Volle mep betalen hoeft niet 341 consument Mevrouw en mijnheer Aardappel koopwaar donderdag 31 mei 2012 Dit is hét seizoen van gezinsuitstap jes. Leuk, maar kostbaar. Want de entreeprijzen liegen er niet om. Wees slim en ga op zoek naar kor tingsbonnen of bestel je tickets onli ne. Daarmee kun je fors besparen. door Sandra van Maanen Pretparken, rondvaarten, musea, die rentuinen, zwemparadijzen. Even googelen leert dat bijna alle aanbie ders van attracties korting bieden op de entreeprijs wanneer kaartjes vooraf onli ne gereserveerd worden. Ja, ook in bet hoog seizoen. Op Entreekaarten.nl zie je dat bij voorbeeld de Efteling standaard 3 euro kor ting biedt. Reserveren, afrekenen, tickets uit printen en straks als een haas langs de rij wachtenden. Zo'n start maakt een dagje uit al meteen een stuk vrolijker. Ook op Uit- stapjes.beginzo.nl kun je voor fijne korting terecht. Met vier personen naar de Konin gin Julianatoren in Apeldoorn scheelt direct een tientje. Het lijkt misschien niet veel, maar waarom zou je het laten liggen? Ook via Uitstapjedoen.nl ben je in veel ge vallen voordeliger uit. Kortingen variëren van 50 cent tot 6 euro op een kaartje. Bijna alle attracties bieden via deze site de moge lijkheid vooraf tickets te bestellen, niet over al krijg je korting. Sommige attracties bie den alleen in bepaalde perioden een lagere entreeprijs. Desalniettemin toch handig om even te checken vooraf. Reserveringskosten hanteert de site niet en ook hier is het voor deel dat je met je online bestelde ticket niet in de wachtrij aan de kassa hoeft te staan. Weet je nog niet precies waar het uitstapje heengaat, dan is Uitmetkinderen.nl een leu ke site. Hier zoek je op regio, leeftijd van de kinderen, budget en aard van de attractie naar de beste uitstapjes. Het aardige is dat ook het gratis dagje uit is meegenomen. Daar zijn er, in het gigantische aanbod van pretparken en speelparadijzen, ook nog best wat van. Een prima optie wanneer je een beetje op je budget wilt letten. Kinderboer derijen, stadsparken, de zandverstuiving: niet alle gezinsuitjes hoeven de hoofdprijs te kosten. Heb je al plannen of zeuren kinderen al we- - ken aan je hoofd, kijk dan ook eens op Uit- metkorting.nl. Deze site is gelinkt aan de Vermijd eindeloze wachtrijen bij de kassa, zoals hier bij de Efteling, door thuis al je entreekaartje (met korting) aan te schaffen en uit te printen. foto ANP groepskortingsite Groupon. Wanneer je je gegevens (naam en woonplaats) invult, ont vang je elke dag een mailtje met een aanbie ding. Ook daar zitten uitstapjes bij. Op de si te kun je eveneens doorklikken naar de pagi na met kortingsbonnen. Ben je bijvoorbeeld van plan om naar het Land van Jan Klaas- sen te gaan, dan kun je direct de kortings bon voor het Katrijnarrangement bestellen en thuis uitprinten. Dat scheelt toch weer 2 euro per persoon (per bon maximaal 8 eu ro). Ga je met meer, dan mag je zoveel bon nen als nodig zijn printen. Madame Tus- saud doet hetzelfde, de korting bedraagt daar 3 euro per persoon. Dat is op de en- Een tientje lijkt misschien niet veel, maar waarom zou je het laten liggen treeprijs van 22 euro voor volwassenen en 17 euro voor kinderen mooi meegenomen. Invloed op je entreeprijs of arrangement heb je via Vakantieveilingen.nl en Markt- plaats.nl. Deze sites veilen bijna dagelijks dagarrangementen en uitstapjes. Wat te den ken van een rondleiding door De Kuip of pannenkoeken eten en midgetgolfen in 'het Brabantse Oploo. Kijk vooraf wat het arran gement normaal kost en probeer andere bie ders een slag voor te blijven. Let wel op de veiling/administratiekosten (4 euro) die bij elke gewonnen veiling nog in rekening wor den gebracht. Ander puntje van aandacht is de beschikbaarheid via dit soort aanbiedin gen. Soms zijn arrangementen alleen op werkdagen of in minder aantrekkelijke maanden beschikbaar. Korting kopen is een optie waarmee je te gen gereduceerd tarief een uitstapje boekt. Er zijn sites (bijvoorbeeld www.4xvrij.nl) waar je voor 5,50 euro (exclusief 1,50 euro verzendkosten) een kortingsbon koopt die (als het goed is) de volgende dag op je deur mat ligt. Met deze bon kun je tickets reserve ren met behoorlijke kortingen. Gemiddeld geldt hier: twee halen, één betalen. Subtro pisch zwemparadijs, sauna, rondvaart door de Amsterdamse grachten ên zelfs hotelover nachtingen of diners bij diverse restaurants worden op die manier stukken voordeliger. Ook bij dit concept geldt dat je vooraf moet reserveren, waarbij je melding maakt van de voucher. Op basis van beschikbaarheid profi teer je dan van aanzienlijke korting. De gemiddelde korting op online bestelde kaartjes is 15 a 20 procent. De korting die je op actietickets krijgt, is hoger, daar varieert het percentage tussen de 20 en 40 procent, met uitschieters tot 70 procent. Houd ook de acties in supermarkten in de gaten. Ook daar zijn met regelmaat spaaracties voor fij ne reductie op uitstapjes. reageren? consument@wegener.nl door Wouter Klootwijk Wat met een tulp kan, zal een aardappel niet zo gauw ge beuren. Een nieuw aardap pelras wordt niet vernoemd naar Karin Bloemen of Linda de Mol. Mevrouw wil geen aardappel zijn. Toch kan het ervan komen. In een supermarkt in Londen zag ik een aardappel liggen die Chopin is genoemd. En andere heet Melo dy. Het is niet meer ondenkbaar, Trijntje Oosterhuis gepoft uit de oven. Mijn aardappeladviseur op de markt had de eerste Langedijkers vari het seizoen. Ver se aardappelen. Het verschil tussen verse aardappelen en nieuwe aardappelen zit hem in de manier van oogsten. Verse wor den zo uit de grond getrokken en moeten binnen een paar dagen gegeten worden. Het tere schilletje kan er met je duim afge wreven worden, zo je wilt. Ik eet ze in de schil. En als het verse Langedijkers zijn, eet ik ze met niks anders dan een korreltje zout. U hebt in Maastricht, in Leeuwarden en in Middelburg mogelijk nog nooit van Langedijkers gehoord. Misschien kunnen mijn aardappelboer en ik ze beter geheim houden, want als iedereen ze opeens wil eten, hebben wij het nakijken. De enige Nederlandse aardappel die be roemd is om zijn goede smaak komt uit de omgeving van Opperdoes in Noord-Hol land. De Opperdoezer Ronde heet hij, de Karin Bloemen onder de aardappelen. Deze pieper kan - maar is het niet altijd, pas op - van zo een geweldige smaak zijn, dat je niet snapt dat er niet elk nieuw seizoen van de Opperdoezers, eind juli, begin au gustus, een run op is. De telers rond Opperdoes, met betrekkelijk kleine percelen, hebben moeite met hun ju weeltjes de kost te verdienen. Ik kreeg er een e-mail over: 'Er zijn nog ongeveer der tig telers. Ze hebben het zwaar. Ze verko pen niet genoeg en de aardappelen worden in kilo's afgenomen. Ze worden steeds gro ter gekweekt, terwijl het juist de kleinere Opperdoezer is die zoveel smaak heeft.' In de e-mail wordt gevraagd om de naam van de aardappel nog bekender te maken. Bij deze. En graag gedaan. Maar Langedij kers en nog heel wat andere aardappelen verdienen aandacht. Voor Doré's van Tho- len sta ik ook in de rij. Een goede aardappel verdient een ander lot dan het onverschil lig prakken in de jus van een speklapje. Ook verschrikkelijk lekker, maar ik eet de beste aardappelen als een vers zachtge- kookt eitje. Jazeker, ik ontbijt ermee. In ho tels met riante ontbijtbuffetten zijn soms ook lichtgebakken aardappelen in een war me bak te vinden. Soms lekker, soms zo ge weldig smakelijk dat je zou willen weten hoe ze heten. Maar als aardappelen al een naam hebben, gaat die onderweg meestal verloren. Was ik van de afdeling marketing van de aardappeltelersverening, dan zou ik probe ren van de lekkerste uit het assortiment de naam zo belangrijk te maken, dat je als chef wel gek zou zijn die pieper niet op je menukaart te zetten. Je gaat niet om aardap pelen uit eten, maar als ze Langedijkers hebben, trek je subiet je jas aan. Fruittelers doen het al lang. Het stickertje. Op duurdere appels in de winkel zit een plakkertje met de naam van de appel. Om ze te kunnen onthouden. Ik had nooit kunnen denken dat het met aardappelen ook kan. Maar ja hoor, in Enge land aangetroffen, rijen met kisten aardap pelen naast elkaar, met op elke aardappel apart de naam geplakt. Wat een werk, maar het doet je wat. Het maakt van de aardap pel een persoonlijkheid. reageren? klootwijk@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34