100 Kerktoren nog steeds baken 25 Zwingodin voor tweede keer herrezen Vlaamse aangehouden na ruzie met man Christiaanse speelt op orgel van Sint Baafs Fietstocht met gids in Land van Cadzand Aquarellen Mentens in Twaalf Apostelen Hersenschudding door aanrijding Motorrijder moet rijbewijs inleveren Vrijwillige brandweer krijgt versterking Poppen in dracht bij streekmuseum S en W: Recycler past beter in Koegorspolder woensdag 30 mei 2012 De eerste rooms-katholieke kerk in het stadscentrum werd gebouwd in 1849. Na 60 jaar was er behoefte aan nieuwbouw. In 1912 werd de nieuwe kerk in gebruik genomen, precies 100 jaar geleden dus. De Willibrordustoren is al meer dan een eeuw van ver buiten de stad een beeldbepalend baken voor de Terneuzen binnenstad. Maar ook al jaren een zorgen kind, dat telkens na een opknap beurt weer wordt vergeten. door Wout Ba reman Heemkundige Edwin Ha melink uit Terneuzen trekt zich het lot van de Willibrordustoren aan. Met het oude klooster en de pastorie is het het enige overblijf sel van wat ooit een bloeiende rooms-katholieke enclave in het Terneuzense Pastersbos was. De toren is voor de zoveelste keer in de historie aan een grondige op knapbeurt toe, maar vraag is of de gemeente of één of ander fonds daar geld voor over heeft. Hame link, onlangs afgetreden 'als voorzit ter van de Heemkundige Vereni ging Terneuzen, maar nog steeds actief voor die club: „In 1970 werd 30.000 gulden besteed aan het op knappen van de toren, maar daar na volgde een tijd van verwaarlo zing. Twintig jaar later overwoog de gemeente de toren te slopen, maar dat werd door de oprichting van de Stichting Behoud Willibror dustoren verijdeld. Via acties en sponsors werd toen flink wat geld binnengehaald voor een nieuwe Voor Edwin Hamelink is niet zo be langrijk of de Willibrordus nou echt de mooiste is. De toren is beeldbe palend in de skyline van Terneuzen en dat telt. foto Camile Schelstraete opknapbeurt, maar in 2004 stelde de stichting vast dat de verant woordelijkheden te zwaar werden. Toen is de toren weer teruggege ven aan de gemeente, die hem in 2010 op de monumentenlijst plaatste. Tja... en nu is de toren dus weer aan onderhoud toe." De heemkundige stelt vast dat de beeldbepalende toren weer wat in de vergetelheid dreigt te raken en heeft hem daarom aangemeld voor de verkiezing van mooiste kerktoren van Nederland, georga niseerd door de omroep RKK, die iedere zondag tussen 11.00 en 12.00 uur op Radio 5 aandacht aan de aangemelde torens besteedt. Dat gebeurt tot in oktober de uit eindelijke verkiezing plaatsvindt. Waarom de Willibrordus aange meld? Hamelink: „Vanwege dat beeldbepalende karakter - samen overigens met de toren van de her vormde kerk en het torentje van het oude stadhuis in de Noord straat - maar ook vanwege het feit dat de toren een voorbeeld is van de laat 19e eeuwse bouwstijl (neo-gothiek). Ik wil gewoon dat de toren meer aandacht krijgt." De toren en de kerk waren ooit de trots van de katholieke enclave in het Pastersbos. Met een jongens- en meisjesschool, een klooster van de zusters Franciscanessen, een pastorie en een Patronaatsgebouw (de oude kerk). De kerk moest, na scheurvorming door de aanleg van de nieuwe ±zeesluis, in de jaren zestig al worden gesloopt, het Patronaat volgde begin jaren tachtig. Dat mag met de restanten van de en clave niet gebeuren, vindt Hame link. AXEL De politie heeft dinsdagochtend rond 7.00 uur in de Troelstralaan in Axel een 32-jarige vrouw uit het Vlaamse Wondelgem aangehou den. De vrouw wordt ervan ver dacht een 54-jarige man uit Axel tij dens een ruzie te hebben verwond. Daarvoor gebruikte ze een scherp voorwerp, aldus de politie. De man moest zich in het ziekenhuis in Ter neuzen laten behandelen. De vrouw zit vast. AARDENBURG Mare Christiaanse bespeelt vrijdag vanaf 20 uur het orgel van de Sint Baafs in Aardenburg. Hij wordt on dersteund door het Goes Vocaal En semble. Het optreden is de tweede van een reeks van drie in het kader van het Zeeuws-Vlaams Orgelfesti val van de stichting Historische Kerkorgels. Het laatste concert is op 22 juni in de Grote Kerk in Groe- de. Toegang kost 8 euro. CADZAND Stichting Cadzand Cultureel hoiidt donderdag een fietstocht door het Land van Cadzand. Onder leiding van streekkenner Fred Rabout fiet sen deelnemers door onder meer Cadzand en Retranchement. Vertrek is om 10 uur bij café De Buitenlust, tegenover de molen in Cadzand. De rit duurt zo'n drie uur. Meerijden kost 3 euro, inclu sief één consumptie. SLUIS Gerda Mentens exposeert tot en met 1 juli in Galerie De Twaalf Apostelen aan de Kapellestraat in Sluis. Mentens toont aquarellen, met landschappen, gebouwen en straat taferelen. De Twaalf Apostelen is van zater dag tot en met woensdag geopend van 11 tot 17 uur. v ssmsmm ^WsnMiM mm ms. m nMawMm®. mmasa ®sm door René Hoonhorst RETRANCHEMENT - De Zwingodin is met Pinksteren voor de tweede 'keer herrezen bij strandpaviljoen de Zeemeeuw. Het geheel gerestau reerde beeld van de godin is ^dinsdagochtend door paviljoen- nouder Jannis van de Voorde en ^kunstenares Marie Louise Osté offi- :ieel onthuld. <e godin kwam bijna twee jaar ge- den naar de monding van de '.wingeul. Ze raakte beschadigd tij dens een herfststorm, kreeg een aanzegging dat ze niet langer aan ide rand van het natuurgebied mocht staan en verkaste naar een gplek bij het strandpaviljoen. pDok buiten de strandtent stond ze [volgens de gemeente Sluis niet op haar plek, waarna kunstenares en paviljoenhouder besloten dat ze op de vlonder aan de andere kant kon staan. Bij de verhuizing naar de nieuwe, definitieve standplaats viel de Zwingodin uit de 'klauwen van de kraan' en verloor ze haar arm en haar hoofd, terwijl haar forse bilpartij danig was gehavend. Als een volleerd chirurg verrichte Osté diverse operaties en gisteren vierde ze met Van de Voorde en een gezelschap dierbaren de twee de herrijzenis van de bovennatuur lijke stranddame. De gemeente Sluis heeft niets te gen de gekozen staanplaats, maar liet Van de Voorde weTweten dat hij een bouwvergunning voor het beeld moest hebben. Van de Voor de vond - en vindt - dat te gek voor woorden en heeft het beeld daarom op wielen geplaatst. De Zwingodin mag nog even bijko men, maar krijgt binnenkort tele foon en ze presenteert een boek. Ze blogt en twittert binnenkort weer haar gedachten over allerlei verschijnselen in en om het Zwin. Ze twittert met @zwingodin, blogt op zwingodin.blogspot.com en heeft een eigen website: www.zwingodin.nl SINT-JANSTEEN Op de kruising van de Verrekijker en Heerlijkheid in Sint Jansteen raakte dinsdag rond 17.00 uur een vrouw gewond. Een 22-jarige automobiliste uit de gemeente Hulst sloeg rechtsaf de Heerlijkheid in en liet een 47-jarige Hulsterse op een bromfiets niet voorgaan. De bromfietsster liep bij de botsing een hersenschudding op. De bromfiets en de auto raak ten beschadigd. HOEK Op de Hoekseweg in Hoek is dinsdag rond 15.00 uur een 40-jari- ge motorrijder uit Terneuzen aan gehouden die veel te hard reed. De man reed met een gecorrigeer de gemiddelde snelheid van 156 km/h over de Hoekseweg. Op deze plaats geldt een maximumsnelheid van 80 km/h. Het rijbewijs van de Terneuzenaar is in beslag genomen. HULST De brandweer Hulst heeft verster king gekregen van acht nieuwe vrij willigers. Dat is het resultaat van de wervingsdag vorig jaar op de Grote Markt in Hulst. Van de 33 be langstellenden zijn uiteindelijk ze ven mannen een een vrouw toege treden tot het korps. Door deze wervingsactie is de brandweer voorlopig weer enkele jaren 'uit de brand'. AXEL Streekmuseum Het Land van Axel aan de Noordstraat in Axel opent vanavond de expositie Poppen in Streekdracht. Dat gebeurt vanaf 19.30 uur. De tentoonstelling is daarna tot en met 14 juli te zien op woensdag, donderdag en vrijdag van 13.30 uur tot 17.00 uur en op zaterdag van 12.30 uur tot 16.30 uur. Jannis van de Voorde (op de rug) en Marie Louise Osté onthullen al bijna geroutineerd samen de geheel gerestaureerde Zwingodin, foto Peter Nicolai door Henk Boot TERNEUZEN - Op de Axelse Vlakte is recyclingsgigant Beelen niet echt welkom. Maar in de Koegorspol der ten noorden van Heros komt het bedrijf wel tot zijn recht. Dat blijkt uit antwoorden van B en W van Terneuzen aan D66-er Ten Hengel. Die vindt dat de gemeente de komst van het recyclingsbedrijf mogelijk moet maken. Beelen kocht onlangs 20 ha op de Axelse Vlakte ten zuiden van Zijkanaal C. Uit het oogpunt van gewenste ont wikkelingen daar agrofood, bin nenvaart, logistiek) is dat ook qua bestemmingsplan volgens B en W een ongelukkige plek. Beelen kan de honderd miljoen, goed voor zo'n 300 arbeidsplaatsen, beter ten noorden van Zijkanaal C investe ren, vinden ze. Gesprekken met Beelen zijn nog niet gevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57