De Franse droom blijft levend, maar voor hoe lang? Pozzato is de smaakmaker in Zeeland 301 sport scheldejazz '12 VRIJDAG 1 JUNI OFFICIËLE OPENING Terneuzen, 1 t/m 3 juni Schaker Anand behoudt zijn wereldtitel donderdag 31 mei 2012 VOLLEDIG PROGRAMMAOVERZICHT OP WWW.SCHELDEJAZZ.NL en slechts één indringer toelieten (Juan Martin del Potro, winnaar' van de US Open in 2009). De makke is bovendien dat Tson- ga, Monfils en Gasquet weliswaar uiterst getalenteerde rasartiesten zijn, maar dat deze entertainers ook geregeld op het mentale vlak ontsporen. Het is wat- dat betreft typerend dat de minder begiftigde Simon de meest constante factor is. Niet alleen veroverde hij de meeste titels van alle nog actieve Fransmannen, bovendien wist hij sinds 2007 elk seizoen een toer nooizege te behalen. Alleen op Roland Garros kwam Si mon, evenals Tsonga en Gasquet, nooit verder dan de laatste zestien. Monfils deed dat wel met tXvee kwartfmaleplaatsen en een halve eindstrijd in de laatste vier jaar, waarin hij telkens door Federer werd gestuit. Echter, uitgerekend de man met de benen van elastiek laat ditmaal met een nieuwe knie blessure verstek gaan. Tot dusverre tonen Tsonga en Si mon zich gedegen vervangers. Si mon drong gisteren al, met veel moeite overigens, door tot de der de omloop. Tsonga zag zijn partij tegen de Duitser Cedrik-Marcel Stebe bij 1-1 in sets afgebroken wor den vanwege de regen. Voor Ma rion Bartoli is Roland Garros wel alweer ten einde. De van fysiek malheur herstelde Fran^aise nestel de zich vorig jaar nog onder-de laatste vier, maar verloor nu van de -Kroatische Petra Martic (2-6, 6-3, 3-6), de eerdere bedwingster van Michaëlla Krajicek. Mocht de overgebleven mannen in een later stadium hetzelfde lot beschoren zijn, dan rest het thuis publiek de gang naar het op het tennispark aanwezige Tenniseum. Daar kunnen ze dan herinnerin gen ophalen aan de vergeelde hel den .Henri Cochet, Jean Borotra, René Lacoste en Jacques Brugnon, het viertal dat in de jaren twintig en dertig bij het Franse Open huis hield. En dagdromen dat de gou den tijden van weleer ooit weerke ren. Roger Federer heeft woensdag weer1 eeo record aan zijn rijke arse naal toegevoegd. De Zwitser schroefde in zijn 51 e major het aantal overwinningen tijdens een Grand Slamtoemooi op tot 234, waarmee hij Jimmy Connors pas seerde. Tegenover de 234 zeges van de dertigjarige Federer ston den overigens slechts 35 nederla gen. Hetgeen een winstpercentage van 85 procent betekent. Slachtoffer van de dadendrang van de zestienvoudig Grand Slam- kampioen en huidige nummer drie van de wereld was Adrian Un- gur. De Roemeen had weinig in te brengén, behalve in de derde set waarin Federer zich vergaloppeer de: 6-2, 6-2, 6-7, 6-3. MOSKOU - Viswanathan Anand heeft woensdag zijn wereldtitel schaken opnieuw geprolongeerd. De 42-jarige Indiër versloeg in Moskou zijn Israëlische uitdager Boris Gelfand met 2,5 tegen 1,5 in de tiebreak. De vier partijen snel schaak waren nodig nadat de regu liere tweekamp over twaalf par tijen in 6-6 was geëindigd. Anand is sinds 2007 wereldtitelhouder. De titelverdediger buitte zijn grote ervaring in het snelschaak uit. Hij geldt ook in deze variant als beste speler van de wereld. In de tweede partij van de tiebreak dwong hij met wit zijn één jaar oudere oppo nent na 77 zetten tot opgave. De andere drie duels eindigden in re mise. Wat Gelfand ook_met de wit te stukken probeerde, Anand liet zich niet verrassen. Het prijzen geld van twee miljoen euro werd in een verhouding van 55-45 in het voordeel van Anand verdeeld. 40E EDITIE SCHELDEJAZZ MET EVA AUAD door Marco Knippen Weer een record voor Roger Federer De Ronde van Zeeland Seaports, die op 9 juni in Middelburg start, kent een zeer aantrekkelijk deelnemersveld. De Italiaan Filip- po Pozzato is de absolute blik vanger. Veel andere toppers moeten vanwege verplichtingen elders verstek laten gaan. door René van Stee GOES - Een aansprekend deelne mersveld samenstellen voor een ééndaagse profkoers is allerminst een eenvoudige klus. Dat onder vond vice-voorzitter Ronald Apers van het organisatiecomité van de eerste editie van de Ronde van Zeeland Seaports de voorbije maanden aan den lijve. Niet zo zeer de economische crisis speelde hem parten, maar eerder de volle wielerkalender en sponsorbelan- gen. Niettemin is Apers erin geslaagd twee teams uit de WorldTour op zaterdag 9 juni in Middelburg aan de start te krijgen. Daarnaast ma ken tien Continentale en zes Pro- Continentale ploegen hun op wachting in de provincie. „Er zijn talloze telefoontjes, mails en be zoekjes aan koersen aan vooraf ge gaan. Die inspanningen zijn niet voor niets geweest", vertelde Apers woensdag in Goes tijdens de perspresentatie van de Ronde van Zeeland Seaports. Absolute blikvanger is Filippo Poz- mmmmmmmzmmmmzmmmmmmmmmw zato van Farnesi Vini. De Italiaan, oud-winnaar van onder meer Mil- aan-San Remo en de Omloop Het Nieuwsbla.d, eindigde dit jaar als tweede achter Tom Boonen in de Ronde van Vlaanderen. Na een valpartij in de" Giro leek zijn komst naar Zeeland hoogst on zeker. Zijn blessure viel mee, waar na de vrijdag na Hemelvaartsdag de verlossende e-mail bij Apers binnenkwam. Het betekende met een ook het einde van een zoek tocht naar een extra aansprekende deelnemer. Garmin, met in 2010 Tyler Farrar als winnaar van de Delta Tour Zee land (de voorloper van de Ronde van Zeeland Seaports) in de gele deren, laat verstek gaan vanwege sponsorbelangen in de Ronde van Berlijn op zondag 10 juni. En hoewel Tom Boonen (Omega Pharma-Quick Step) geen Tour de France rijdt met het oog op de Spe len in Londen, kiest hij in zijn voorbereiding toch voor de Ronde van Zwitserland, net als het Cri- térium du Dauphiné een concur rent van de Ronde van Zeeland Seaports. Topspurter André Greipel (Lotto Belisol) had Zwitserland liever ge meden, maar moet daar toch star ten. „Die kon dus ook niet bij ons rijden. En dan moet je blijven zoe ken en lobbyen", zei Apers over zijn vele contacten met ploegen op het hoogste niveau. Vanwege meerjarige sponsorcon tracten is de toekomst van de Ron- 20.15 UUR MARKT TERNEUZEN PARIJS - Op de ochtend na de ge denkwaardige avond bracht de Franse sportkrant L'Équipe een pa ginagrote ode aan de veertien ten nissers die op Roland Garros het chauvinisme voedden. Uiteraard werd de eveneens op de cover afge beelde Virginie Razzano vanwege haar stunt tegen Serena Williams op' een voetstuk gehesen, maar ook werden de dertien mannen bewierookt die de eerste schifting hadden overleefd. De lofzang is begrijpelijk. Hoewel het trauma niet zo diepgeworteld als bij de Britten zit, snakken ook de Fransen naar succes in het Grand Slamtoernooi in eigen land. En daarom wordt iedere sportieve strohalm aangegrepen om de hon ger naar heldenverering te stillen, zoals het gegeven dat het voor het eerst sinds 1971 zoveel Franse ten nissers in de tweede ronde staan. Naast de dertien mannen zorgden nog eens zes speelsters voor Fran se vreugde. Met de droogte bij de vrouwen valt het nog mee. Mary Pierce vero verde immers in 2000 nog de titel. Maar bij de mannen moet voor dat wapenfeit naar 1983 worden te ruggegaan. Yannick Noah was des tijds de laatste Fransman die de Coupe de Mousquetaires omhoog mocht tillen., Nadien wist geen landgenoot de macht meer te grij pen, overigens evenmin tijdens de Australian Open, op Wimbledon Marion Bartoli en bij de US Open. Het is de tra giek van een tennisnatie waar tel kens profs van de lopende band rollen. Eens te meer blijkt dat we reldtoppers weliswaar kunnen worden opgeleid, maar dat kam pioenen geenszins kunnen wor den gekweekt. Zelfs niet als in de tophonderd liefst tien Franse spe lers bivakkeren, een aantal dat slechts door één land wordt over troffen: Spanje, dat twaalf repre sentanten telt. Of het tij door de huidige lichting kan worden gekeerd, is de vraag. Met Jo-Wilffied Tsonga, Gilles Si mon, Gaël Monfils en Richard Gas quet heeft Frankrijk een mooi kwartet. Maar er bevindt zich één onneembare hindernis op hun weg: de drie geweldenaren Novak Djokovic, Rafael Nadal en Roger Federer, die sinds 2006 op de ma jors alle hoofdprijzen verdeelden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30