Fijnslijpen EK-ploeg is nog nodig sport 129 Pak slaag en geen EK voor Oranje onder 19 Geen finale voor Koster in Toulon Vonlanthen (ex-PSV) stopt al op zijn 26e Trainer Rodgers is rond met Liverpool Voetbalbond Uefa straft Turkse clubs JU Het Nederlands elftal speelt op 5 juni een 'oefenwedstrijd' tegen kinderen uit de Poolse wijk Bronowice in Krakau. Het optreden van Oranje behoort tot het feestelijke programma bij de opening van een Orange Cruyff Court. Het veldje is betaald door de Nederlandse internationals en is in samenwerking met de gemeente Krakau en de Johan Cruyff Foundation tot stand gekomen. Het speelterrein grenst aan de basisschool SP93 in de wijk Bronowice, hemelsbreed op zo'n twee kilometer afstand van het Reymana Stadion, de thuishaven van Wisla Krakow en de trainingslocatie van Oranje tijdens het EK. <Vf/ - Ibrahim Afellay levert de voorzet af die door de Slowaakse verdediger Salata in eigen doel wordt gegleden. Invaller Rafael van der Vaart maakte er na rust ook nog 2-0 van. foto Jerry Lampen/ANP door Roel Wiche ROTTERDAM - Met de priemende ogen van zestien miljoen Neder landse bondscoaches in de rug bouwt de enige officiële Oranje baas, Bert van Marwijk, verder aan zijn EK-ploeg. Gisteravond presen teerde hij tegen Slowakije (2-0) dan eindelijk zijn vermoedelijk ge droomde basisploeg, maar de fase van het fijnslijpen is nog lang niet voorbij. Het is dat Van Marwijk steeds roept dat hij zijn eigen weg gaat, anders zou je gaan denken dat hij gehoor heeft gegeven aan de roep van het land om duidelijke keuzes te maken. De bondscoach bracht gisteren in de Kuip een elftal in het veld dat zomaar aan de aftrap zou kunnen staan bij de eerste con frontatie op het EK, op 9 juni te gen de Denen. Robin van Persie kreeg in de punt van de aanval de voorkeur boven doelpuntenmachi- ne Klaas-Jan Huntelaar, waarmee Van Marwijk weer genoeg discus siestof voor ontelbare kroegen le verde, van Hoogezand-Sappemeer tot Yerseke. Hoeveel goals De Hun- ter ook in Oranje maakt, zijn con current lijkt als de moderne, mee- voetballende spits met exceptio neel talent voorlopig de nummer één in de hiërarchie. Dat Van Per sie gisteren als Oranje-spits op nieuw niet kon overtuigen, zal geen doorslaggevende rol spelen. Op de vleugels werd dynamiek en diepte gezocht door het opstellen van Ibrahim Afellay en Arjen Rob ben. Voor de Barcelona-speler was het de eerste interland sinds het duel met Uruguay/bijna een jaar geleden. Sindsdien speelde hij slechts 124 wedstrijdminuten, maar mét Afellay vond Oranje af en toe weer iets van het tiki taka terug, het Bar ga-acht ige toverspel met zijn korte combinaties en snel le positiewisselingen. De hunke ring naar het galavoetbal van nog niet zolang geleden - tegen Honga rije, Zweden - rolde zowat van de tribunes als hij de bal toucheerde. Maar effectief was het allemaal nauwelijks. Alleen Van Persie kreeg in de eerste helft een grote kans, een echte spitsenkans, maar hij joeg de bal te gehaast over het doel. Als je cynicus bent, zou je kunnen zeggen dat Huntelaar koel bloedig zou hebben toegeslagen. De eeuwige zorgen rond de Oran je-defensie hadden toen al bijna een nieuwe dimensie gekregen. Di rect al in de eerste minuut waren John Heitinga en Wilfred Bouma, de twee centrumverdedigers, met de koppen tegen elkaar gebotst. Niet nog meer rampspoed, hoorde je vanaf de Oranje-bank smeken. Het duo kon de ring weer in, maar kon de indruk niet wegnemen dat de gedwongen renovatie van de laatste linie moeizaam verloopt. De Slowaakse aanvallers kregen blij vlagen veel te veel ruimte. In de linkerhoek, de achilleshiel van Oranje, werd van Stijn Schaars nauwelijks iets vernomen. Het blijft toch een tamelijk geforceerde operatie, het ombouwen van een middenvelder tot een back. Zeker als je, zoals Schaars, natuurlijke snelheid mist om de linkerflank te bestrijken en vooral leunt op so berheid. Dan maar Jetro Willems, zou je zeggen, onervaren maar ook nog heerlijk onbevangen. Van Persie moest na 66 minuten het stokje overgeven aan Huntel aar. Eerder had Wesley Sneijder met een lichte blessure het veld verlaten. Zijn vervanger, Rafael van der Vaart, liet niet veel later zien dat hij nog ambities heeft, met een alerte schuiver in het doel: 2-0. Daar bleef het ook bij, in een wedstrijd waarin in ieder ge val duidelijk werd dat de contou ren van de EK-ploeg zichtbaar zijn, hoe broos alles ook nog is. donderdag 31 mei 2012 PRAAG Het EK voetbal voor spelers onder 19 jaar in Estland kent deze zomer geen Nederlandse inbreng. Het jeugdige Oranje van bondscoach Wim van Zwam had in de beslis sende wedstrijd van de kwalifica tie aan een punt genoeg tegen Frankrijk, maar verloor woensdag kansloos met 0-6. Door een rode kaart van Ilan Boccara (Paris Saint Germain) speelde Oranje ruim een uur met tien man. Bij een 2-0-ach- terstand miste PSV'er Jürgen Loca- dia een strafschop. TOULON Adrie Koster is er met het Neder lands beloftéteam niet in geslaagd de eindstrijd van het jeugdtoer- nooi in Toulon te bereiken. In de halve finale verloren de Nederland se talenten woensdag met 4-2 van Mexico. Bij rust leidde het team van Koster nog met 2-1 door twee doelpunten van Feyenoorder Ricky van Haaren. In het duel om de der de plaats speelt het belofteteam vrijdag tegen gastland Frankrijk of Turkije. Komend seizoen gaat Kos ter aan de slag bij Germinal Beer schot Antwerpen. BERN Voormalig Zwitsers international Johan Vonlanthen stopt op zijn 26e met voetballen. Hij heeft geen zin in een knie-operatie, die noodzake lijk is om zijn loopbaan voort te zetten. De speler, die al op jonge leeftijd voor PSV uitkwam, maakte in 2004 op zijn achttiende een doel punt op EK en is daarmee nog steeds de jongste schutter ooit op een EK. Behalve voor PSV kwam hij verder uit voor Young Boys, Brescia, NAG, Salzburg en FC Zürich. Daarna stond hij nog onder contract bij Itagui in Colombia. LIVERPOOL De Noord-Ier Brendan Rodgers wordt de nieuwe trainer van FC Li verpool. De 39-jarige oefenmeester, die afgelopen seizoen in de Pre mier League uitstekend presteerde met debutant Swansea City, tekent een driejarig contract. Rodgers wordt waarschijnlijk vandaag offi cieel gepresenteerd als opvolger van Kenny Dalglish. „Brendan heeft ons meegedeeld dat hij graag ingaat op de aanbieding van Liver pool", bevestigde Swansea-voorzit- ter Huw Jenkins de transfer. ISTANBUL De Europese voetbalbond Uefa heeft de Turkse voetbalclubs Besik- tas, Gaziantepspor en Bursaspor zwaar gestraft voor financieel wan beleid. Ze zijn voor een jaar ge schorst van alle Europese competi ties. Besiktas moet bovendien een boete van 200.000 euro betalen. Volgens de Uefa hebben de clubs de boekhoudkundige spelregels met voeten getreden en leven ze met veel te hoge schulden. Voorzit ter Fikret Orman van Besiktas zei in beroep te gaan tegen de straf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29