Oranje heeft een Nieuwe Grote Vier 28 [sport Voorzitter: Ophef rond racisme in Oekraïne is 'sensatiezoekerij' Balotelli: Bij racisme loop ik het veld af Toivonen is trefzeker, Lampard geblesseerd donderdag 31 mei 2012 Luciano Narsingh was woensdagavond de 26e debutant onder het bewind van bondscoach Bert van Marwijk. door Geert Jan Hahn KIEV - De voorzitter van de Oek raïense voetbalvakbond Igor Ga- taullin heeft fel gereageerd op de internationale ophef rondom hooliganisme en racisme in zijn land. Hij beschouwt de berichtge ving van vooral Britse media als 'sensatiezoekerij'. „Wij zijn deel van een tendens geworden, waar bij sport gepolitiseerd wordt door allerlei westerse mogendheden", vertelde Gataullin woensdag op zijn werkkamer in Kiev. Het BBC-programma Panorama zond eerder deze week een docu mentaire uit waarin onderzoek wordt gedaan naar geweld en racis me rond voetbalwedstrijden in Oekraïne en Polen, de gastlanden van het Europees kampioenschap voetbal dat op 8 juni begint. Onder andere voormalig Engels in ternational Sol Campbell uitte zijn zorgen door te stellen dat fans het risico lopen 'in een kist terug te ke ren'. „Oekraïense fanatici roepen wel eens wat, ja. Maar het is hier geen Rusland, waar ze bananen naar spelers gooien. Bovendien is een voetbalstadion nooit een afspiege ling van een samenleving. Zo wordt Oekraïne nu wel weergege ven" vindt Gataullin. „Kijk naar de ophef in Engeland zelf rondom spelers als Patrick Evra, Luis Sua- rez en John Terry, waarbij racisme op het veld plaatsvindt. Dat heb ik hier nog niet gezien." Eerder lieten de Oekraïense inter national Andrij Sjevtsjenko en oud-speler Oleg Loezjnij al weten de laatste jaren niet over proble men met racisme te hebben ge hoord. Ook niet van onze Nigeri- aanse spelers"aldus Loezjnij, mo menteel assistent-trainer bij Dina- mo Kiev. Het Oekraïense ministerie van Bin nenlandse Zaken probeert de aan dacht nu te verleggen naar buiten landse hooligans. Woordvoerder Sergej Pogotov zegt via Interpol in formatie te hebben over 'Duitse fans die uit zijn op provocatie'. „Wij zullen de verwachte proble men concreet in kaart brengen als zaterdag veiligheidsvertegenwoor digers uit andere landen in Kiev zijn gearriveerd." PARIJS - Voor Mario Balotelli is het klip en klaar. Als er op het EK voet bal ook maar één racistische op merking naar zijn hoofd wordt ge slingerd, stapt hij van het veld af „Racisme is onaanvaardbaar. Dit is 2012, het mag niet gebeuren. En als het toch gebeurt, loop ik het veld af en ga naar huis", zegt de Italiaanse aanvaller in het Franse voetbalmagazine France Football., De spits van Manchester City, die Ghanese ouders geeft, reageerde op een recente documentaire van de BBC, die aantoonde dat racis me zowel in de Poolse als de Oek raïense voetbalstadions nog een hardnekkig verschijnsel is. Balotelli zegt in het _blad dat hij vaak genoeg is uitgescholden van wege zijn huidskleur, vooral toen hij nog in Italië speelde voor Inter. „Ik deed meestal of ik het niet hoorde. Ik was jong en wilde spe len." In Rome kreeg hij zelfs eens bananen naar zijn hoofd gegooid. „Ik hoop niet dat dat ooit nog eens gebeurt. Wie er nu een ba naan naar me gooit, zal ik ver moorden." Het Nederlands elftal sluit de oe fenwedstrijd tegen Slowakije af met een 2-0-overwinning. Bert van Marwijk lijkt op het EK voor in te gaan kiezen voor Van Per- sie, Afellay, Sneijder en Robben, de Nieuwe Grote Vier. door Leon ten Voorde ROTTERDAM - De uitdaging bij Oranje school twee jaar geleden in het samensmelten van de Grote Vier. Met een beetje passen-en me ten moest uit die compositie op het WK de ultieme betovering ont staan, Van Persie, Sneijder, Van der Vaart en Robben in een elftal: komt dat zien. Maar alle bespiege lingen en mijmeringen ten spijt, het zou er in Zuid-Afrika nooit van komen. Misschien was het publiek in De Kuip gisteravond wel getuige van de geboorte van De Nieuwe Grote Vier van het Nederlands elftal. Van Persie, Sneijder en Robben kregen tegen Slowakije na een jaar weer hulp en inspiratie van Afel lay. De speler van Barcelona lijkt in de pikorde de plek van Van der Vaart definitief ingenomen te heb ben, al smaakte die laatste als inval ler nog wel het' genoegen van een treffer. Van Persie, Sneijder, Rob ben en Afellay: zet die namen bij elkaar en het danst op papier. In Rotterdam fonkelde het viertal een keer ook op het veld, in een bliksemflits na een kwartiertje spe len. Robben zette de aanval op het middenveld op, Sneijder was het snelle verdeelstation, waarna Van Persie met een schitterende voetbe weging Afellay voor het doel van de Slowaken zette. Het was een moment gevangen in schoonheid, een moment van tikkie-takkie. Bij die ene actie bleef het overigens wel, op een avond waarop de fijne afstemming nog zichtbaar ont brak. Maar hoe sporadisch de magi sche voeten elkaar verder ook von den, het onderstreepte nog eens de potentie van het viertal. Eigenlijk moet je ze niet eens de Nieuwe Grote Vier noemen, want zoals zo vaak is de mythe mooier dan de realiteit. In de praktijk heeft het oude kwartet namelijk vooral geleefd in de hoofden van de romantici. Van Persie, Sneijder, Van der Vaart en Robben hebben in vijf jaar tijd immers maar zes keer samen op het veld gestaan. En vooruit, eenmaal in Jong Oran je, maar aan die 3-0-nederlaag te gen Tsjechië zullen ze niet graag worden herinnerd. Van die zes optredens in het echte Oranje, stonden ze alleen in 2005 tegen Andorra gezamenlijk aan de Karakteristiek Nederland-Slowakije 2-0 (1-0). 8. Salata 1-0 (eigen doelpunt), 75. Van der Vaart 2-0. Scheidsrechter: Bezborodov (Rus). Gele kaart: Gue- de, Stoch (Slowakije). Aantal toe schouwers: 45.000. Nederland: Stekelenburg; Van dér Wiel, Heitinga, Bouma (46. Vlaar), Schaars; Van Bommel, Nigel de Jong; Robben (84. Narsingh), Sneij der (52. Van der Vaart), Afellay (80. Kuyt); Van Persie (68. Huntel- aar). x RIJSWIJK - Spanje heeft ook de tweede oefeninterland in de aan loop naar het EK gewonnen. De wereld- en Europees kampioen versloeg woensdag Zuid-Korea, 4-1. De doelpunten van de Span jaarden kwamen op naam van Fer nando Torres, Santi Cazorla, Al- varo Negredo en Xabi Alonso (strafschop). Afgelopen zaterdag versloeg het elftal van bondscoach Vicente del Bosque Servië al met 2-0. Zweden heeft woensdag in een oefenwedstrijd gewonnen van IJs land, 3-2. PSV'er Ola Toivonen maakte de tweede treffer voor de Scandinaviërs, in de groepsfase van het EK ingedeeld bij Frank rijk, Engeland en Oekraïne. Ook Zlatan Ibrahimovic en Christian Wilhelmsson maakten een doel punt voor de Zweden. Bij de Zweden stonden ook onder anderen Andreas Isaksson (PSV) en Rasmus Elm (AZ) in de basis. Emir Bajrami van FC Twente viel in. De eerste IJslandse treffer kwam op naam van Ajacied Kol- beinn Sigthorsson. IJsland speelt niet op het EK. Middenvelder Frank Lampard heeft woensdag tijdens de training van de Engelse selectie een dij beenblessure opgelopen. De 33-jari- ge routinier van Chelsea ondergaat vandaag nader medisch onder zoek. Bondscoach Roy' Hodgson heeft uit voorzorg Jordan Hender son van Liverpool op de wachtlijst gezet voor het EK. Indien Lam pard niet tijdig hersteld kan zijn, gaat Henderson mee naar Polen en Oekraïne. Lampard had zich net bij de Engelse selectie gevoegd na een korte rustpauze vanwege het winnen van de Champions League met Chelsea. aftrap. En de laatste keer dat ze el kaar in een combinatie zochten? Dat was nota bene in de WK-fina- le toen Van der Vaart als invaller nog even in het veld kwam. Precies 246 minuten; dat is in al die jaren de gezamenlijke magere oogst van vier grote spelers, die in dividueel wel een vracht aan inter lands achter hun naam hebben staan. Maar er was altijd wel wat, altijd was er eentje geblesseerd, ziek, zwak of misselijk, waardoor de bondscoach nooit de beschik king had over alle vier en Kuyt kon uitgroeien tot een vaste waar de in Oranje. Het is lang geleden dat Kuyt onder Van Marwijk geen uitzicht meer heeft op een basisplaats, maar na twee oefeninterlands op eigen bo dem kun je die conclusie wel trek ken. Gisteravond had de bonds coach voor het eerst zijn voltallige selectie bij elkaar en het heeft er al le schijn van dat dit het aanvalsvak op het EK gaat worden. Met Van Persie in de punt en Robben, Sneij der en Afellay daar zoemend en af en toe prikkend omheen, moet dit het spel van de totale beweging gaan opleveren. Toen kwam het er op het toernooi niet uit, maar met die ene aanpassing op links is er nu weer nieuwe hoop ontstaan. Afellay gooide er gisteravond na zes minuten ook meteen een paar schaarbewegingen uit en de Slo waakse verdediger Salata raakte daar zo van in de war dat hij de bal in eigen doel schoot. Het was zo'n individuele oprisping, die dit elftal iets speciaals en onbereken baars geeft. En wat deze ploeg, ge zien de zwakte van de verdedi ging, ook hard nodig heeft. Rafael van der Vaart juicht nadat hij de 2-0 heeft gescoord tegen Slowakije. foto Jerry Lampen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28