Samsom krijgt de volle laag Makkelijk op straat 41 binnenland TO^S 'Versoepelen ontslagrecht a-sociaal' Begrotingsakkoord De Kunduz-coalitie wil het ontslagrecht versoepelen, met volgens deskundigen desastreuze gevolgen. Het kabinet maakt ondertussen werken voor AOW'ers makkelijker. Straks veel minder geld mee bij ontslag woensdag 30 mei 2012 Premier Mark Rutte had be ter in zijn Torentje kunnen blijven. In het debat over het 'vijfpartijenakkoord' kreeg hij welgeteld één vraag. door Laurens Kok DEN HAAG - SP-leider Emile Roe mer mag dan de peilingen aanvoe ren, in de Tweede Kamer wordt hij nog niet beschouwd als de te kloppen man. Dat blijkt als PvdA-leider Diederik Samsom het woord krijgt in het debat over het vijfpartijenakkoord. Die krijgt van al zijn collega's het meeste tegen gas. CDA, D66, WD, GroenLinks en ook Christenunie varen tegen hem uit als ware het een gecoördi neerde actie. De PvdA kiest 'als vanouds voor potverteren', klinkt het. Hij miskent de 'groene door braak', klaagt GroenLinks-leider Jo- lande Sap over haar voormalige bondgenoot. Samsom vindt dat de vijf partijen zich blindstaren op de financiële markten, terwijl mensen 'aan de keukentafel' de gevolgen van de maatregelen gaan merken. Al even ingestudeerd klinkt de uithaal naar de WD-slogan 'orde op za ken' uit 2010. „Wat hebben onder nemers aan orde op zaken stellen als hun zaak op de fles gaat?", bijt Samsom de liberalen toe. Hij merkt op dat het begrotingsak koord amper afwijkt van wat WD en CDA in het Catshuis wilden af spreken met gedoogpartner PW. Roemer moet het even later met een stuk minder interrupties van zijn collega's doen. CDA-leider Sy- brand van Haersma Buma doet een vermetele poging. Hij moet ook wel: vooral in Brabant heeft PAUL KUSTERS toosenhenk SSüsS MEER CONFLICTEN t>OOR ONTSLAGEN HATS IK U MOETEN ZESSEN*. HENK. ZIT OP FITNESS... het CDA nogal wat kiezers terug te winnen, ook van de SP. Net als de PvdA is de SP een partij die 'als een konijn in de koplampen' kijkt, door schulden op te laten lopen, stelt Buma. Roemer worstelt met een effectief repliek. „Dit is niet de wijze van debatteren die ik van u gewend bent", sputtert hij. Voor iedereen die nog twijfelt of de WD de komende weken het akkoord hartstochtelijk zal verdedi gen, is het antwoord duidelijk. Nee. De WD is volgens fractielei der Stef Blok goed voor haar hand tekening tot er een nieuw kabinet is. „De kern van de democratie is dat er dan nieuwe keuzes worden gemaakt." Blok liet er eerder al geen misver stand over bestaan dat de 8,5 mil jard euro aan lastenverzwaringen uit het pakket hem zwaar op de maag liggen. Gelaten ondergaat hij de geseling van PW-leider Geert Wilders, die stelt dat de 'hardwer kende Nederlander', een vondst van de WD, de rekening moet be talen. „De WD kan haar naam be ter veranderen in de partij voor de lastenverzwaring", sneert Wilders. Volgens Blok is Wilders de meest links politicus in de Kamer omdat hij niet duidelijk maakt hoe hij het begrotingstekort wil wegwerken. Blok noemt de PW wat financiële degelijkheid betreft nog linkser dan SP en PvdA. Minister-presi dent Rutte merkt na de pauze op dat hij welgeteld één vraag heeft gekregen. CDA-leider Buma heeft echter nog wel een appeltje met hem te schillen. Want waarom zei de premier vrijdag dat hij de belas ting op de reiskostenvergoeding 'een haar in de soep' vond? Omdat Buma die vrijdag zelf zei niet en thousiast te zijn van alle vergroe- ningen in het belastingstelsel, stelt Rutte. De WD-premier besloot Buma daarom bij te vallen. „Ik dacht: U een haar in de soep, dan ook ik een haar in de soep." Bedrijven kunnen in de toe komst eenvoudiger van hun werknemers af, aldus het Lente-akkoord. Een versoe peling van het ontslagrecht treft vooral 55-plussers. door Peter Ullenbroeck en Geriach Hoehstenbach "IT" an is 53 en werkt al zijn hele I leven bij dezelfde baas. On- I danks dat zijn bedrijf door I de economische crisis minde- m re jaren doormaakt, maakte x Jan zich tot voor kort weinig zorgen. „Als ze me eruit gooien, krijg ik in ieder geval een afkoop som mee waarmee ik het een tijd je kan uitzingen", vertelde hij regel matig op verjaardagsfeestjes. Maar die vlieger gaat, als het aan de Kunduz-coalitie ligt, straks niet meer op. De alliantie van WD, CDA, D66, GroenLinks en de Christenunie wil het ontslagrecht versoepelen, zo staat in het Lenteakkoord. Van af 2014 hoeven bedrijven pas ach teraf toestemming te vragen als ze van hun personeel af willen. Bo vendien gaat de ontslagvergoeding fors omlaag. Ton Wilthagen, hoogleraar Ar beidsmarkt aan de Universiteit van Tilburg, vindt dat de plannen op het verkeerde moment komen. „Ik heb bezwaar tegen de timing, in deze slechte economische tij den. Te abrupt. Te radicaal. De ver soepeling van het ontslagrecht zal vooral 55-plussers, maar ook de groep daar net onder, treffen. Ze zijn relatief duur, voor bedrijven overtollig en inwisselbaar voor jon- geren. Bedrijven houden deze mensen, oneerbiedig gezegd, nog in voorraad omdat de ontslagver goeding hoog is. Ze worden niet zo snel ontslagen. Maar de versoe peling van de regels zal ertoe lei den dat 55-plussers massaal rich ting uitgang worden gedirigeerd." Wilthagen schat dat het om tien duizenden mensen gaat die in de problemen zullen komen. „Ze zijn te jong om met pensioen te gaan en te oud voor de arbeidsmarkt, omdat ze als gevolg van de doorlo pende crisis geen baan kunnen vinden. Ze zijn kansloos, ook al Een bedrijf dat van zijn werkne mers af wil, kan nu nog uit twee ontslagroutes kiezen. Die via het UWV pakt voor de werkgever vaak het goedkoopste uit, maar neemt vaak maanden in beslag. De route via de kantonrechter is sneller, maar ook duurder. In het tweede geval krijgt de werknemer vaak een afkoopsom of 'gouden handdruk' mee. De hoogte daarvan is afhankelijk van de duur van het dienstverband en de leeftijd van de werknemer. Als het aan de Kunduz-coalitie ligt, worden beide ontslagroutes vanaf 2014 vervangen door een nieuwe ontslagregeling. Die bepaalt dat de werknemer voor ieder dienstjaar een kwart maandsalaris mee krijgt met een maximum van een half jaarsalaris. De vergoeding moet worden gebruikt voor opleiding of begeleiding van werk naar werk. In de praktijk zal dat betekenen dat vooral ouderen met veel dienstja ren een veel lagere afkoopsom zul len krijgen. Met name D66 en GroenLinks ver wachten dat met de maatregelen bedrijven makkelijker mensen in dienst nemen. zie onze website:binnenland Minister Kamp: minder risico om oude ren in dienst te nemen hebben ze meer ervaring en een betere opleiding." Volgens jurist Edwin van Jaars veld, directeur van advocatencollec- tief Ontslagspecialist, wordt de ont slagbescherming te rigoureus afge broken. Als de plannen doorgaan, is een werkgever niet langer verplicht een ontslagaanvraag voor te leggen aan het UWV of de kantonrech ter. „Veel werknemers zullen het ontslag niet laten toetsen, simpel weg omdat een gerechtelijke proce dure al snel enkele duizenden eu ro's kost. De kans is dan ook groot dat er veel onterechte ontslagen zullen vallen", aldus Van Jaarsveld. Werkgevers worden volgens Wilt hagen in de plannen niet geprik keld om mensen in vaste dienst te nemen. Dat komt, zegt Wilthagen, omdat Nederlandse bedrijven 'een enorme schil van flexibele arbeid' hebben gebouwd. „Het vaste con tract is voor werkgevers onaantrek kelijk geworden. Daarom is het aandeel flexibele werknemers zo groot. Dat zal niet veranderen." In het Lente-akkoord wordt de ontslagvergoeding fors beperkt tot maximaal zes maandsalarissen, al leen te gebruiken voor scholing en het vinden van ander werk. Van Jaarsveld: „Dat is een forse aanslag op het inkomen. De ontsla gen werknemer valt via de WW terug op 70 procent van zijn loon en wordt niet meer gecompen seerd. Voor werknemers die geen andere baan vinden, kan dit dra matische financiële gevolgen heb- mé 4- tmmsmmm m mm BREDA - Voorzitter Peter Swinkels van de Brabants Zeeuwse Werkge versvereniging (BZW) noemt de voorgestelde versoepeling van het ontslagrecht 'a-sociaal'. Swinkels vindt het 'niet kunnen' dat werknemers die dertig of veer tig jaar bij een baas hebben ge werkt en vervolgens ontslagen worden, straks nog maar maxi maal zes maandsalarissen meekrij gen. „Vooropgesteld: ik ben voor het hervormen van de arbeids markt, dat is ook hard nodig. Maar als het aan mij ligt wordt dit on derdeel uit de voorstellen ge schrapt. Dit kun je niet maken ten opzichte van de werknemer die zijn hele leven hard heeft gewerkt en buiten zijn schuld ontslag krijgt", aldus Swinkels. De voorzitter van de BZW waarbij ruim 2.000 bedrijven in Zeeland en Noord-Brabant zijn aangeslo ten ziet liever dat het aantal vrije dagen dat de Nederlandse werkne mers hebben, wordt aangepakt. „Dat kan best wat minder. Laat de werknemers tien of vijftien adv-da- gen inleveren. Daardoor gaat de ar beidsproductiviteit omhoog en worden we concurrerender met het buitenland." De BZW-voorzitter zegt zijn over tuiging ook in politiek Den Haag uit te dragen. „Ik kom daar regel matig en verzeker u: ik maak van mijn hart geen moordkuil."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4