Studenten laten geld liggen geld werk 135 'Hoe vraag ik een mantelzorgcompliment aan?' G€LDKW€STI€S donderdag 31 mei 2012 9 f Mijn vader is onlangs overleden. Een paar •*- jaar geleden heeft hij mijn broer een flink bedrag geleend. Mijn broer heeft een deel afge lost, maar niet veel. Mijn moeder is al overleden, dus mijn broer, mijn zus en ik zijn de erfgena men. Wat voor gevolgen heeft de lening voor de erfenis? Door de lening had uw vader een vordering op-uw broer. Die vordering maakt deel uit van de nalatenschap. Samen met de andere bezittingen en eventuele schulden wordt de ze verdeeld onder de drie erfgenamen. Moge lijk heeft uw vader voldoende nagelaten om de vordering te compenseren. Uw broer krijgt dan de vordering en kan deze wegstre pen tegen zijn schuld. U en uw zus erven dan geld en/of goederen. Het kan ook zijn dat de vordering groter is dan de bezittin gen. In dat geval erven u en uw zus ook een deel van de vordering. Daarmee is uw broer u geld schuldig. Ik ben langdurig ziek, maar gelukkig krijg ik veel hulp en ondersteuning van mijn dochter. Zij helpt mij bijna dagelijks. Ik wil haar graag een mantelzorgcompliment geven. Hoe pak ik dat aan? U vraagt het mantelzorgcompliment aan bij de Sociale Verzekeringsbank (www.svb.nl). Er zijn wel strikte voorwaarden aan verbon den. Zo kunt u het alleen aanvragen als u een indicatie hebt van het Centrum Indica tiestelling Zorg (CIZ) voor AWBZ-zorg aan huis. Die indicatie moet na augustus 2009 zijn afgegeven en voor minimaal 53 weken zijn. Voldoet u aan die voorwaarden dan ont vangt u, als het goed is, automatisch een aan vraagformulier. Het mantelzorgcompliment over 2012 bedraagt 200 euro. Onlangs ben ik gearresteerd op verdenking «3 van een misdrijf. De arrestatie berustte op een vergissing van de politie. Ik ben dus ten on rechte verdacht geweest. Helaas heeft het wel enkele dagen geduurd, voordat ik weer vrij kwam. Heb ik recht op een vergoeding? Ja. Als u in voorarrest hebt gezeten en uw zaak eindigt zonder dat u straf hebt gekre gen, dan kunt u om schadevergoeding vra gen. U moet dit binnen drie maanden doen bij de rechtbank waar de zaak zou worden vervolgd www.geldenrecht.nl/steleenvraag Heeft u ook een vraag? Wellicht kunnen wij u verder helpen. U gaat naar www.geldenrecht.nl/steleenvraag en typt uw vraag in. De deskundigen van Plus Magazine, met wie deze redactie sa menwerkt, nemen vragen met een alge mene strekking in behandeling. U krijgt hierover bericht. Een selectie van de vra gen en antwoorden wordt gepubliceerd in deze rubriek. Als studenten een tentamen 'per soonlijke financiën' moesten afleg gen, zouden er heel wat zakken. Bijna 20 procent van de studenten vraagt geen zorgtoeslag aan en 12 procent doet geen belastingaangifte. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Studenten doen zichzelf tekort, terwijl ze het niet breed hebben. Nederlandse studenten hebben gemiddeld 770 euro per maand te besteden, blijkt uit onderzoek van het Nationaal Instituut voor Budget voorlichting (Nibud). De meeste studenten hebben meerdere inkomstenbronnen: hun studiebeurs, inkomsten uit een bijbaantje of stage en niet te vergeten hun ouders (gemid deld goed voor zo'n 191 euro per maand). Daarnaast leent ruim een derde van alle hbo- en wo-studenten op dit moment bij Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO, de voormalige IB-groep). Gemiddeld lenen zij 365 euro per maand. Daarmee kan hun stu dieschuld flink oplopen. Ook staat 30 pro cent van de studenten ooit rood, 9 procent staat zelfs altijd rood. Aan de andere kant laat een deel van de stu denten honderden euro's per jaar liggen. Bijna 120.000 studenten in het hoger onder wijs -18 procent - hebben bijvoorbeeld geen zorgtoeslag aangevraagd. „Opvallend is dat sommige studenten denken dat ze geen recht hebben op zorgtoeslag omdat hun ouders de zorgverzekering betalen", aldus woordvoerder Annemarie Koop van het Ni bud. De zorgtoeslag is persoonsgebonden en jon geren moeten die zelf aanvragen, ook als ze zelf niet voor de verzekering betalen. Ook leeft onder sommige studenten de mis vatting dat zij geen recht hebben op huur- toeslag, omdat ze jonger zijn dan 23 jaar. Voor jongeren onder de 23 jaar gelden inder daad andere regels met betrekking tot de maximale huurgrens, maar het betekent ze ker niet dat zij geen huurtoeslag kunnen krijgen. Gemiddeld ontvangt een student die huurtoeslag krijgt maar liefst 122 euro per maand. Over vier jaar studie toch bijna 6.000 euro. Ook bij de belastingaangifte gaat het vaak mis. 12 procent van de studenten doet geen aangifte. Zonde, want studenten kunnen verschillende aftrekposten opvoeren. Zo heeft 6.0 procent van de jongeren met een bijbaan recht op teruggave. Studenten die geen basisbeurs meer ontvangen, kunnen hun collegegeld terugvragen. Ook zijn som mige studiekosten aftrekbaar voor de belas ting. „Wij hopen dat studenten juist in tij den van bezuinigingen achter het geld aan gaan waar ze recht op hebben", zegt Koop. Uit hetzelfde onderzoek blijkt dat studen ten maar weinig weten over de leenvoor- waarden van de DUO. Nu zijn deze voor waarden op zich behoorlijk gunstig. De ren te over de studieschuld bedraagt in 2012 slechts 1,39 procent. Ter vergelijking: sta je rood dan betaal je maar liefst 8 tot 15 pro cent rente. De helft van de studenten weet echter niet dat ze vanaf de eerste maand ren te opbouwen over hun lening. Ook weten veel studenten niet dat de rente na hun stu die steeds voor'vijf jaar vast staat. „Wij hebben de afgelopen jaren al véél meer aan voorlichting gedaan, maar er zit een grens aan. Het is uiteindelijk ook de ver antwoordelijkheid van de student zelf zich goed te verdiepen in de lening", zegt woord voerder Daniël Blok van DUO. www.duo.nl reageren? geld@wegener.nl zie onze website :geldenwerk Geld en wérk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse columns en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw financiën en werk te maken heeft op één overzichtelijke plek aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35