U blojft toch niet thuis? 7 verheijen Wilders: kabinet drukt EU-fonds door is hoogste nieuwkomer bij VVD woensdag 30 mei 2012 mmmmm&mmmgmmmsmmsmmsm door Annemieke Kooper DEN HAAG - De Limburgse gedepu teerde Mark Verheijen mag zich meten met bekende WD'ers als Mark Rutte, demissionair minister van Gezondheid Edith Schippers en fractievoorzitter Stef Blok, die de eerste drie plaatsen bezetten van de concept-kandidatenlijst van de WD voor de Tweede Ka merverkiezingen in september. Verheijen staat op de twintigste positie en is daarmee de hoogste nieuwe binnenkomer. Toen u ruim een jaar geleden gedepu teerde werd, zei u dat u de komende jaren uw tanden in Limburg zou gaan zetten. Mark Verheijen: „Als er ooit een moment is waarop het erom gaat dat Nederland goede sociaal-eco nomische keuzes maakt, dan is het nu wel. Het gaat er nu om hoe we de economie weer op orde kun nen krijgen en hoe de overheid het vertrouwen van de Nederlan ders weer kan winnen. Als de par tij dan een beroep op je doet, moet je wel heel goede argumen ten hebben om nee te zeggen. Die had ik niet." Hoe gaat u het vertrouwen van de Nederlanders in de WD herstellen? De peilingen zijn niet positief. „Zoals het hoort, zeg ik: Dat zijn slechts momentopnames. De WD heeft met het Lente-akkoord haar verantwoordelijkheid geno men en moet zelfvertrouwen blij ven uitstralen. Het akkoord doet pijn, maar was een noodzakelijk kwaad. Maar ons verkiezingspro gramma gaat er aanmerkelijk an ders uitzien met minder lasten voor de burgers. We moeten ook de economie draaiende houden." Gaat dat met maar weinig nieuwe mensen wel lukken? „Bij de Tweede Kamerverkiezin gen twee jaar geleden heeft de WD heel fors verdiend. Er zijn veel nieuwe WD-Kamerleden bij gekomen. Nu het gaat om voortij dige verkiezingen, is het niet ver standig de continuïteit weer om te gooien. Dan had u gezegd: de Ka mer is een duiventil. Het is nu een uitgebalanceerde lijst». Echt nieuw ben ik ook niet want ik zit al 14,5 jaar in de Limburgse politiek. Ik heb de ervaring. Bovendien is in Limburg de coalitie ook gevallen." Geert Wilders en zijn advocaat Bram Moszkowicz in de rechtbank. Wilders heeft een kort geding aangespannen tegen de staat om uitstel van behande ling te bereiken van het Europees noodfonds tot na de Kamerverkiezingen. foto llvy Njiokiktjien/ANP DEN HAAG - Het kabinet handelt rond het Europees noodfonds overhaast, onzorgvuldig en drukt willens en wetens wetsvoorstellen door. Dat zei advocaat Bram Mosz kowicz dinsdag tijdens het kort ge ding dat Geert Wilders over het zo genoemde European Stability Me chanism (ESM) aanspande. „Het is onwenselijk als een demis sionair kabinet en een te ontbin den Tweede Kamer de stoelen van hun opvolgers bevuilen." Niet als politicus maar als burger stond Wilders voor de rechter, zo bena drukte Moszkowicz. „Hij wenst op te komen voor de belangen van an dere Nederlanders." De raadsman zei dat Wilders dan ook niet het politieke debat op een tweede schaakbord wilde voe ren. „Politieke vragen worden aan de rechter niet voorgelegd." De Tweede Kamer stemde overigens afgelopen donderdag al in met de invoering van het noodfonds. Als het aan het parlement ligt, stort Nederland 4,5 miljard euro in het fonds en staat ons land voor nog eens 35 miljard euro garant. Het ESM is bedoeld als een permanen te reddingsboei voor eurolanden die in de financiële problemen raakten. Het fonds krijgt een leen- capaciteit van 500 miljard euro. Wilders heeft grote problemen met het noodfonds, maar ook met de manier waarop de besluitvor ming tot stand kwam. Hij dag vaardde daarom de ministeries van Algemene Zaken, Buitenland se Zaken en Financiën. „Van een demissionair kabinet wordt hoffelijkheid verwacht, dan word je geacht zo terughoudend mogelijk te opereren en controver siële onderwerpen zo veel moge lijk in de ijskast te zetten", vindt Moszkowicz. De raadsman vond ook-dat wanneer Nederland zijn bijdrage aan het ESM doorzet, de minister van Financiën zich daar mee boven de wet stelt. Landsadvocaat Bert-Jan Houtza gers wees er juist op dat de besluit vorming rond het ESM democra tisch was. De Tweede Kamer heeft ingestemd. Bovendien zijn verzoe ken van Wilders om het debat uit te stellen, telkens verworpen. De rechter doet vrijdag uitspraak. Wilders nam er al een voorschot op: mocht hij de zaak verliezen, dan begint hij mogelijk een bo demprocedure, welke jaren kan du ren. Zo'n procedure wordt gevoerd om een definitieve beslissing van de rechtbank te krijgen over rechts vragen, in tegenstelling tot de uit spraak in een kort geding, die wel bindend maar voorlopig is. Wilders liet doorschemeren dat hij vertrouwen heeft in de afloop. „Anders zouden we hier niet staan." Hij verwacht dat de rechter met een inhoudelijk oordeel komt, nu de landsadvocaat niet om de niet-ontvankelijkheid van de zaak heeft gevraagd. Dat deed Bert-Jan Houtzagers niet omdat Wilders als burger voor de rechter stond „We zijn daar erg blij mee. Iedere Ne derlandse burger heeft hier recht op." VANDAAG BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7