Zoektocht naar de oer-Vlissinger Autoluw maar wel bereikbaar 221 zeeland Bella Bella 'We mogen Hof Vlugtenburg niet reddeloos verloren laten gaan' Straathoekwerk Sta Op Zorg nodigt netwerkers uit Vlissingen pakt verkeer in centrum aan AUT^STURM HET LOOPT STORM BIJ AUTO STURM donderdag 31 mei 2012 Breng eens een bezoek aan onze showroom, ook voor alle gadgets en de shopping collectie van Vespa! Bedrijfsweg 4 'Vrijburg' Vlissingen www.scooterandlifestyle.nl 0118 - 47 06 66 VLISSINGEN - Stichting Sta Op Zorg, die zich bezighoudt met christelijke verslavingszorg en hulpverlening, houdt vrijdag een zakenbijeenkomst voor onderne mers. Tweede Kamerlid Ad Koppe- jan (CDA) houdt een spreekbeurt en na de bijeenkomst is het moge lijk om mee te lopen met een straathoekwerker. Elke week lopen vier straathoekwerkers van Sta Op Zorg door Vlissingen op zoek naar 'mensen die op straat leven. De bij eenkomst begint om 11.45 met een gratis lunch en duurt tot 14.30 uur. www.vriendenvandehoop.nl/zakenvrien- den, Wietske Nijsse, 0615904014, w.nijsse@staopzorg.nl door Maurits Sep VLISSINGEN - Wie met de auto het centrum van Vlissingen in wil, krijgt te maken met een hoop ver anderingen. De toegangswegen worden aangepast, het parkeren wordt op een aantal plekken aan de rand van het centrum aantrek kelijker. Maar de boulevard, die al is omgevormd tot fietsstraat, wordt vaker afgesloten. Het is slechts een kleine greep uit een groot pakket maatregelen die de gemeente Vlissingen voorbe reid in het Verkeers Circulatie Plan Vlissingen. Om te horen hoe Vlis- singers over de maatregelen den ken, is er vanmiddag een bijeen komst in het stadhuis waar ieder een tussen 16.00 en 19.30 uur vrij kan inlopen om informatie te krij gen en met medewerkers van de gemeente kan praten. En wie van daag niet kan, heeft op woensdag 20 juni een herkansing. Hét grotere idee achter de verkeers maatregelen is om de binnenstad goed bereikbaar maar ook autolu- wer te maken, én aantrekkelijker om te verblijven. Dat is goed voor de winkels en de horeca. De Gravestraat is, sinds die een be langrijke toegangsweg tot het cen trum is geworden, een bron van overlast. De drukte door auto's is groot en er wordt te hard gereden. Om dat aan te pakken, mogen er geen vrachtwagens meer door rich ting het centrum. Bovendien „De Spanjaarden hebben hier behoorlijk huisgehouden. Ik moet zeggen, toen ik van Am sterdam naar Zeeland verhuisde, viel me ook op dat ze hier in, het zuiden een heel ander profiel hebben. Veel donkerder. Mijn buurman bijvoorbeeld, die heeft een echte kroeskop." wordt de Nieuwendijk eenrich tingsverkeer, vanaf het Bel- lamypark richting de Gravestraat. Dat vermindert het doorgaande verkeer en lost meteen ook een deel van de klachten over drukte op de Nieuwendijk zelf op. Aan de andere kant van het cen trum wordt ook de Aagje Deken straat eenrichtingverkeer, in de richting van het Scheldeterrein. Over het Scheldeterrein moet een nieuwe ontsluitingsweg komen vanaf de Koningsweg naar het cen trum. Het parkeren wordt aantrekkelij ker aan de randen van het cen trum. Bij de Koningsweg wordt het goedkoper, op de Kenau Hasse laarstraat achter de boulevard mag voortaan achteraf betaald worden. De parkeergarages worden beter bereikbaar gemaakt. Op de boulevard moet de auto nog meer wijken voor fietsers en voetgangers. In de zomer worden de boulevards vaker afgesloten. In juli en augustus gebeurt dat op woensdag, zaterdag en zondag van 13.00 tot 20.00 uur. Dat zijn de da gen waarop ook het meest wordt gefietst op de boulevard. Alle verkeersmaatregelen moet er toe leiden dat het centriim van Vlissingen (inclusief de boulevard) prettig wordt om te verblijven. Daarom wordt er ook veel gedaan om het fietsers en voetgangers be ter naar de zin te maken. Zo ko men er meer plekken om fietsen te stallen. Vlissingers staan bekend als no toire mopperkonten, die stie kem supertrots zijn op hun stad. De meesten roepen maar al te graag dat ze échte Vlissingers zijn. Toch hebben zich er nog maar twintig gemeld voor het DNA-onderzoek naar de oer-Vlis singer. door Wesidy van den Hurk Over het rijke verle den van Vlissingen is veel bekend, maar documenten zijn er nog maar weinig. Wat in de vijftiende eeuw niet verging door zoute zeelucht of in 1785 door pensionaris Lam- brechtsen als 'onnutte papieren' de zee in werd geslingerd, ver brandde wel tijdens het Britse bombardement van 1809. Wie er tot de vlammen allemaal in Vlis singen woonden, valt dus moeilijk na te gaan. Maar dan zijn er gelukkig nog de skeletten, die de laatste jaren wer den opgegraven. En laten die in de zompige Zeeuwse klei DNA-mate- riaal goed hebben bewaard. Zo goed zelfs, dat het van alle hon derd geselecteerde skeletten bruik baar was. Alleen die van de twin tig tand- en kiesloze niet. De helft is gevonden op het kerkhof onder de Oude Markt en stamt uit de late Middeleeuwen, van ongeveer 1300 tot 1550. De rest komt in of rond de Engelse Kerk aan de Dok haven, uit de Gouden Eeuw en de eeuw daarna, van 1600 tot 1800. En dan lagen er, uit diezelfde tijd, nog tien begraven bij de Waalse Kerk aan de Dokhaven. Forensisch laboranten van de Leid- se universiteit zijn het DNA mo menteel aan het ontleden. In fe bruari volgend jaar denken ze dat onderzoek te hebben afgerond. Ar cheoloog Bernard Meijlink hoopt dan eindelijk te weten te komen of Vlissingen tijdens de Gouden Eeuw werkelijk zo'n smeltkroes van culturen werd. „De VOC-man- nen zaten met name in Indonesië vaak lange tijd op hun post. D'r waren er genoeg die met een Indo nesische trouwden en er kinderen mee kregen. Misschien nam hij hen wel mee terug naar Neder land. Misschien ook wel niet, wat sommige historici beweren. Dat ze daar bleven en dat het thuis een Eén van de opgegraven skeletten onder de Oude Markt, van een kind. rommelige, maar pure vissersstad bleef, met alleen rijke kooplieden en het gewone volk. Slaven kwa men hier immers ook al niet, die werden allemaal naar Zuid-Ameri- ka verscheept." Of dat het Vlissingse bloed eerder al vermengd raakte met dat uit an dere culturen, zoals Spanjaarden die het land in de zestiende eeuw bezaten. „Er heeft zich zelfs ie mand gemeld die beweert dat zijn voorouders teruggaan tot Alva." Dat lean best, aldus Meijlink. „De Spanjaarden hebben hier behoor lijk huisgehouden. Ik moet zeg gen, toen ik van Amsterdam naar Zeeland verhuisde, viel me ook op dat de mensen hier in het zuiden een heel ander profiel hebben. Veel donkerder. Mijn buurman bij voorbeeld, in de Zak van Zuid-Be veland, heeft een echte kroeskop. Die zie je in het noorden van het land niet. Daar is het veel meer: blond haar, blauwe ogen." Maar om de verwantschappen be vestigd te krijgen, is wel meer wangslij m nodig. Tot nu toe heb ben zich twintig vrijwilligers ge meld. Meijlink: „Veelal oude mens jes, die hun hele stamboom al uit geplozen hadden. Maar ook beken de Vlissingers als schrijver Jo de Ridder en voormalig wethouder Piet Polderman. En zelfs iemand uit Drenthe, die erover had gele zen en razend enthousiast was. Het zou mooi zijn als zich nog meer mensen opgeven. Daarvoor duiken we nu zelf ook allerlei sites op, en de stadsarchivaris zoekt uit wat nou typisch Vlissingse achter namen zijn, om het via die weg te proberen. Het moet iets moois op leveren, dat kan niet anders." Mensen die willen weten of zij een oer-Vlissinger zijn kunnen zich melden, mits zij kunnen aantonen dat hun fa milie al generaties lang en liefst eeu wenlang in Vlissingen woont: www.vlissingen.nl/vlissihgendna wmm. wsmwmm'étMPM. ms&y'i .r.r mm. tmrtxK-inammn door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Bouwbedrijf Kam- bier uit Koudekerke wil samen met de gemeente Vlissingen een red dingsplan maken voor Hof Vlug tenburg in Souburg. „Toegegeven: hier ligt werk voor een bedrijf als het onze", zegt directeur André Jas- perse van Bouwbedrijf Kambier. „Maar het gaat ons vooral ook om de cultuur-historische waarde. Hof Vlugtenburg is een monumentale boerderij, op een markante plek. Dit soort erfgoed is al te veel verlo ren gegaan. Dat mag nu niet gebeu ren." Het dreigt echter wel. Het hof aan de Schroeweg is in 2000 ver kocht aan de gemeente Vlissingen, die het wilde inpassen in de nieuw bouwwijk Souburg-Noord. Daar is het echter nooit van gekomen. En dat ziet Jasperse de komende tijd ook niet gebeuren. „Maar het casco moet wel op korte termijn worden hersteld, wil de boerderij niet instorten. Binnen is het zo vochtig, dat er verrotting optreedt. Er moeten op zijn minst maatrege len worden getroffen om alle gaten goed dicht te maken." Maar het liefst zou Kambier het hof opknappen, zodat iemand er bijvoorbeeld een theehuis in kan beginnen. Of er misschien ook wel kan wonen. „Crisis of niet, voor dit soort gebouwen bestaat altijd be langstelling. En je hoeft ook niet al tijd eerst een exploitant met groot se plannen te hebben. Die was er ook niet voor Hof Kromwege, toen we dat voor Woonburg restaureer den. In elk geval is het niet ge sloopt." Jasperse gaat de gemeente Vlissin gen benaderen om samen een red dingsplan te maken. Van wethou der Prevoo is hij welkom. „Hoe het gelopen is, kunnen we niet veran deren. Maar het is beslist niet de be doeling dat het hof verder verkom mert. Als er initiatieven zijn, dan gaan we daar graag over in ge sprek." Amundsenweg 39, GOES 0113-602000 Noordweg 467, MIDDELBURG 0118-612042 www.aytosturm.nf NISSAN MICRA VANAF 11.200,-"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22