40 Last-minute studie maakt kwetsbaar 21 zeeland 'Delta kan zich het beste richten op kleinere, groene energieprojecten' Levenslang donderdag mmmrnmmmfmmmmmMÊBBm De krant 6 weken voor 18 euro! PZC donderdag 31 mei 2012 door Willem van Dam Ze verblijft er sinds begin deze maand. In een kamer tje van een paar vierkante meters. Drie stoelen staan er, een tv en een bed. Ze heeft le venslang. Omdat ze Alzheimer kreeg. „En", vraag ik, „heb je het hier naar je zin?" „Ja", knikt ze. En ze kijkt leeg voor zich uit. Net in de zestig, getrouwd en twee volwassen kinderen. Ruim drie jaar geleden sloop de dementie bij haar binnen. Sindsdien is het hard gegaan en een week of wat terug verhuisde ze noodgedwongen naar een blokkendoosachtig gebouw aan de rand van een Walchers dorp. Daar zit ze dan - in een huis voor dementerenden. Een bunker lijkt het Veel grijs, beton en stevi ge sloten. „Wat doe je nou zo'n hele dag?", zeg ik om toch maar iets te zeggen. „Niets", luidt het antwoord. Want wat zou ze er kunnen doen? Ja, ze kan een spelletje spelen. Ach ter het glas van de bruine kast in de gemeenschapsruimte staan ten slotte spelletjes genoeg: Ganzen- PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055^5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? - Vul het formulier in op: www.pzc.nl/Sezerssèrvice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV- Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener én zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC öf indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (NA2èj een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 lelefoonnummer procent van de eindexamenkandida ten op middelbare scholen heeft nog geen vervolgstudie gekozen. bord, Domino en - hoe cynisch - Memory. Maar ach, ze is nooit een spelletjesmens geweest. Ze mocht graag lezen. Een boek is voor haar echter een doolhof geworden - ze verdwaalt hulpeloos in woorden en in zinnen. Tuinieren, dat zou ze graag nog willen doen. Dat was ooit haar hob by én haar beroep. Maar het bin- nenpleintje van het huis is volledig betegeld, geen streepje groen te zien. Dus zit er weinig anders op dan maar een beetje zitten te zit ten. Zó komt ze de dag door. Giste ren, vandaag, morgen, volgende week, volgende maand. Ze beklaagt zich niet, hoor: de ver zorgsters zijn aardig en het eten is goed. Kijk maar op het bord waar op het menu staat geschreven: len tesoep, asperges, feestaardappelpu- ree, rundergehaktbal. „Bedankt voor je bezoek", zegt ze bij het afscheid. Nee, ze loopt niet mee naar buiten. Dat mag niet - in haar eentje de straat op; Alzheimer doet mensen de weg kwijtraken. Ze zwaait nog even en dan ver dwijnt ze. Morgen weer een dag. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Bijna 40 procent van de middel bare scholieren die dit jaar eind examen doen, heeft zich nog niet ingeschreven voor een ver volgstudie. Zorgelijk vindt het In terstedelijk Studenten Overleg, omdat twijfelaars die alsnog aan haken, vaak ook weer afvallen. door Marcel Modde en Matthanja Schipper De Hogeschool- Zee land in Vlissingen heeft vooralsnog niet te klagen oyer het aantal aanmel dingen voor het nieuwe jaar, zegt Esther Hokke. „We lopen op sche ma, zelfs al een beetje voor." De HZ doet sinds 2010 onderzoek naar de aanmeldingen van de ei gen eerstejaars studenten. Vorig jaar bleek daaruit dat 76 procent zich tussen maart en augustus in Vlissingen had ingeschreven. Van die groep wachtte meer dan de helft (40 procent) tot de laatste drie maanden. In 2010 klopte 44 procent pas in de zomer aan bij de HZ. „Dat is in derdaad heel erg laat", vindt Hok ke. Een deel van die last-minute beslissingen wordt volgens haar in gegeven door de open avond die de HZ in juni nog houdt. Het ge vaar dat daarmee ongemotiveerde studenten naar Vlissingen worden gedreven, probeert het hbo-insti- tuut zo veel mogelijk te ondervan gen door persoonlijke intakege sprekken te voeren. De 'studieloop- baancoach' kan zonodig het advies geven een andere opleiding te kie zen. „Het studierendement op de HZ krijgt steeds meer aandacht, al dus Hokke." „Wij werken anders", zegt Maan Leo van de Roosevelt Academy in Middelburg. „Mensen die hier een studie willen gaan volgen,-moeten zich al voor 1 april inschrijven. Die deadline is vooral omdat de selec tieprocedure nogal wat tijd in be slag neemt. De studenten moeten een aanmeldingsbrief schrijven, die stuk voor stuk beoordeeld wor den. Op basis daarvan volgt een ge sprek en pas daarna wordt beke ken of iemand geschikt is voor de Roosevelt Academy. Wij selecte ren niet puur op een cijferlijst, Keuzemomenten voor een vervolgstudie Leeftijd ondervraagde scholieren maar vooral op motivatie. De grootste reden achter die selectie procedure, is dat wij de studenten willen dwingen goed na te denken - waar ze aan beginnen." Niet dat de Roosevelt geen twijfe laars kent, zegt Leo. „Juist veel stu denten die twijfelen komen hier terecht! Op de meeste scholen kies je één specifiek studievak. Bij ons kun je zelf een combinatie maken. En dat werkt! Het aantal aanmel dingen voor een studie wordt ie der jaar nog meer. Terwijl wij nu naast Utrecht en Maastricht ook concurrentie hebben van nieuwe university colleges in Den-Haag, Amsterdam en Rotterdam. Maar onze selectieprocedure werpt ook echt z'n vruchten af Landelijk slaagt 26 procent voor z'n bachelor na drie jaar. Bij ons is dat 90 pro cent!" Volgens Leen Maas van de Zeeuw- f se fusie-ROC Scalda (mbo) is het groeiend aantal late aanmeldingen een trend van de laatste tien jaar. In overleg met de decanen van de j middelbare scholen wordt gepro beerd die stroom om te buigen. „En dat lijkt te lukken", zegt Maas op basis van de eerste resultaten. in de onderbouw H! in het derde jaar in het vierde jaar I., j in het vijfde jaar f§§ anders Wanneer hebben havo-leerlingen een keuze gemaakt over wat ze willen na hun examen? door Frank Balkenende Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC- gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta kan zich het beste richten op haar netwerkbedrijf en het ontwikke len van kleinschalige, duurzame energieopwekking. Dit concluderen ZMf en Green peace in een gezamenlijk rapport over de toekomst van Delta. Om dat de bouw van een tweede kern centrale voorlopig in de ijskast staat, wilden beide organisaties 'hun verantwoordelijkheid nemen en meedenken_over een stabiele en duurzame toekomst van het be drijf. De provincie had onder meer de ZMf om haar mening gevraagd over de nieuwe aandeelhouders strategie voor Delta. Vandaag praat de provinciale commissie bestuur, financiën en welzijn over dat on derwerp. De provincie bezit de helft van de aandelen. ZMf en Greenpeace besloten zich niet te beperken tot een inspraak reactie, maar hebben consultancy bureau Spring Associates een on derzoeksrapport laten maken. Dat gaat echter meer over de bedrijfs voering dan over de aandeelhou dersstrategie. Het zet een scenario uiteen voor Delta 'dat niet alleen voldoet aan de groene doelstellin gen van het bedrijf, maar dat ook voorziet in een stevig rendement voor de aandeelhouders en vol doende werkgelegenheid'. Volgens de onderzoekers moet Del ta de komende niet investeren in grootschalige opwekcapaciteit zo als kernenergie, gas of kolen. „Voor een klein bedrijf als Delta is dat de komende jaren niet of nau welijks rendabel", concludeert Spring Associates. Volgens het bu reau liggen de beste kansen voor Delta bij het netwerkbedrijf klein schalige duurzame energieopwek king zoals het plaatsen van zonne panelen en isolatie voor particulie ren en waar mogelijk grootschalige windprojecten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2