Burger in hoofdrol bif maken van woonv sie Gemeente doet gooi naar Erfgoedprijs BNG Provincie geeft geld aan filmproject Dikke Toren 22 li Tennissen op het strand Visserijmuseum en Oudheidkamer makes zich op voor nieuw seizoen PZC 40.000 foto's Avondvierdaagse Burgh-Haamstede voor 33ste maaö woensdag 30 mei 2012 s door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Met het gerestaureerde Stadhuismuseum, herstelde stads poorten van Zierikzee en beleid in de maak, vindt het Schouws ge meentebestuur dat het kans maakt op de Erfgoedprijs, die de Bank Nederlandse Gemeenten jaarlijks beschikbaar stelt. De aanmelding gaat deze week de deur uit. In augustus krijgt de ge meente dan te horen of ze tot de vijf genomineerden behoort. De prijs wordt in november uitgereikt en levert naast publiciteit een be drag van 25.000 euro, een oorkon de en een juryrapport op. Het geld moet, samen met een bijdrage uit het BNG-cultuurfonds, worden be steed aan een doel uit het gemeen telijk erfgoedbeleid. In zijn motivatiebrief meldt het college van B&W dat het de inwo ners betrekt in het erfgoedbeleid, dat er een relatie is gelegd met het onderwijs en dat het erfgoedbe leid ook op andere terreinen dan cultuur wordt toegepast. Schouwen-Duiveland heeft veel cultuurhistorische waarden op het gebied van water, cultuur en na tuur. Veel van dergelijke schatten zijn zelfs bij de inwoners nog on voldoende bekend. De prijs kan daar verandering in brengen. OUDDORP - Bij beachclub 't Gorsje op de Brouwersdam vindt zaterdag van 12.00 tot 18.00 uur de tweede voorronde plaats van het beachtennis. Er volgen nog vier toernooien, waarvan het eerstvolgende op 23 juni in het centrum van Middelburg wordt gespeeld. Hoofdprijs is een trip naar Aruba met deelname aan een toernooi. archieffoto Ronald den Dekker door Piet Kleemans BRUINISSE - Het Bruse Visserijmu seum en de in een monumentale visserswoning gevestigde Oudheid kamer in Bruinisse - kortweg de Brusea - maken zich op voor het nieuwe seizoen. Voorzitter Renger Erenst van Stich ting Renesse, de nieuwe eigenaar van de museumpandjes, geeft op maandag 4 juni de aftrap. In de filmzaal van het Visserijmu seum is door medewerkers van de historische scheepswerf C.A. Meer man uit Arnemuiden een exposi tie ingericht met als thema 'Afdich tingen en verbindingen in de hou ten scheepsbouw'. In het andere deel van de Brusea, de Oudheidka mer, zijn merklappen van de hand van Ria Knikkenberg tentoonge steld. Het handwerk ligt in de bed steden van de visserswoning. Verder worden in juli en augustus traditiegetrouw elke woensdagmid dag ambachtelijke bolussen gebak ken of mosselen gekookt. De Brusea aan de Oudestraat 23 in Bruinisse zijn open tot en met vrij dag 28 september en in de herfst vakantie. In juni zijn de musea van maandag tot en met vrijdag ge opend van 14.00 tot 17.00 uur. zie ook: www.brusea.nl VANDAAG BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling De eerste van vier stellingen op de Facebookpagina van de gemeente Schouwen-Duiveland gaat over de vraag of in elke kern nieuwe woningen moeten worden gebouwd. Reageren kan op www.facebook.com/pages/Gemeente-Schouwen-Duiveland De gemeente Schouwen-Duive land nodigt burgers uit om via Facebook, e-mail en spreekuren met de wethouder mee te den ken over een thema dat bijna ie dere eilandbewoner aangaat: Hoe wonen we over tien, twin tig of zelfs dertig jaar? door Joeri Wisse Niemand heeft een gla zen bol, maar één ding lijkt onomstote lijk vast te staan. Bin nen nu en dertig jaar zijn de inwoners van het eiland ge middeld een stuk grijzer en het doorsnee huishouden telt minder personen dan nu. Overal, maar vooral in de Westhoek, slaat de vergrijzing hard toe. De bestaande woningvoorraad in de gemeente sluit niet helemaal aan op de toekomstige vraag. Zo is er relatief veel vraag naar'goedko pe eengezinswoningen (tot 180.000 euro) en duurdere vrij staande huizen vanaf drie ton. Ook appartementen -voorzien van lift of op de begane grond- met een huurprijs tot rond de vijfhon derd-euro zijn in trek, blijkt uit de woningmarktanalsyse die de ge meente in 2010 liet uitvoeren. Daaruit kwam ook naar voren dat in de huursector minder vraag is naar goedkope rijtjeshuizen. Los van het type woning tekent zich nog een duidelijke trend af: met name de oudere burgers willen 'wonen met zorg', in een woon zorgcomplex of aanleunwoning. Daarnaast doemt de vraag op of de eerdere ambities op het gebied van nieuwbouw door de huidige crisis op de woningmarkt defini tief achterhaald zijn. De woonvisie, die in januari 2013 door de gemeenteraad wordt vast gesteld, moet antwoord geven op de vragen die de veranderende be volkingssamenstelling met zich meebrengt. Moeten zorgbehoeven de ouderen in elke kern kunnen blijven wonen, of is het verstandi ger om speciale voorzieningen te concentreren? Een andere belang rijke vraag is of Schouwen-Duive land nog langer moet inzetten op het aantrekken van mensen vanuit de Randstad of het aantrekkelijker maken van 'deeltijdwonen' door de regels voor tweede woningen in de bebouwde kom te versoepe len. De gemeente schakelt nadrukke lijk de hulp in van burgers en maatschappelijke instellingen bij het opstellen van de woonvisie. Met partijen als de Rabobank, Zeeuwland, de dorpsraden en zor gaanbieders zijn al gesprekken ge weest. Nu is het de beurt aan de in woners. Die kan de komende we ken op woensdagmorgen een af spraak maken voor het 'woon- spreekuur'. Ook wil de gemeente discussie uitlokken door stellingen te posten op Facebook en is een speciaal e-mailadres geopend. Op een zogeheten 'toetsconferen- tie' worden de belangrijkste keu zes die gemaakt moeten worden al vast gepresenteerd. De con cept-woonvisie verschijnt in het najaar. Tijdens een inspraakavond kunnen burgers nóg een keer hun licht over de keuzes laten schijnen. Wethouder Wim Stouten (volks huisvesting) liet dinsdag weten de ze week geen tijd te hebben om zijn plannen voor de Woonvisie toe te lichten. Prognose samenstelling huishoudens in de gemeente Schouwen-Duiveland 100% r 80% 60% l 2012 2017 2022 2027 1 en 2 phh <35 jaar J 1 en 2 phh 35-55 jaar (phh= persoons huishouden) S gezinnen 1 en 2 phh 55-75 jaar 1 en 2 phh 75+ ZIERIKZEE - Het gemeentearchief beschikt sinds kort over 40.000 fo to's die via de site schouwen-duive- land.nl te bekijken zijn. Alle foto's zijn gedigitaliseerd en beschreven. Een aantal vrijwilli gers werkt sinds september 2004 aan deze gigantische klus. In het systeem Atlantis zijn de foto's ook oproepbaar voor publicatie of voor andere doeleinden. Het bereiken van de mijlpaal van 40.000 foto's is reden voor een klein feestje. Maandagmiddag 25 juni snijdt bur gemeester Gerard Rabelink samen met de vrijwilligers een taart aan. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De provincie Zeeland is bereid maximaal 2500 euro sub sidie te verlenen aan het project 'Film Silhouetten tegen het licht' in de Sint-Lievensmonstertoren in Zierikzee. Dit project is een initiatief van de Stichting View van beeldend kun stenaar en filmmaker Eef de Graaf Gerami uit Zierikzee. Zij heeft het idee opgepakt een experimentele film over Zierikzee te maken en deze te projecten op de wit geverf de binnenwand van de toren. „De WV is enthousiast over het plan en zal zorgen voor de projec tiemogelijkheden in de toren", zegt Eef de Graaf. Zij wil een expe rimentele en beeldende film ma ken met veel beweging, waarin sil houetten tegen het licht centraal staan in het landschap van Schou wen-Duiveland en in de stad Zie rikzee. Het dagelijks leven van de inwoners en de bezienswaardighe den spelen er tevens een rol in. De Graaf wil bij diverse scènes acteurs van de (voormalige) stichting His torische Spelen betrekken en sa men werken met De Arke voor ge bruik van Zeeuwse klederdracht. De bedoeling is dat de film gedu rende het hele zomerseizoen te zien is in de Dikke Toren. Rolanf Quist bron: gemeente Schouwen-Duiveland BURGH-HAAMSTEDE - Van dinsdag 5 tot en met vrijdag 8 juni wordt er weer elke avond gewandeld in en om Burgh-Haamstede. Dan vindt voor de 33ste keer de avondvier daagse plaats. De routes voeren langs duin en strand en door bos sen en polders. Wandelaars kun nen kiezen uit afstanden van 5, 8 en 15 kilometer. Op de laatste avond komen alle deelnemers sa men bij Duinoord, waarna onder begeleiding van de Witte van Hae- mstede gezamenlijk wordt gefi nisht op het sportpark van DSF. Inschrijven kan dinsdag 5 juni, vanaf 18.00 uur in de kantine van DSF aan de Leliëndaleweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42