Met toeristen vertrekken en terug met H 241 zeeland PROFITEER N UNIEK AANBOD 'Samen impasse Terneuzen te lijf A donderdag 31 mei 2012 De reddingsboten van de Ortelius worden gekeurd. Over krap drie weken vaart hij met passagiers aan boord de Westerschelde af. Op de werf in Hansweert is het buffelen om de Ortelius klaar te krijgen. door Nadia Berkelder et is een beest van een schip", zegt Mark van der Hulst van Ocean- wide onderaan de loop plank op de scheepswerf met een blik op het metershoge gevaarte in het dok. En dat het een beest is, mag gezien worden: de binnen kant van de Ortelius wordt gereed gemaakt voor de passagiervaart, de buitenkant blijft voorlopig zo als die is: robuust en stoer. En dat past bij de bestemming, want de Ortelius cruist niet langs Maledi ven of Antillen, maar langs Spits bergen en Antarctica. Het schip is geschikt om door ijzig water te va ren. DE LAATSTE VILLAPARK DE VRIJBURGH WEST-SOUBURG De Tuinderij 29 - Royale vrijstaande woning met garage - Kaveloppervlakte: 615 m2 - inhoud: 760 rif - Aantal slaapkamers: 5 arcus T 0118 - 623 100 Verwacht geen casino aan boord, of een zwembad, en ook geen zonnedek. „Een expeditiecruise is niet te ver gelijken met een standaardcruise. Mensen die meevaren willen echt iets zien en leren. Er gaan bij ons gidsen mee, mensen die van alles weten van de natuur. Ze geven on derweg lezingen. Passagiers gaan een paar keer per dag aan land om de omgeving te verkennen. We vertrekken met toeristen, maar ne men poolkenners mee terug." Het Vlissingse Oceanwide biedt al een jaar of vijftien expeditiecruises aan: eerst op charterschepen en sinds 2009 op een eigen schip: de Plancius. Omdat de vraag naar avontuurlijke reizen toenam, be sloot het bedrijf uit te breiden. In het najaar van 2011 werd de Orte- 'Een expeditiecruise is niet te vergelijken met een standaardcruise. Er gaan bij ons gidsen mee.' lius gekocht, een schip dat in 1989 in Polen gebouwd is om beman ning in de offshore naar het werk te brengen en later is omgebouwd naar expeditieschip. Dinsdagmiddag krioelen tientallen mensen op het schip: ze slijpen, schuren, zagen, leggen leidingen achter plafonds, monteren meubi lair, testen de navigatieapparatuur en keuren de reddingsboten. Elke hut heeft een privébadkamer en verder worden de gezamenlijke ruimtes opgeknapt: de eetzaal, de door Wout Bareman www.arcusprojectontwikkeiing.nlwww.villaparkdevrijburgh.nl TERNEUZEN - Gemeente en onder nemers in Terneuzen moeten de handen ineenslaan om de jarenlan ge impasse rond de grote projec ten in en om de binnenstad te doorbreken. Bovendien moet alle aandacht worden gericht op het stadscentrum, niet op de kernen. Het driemansschap Wim Vrijland, Wim Rouw en Jan Dieleman (oud-bestuurders van Centrum&- Management en City Terneuzen) maakt zich grote zorgen over de ui terst trage ontwikkeling van het centrum. Een jaar geleden al waar schuwden de drie voor de negatie ve gevolgen. Ze presenteerden de raadsfracties een soort plan van aanpak om van Terneuzen een heuse regiostad te maken. Toen constateerden ze dat het vijf voor twaalf was. Vrijland: „Het is inmid dels vijf óver twaalf We dreigen op alle fronten de concurrentie met andere steden zoals Middel burg, Goes, Gent en Antwerpen te verliezen. Oorzaak: verlamming van de bestuurders. Iedereen past op de winkel en politici leunen achterover omdat ze het initiatief aan de ondernemers overlaten." De drie hebben alle begrip voor de noodkreet van GDA-fractievoorzit- ter Henk Siersema, die voor op schudding en politiek gekrakeel zorgde met zijn frontale aanval op wethouder Frank Van Hulle (grote projecten). „Hij legt de vinger op de zere plek. Maar wat gebeurt er vervolgens? Niemand heeft het nog over zijn boodschap maar al leen over de formulering van die kritiek." Dieleman stelt vast dat door 'het geklungel' van de be stuurders veel kansen om zeep zijn geholpen. Rouw: „Er had al zó veel verwezenlijkt kunnen zijn als pakweg tien jaar geleden was door gepakt. En nu zit je met die econo mische crisis. Het schrikbeeld dat we in het verleden schetsten, wordt helaas bewaarheid." De drie oud-bestuurders vinden dat de politiek de aandacht - zeker op winkelgebied - moet verleggen van de kernen naar regiostad Ter neuzen. Unieke winkels en spe ciaalzaken horen in Terneuzen thuis. Vrijland: „En je moet de plannen voor grote projecten nog eens goed tegen het licht houden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24