II Taus moet intern koppen laten rollen' 'Kerk verliest moreel gezag' 'Het is in de geschiedenis van het Vaticaan voortdurend de vraag: wie heeft de échte macht?' donderdag 31 mei 2012 Cultuurtheoloog Frank Bosman Frank Bosman, cultuurtheoloog: „Dit is natuurlijk heel schadelijk voor het imago van de paus. Niet zozeer als geeste lijk leider, maar wel als bestuurder van die grote Rooms-Katholieke Kerk. Door dat voortdurende lekken, ontstaat het beeld van een paus die intern de controle kwijt is. Die geen grip meer heeft op de mensen onder hem. De Rooms-Katholie ke Kerk is een hoogpolitiek orgaan. Zeg maar gerust: een slangenkuil. Het is in de geschiedenis van het Vaticaan voortdu rend de vraag: wie heeft de échte macht? De Curie (ambtenarenapparaat, red)? De paus? En die vraag gaat vooral spelen als de paus een dagje ouder wordt. En dat is ook met Joseph Ratzinger het geval. Je ziet dat-ie wat eerder vermoeid is. Ik kan me voorstellen dat de opvolgingskwestie in de hoofden van sommige kardinalen al opspeelt en er wordt geprobeerd om al vast coalities te smeden om straks bij de keuze van een nieuwe paus sterker te staan. Er zijn ook kardinalen die zich in het verleden mogelijk door Ratzinger ge passeerd hebben gevoeld. Bijvoorbeeld toen hij Bertone, met wie hij eerder goed had samengewerkt, naar voren schoof. Er zijn ook kardinalen die de huidige paus vanaf het begin een saaie academicus vonden, die in hun ogen ook fouten is gaan maken. Wil de paus hieruit komen dan moet hij een statement maken. Voor de camera uit hij beleefde frasen, maar in tern moeten koppen rollen." Peter Nissen, kerkhistoricus: „De kerkgeschiedenis zit vol intriges rond de Heilige Stoel. Maar nieuw is dat we allemaal mee kunnen genieten omdat via media alles op straat komt te liggen. Vroeger kwamen schandalen naar boven als een kerkhistoricus iets vond in een ar chief Wat nu gebeurt, is ongebruikelijk. Je ziet rond het Vaticaan altijd wel wat ruis, maar nu er in zo'n korte tijd zóveel informatie wordt gelekt, komt het beeld naar voren van een crisis. Dat er allerlei spelletjes worden gespeeld, zonder dat de paus er grip op heeft. Een crisis met een hoog glossygehalte. Het gaat over finan ciële fraude, het gaat over vriendjespoli tiek. Volgens mij is er sprake van een bot sing tussen twee culturen. Er is een ster ke curiale groep die liever, grofgezegd, de dingen op een Italiaanse manier regelt. En dat botst met de Noord-Atlantische benadering van de paus die bijvoorbeeld meer transparatie nastreeft. Dit is buiten gewoon vervelend voor het imago van de kerk. Het versterkt niet het vertrouwen dat mensen hebben in het moreel gezag van de kerk. Het ingewikkelde aan deze conflicten is dat er door het Vaticaan nooit wordt erkend: 'Er is sprake van een machtsstrijd'. Als iemand vertrekt, is dat Vanwege gezondheidsredenen', of'zijn leeftijd'. Als mijn theorie klopt, dan zou de paus om de problemen op te lossen dat nu ook kunnen doen met Bertone. Die is 77 en de paus zou hem vriendelijk kunnen vragen op te stappen zodat hij nog kan genieten van een oude dag." •BVRGH.ESiVS Carlo Maria Vigano Vaticaanstad Onafhankelijke stadstaat, met de paus als staatshoofckDe enige absoluut geregeerde staat in Europa. Vaticaanstad is opgericht in 1929 bij het Verdrag van Latera- nen, gesloten tussen het Koninkrijk Italië en de Heilige Stoel. De oppervlakte is 44 hectare. Het aantal inwoners bedraagt 800, maar er werken ruim 2.500 mensen. De stadstaat wordt geregeerd door twee commissies van in totaal zeven kardinalen. Kardinaal Carlo Maria Vigano was al gemeen secretaris van de commissie met uitvoerende macht. Vaticaanstad heeft een eigen politiemacht, het korps Gendar merie. Vaticaanstad heeft een rechtssysteem gebaseerd op het Itali aanse recht De paus heeft echter de bevoegdheid daarin in te grijpen. Vaticaanstad wordt in het buitenland vertegenwoordigd door de Heilige Stoel. Vaticaanse Bank Een privaat georganiseerde financiële instel ling, met de officiële naam 'Instituut voor Religieuze Werken'. Een comité van vijf kardinalen functioneert als een soort raad van commissarissen. Deze kardinalen zijn verantwoording verschuldigd aan de paus. Aan het hoofd van de bank staat een raad van bestuur, tot voor kort onder leiding van de econoom Ettore Gotti Tedeschi. De bank is gevestigd in Vaticaanstad en be hartigt de financiën van de belangrijkste in stellingen van de RK-Kerk. De winst van de bank wordt gedoneerd aan de kerk. Dé bank is in het verleden betrokken ge weest bij meerdere financiële schandalen. Benedictus XVf Gianlutgi Nuzzi (journalist, publiceerde boek met geheimen uit het Vaticaan) Ettore Gotti Tedeschi Teksten: Carel Goseling Joost de Poel Chris Halkes Illustratie: Mark Reijntjens Infographic: Jos Diender

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11