De stichting vindt dat het een 'hele geringe aantas ting van het haventje is', zegt Mari- nus van Dintel van SCEZ. „Het werk Wordt natuurlijk uitgevoerd met modern materiaal, maar als je niet zou doen, verdwijnt mis schien het hele haventje wel." De haven is technisch in slechte staat, zegt Van der Schelde. De on derhoudsbeurt is nodig. De reddingsboten van de Ortelius worden gekeurd. Over krap drie weken vaart hij met passagiers aan boord de Westerschelde af. Op de werf in Hansweert is het buffelen om de Ortelius klaar te krijgen. door Nadia Berkelder Het is een beest van een schip", zegt Mark van der Hulst van Oceanwide on deraan de loopplank op de scheepswerf met een blik op het metershoge gevaarte in het dok. En dat het een beest is, mag ge zien worden: de binnenkant van de Ortelius wordt gereedgemaakt voor de passagiervaart, de buiten kant blijft voorlopig zoals die is: ro buust en stoer. En dat past bij de bestemming, want de Ortelius cruist niet langs Malediven of An tillen, maar langs Spitsbergen en Antarctica. Het schip is geschikt om door ijzig water te vaten. Verwacht geen casino aan boord, of een zwembad, en ook geen zon nedek. „Een expeditiecruise is niet te vergelijken met een standaard- cruise. Mensen die meevaren, wil len echt iets zien en leren. Er gaan bij ons gidsen mee, mensen die vart alles weten van de natuur. Ze geven onderweg lezingen. Passa giers gaan een paar keer per dag aan land om de omgeving te ver kennen. We vertrekken met toeris ten, maar nemen poolkenners mee terug." Het Vlissingse Oceanwide biedt al een' jaar of vijftien expeditiecruises aan: eerst op charterschepen en sinds 2009 op een eigen schip: de Plancius. Omdat de vraag naar avontuurlijke reizen toenam, be sloot het bedrijf uit te breiden. In het najaar van 2011 werd de Orte- 'Een expeditiecruise is niet te vergelijken met een standaardcruise. Er gaan bij ons gidsen mee.' de winkels en de horeca. Het par keren wordt aantrekkelijker aan de randen van het centrum. Bij de Ko ningsweg wordt het goedkoper, op de Kenau Hasselaarstraat achter de boulevard mag voortaan achteraf betaald worden. De parkeergarages worden beter bereikbaar gemaakt. Op de boulevard moet de auto nog meer wijken voor fietsers en voetgangers. In de zomer worden de boulevards vaker afgesloten. In juli en augustus gebeurt dat op woensdag, zaterdag en zondag van 13.00 tot 20.00 uur. Dat zijn de da gen waarop ook het meest wordt gefietst op de boulevard. MEEST CELEZEN 1. Flinke groei Leonardo-onderwijs 2. Auto te water, inzittenden gewond 3. Vrouw steelt boodschappen WAT VINDT U? Ook in de kernen moeten tweede woningen worden toegestaan. Rea geer op: www.pzc.nl TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60