Alleenstaanden gaan meer betalen zeeland25 DE SPECIAALZAAK BZZB mist visie gemeente Borsele op buitendijkse activiteiten Kapelle stimuleert aanschaf zonnepanelen Uitbreiding gemeenschapscentrum Meulvliet uitgesteld tot 2022 Veerse vesten en kreken gaan op de schop Nieuwbouw voor oude school niet vanzelfsprekend woensdag 30 mei 2012 door IRob Paardekam THOLEN - De gemeente Tholen wil de lokale lastendruk de komende jaren deels verschuiven van gezin nen naar alleenstaanden. Dat blijkt uit de kadernota „Dit doen we, omdat is gebleken dat eenper soonshuishoudens in Tholen fors onder het landelijke gemiddelde zitten", verklaart wethouder Peter Hoek. Alleenstaanden in de gemeente Tholen betalen gemiddeld vijftig euro minder dan elders in het veere - Het Veerse krekengebied en de vesten langs de Veerse wal len krijgen een grote opknapbeurt. Het werk begint in juli en moet volgend jaar afgerond zijn. In het gebied rondom de kreek zijn bomen gekapt voor de aanleg van natuurvriendelijke oevers. Met die oevers moet onder andere de waterkwaliteit verbeteren. Ze zijn ook gunstig voor de diversiteit van de vogelsoorten in het gebied. Aan de westelijke oever van de Grote Kreek komt bijvoorbeeld zo'n glooiende oever. Daar zal een Laarzenpad op aangelegd worden. Langs die 'nieuwe' oever komen een ondiepe watergang, een wan delpad en een ruiterroute. De com pensatie van de gerooide bomen gebeurt in de naaste omgeving van de Veerse Kreken. Op vlonders die over de kreek ste ken, worden visstekken aangelegd. Bij de visplas komt een uitzicht punt. Verder komen er bruggetjes voor wandelaars en ruiters, een op stapplaats voor kano's, een touw- brug en andere recreatieve voorzie ningen. Natuurcamping het Veer se Gat wordt opnieuw ingericht. De Veerse wallen krijgen een wan delverbinding met het krekenge bied. Met twee trekschuiten, zoals de bootjes die nu in de vesten lig gen, kunnen wandelaars dan ook echt de de kreek over. land, terwijl de gezinnen wél op het landelijk gemiddelde zitten. Volgens het college is er daarom sprake van een scheve situatie die moet worden rechtgetrokken. Dat doen B en W door de tarieven voor de alleenstaanden harder te laten stijgen dan die voor de meer- persoonshuishoudens. De ozb stijgt in 2013 voor beide groepen nog met 4 procent, maar daarna gaan de alleenstaanden elk jaar 5 procent meer betalen, terwijl ge zinnen 'slechts' 3 procent omhoog gaan. Hoek benadrukt dat de een persoonshuishoudens er ook na deze maatregelen nog genadig van af komen in Tholen. Ze betalen in 2016 nog steeds 35 euro minder aan lokale belastingen dan het lan delijk gemiddelde. „Maar we heb ben het wel een beetje rechtgetrok ken. Het ging ons te ver om de bot te bijl te hanteren en die 50 euro helemaal terug te pakken." In concrete bedragen stijgen de ge middelde lokale lasten voor alleen staanden van 563 euro in 2012 naar 629 euro in 2016 (een stijging van 66 euro). Gezinnen stijgen van 690 in 2012 naar 730 in 2016 (een stijging van 40 euro). Uit de kadernota blijkt verder dat Tholen wederom zal moet bezuini gen om het huishoudboekje op de lange termijn op orde te houden. Zo moet voor 2013 een tekort van 1,1 miljoen euro worden wegge werkt. De noodzaak tot bezuini gen wordt ingegeven door een af name van de inkomsten uit bouw- leges, een lagere uitkering van het Rijk en een te ambitieus investe ringsprogramma (scholen en mas- terplan Tholen). Ook mag het Del ta-dividend van de provincie niet meer geheel worden ingezet om kosten mee te dekken. Voor al uw TV's, audio/video apparatuur en witgoed! Vraag naar de voorwaarden. KIJK OOK OP ONZE VERNIEUWDE WEBSHOP! WWW.AVAELECTRO.NL OPENINGSTIJDEN: dinsdag - vrijdag: 9.00 - 18.00 uur donderdag koopavond: 19.00 21.00 uur zaterdag: 9.00 - 17.00 uur AVA ELECTRO Kanaalstraat 44 Oost-Souburg Tel: 0118-47 17 77 www.avaelectro.nl Eén van de maatregelen om de be zuiniging te kunnen invullen, is het uitstellen van de renovatie en uitbreiding van gemeenschapscen trum Meulvliet in Tholen. Hier mee is 7 miljoen euro gemoeid. De ze investering wordt uitgesteld tot 2022. De gemeente denkt ook geld te kunnen besparen op onderwijs huisvesting (zie artikel hieronder), het leerlingenvervoer en de be drijfsvoering. „En we gaan hervor men", stelt Hoek. „De gemeente raad zal keuzes moeten gaan ma ken over wat we als gemeente in de toekomst wel en niet doen." tholen - De tijd dat afgeschreven scholen in de gemeente Tholen au tomatisch konden rekenen op nieuwbouw is voorbij. Dat stelt wethouder Peter Hoek. De gemeente moet de komende ja ren wederom flink bezuinigen en daar ontkomt ook het onderwijs niet aan. Het investeringsbudget voor de scholen (tot en met 2022) is door het college met 30 procent verminderd tot 10,5 miljoen euro. „Incidenteel zal het best nog eens voorkomen dat een individuele school nieuwbouw krijgt", zegt Hoek. „Maar het is geen automatis me meer." Volgens Hoek zullen oude school gebouwen in de toekomst vaker worden gerenoveerd. Ook het bun delen van scholen in nieuwe ge bouwen, zodat bepaalde ruimtes gezamenlijk kunnen worden ge bruikt, ziet hij als een mogelijk heid om kosten te besparen. In Tholen-stad lijkt het die kant op te gaan. De basisscholen Ter Tolne en de Regenboog hebben al aangegeven best in een brede school te willen opgaan. Mogelijk kan De Veste daar ook bij worden betrokken. Eben Haëzer blijft lie ver alleen, maar is bereid genoe gen te nemen met renovatie. In Poortvliet worden scholen, peu terspeelzaal en dorpshuis in de toe komst wellicht gebundeld. door Frank van Cooten baarland - De Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB) betreurt het ontbreken van een vi sie van de gemeente Borsele op buitendijkse activiteiten. „Er worden allerlei ideeën en plan nen gespresenteerd en uitgevoerd voqt buitendijkse locaties in de ge meente. Denk aan veerplein Hoe- dekenskerke, fort Ellewoutsdijk en nu Scheldeoord Baarland. Een samenhangende benadering is er niet, waardoor steeds sprake is van ad hoc-besluitvorming", al dus de stichting in de zienswijze op de ontwerp omgevingsvergun ning voor plaatsing van een dijkpa- viljoen op de Zeedijk bij Baarland. De BZZB vindt het ontbreken van een visie ongewenst, zeker nu wa terschap Scheldestromen de spelre gels voor buitendijkse activiteiten flink heeft verruimd. Onder verantwoordelijkheid van Rijkswaterstaat Zeeland en de Dienst Landelijk Gebied wordt ge werkt aan het opstellen van een beheerplan voor het Natura 2000-gebied Westerschelde- en Saeftinge. Het concept is na de zo mer gereed. De BZZB vindt dat de ontwerp omgevingsvergunning voor het paviljoen getoetst moet worden aan het komende beheer plan, met name ook op wat daarin is aangegeven voor de Plaat van Baarland en omgeving. „Het zou zeer te betreuren zijn als nu een vergunning wordt afgegeven voor vijfjaar, die op onderdelen strijdig blijkt met het beheerplan. Te den ken valt onder meer aan een toe gankelijkheidsregeling zoals die in de Oosterschelde van kracht is." De BZZB vindt het ook gewenst duidelijk aan te geven hoe groot de afstand precies is tussen de plek waar het paviljoen komt en het begin van de Plaat van Baar land alsmede de afstand tot de Schor van Baarland. „De afstand is van belang met het oog op maatregelen om verstoring van zowel zeehonden als vogels op de Plaat te beperken." door Frank van Cooten kapelle - De gemeente Kapelle wil de aanschaf van zonnepanelen bij particuliere woningen stimule ren. Een inwoner kan maximaal drie honderd euro subsidie krijgen wanneer de zonnepanelen door een installateur worden aange bracht. Er is maximaal honderdvijf tig euro beschikbaar voor de aan schaf van een doe-het-zelfpakket. Het dagelijks gemeentebestuur stelt de raad op 12 juni voor deze regeling in het leven te roepen. Het college wijst op initiatieven door regionale bedrijven (bijvoor beeld Het Zoneffect), die zonnepa nelen grootschalig inkopen om de ze vervolgens tegen een relatief la ge prijs te koop aan te bieden. Hier blijkt veel animo voor te zijn. De subsidieregeling heeft als doel de nog twijfelende woningeigena ren over de streep te trekken. Het subsidieplafond is vastgesteld op tienduizend euro voor dit jaar en nog eens tien mille voor 2013. Als dit geld op is, en er komen dan nog aanvragen binnen, worden de aanvragers op een wachtlijst ge plaatst. Tijdens de Kapelse dag op 25 au gustus staat de gemeentestand in het teken van duurzaamheid. Het college wil de regeling dan in laten gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51