81 buitenland Doden na aardschokken Italië 'Arischer As Duitsers verstrooid in Nederland neus voor Breivik' Regio Emilia-Romagna voor tweede keer in tien dagen tijd getroffen woensdag 30 mei 2012 Zeker zeventien doden, twee honderd gewonden en een on bekend aantal vermisten. Dat is de balans van de aardschokken die dinsdag Noord-ltalië troffen. Gebouwen die verzwakt waren door de schokken van 20 mei, kregen nu de genadeklap. Aardschokken Italië Verona Venetië MXO) Modena 7r:.# Bologna Emilia-Romagna Florence ROME - De aardbeving die Noord-ltalië gisteren trof, heeft ze ker zeventien mensen het leven ge kost. Ook zijn meerdere mensen vermist. Zo'n tweehonderd men sen raakten gewond. Dat melden Italiaanse autoriteiten. De aarde schudde dinsdagmorgen met een kracht van 5,8 op de schaal van Richter. Het epicen trum van de beving lag 40 kilome ter ten noorden van Bologna en 60 kilometer ten oosten van Par ma op een diepte van 9,6 kilome ter. Later op de dag volgde een na schok met een kracht van 5,3 op de schaal van Richter. De aardschokken werden gevoeld in een gebied dat zich uitstrekt van Piemonte in het noordwesten tot Venetië in het noordoosten. Ook in het noorden van Oosten rijk werd de beving gevoeld. Uit voorzorg werden scholen en hoge gebouwen ontruimd. Trein verbindingen tussen Bologna en andere steden in het noorden van het land werden stilgelegd om het spoor te controleren op schade. Volgens de autoriteiten zijn meer dere mensen onder het puin be dolven geraakt. Reddingswerkers zeiden dat hun pogingen om men sen te redden werden bemoeilijkt door het haperende mobieletele- foonverkeer. Het gebied Emilia-Romagna, be kend van zijn hammen en Parme zaanse kaas, werd op 20 mei ook al getroffen door een aardbeving. Die kostte zeker zes mensen het le ven. Tientallen mensen raakten toen gewond. Velen verloren hun huis. Historische gebouwen die toen beschadigd raakten, werden dinsdag verder aangetast door de Beschadigde Santa Maria Maggiore-kerk in Pieve di Cento bij Bologna. nieuwe aardschokken. Mensen vluchtten in paniek de straat op. Gevreesd wordt dat de nieuwe be ving de Italiaanse economie nog meer schade berokkent. De Italiaanse premier Mario Mon ti zei op een haastig belegde pers conferentie dat de regering 'al het mogelijke en noodzakelijke zal doen om ervoor te zorgen dat het normale leven in deze bijzondere en productieve regio zo snel moge lijk kan worden hervat'. Monti was op het moment van de beving iikRome voor overleg over de ge volgen van de beving van vorige week. De Franse president Francois Hollande heeft Italië zijn hulp aangeboden. De bevingen heeft opnieuw scha de toegebracht aan de wereldbe roemde culinaire producten van de regio Emilia-Romagna.Dinsdag raakte de productie van de luxe-azijn Aceto Balsamico di Mo dena in het ongerede. Ook raakten 550.000 parmezaanse kazen be schadigd, meer nog dan de 500.000 die te lijden hadden van de beving van 20 mei. Volgens een eerste voorzichtige schatting van de voorzitter van de azijnproducenten in de provincie Modena is gisteren Aceto Balsami co ter waarde van zeker 15 miljoen euro vernietigd. De schade in de parmezaansector door de aard schokken op 20 mei is volgens de foto Serena Campanini/EPA laatste ramingen opgelopen tot 200 miljoen euro. De vriendschappelijke voetbalin terland tussen Italië en Luxem burg, die dinsdag zou plaatsvin den in Parma, ging niet door in verband met de aardbevingen. Dat maakte de Italiaanse voetbalbond bekend. Ferrari heeft zijn Formule-i-fa- briek in Maranello stilgelegd we gens de aardbevingen. Er was geen schade, maar de fabrieksmedewer- kers mochten naar huis om hun fa milie bij te staan. zie onze website:buitenland Ooggetuige: 'Ik ben bang'om m'n huis binnen te gaan' infographic CN bron USCS 29 mei, 09:03 uur Beving met kracht van 5,8 's middags gevolgd dooreen met kracht van 5,3 op schaal van Richter OSLO - Anders Behring Breivik heeft zijn neus laten opereren om er Arischer uit te zien. Dat zei een voormalige vriend van Breivik gis teren voor de rechtbank van Oslo. Breivik was volgens de bron toch al erg bezig met zijn uiterlijk. Zo gebruikte de Noor gezichtspoeder en vroeg hij zich vaak af of zijn haar wel goed zat. Breivik verklaarde eerder dat hij een neusoperatie onderging, om dat hij was geslagen door een Paki staanse man. Dat kon de getuige zich niet herinneren. De voormalige vriend, een brand weerman, is een van de van vier getuigen die (anoniem) over hun contact met Breivik vertelden. Vol gens de brandweerman was Brei vik vriendelijk en goed gezelschap; door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - Honderden Duitsers wor den jaarlijks in Nederland gecre meerd. Het 'doodsldsttoerisme' vindt vooral in de grensstreek plaats. „In Nederland mag je de as uitstrooien. In Duitsland kan dat alleen als de dode toestemming heeft gegeven", zegt Gerd Hacken, directeur van begrafenisonderne- - ming Renners in Mönchen- gladbach. Hij rijdt al jaren met stof felijke overschotten naar het cre matorium in het Limburgse Ble- rick. Daar is de plechtigheid desge wenst in het Duits. En anders dan gebruikelijk in Duitsland kun je er gezamenlijk koffie drinken. Hac ken noemt het transport van de doden ook wel 'kofïieritjes'. Door de vergrijzing zijn er steeds meer doden. In het van oudsher rooms-katholieke gebied rond Mönchengladbach was begraven de norm, maar inmiddels eindigen vier op de vijf mensen in de cre matieoven. Tussen crematorium exploitanten is een harde concur rentieslag gaande. Wie vaak een stoffelijk overschot aanlevert, kan korting bedingen, aldus Stephan Hadraschek van de organisatie van Duitse begrafenisondernemingen VDB. Toch zijn het niet zozeer de lagere kosten die de Duitsers naar Neder landse crematoria lokken, meent Gijs Pelser van uitvaartorganisatie Yarden. „Hun drijfveer is vooral de andere wetgeving. Nabestaanden krijgen in Duitsland de as niet mee, in Nederland wel." Duitsland kent als enige Europees land een 'Friedhofszwang'. De urn met as moet op een begraafplaats worden bijgezet. „Veel mensen willen die dwang niet meer", aldus Hadra schek. „Maar de kerken vinden dat iedereen op een begraafplaats hoort." Ook gemeentelijke begraaf plaatsen en fabrikanten van urnen houden daaraan vast. Zelfs het naar Duitsland meenemen van de urn met as is verbbden, al wordt daarop niet gecontroleerd. Veel mensen strooien de as stiekem in hun tuin. Anders dan in Duitsland hoefje in Nederland niet dagen te wachten voordat de crematie plaats heeft. En je kunt er ter plek ke de as uitstrooien. Of in een spe ciaal daarvoor aangewezen stuk bos. Hacken reist zelfs geregeld met nabestaanden naar de haven van Scheveningen. Van daaruit kan de as per boot op zee worden uitgestrooid. „Veel mensen willen nog steeds een graf in de buurt waarvoor ze kunnen zorgen", aldus Hadra schek. „Maar dat is niet meer voor iedereen zo belangrijk." Steeds minder mensen willen hun kinde ren opzadelen met jarenlang on derhoud van hun graf Een reden voor crematie over de grens kan ook zijn dat de dode geen kerkbelasting heeft afgedra gen. „Maar dat hangt van de kerk gemeente af', zegt Hadraschek. „Zo zijn er grote verschillen tus sen Berlijn en Keulen, waar bijzet ting geweigerd kan worden." On der andere de rooms-katholieke en de evangelische kerk innen van hun leden kerkbelasting om de kosten te dekken. Heeft de overle dene betaald dan worden bij een begrafenisplechtigheid geen extra kosten in rekening gebracht. Is er niet betaald, maar wil men toch een religieuze dienst dan wordt meestal een donatie verlangd. „De kerken gaan hiermee veel ontspan- nener om dan vroeger", weet Hac ken. Voor veel kerken is het bijzett- ten van niet-confessionelen inmid dels een economische reddings boei. Diverse Duitse kerkgebou wen zijn al van verval of sluiting gered door er een columbarium of urnenmuur in te plaatsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8