Zeeland Mooie toekomst biljarten in Huistra houdt wel vasi wat reuring Volgend seizoen spelen liefst drie Zeeuwse teams in de eredivisie driebanden Ranieri nieuwe trainer Monaco door Koen de Vries MIDDELBURG - We hebben alleskun- ner Jean-Paul de Bruijn en kader- speler Peter de Bree. Daarnaast zijn er nog een paar subtoppers, maar dan houdt het wel op als het om topbiljarters in Zeeland gaat. Toch gaat het team van Frans Be vers uit Sluiskil vanaf vrijdag in Ka- pelle als favoriet van start in de strijd om de nationale titel drie banden voor clubteams. En als het nieuwe seizoen begint, hebben we liefst drie driebandenteams in de eredivisie. Waaraan hebben we het te danken dat Zeeland over spoeld wordt met ijzersterke biljar ters? De oorsprong van het Zeeuwse bil jartsucces ligt in 1996. Toen ging Groot Weena uit Rotterdam in Bil jartpaleis Jacobs in Rilland spelen. Ron Schumann, Jos Min, Jos Kriek- aard, Martin Spoormans en niet veel later ook John Tijssens speel den onder de naam Zutex in de eerste divisie, het op een na hoog ste niveau van Nederland. Een jaar later werd het team kampioen en promoveerde. De biljartgekke familie Nicodem uit Goes (met Rotterdamse roots) werd in 2001 hoofdsponsor. Hun Brasserie Ockenburgh in Goes werd het thuishonk van het team. Ockenburgh zorgde voor het eer ste fundamentje onder het topbil- jarten in Zeeland. In 2005 werd het team, Delta/Ockenburgh ge naamd, Nederlands kampioen. In 2006 kwam het driebanden in Sluiskil in beeld. Het team van Ockenburgh verkaste een jaar later naar Zeeuws-Vlaanderen, waar in 2006 een wereldbekertoernooi ge organiseerd werd. „Sindsdien heeft het biljarten in Zeeland een enorme vlucht genomen", vertelt Jean Paul de Bruijn, die zelf met het idee voor het wereldbekertoer nooi op de proppen kwam. „Met Meerten Dallinga aan het hoofd ontstond een enthousiaste groep mensen die veel voor elkaar heeft gekregen. Ze richtten de Stichting Driebanden Zeeland (SDZ) op en hadden de kracht veel goede spon sors te vinden." Onder de vlag van de stichting Best werden verschillende wereld bekertoernooien en - als afscheid én hoogtepunt - in 2010 het WK driebanden georganiseerd. Wat overbleef was het driebandenteam Frans Bevers, dat vrijdag in Kapel- Ie aan de play-offs begint met als inzet de prestatie van 2005 te eve naren. Enkele jaren geleden ontstond in Kwadendamme een tweede Zeeuwse biljartpijler. Nico Peeters van 's Lands Welvaren formeerde het kaderteam dat nu in de Top- competitie speelde en bood onder meer 's Lands Welvaren/Visjes on derdak. Die ploeg, met Richard de Bruin als speler/sponsor en enige Zeeuw, promoveerde dit jaar on verwacht naar de eredivisie. De Bruin, eigenaar van restaurant Vis jes in Wemeldinge, zal het met zijn ploeggenoten moeilijk krijgen zich te handhaven, maar voorlopig heeft hij wel iets moois bereikt. Het kader-topteam is kortgeleden opgehouden te bestaan. Het derde Zeeuwse biljartbastion bestaat sinds 2011. Vorig jaar kwam in dorpshuis De Vroone in Kapelle een prachtig biljartcen trum tot stand. Het eredivisieteam van Garage Verbrugge verkaste van Sluiskil naar Kapelle en werd omgedoopt tot Martens Cleaning. De Vroone ontving in die korte tijd de play-offs, de Masters (het NK) en nu dus voor de tweede keer de play-offs voor de nationale titel driebanden. Kapelle begon on der de vlag van SDZ, maar staat sinds 8 mei door het oprichten van de stichting BIZ (Biljarten In Zeeland) op eigen benen. Bij de play-offs werken SDZ en BIZ sa men. „Het biljarten leeft ontzettend in Zeeland", vertelt Joop van den Oudenhoven, een van de oprich ters van BIZ. „Er zitten in Zeeland veel mensen die veel voor de sport over hebben, vooral voor het drie banden. Op de wedstrijden ko men veel toeschouwers af. Daar om kunnen we topbiljarters uit heel Nederland en België in onze teams laten spelen." Er is ook een keerzijde: „Het wordt wel steeds moeilijker spon sors te vinden", heeft Van den Oudenhoven geconstateerd. „Maar dat geldt voor heel Nederland." Zo ziet Hulstenaar Jean Paul de Bruijn dat ook. „We hebben het gggsggÈÜ! 'A: i.v:-;v"'.:.":;.,: Pieter Huistra: „De teleurstelling van het ontslag bij FC Groningen heb ik verwerkt." foto Vincent Jannink/ANP door Raymond Willemsen DOETINCHEM - Pieter Huistra (45) moet De Graafschap weer nieuw elan geven. De naar de eerste divi sie gedegradeerde Doetinchemse club presenteerde de Rhenenaar woensdag als nieuwe trainer. Direct na de degradatie uit de ere divisie nam technisch manager Ro land Vroomans van De Graafschap contact op met Huistra, die net daarvoor was ontslagen bij FC Gro ningen vanwege teleurstellende prestaties. „Hij had meteen interes se, ook al speelden we in de eerste divisie. Ér was snel een klik qua vi sie", zei Vroomans. „Voor mij is het niveau niet het al lerbelangrijkste", stelde Huistra, die als speler tot acht interlands reikte. „Het is belangrijk dat de clubleiding en ik dezelfde ideeën hebben. En ik ben weer scherp. De teleurstelling van het ontslag bij FC Groningen heb ik ver werkt." Komend seizoen wordt er aange vallen door De Graafschap. „We gaan met drie spitsen spelen", meldde Huistra. „Zo speel ik eigen lijk altijd. Bij FC Groningen werd ik daarmee wel eens om m'n oren geslagen, maar ik vind dat je beter één systeem heel goed kunt be heersen, dan twee maar half Daar ben ik wel eigenwijs in." Huistra ziet zichzelf als een trainer die spelers beter kan maken. Toch weet hij ook dat de druk bij De Graafschap komend seizoen groot is. De Doetinchemmers willen het liefst zo snel mogelijk weer terug naar de eredivisie. „Kampioen wor den is geen vereiste", aldus Hui stra. „Maar de club is wel ambiti eus. Deelname aan de play-offs is zeker de doelstelling." Huistra weet dat hij bepaald niet bij de rustigste club van Neder land terechtkomt. De Graafschap staat bekend als een sterfhuis voor trainers en afgelopen seizoen wa ren de Superboeren vaak negatief in het nieuws. „Ik houd wel van een beetje reuring", gaf de gebo ren Fries te kennen. „Dat betekent dat De Graafschap in het hart van veel mensen zit." Saillant detail is dat Leen Looyen, die als directeur voetbalzaken in oktober 2011 ontslagen werd door De Graafschap, de zaken van Huis tra behartigt. Huistra: „Maar Leen heeft zich afzijdig gehouden, ge zien het verleden. Ik heb de be sprekingen zelf gedaan." Het budget van De Graafschap gaat omlaag. „We zullen het met minder mensen moeten doen en dat betekent dat we creatief moe ten zijn", oordeelde Huistra. Sa men met technisch manager moet hij nu nog zes a zeven nieuwe spe lers binnenhengelen. Woensdag werd de eerste nieuweling gepre senteerd. Centrumverdediger Ti mothy van der Meulen (22) komt transfervrij over van het tweede elftal van Bayern München. Play-offs in Kapelle Frans Bevers uit Sluiskil gaat in Ka pelle als favoriet van start voor de eindzege in de play-offs. De Zeeuwse ploeg sloot de reguliere competitie als nummer één af. A1 Biljarts, de tegenstander m de halve finales, is echter een lastige tegenstander. Kopman Raymond Burgman won vorig weekeinde nog zilver op het EK in Turkije. De play-offs worden een lange zit. De ploegen treffen elkaar op de zelfde dag twee keer, in een 'thuis wedstrijd' en een 'uitwedstrijd'. De winnnaars spelen zondag de fi nale. Er is geen wedstrijd om de derde en vierde plaats. Plaats van handeling is De Vroone in Kapelle. De toegang is gratis. moeilijk, maar in de rest van Ne derland gaat het een stuk minder. Er zijn steeds meer topteams die ophouden te bestaan wegens ge brek aan sponsors. Dat biedt ons kansen." Hét is daarom nog lang niet ge daan met topbiljarten in Zeeland. Van den Oudenhoven: „Zolang je in staat en bereid bent te investe ren in mensen en activiteiten, is er een goede toekomst voor-het biljar ten in Zeeland. Ik zie het rooskleu rig in." De Bruijn is ook optimistisch, maar beziet de verdere toekomst met zorgen. Hij ziet de sport ver grijzen en probeert de jeugd en thousiast te maken. De Hulstenaar is bezig jeugdprojecten op te zet ten in Zeeland en de rest van Ne derland. „Er zijn te weinig senio ren bereid om jeugd op te leiden. Dat is niet goed voor de toekomst van de sport. Er is éen lange weg te gaan, maar we moeten er wel aan werken." MONACO - De Italiaan Claudio Ra nieri is de nieuwe trainer van AS Monaco, dat uitkomt in de tweede divisie in Frankrijk. Hij is de opvol ger van een andere Italiaan, Marco Simone, die eerder deze maand vertrok. Ranieri (60) werd in maart van dit jaar ontslagen bij de Italiaanse topclub Internazionale. AS Monaco heeft één Nederlandse speler in dienst, Nacer Barazite. gHM ABONNEE VEILING gg -m VANDAAG KRUPS THUISTAP BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling PZC Play Offs driebanden, 1 tot en met 3 juni in De Vroone Kapelle Frans Bevers Frédéric Caudron Eddy Leppens Jean Paul de Bruijn Glenn Hofman A1 Biljarts Michael Nilsson Dion Nelin Raimond Burgman Martien van der Spoel TOW.nl/MCR Eddy Merckx Frans van Kuyk Dave Christiani Richard Bitalis DBL Holland'Mineraal' Murat Naci Coklu Stefan Galla Anno de Kleine Jelle Pijl Halve finale 1 13.00 uur: Frans Bevers-Al Biljarts 18.00 uur: AT Biljarts-Frans Bevers zaterdag: Halve finale 2 13.00 uur: TOW.nl/MCR-DBR Holland Mineraal 18.00 uur: DBR Holland Mineraal-TOW.nl/MCR zondag* Finale 11.00 uur: winnaar vrijdag-winnaar zaterdag 15.00 uur: winnaar zaterdag-winnaar vrijdag Felix Binieewicz foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33