Veteranen in de steek gelaten Wegener begint eigen persdienst 61 binnenland OM: beslist cassatie in scooterzaak 'Nog meer meisjes misbruikt' Zuid-Afrikaanse beeldhouwkunst op Lange Voorhout Ombudsman geïrriteerd omdat gewond geraakte militairen geen schaderegeling hebben woensdag 30 mei 2012 ARNHEM - Het Openbaar Ministe rie (OM) zal alles op alles zetten om het Nijmeegse scooterdrama als cassatiezaak voor de Hoge Raad te brengen. Dat liet het OM gisteren weten, na een volgens jus titie teleurstellende uitspraak van het gerechtshof in Arnhem. Twee mannen werden vervolgd na dat zij januari 2010 in Nijmegen een man doodreden. Zij waren op één scooter op de vlucht na een verijdelde overval. Het OM acht be wezen dat een 22-jarige man uit Beuningen reed, maar achtte de 20-jarige bijrijder uit Nijmegen me de schuldig aan doodslag. Het ge rechtshof sprak hen gisteren ech ter vrij van doodslag en veroordeel de hen voor de voorgenomen over val op hotel Belvoir tot celstraffen. De 22-jarige kreeg twee jaar cel, óók voor het bedreigen van zieken huispersoneel. De 20-jarige werd veroordeeld tot 18 maanden cel waarvan drie voorwaardelijk. Het OM had zeven en vier jaar cel geëist, naast rijverboden van tien en zes jaar. De rechtbank sprak eer der de Nijmegenaar vrij van dood slag, maar veroordeelde toen wel de 22-jarige wegens onder meer doodslag tot 8 jaar cel. In de zaak draait het om wie er heeft gereden en of de bijrijder schuld treft. Het tweetal wijst naar elkaar. Twee jaar oude regeling voor schadevergoeding is nog steeds niet uitgevoerd, hoewel geld klaarligt. Geduld Nationale Ombuds man raakt op. Op 30 juni moet er definitief plan zijn voor uitbetaling. door Arjen de Boer DEN HAAG - De aflossing van de ereschuld aan veteranen die ge wond zijn geraakt, duurt veel te lang. Bijna twee jaar na de af spraak over een schaderegeling is er nog geen duidelijkheid welk be drag de oud-militairen krijgen, schrijft Nationale Ombudsman Alex Brenninkmeijer in een brand brief aan de militaire vakbonden en demissionair minister Hans Hil- len (Defensie). Brenninkmeijer stélt de bonden en minister een deadline nadat hij meer dan honderd klachten kreeg van veteranen die worden verte genwoordigd door PALS Groep Letselschadespecialisten en Hou- kes Letselschade Advocaten. Op 30 juni, Nationale Veteranendag, moet er een definitief plan liggen om de veteranen te betalen, aldus de ombudsman. Zo niet, dan ver- wacht hij dat de bonden en minis ter 5 juli om 14.00 uur op zijn kan toor tekst en uitleg komen geven. Het geduld van de ombudsman raakt op. In juni 2010 moest Bren ninkmeijer nog bemiddelen zodat er een schaderegeling kwam voor de veteranen die vóór 1 juli 2007 tijdens een uitzending geestelijk of lichamelijk gewond zijn geraakt. Volgens vakbond VBM/NOV gaat het om zo'n tweeduizend mannen en vrouwen. Eind vorig jaar maak te Hillen bekend dat voor deze groep 110 miljoen euro was gereser veerd. De bewindsman en de bon den zijn sindsdien in overleg over de precieze invulling van de uitbe taling. „Ik vind dat het allemaal veel te lang duurt", schrijft Bren ninkmeijer. De vakbonden VBM/NOV en AFMP begrijpen dat veteranen met smart op compensatie en ge noegdoening zitten te wachten. Sommigen verkeren in zo'n finan ciële nood dat zij zelfs hun huis moeten verkopen. „Het geld moet zo eerlijk mogelijk worden ver deeld", reageert AFMP-voorzitter Wim van den Burg. De bonden be nadrukken dat het om een com plexe zaak gaat. Ook Hillen vindt dat veteranen hun regeling 'zo snel mogelijk' moeten hebben en mikt op 30 juni, laat hij weten. BREDA - Steven B., verdacht van ontvoering en misbruik van een 5-jarig meisje uit Oudenbosch, be kent nog twee andere meisjes te hebben misbruikt. Tot voor kort had hij één ander geval van mis bruik bekend. Het derde slachtof fertje, dat de politie op beelden aantrof is nog niet getraceerd. Op advies van zijn raadsman Ward Mouwen was de 27-jarige B. gisteren niet aanwezig op de eerste pro-formazitting van de rechtbank in Breda. Deze wil de verdachte uit Roosendaal echter per se zien op de volgende zitting op 3 juli, als wordt besproken of en waar B. psy chisch moet worden onderzocht. Volgens Mouwen wilde B. aanvan kelijk 'honderd procent meewer ken', maar wordt hij in het Huis van Bewaring bang gemaakt 'voor levenslange tbs'. „B. wil zelf ook weten hoe het zo is gekomen dat hij cfit heeft gedaan. Hij vroeg zich bij de politie letterlijk af: 'Ben ik zo'n monster'", aldus de raads man. Volgens hem gebruikt B. zijn energie om zich voor te bereiden op de rechtszaak. Justitie verdenkt B. van het sek sueel binnendringen van zijn vijf a- rig slachtoffertje, dat hij op 9 fe bruari ontvoerde en een uur bij zich hield voordat hij het afzette. B. zou tegen het meisje hebben ge zegd dat ze cola zouden halen en dat ze hem wel kende. Hij zou eerst drie andere meisjes hebben benaderd, die zouden hebben ge weigerd in zijn Ford Ka te stappen. NIJMEGEN - De acht regionale dag bladen van Wegener en Media groep Limburg zetten eind dit jaar een nieuwe journalistieke organisa tie op voor het verzorgen van het algemene, niet-regionale nieuws. De investering in de Wegener Pers dienst (WPD) staat los van de be zuinigingsoperatie die de kranten uitgever momenteel voorbereidt. De Wegener-kranten betrekken na tionaal, internationaal, econo misch en sportnieuws nu voor een belangrijk deel van de Geassocieer de Pers Diensten (GPD) in Rijs wijk. „Een eigen persdienst geeft meer mogelijkheden ons te profile ren en eigen keuzes te maken. De GPD doet het op zich prima, maar werkt voor meer regionale kran ten. Het is als het ware confectie, een eigen persdienst geeft ons maatwerk," zegt Kees Pijnappels, nu nog hoofdredacteur van De Gel derlander. Hij wordt op 1 oktober hoofdredacteur van de nieuwe persdienst. Het volledig kunnen sturen van de journalistieke productie is de be langrijkste overweging bij de op richting van de WPD, zegt ook Rob de Spa, directeur content en redactionale ontwikkeling van Wegener Media. Hij verheelt ech ter niet dat het kostenaspect mee speelt. „Ons bedrijf moet zeer kos tenbewust opereren. Per saldo be reiken we een kleine bezuiniging, maar daar gaat het ons in eerste in stantie niet om." Voor De Spa is ook van belang dat de productie van de eigen persdienst niet alleen bruikbaar is voor de dagbladen. De eigen nieuwsstroom is ook op de verschillende digitale platfor men van Wegener in te zetten. Met het materiaal van de GPD is dat vanwege auteursrechtelijke af spraken niet mogelijk. Pijnappels erkent dat de operatie slecht nieuws is voor de GPD. „De GPD houdt nog maar enkele regio nale kranten in Noord-Holland, Groningen en Friesland als klant over. Dat is heel lastig. Het is niet anders, een grote nieuwsorganisa tie als Wegener moet zelfbewust en volwaardig opereren, daar hoort een eigen persdienst bij." Voor de persdienst worden circa 35 journalisten aangetrokken. Zij worden door de verschillende Wegenerkranten bij de persdienst gedetacheerd in Nijmegen. „Zo wordt deze nieuwe redactie echt een club van de kranten. Maxima le identificatie met de gebieden waar de kranten verschijnen", zegt Pijnappels. Hij voorziet daarmee een zekere accentverschuiving in de journalistieke aanpak. „Onder werpen die in de regio sterk leven, zijn leidend. Een voorbeeld: in alle gemeenten spelen nu bezuinigin gen op bibliotheken, zwembaden en muziekscholen. Mooie thema's om straks bij de verkiezingen in Den Haag mee aan de slag te gaan." DEN HAAG - Koningin Beatrix opent de 15e editie Lange Voorhout en in Museum Beelden aan Zee schappelijke omwentelingen in het land. De expo- van Den Haag Sculptuur met de onthulling van in Scheveningen de ontwikkeling van zestig jaar sities lopen vooruit op de onthulling van het het werk Disclosing Decay van Angus Taylor. On- Zuid-Afrikaanse beeldhouwkunst getoond. De Nelson Mandelamonument in Den Haag, op 18 der de titel The Rainbow Nation wordt op het beelden laten iets zien over de politieke en maat- juli. foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6