241 Potter in vol ornaat Veerse kreken en vesten op de schop Deur Huisnaam PZC woensdag 30 mei 2012 door Marijke Vael Op de bovenverdieping van Huize Potter lopen Corry en Kees bij de Vaate door dezelfde zeer lage, eikenhouten deur als indertijd Hendrik de Pottere en zijn gemalin. De muur bleef overeind toen het kasteel na 1729 deels werd afgebroken. Schouwen-Duiveland telt veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. Het gebeurde zomaar. Op een zomerse zon dagochtend werden Corry en Kees bij de Vaate verliefd op een oprijlaan. Die zagen ze aan de Hee- reweg bij Noordgouwe waar ze fietsten omdat het zulk mooi weer was. „We reden er in omdat hij zo mooi was en er een bordje 'te koop' bij stond." Het Zierikzeese stel werd gefascineerd door de oude bestrating en de lichtgroene sfeer van lindebomen waar het zonlicht doorheen speelde en de boomtoppen een groene poort vormden. „We wisten direct dat we hier wilden wonen, nog voor we het huis hadden gezien." Dat laatste kostte enige moeite, want de leegstaande, uit 1729 daterende, boerenwoning was deels overwoe kerd door groen. En het leek een bouwval, stelden ze vast, toen ze dat wat weg trokken. Toch werden de geboren Zierikzee- ënaren enkele maanden later eige naar van 'Huize Potter'. „Uit bouw kundig onderzoek bleek dat de muren en fundamenten nog goed waren." Fundamenten, die in de 16e eeuw werden aangebracht bij de bouw van 'een klein ouderwets slot of bewaterd huis' voor jonk heer Hendrik de Pottere en zijn ee ga Agatha van Wissekerke, zoals blijkt uit een beschrijving door P. van Beveren. Het kasteeltje kreeg de naam van de Antwerpse jonk heer die in 1578 kapitein was te Sluis en later met een vendel Schotten naar Schouwen kwam. In 1587 trouwde hij in Zierikzee. Tegenwoordig lopen Corry en Kees op de bovenverdieping van „We fietsten de oprijlaan in omdat de sfeer er van zo mooi was en er een bordje 'te koop' bij stond Huize Potter nog door hetzelfde la ge, eikenhouten deurtje als inder tijd Hendrik en zijn gemalin. Want toen het kasteel na 1729 deels werd afgebroken, om te wor den verbouwd tot boerenwoning, bleef de kasteelmuur met deze deur overeind. „Die muur is zo'n 40 centimeter dik en er zijn grote kloostermoppen in verwerkt," zegt Kees bij de Vaate. Nadat zijn vrouw en hij in 1988 ei genaar werden van Huize Potter werkte Kees gedurende 23 jaar zo'n drie middagen per week en vele weekends aan de renovatie van het historische pand. „In 1999 zijn we in een deel van het huis ge trokken, waarna ik de rest verder heb opgeknapt," lacht Kees. Hij blijkt een geboren klusser met een grote liefde voor historische ele menten die uren kan vertellen over zijn grote passie: Huize Pot ter. „Eigenlijk waren we van plan om na onze pensionering een huisje in Frankrijk te kopen en op te knappen, maar toen we dit ontdek ten konden we niet meer wach ten. Wanneer je verliefd wordt is er geen houwen meer aan." Het dak en de goten liet het stel door een aannemer vernieuwen maar verder transformeerde de 63-jarige Zierikzeeënaar Huize Pot ter eigenhandig van een bouwval in een ruim, licht huis met authen tieke elementen zoals kasteelven sterbanken, planken vloeren en balkenplafonds. De oprijlaan werd verder verfraaid met beelden van witte nimfen en een oud smeedijzeren hek. De au thentieke regenputten werden op foto Dirk-Jan Cjeltema geknapt, evenals de tuin, waarin 4 weer originele kiezelpaden kwa- j men. In het Franse interieur is de hand van Corry zichtbaar. Kees Bij de Vaate runt nu nog sa men met zijn vrouw en dochter Amber tabakswinkel De Pupekop in hartje Zierikzee. In januari 2013 draagt het stel hun winkel over aan Amber en kunnen ze nog va ker genieten van Huize Potter bij Noordgouwe. „Dit is echt ons plekje. Zolang we dit kunnen onderhouden blijven we hier wonen." door Annemarie Zevenbergen VEERE - Het Veerse krekengebied en de vesten langs de Veerse wal len krijgen een grote opknapbeurt. Het werk begint in juli en moet voorjaar volgend jaar afgerond zijn. De voorbereidingen werden afgelopen jaar al grotendeels ge daan. Het project liep echter vertra ging op door de bezuinigingen die het Rijk vorig jaar aankondigde, onder meer op investeringen in het landelijk gebied. Uiteindelijk besloot de provincie toch over de brug te komen met de afgesproken half miljoen euro. De deelnemen de partijen zijn het waterschap Scheldestromen, de gemeente Veere en Staatsbosbeheer. De herinrichting van de kreken en de Veerse vesten kost in totaal vijf miljoen euro. Daarvan wordt an derhalf miljoen betaald door het ministerie van Infrastructuur en Milieu. De half miljoen van de pro vincie komt daar nog bij. Ook het waterschap, de gemeente Veere en Staatsbosbeheer betalen mee. Daarnaast komt Europees geld be schikbaar. Het waterschap neemt de coördi nerende rol voor zijn rekening. Er is nog geen exacte begindatum van de werkzaamheden. De voor bereidende werkzaamheden be helsden vorig jaar al baggerwerk op diverse plaatsen en een muni- tieonderzoek in de Veerse kreek. Omdat de kreek in de Tweede We reldoorlog ontstond, was er een kans dat er nog explosieven uit die tijd lagen. In het gebied rondom de kreek werden bomen gekapt voor de aan leg van natuurvriendelijke oevers. Die moeten de waterkwaliteit ver beteren. Ze zijn ook gunstig voor de diversiteit van de vogelsoorten. Aan de westelijke oever van de Grote Kreek komt bijvoorbeeld zo'n glooiende oever. Daar zal een Laarzenpad op aangelegd worden. Langs die 'nieuwe' oever komen een ondiepe watergang, een wan delpad en een ruiterroute. De com pensatie van de gerooide bomen gebeurt in de naaste omgeving van de Veerse Kreken. Op vlonders die over de kreek ste ken, worden visstekken aangelegd. Bij de visplas komt een 'hoge stoel' als uitzichtpunt. Verder ko men er bruggetjes voor wande laars als ruiters, een opstapplaats voor kano's, een touwbrug en an dere recreatieve voorzieningen. De natuurcamping het Veerse Gat wordt opnieuw ingericht. De Veer se wallen krijgen via de Kreekweg een wandelverbinding met het kre kengebied. Met twee trekschuiten, zoals de bootjes die nu in de ves ten liggen, kunnen wandelaars dan ook echt de de kreek over. Het waterschap Scheldestromen houdt donderdag 7 juni in Het Ak koord aan de Oudestraat in Veere een inloopavond over de werk zaamheden. VANDAAG BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44