uit! 3 Bij Stephanie Francke staat melodie centraal Geen RH Factorwel Roy Hargrove op Scheldejazz donderdag 31 mei 2012 podium www.pzc.nl/uit Programma Scheldejazz 2012 bum proberen we eigenlijk ge woon alles los te laten en willen we vooral muziek maken die we zelf tof vinden. Dat kan dus resul teren in allerlei stijlen. Pop, jazz, soul, electro, we weten het niet en kijken wel wat eruit komt. Voorop VRIJDAG 1 JUNI ©Markt 20.00 uur: Opening 40e editie Scheldejazz en WAK 20.30 uur: Eva Auad 23.00 uur: Sven Hammond Soul Porgy am less 21.30 uur: Marzio Scholten Group PIT 22.00 uur: Heinz Karlhausen The Diatonics ZATERDAG 2 JUNI Axelsedam Aankomst jazzboot Axelsedam en begin streetparades Markt 14.00 uur: Trapperdetrap (kinder programma) 16.00 uur: King of the World 20.00 uur: Laura Vane The Viper- tones 22.30 uur: Azure Hiptronics featu ring Rik Mol L4 24.00 uur: DJ Vindictiv Nseuwstraaft 14.00 uur: The Rebels - 16.00 uur: Tony's Wife Arsenaalplein 15.00 uur: Porgy's Pal's Porgy en Bess 16.00 uur: Stephanie Francke 17.00 uur: Masterclass saxofoon door Rolf Delfos 19.30 uur: Winnaars Junior Jazz staat dat we vooral goede liedjes willen maken." En de relatie met jazz? Jazz is een heel breed begrip, vindt Van der Kolk. Het laat veel ruimte voor im provisatie en invloeden en dus past de band daar prima binnen. „Wat ons vooral opvalt is dat de mensen op jazzfestivals over het al gemeen gewoon muziekliefheb bers zijn die naar ons komen kij ken. We hebben een paar grote na men uit de jazz in onze band en zij zorgen inderdaad voor de nodi ge jazzy touch." „Maar dat is niet per.se de reden dat we op jazzfestivals staan. We brengen gewoon aanstekelijke, laagdrempelige en dansbare mu- Award 21.30 uur: Lochs Balthaus Herske- dal 00.30 uur; New Cool Collective PIT 22.30 uur: Insomniac's Lullaby Diversen 23.00U DJ Larry de Kat (Sydney), The Scat Cats (De Graanbeurs), DixSealand Trio (Groote Slock) ZONDAG 3 JUNI Grote Kerk 11.00 uur: Jazzdienst door het Cho sen Gospel Choir fr Churchillhotel 12.00 uur: Jazzbrunch met Schelde- Jazztrio Airseiraaalplein 14.00 uur: .Obras de Lota 15.00 uur: Flying Dixies Nieuwstraat 14.00 uur: The Scat Cats 16.00 uur: Red Green Jazz band Markt 14.00 uur: Zapatango 16.00 uur: Jungle by Night Porgy en Bess 15.00 uur Roberta Gambarini Quar tet 16.45 uur: Roy Hargrove Quintet 20.30. uur: Roberta Gambarini en Roy Hargrove ©Graanbeurs 18.00 uur: Diner The Scat Cats ziek op een crossovermanier en juist daarom passen we prima op een jazzfestival. Die bieden daar de ruimte voor, in tegenstelling tot veel (pop)festivals waar je in een 'hokje' moet passen." Laura Vane The Vipertones, zaterdag, Markt, Terneuzen. Aanvang: 20.00 uur Bezetting: Laura Vane (zang), Sanne Monster (achtergrondzang), Ton van der Kolk (bas), Phil Martin (drums), Frank Montis (Hammondorgel), Eric van Dijsseldonk (gitaar), Rolf Delfos (altsaxofoon), Joachim Vanhoecke (trompet), Peter Broekhuizen (bariton saxofoon) Scharendijke Eerste voorronde Beachboom DJ-Con- test. Surf-ln, 22.00 uur Terneuzen 9 Tweede dag Scheldejazz, met o.a. Lau ra Vane The Vipertones, New Cool Col lective en Stephanie Francke Quartet. Binnenstad, 14.00 uur Vlissingen Concert nieuwe Zeeuwse bluesrock band Busted Feet. Café De Concurrent, 22.00 uur Westkapelle Zomerconcert Walchers Jongerenkoor en Kinderkoor Daniël, Moriakerk, 19,30 uur ZONDAG 3 JUNI Burgh Cantate 150 van Johann Sebastian Bach door koor Luscinia, Hervormde Kerk, 16.30 uur Goes Brassband Excelsior o.l.v. Bart van Ne- ijghem, -- Manhuistuin, 12.00-13.00 uur Presentatieweekend Jeugdtheater- school. 't Beest, 12.30/13.30/14.30/15.30 uur Kats Historisch openluchtspel 'Het Broodop- roer, 16Ö9', Entree: Kruispunt Boomdijk/ Zuidlange- weg Havenweg vanaf 14.00 uur Middelburg Vólkorén-festival. Binnenstad diverse locaties, 13.00 uur; ge- zamelijke afsluiting met alle koren op Abdijplein, 16.45 uur Oost-Souburg Eindeseizoenlunchconcert, door cel lo-ensemble Zeeuwse Muziekschool. Acht leerlingen spelen van pop tot klas siek, maar ook stukken uit musicals. Historische Kerk, 11.30 uur Terneuzen Slotdag Scheldejazz, met jazzdienst (11.00 uur) en optredens van o.a. Roy Hargrove en Roberta Gambarini. Binnenstad, 14.00 uur WOENSDAG 6 JUNI Middelburg Huub Stapel met 'Mannen komen van Mars, Vrouwen van Venus'. Stadsschouwburg, 20.00 uur Oostburg Bluesclub: Ray Cashman. The Lane, 20.00 uur Zierikzee Optreden Muis Leeuw in kader van festival Anywave. Brogum, 14.00 uur. Stephanie Francke door Mischa Beckers Ze moet nog afstuderen aan het Codarts-conservato- rium, maar het talent van de Zeeuwse saxofoniste Stephanie Francke (1989) wordt reeds alom erkendL Zo ontving ze in maart zo wel de jury- als publieksprijs van de Erasmus Jazz Prijs. Met de Co- darts Bigband stond ze in 2010 en 2011 op North Sea Jazz festival en met het Nationaal Jeugd Jazz Or kest toerde ze langs grote festivals in Nederland. Momenteel gooit ze hoge ogen met haar eigen kwartet. Dat speelt zaterdag, in het kader van Scheldejazz, in Porgy en Bess in Terneuzen. De saxofoniste kwam relatief laat met jazz in contact. „Ik had vooral interesse in saxofoon spelen, niet specifiek voor jazz", zegt Francke. „Thuis luisterde ik veel naar goede popmuziek: The Carpenters, Mi chael Jackson, Sting et cetera. Tege lijkertijd wilde ik met de saxofoon verder. Pas op het conservatorium leerde ik jazz kennen en besloot daarin verder te gaan." De eigen stukken in het kwartet zijn van haar hand. Francke schrijft de partijen voor de muzi kanten uit en bepaalt waar accen ten liggen. „Ja, ook voor de drum mer geef ik aan welke accenten die moet meenemen bijvoorbeeld. Op het conservatorium heb ik les ge had in componeren. De docenten hebben me goed geholpen met mijn composities door bijvoor beeld aan te geven wat ik beter kon uitbouwen." Dat resulteerde in stukken waarbij de melodie centraal staat. De ver klaring daarvoor is eenvoudig. „Dat heeft ermee te maken dat ik opgegroeid ben met popmuziek. Daarin is altijd een duidelijke me lodie aanwezig en een duidelijk be gin en einde bijvoorbeeld. Dus ik begin vaak met een melodie te schrijven en als het al eens begint met een groove dan volgt die melo die snel." Ze beluistert veel muziek uit een breed spectrum en overal neemt ze iets van mee, of het nu Charlie Parker is, Cannonball Adderley of Miles Davis. Wat vaak boeit is de persoon achter de muziek. „Super- inspirerend vind ik hoe Eric Vloei- mans zijn eigen projecten en bands en alles daaromheen regelt", zegt Francke. „Hoe hij daarmee over heel de wereld komt. Net zo als ik enorm opkijk tegen Tineke Postma. Dat is toch een vrouw die het allemaal in haar eentje voor el kaar krijgt." Voor de nabije toekomst wil Ste phanie Francke zich richten op haar kwartet. Veel schrijven zodat ze een optreden kan vullen met al leen eigen werk. Momenteel werkt ze aan het debuutalbum dat naar verwachting in juli uitkomt. „Door de Erasmus Jazz Prijs heb ik daar nu ook geld voor beschikbaar. Eigenlijk wilde ik al eerder opne men, maar het is momenteel erg druk met de vele optredens en ik moet ook nog afstuderen. Daarom heb ik de opnames even uitgesteld want het moet wel zo zijn als ik het wil." Stephanie Francke Quartet, zaterdag, Porgy en Bess, Terneuzen. Aanvang: 16.00 uur. RH Factor, de band van de Amerikaanse trompettist, moet verstek laten gaan bij Scheldejazz. Hargrove komt zelf wel en zal samen met zijn kwintet en het Roberta Gambarini Quartet zondag de afsluiting van het jazz festival verzorgen. RH Factor stond vrijdag op Jazzin' The Hague geprogrammeerd en kon daardoor twee dagen later ook naar Terneuzen komen. Vanwege de tegenvallende kaartverkoop is Jazzin' The Hague echter afgelast. Scheldejazz heeft bekeken of het RH Factor kon overnemen van het Haagse festival, maar dat bleek financieel niet haalbaar. Roy Hargrove en Roberta Gambari ni komen nu speciaal voor Schelde- Roy Hargrove foto Eddy Westveer jazz naar Nederland. Zij verzorgen zondag om 20.30 uur in Porgy en Bess de afsluiting van Scheldejazz met een extra groots dubbelcon cert. Het middagprogramma met Gambarini en Hargrove is ongewij- zigd. www.scheldejazz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43