Voor tienen de vogels, na tien uur de vlinders uit15 www.pzc.nl/uit Wande! mee donderdag 31 mei 2012 Een onverwachte ontmoeting met een kwak. ommetje maken méi aan de redactie. E-mail: m nmm j.vandamme@pzc.nl Postadres: PZC t.a.v. jan van Domme, Postbus 91, 4330 AB Middelburg door Annemarie Zevenbergen Niets ontgaat zijn geoe fende oor. IVN-gids en gepassioneerd vogel- en vlinderliefhebber Joop Scheijbeler onderscheidt feilloos de roep van de zwartkop van die van de kareldet. Ook de tjif-tjaf en de wielewaal herkent hij direct. Het is een bont koor dat in de vroege woensdagochtend tjilpt, zingt en roept in het Veerse bos. In het riet van de kreekoevers en het struweel aan de randen gaan veel zangers schuil, maar ook de boomtoppen zijn een geliefde 'hangplek' voor de gevederde be woners van het bos en krekenge- bied. Maar dan moet je er wel in de vroege ochtend zijn en het liefst ook nog in het voorjaar. Zo mers is het te warm in het gebla derte en zwijgen de talrijke gou den keeltjes over het algemeen. Joop Scheijbeler voelt zich er als een vis in het water. Zo is de klei ne, beschutte open plek achter mi- nicamping De Heksenketel voor hem een geliefd oord om vogels te spotten en te beluisteren en zijn geliefde vlinders te zien. Want die zijn er talrijk. „Voor tien uur de vo gels en na tien uur de vlinders", vat hij kort samen. Het Veerse bos met de kreken is een aantrekkelijk wandelgebied. In juli wordt het compleet op de schop genomen. Een facelift moet het recreatiegebied nog meer ont sluiten en aantrekkelijker maken met uitzichtpunten, wandel- en ruiterpaden, natuurlijke oevers en bruggetjes. De wandeling begint op het witte bruggetje in de Landschuurweg, met uitzicht op het krekenstelsel. „Toen de Veerse dam werd gebom bardeerd in oktober 1944, was dit het eerste stroomgat", wijst Scheij beler. „Hier stroomde het met eb en vloed flink door. Op sommige plaatsen is de kreek wel 17 meter diep." Langs het wandelpad bloeit het laatste fluitenkruid nog flauwtjes. De uitbundige witte pracht is he laas al verdwenen. Dat geldt ook voor de bloemen van de keveror chis. „Zoals sommigen voor de vo gels komen, heb je hier ook lief hebbers die speciaal voor die or chis komen", vertelt Scheijbeler. Wij zij opnieuw net te laat, slechts de groene, langwerpige bladeren resten. Het fluitconcert begeleidt ons nog immer. Opeens signaleert Joop een bont zandoogje. Het vlin dertje fladdert kris kras heen en weer. Een tweede verschijnt en het stel dartelt door de lucht. En dat voor tien uur... Kale plekken langs de kreekoevers en in het bos vormen de stille ge tuigen van de voorbereidende (kap)werkzaamheden die vorig jaar al verricht werden. Het pro ject liep echter een jaar vertraging op door aangekondigde Rijksbezui nigingen. Maar straks gaat het echt van start. „Luister, een tuinfluiter. Qua zang is dat een snelle merel." Even verderop staat Joop stil bij het harig wilgenroosje. „Volgens de verhalen werden de haren daar van gebruikt in oliebrandertjes." Onderdeel van de opknapbeurt is het weghalen van het dammetje tussen twee kreken, waardoor het water weer ongehinderd heen en weer kan stromen. „Ik geloof dat ze hier dan een touwbrug gaan ma ken". Een meerkoet trekt sporen in het kreekwater. 'De pitbull on der de zwemvogels' betitelt de gids hem. „Een felle donder." De liefde voor de natuur en haar bewoners groeide bij de inmiddels net gepensioneerde Delta-mede werker Joop gaandeweg tijdens zijn hardlooptrainingen. „Ik ging steeds meer vogelgeluiden horen en herkennen.' We verlaten het bospad en dwalen even af naar de Grote Kreek en lo pen langs speerdistel, smeerwor- tel, wilde roos en wat braamstrui ken. De Grote Kreek krijgt straks een uitzichtpunt. Op de weg terug naar het witte bruggetje een onverwachte ont moeting. „Een reiger? Nee joh, het is een kwak", zegt Joop enthou siast. Maar het is wel een 'escape'. Je ziet er meer, die zijn er ont snapt uit Blijdorp of uit privévoliè- res. Dat zijn nu de vogels die men voor 'wild' aanziet." Een buurtbe woonster wandelt langs met twee honden en ziet de kwak net opvlie gen. Voor haar geen onbekende verschijning; „Ja, ik zie ze ook bij mij in de tuin." foto's Ruben Oreel het Veerse krekengebied ontstond na het bombardement op de Veerse dijk in oktober 1944. [Afstand route 3km IVN-gids en vogel- en vlinderliefhebber Joop Scheijbeler.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55