io intriges vaticaan alleen? Intriges, verraad, een arrestatie en zelfs een complot om de paus te vermoorden. Het Vati caan was altijd al het decor van detectives en thrillers. Maar de werkelijkheid lijkt niet on der te doen voor fictie. En ook in het echt geldt: de butler is verdachte. Maar werkte hij donderdag 31 mei 2012 Heilige arena Paulo Gabriele (46) zag er al tijd piekfijn uit. Óveral waar zijn baas, eerst Johan nes Paulus II, daarna Bene- dictus XVI, was, was hij ook. Hij zat in de pausmo biel en wanneer de leider van de Rooms-Katholieke Kerk ergens met zijn vliegtuig landde, was Gabriele één van de weinige leken die direct na de kerkvorst de vliegtuigtrap afkwam. Hij was ook degene die het koffertje van de paus droeg, die bij audiënties hand en spandiensten verrichtte en zijn broodheer met een paraplu tegen de re gen beschermde. Zelfs bij het aan- en uitkleden stond Gabriele paraat. De pauselijke kamerheer is echter diep gevallen. Eind vorige week werd hij aangehouden. Tot verbijstering van de paus die zijn assistent, annex butler, an nex persoonlijke steun en toeverlaat tot dat moment blind vertrouwde. Gabriele zou geheime stukken hebben gelekt naar de Italiaanse media en daar mee Benedictus hebben verraden. In zijn woning werden stapels brieven en andere documenten gevonden, gericht aan Benedictus. Het is het nieuwste hoofdstuk over in triges, achterdocht en verraad die zich achter de hoogopgetrokken muren van het Vaticaan zouden afspelen. En de Italiaanse media smullen van 'Vati- leaks'. Al maanden berichten ze over ver meende schandalen. Over een complot om de paus te vermoorden, over een machtsstrijd onder de kardinalen en over ruzies tussen Benedictus en zijn tweede man kardinaal Tarcisio Berto- ne. Er zijn in het geweld al mensen ten on der gegaan. Zoals aartsbisschop Carlo Maria Vigano, die als 'staatssecretaris' van Vaticaanstad de vriendjespolitiek en de geldverkwisting moest aanpak ken. Bertone en zijn vrienden staken daar naar verluidt een stokje voor. Viga no werd bewust zwartgemaakt en uit eindelijk weggewerkt. Hij werd pause lijk nuntius in de VS. Een soortgelijk lot trof Ettore Gotti Te- deschi. Hij moest, op advies van Bene dictus gaan 'opruimen' bij de bank van het Vaticaan. Het financiële instituut was onder andere betrokken bij wit wassen en andere duistere deals, en werkte samen met de maffia. Benedic tus eiste dat de bank op de zogenoem de 'witte lijst' van banken kwam en daar moest Tedeschi voor zorgen. Maar ook Tedeschi is aan de leant geschoven nadat via de media bekend was gewor den dat hij geheime stukken zou heb ben gelekt en er 'raar gedrag' op na hield. Zo zou hij personeel tegen el kaar hebben opgezet. Achter Tedeschi's val zouden, op nieuw, Bertone en zijn medestanders zitten. De bankier is weliswaar afgezet maar niet opgepakt. Zelf zwijgt hij con form alle regels van het Vaticaan. Paulo Gabriele zou echter bereid zijn een boekje open te doen. Waarnemers ach ten het uitgesloten dat de kamerheer alleen handelde. Hij moet door ie mand zijn overgehaald. Daarbij komt dat het wel erg dom was brieven en do cumenten thuis te bewaren. Wellicht was het een val? Als Gabriele gaat zingen, zijn de rapen gaar. Dan wordt mogelijk ook duidelijk wie journalist Gianluigi Nuzzi brieven en andere geheime stukken gaf die dienden voor zijn onlangs verschenen boek 'Sua Santita' (Zijne Heiligheid) waarin de handel en wandel van het Vaticaan werd blootgelegd. Het Vaticaan noemde Nuzzi's werk 'cri mineel' en kondigde een rechtszaak te gen hem aan en tegen degenen die hem aan documenten hielpen. Het ge rucht gaat dat zo'n twintig mensen - kardinalen, hun secretarissen, kerkelij ke functionarissen en leken - actief zijn bij het onthullen van geheimen. De inzet daarbij zou zijn om Bertone en zijn kompanen onderuit te halen ter bescherming van paus Benedictus. Dat Bertone niet lijdzaam afwacht maar zelf ook actie onderneemt, heb ben de afgelopen maanden wel bewe zen. Benedictus haalde Bertone in 2006 zelf als 'staatssecretaris' (of pre mier) binnen. Ook al had de geeste lijke geen enkele diplomatieke of poli tieke ervaring noch aantoonbaar talent voor de baan. Tot nu toe houdt de kerkvader, wel licht tegen beter weten in, Bertone de hand boven het hoofd. Het wachten is op nieuwe onthullingen. 'Vatileaks' is nog lang niet opgedroogd. Tarcisio Bertone Heilige Stoel Een internationaal erkende soevereine macht, onder leiding van de paus, die functioneert als het hoofdbestuur van de gOoms-Ksthöiieke Kerk. Hét bestuursapparaat waarmee de Heilige Stoei de kerk bestiert, heet de Curia Romana, Dit bestaat uit tiental len raden, congregaties en instellingen. Aan Het hoofd van het dagelijks be stuur van deze curie staat de staatsse cretaris, momenteel kardinaal Tarcisio Bertone. De Heilige Stoei is gevestigd in Vati caanstad. De Zwitserse garde, de lijfwacht van de paus, valt onder de Heilige Stoel. College van kardinalen Kardinalencollege Het belangdjkste adviescollege van de pans; bestaat uit alle (ruim 120) kardina len van de Rooms-Katholieke Kerk. Het college heeft geen daadwerkelijke macht, behalve na het overlijden van de paus. Dan neemt het college diens func ties waar en benoemt de nieuwe paus. De kardinalen nemen sleutelposities in in de instellingen en organisaties die deel uitmaken van het Vaticaan. Een van de belangrijkste kardinalen is de Cameriengo. Deze beheert de pauselijke bezittingen en regelt alles dat na het overlijden van een paus te maken heeft met diens opvolging. De huidige Camer iengo is ook kardinaal Tarcisio Bertone. Paulo Gabriele (butler van paus, wordt verdacht van lekken naar de media

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10