Oostburgse duiven pakken SitXES:.™ grote provinciale prijzen Roose kijkt al uit naar Rio 321 sport De jaren hebben nog geen vat op Belgische renner Van Speybroeck woensdag 30 mei 2012 w door Fred Rabout OOSTBURC - Oostburg was zater dag vanwege de Zeeuwse duiven zeer in trek. De combinatie De We ver, de broers Tonny en Theo, za gen hun 'sproetenkop' de provin ciale winst pakken op het dagfond- concours uit Bourges. René van Hee mocht zijn geschelpte witpen als snelste van Zeeland begroeten op het concours vanuit Morlin- court. Door de stevige kopwind was het pittig duivenweer.Theo de Wever: „We stonden met z'n tweeën te wachten en hadden ze eigenlijk nog niet verwacht. Zo rond kwart voor drie was onze inschatting maar om dertien minuten over twee zagen we een schaduw. Het door Wim de Vos AXEL - Hij is bijna veertig jaar, maar dit is hem amper aan te zien. De Belgische coureur Bart van Speybroeck slaagt er nog steeds in om met de eersten mee te rijden en pakt nog regelmatig zijn prijsje mee. In Axel voelde Van Spey broeck zich dinsdagavond de grote controleur en hij had ook de touw tjes in handen. Na een slopende ra ce klopte hij zijn medevluchters Rick Craenen en Gerwin de Regt. De wedstrijd over tachtig kilome ter werd verreden met een gemid delde snelheid van ruim 43 kilome ter per uur. „In het begin dacht ik: waar ben ik aan begonnen? Ik was beter thuis gebleven en in mijn ze tel blijven zitten in plaats van hier op mijn fiets, zo hard ging het er aan toe", verhaalde Van Spey broeck over het hoge tempo waar in de wedstrijd verreden werd. „Maar uiteindelijk viel ik er door was onze 'sproetenkop', een twee jarige weduwschapsdoffer. Onze eerste getekende.Toen de eindba- lans werd opgemaakt, bleek hij de winnaar te zijn. Vier keer hebben we er met een tweede plaats naast gegrepen en nu dus dit. Schitte rend. Eén keer hadden we de snel ste van Zeeland. Op Limoges, maar onze duif hadden we er niet voor ingetekend". De winnende doffer vloog veer tien dagen geleden al de eerste van uit Peronne in de vereniging en de tweede in het samenspel. De com binatie De Wever had een prima weekeinde, want naast de winst op Bourges (vijf provinciale prij zen) eindigden zij als tweede op het concours vanuit Morlincourt in het samenspel. De snelste van en ben ik controle over de wed strijd blijven houden. Ik ben dan wel bijna veertig jaar, maar ik ver zorg me nog steeds goed. De jaren krijgen bijna geen vat op me", zei Van Speybroeck, die dit jaar ook al de snelste was in het Belgische Sint-Laureins en in Axel zijn twee de overwinning van het seizoen wist te boeken. Door het hoge tempo was het bijna onmogelijk om een ontsnap pingspoging op gang te brengen. Verschillende malen werd er gede marreerd, maar het verschil werd nooit groter dan enkele tientallen meters. Door zijn routine had Van Speybroeck al snel gezien dat dit niet zo door zou kunnen gaan. „Daar ging het veel te hard voor. Dit moest slachtoffers gaan kosten. Ik was er van overtuigd dat het toch zou gaan breken." De Belg, die ook twee jaar geleden al de snelste was in Axel, kreeg het gelijk aan zijn zijde. In de slotfase Zeeland vanuit Morlincourt kreeg René van Hee thuis. Hij woont he melsbreed op amper een kilome ter van de combinatie De Wever. Van Hee: „Hij kwam vanaf de Boomkreek. Ik had toen nog geen duif gezien. En dan weet je dat het 'vroege' zijn als ze bij jou op het hok vallen. Bovendien weet ik uit ervaring dat het prijzen zijn als ze vanuit die richting komen." Voor de 61-jarige van Hee was het zijn derde grote succes. In 2010 had hij al een keer de 'snelste van Zeeland' op het vitesseconcours vanuit Morlincourt. In 2004 pakte hij de provinciale winst op het midfondconcours vanuit Sourdun. Komend weekeinde staat het pro vinciale midfondconcours vanuit Pithiviers op de kalender. wmmnmmmmmmMmmmmmmmmmmmm ging hij er met Gerwin de Regt (Nispen) en Rick Craenen (Neder- weert) vandoor. Hoewel het pelo ton nog akelig dichtbij kwam, mocht dit trio onderling de plaat sen op het erepodium gaan verde len. „De Regt kende ik wel en van die andere jongen had ik gezien dat het vooral een hardrijder was. En dat gaat niet samen met spurt en. Ik wist dus zo goed als zeker dat ik zou winnen", vertelde de winnaar. Dit scenario kwam uit. Hans Dekkers uit IJzendijke was met een vijfde plaats de best ge klasseerde Zeeuw. Jimmy de Bruijn uit Sint-Jansteen reed naar de zevende plaats. Vlak daarachter kwam Pieter Israël (Kruiningen). Raoul Poortvliet ('s-Heerenhoek) eindigde nog net in de top tien. John van de Vreede (Waarde) ein digde als dertiende, Ruud Rent meester (Goes) als vijftiende en Danny Schaut (Sas van Gent) als zestiende. Het lobbyen bij de internationa le zeilfederatie ISAF heeft ge werkt: kitesurfen is vanaf 2016 een olympische sport. De disci pline 'course racing', waarop de uit Vlissingen afkomstige Katja Roose een wereldtopper is, ver vangt het windsurfen. door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Er gaat nogal wat veranderen voor Katja Roose. Tot op heden heeft de kitesurfster het allemaal zelf moeten uitzoeken; wanneer ze traint, hoe ze aan, haar materiaal komt en aan welke toer nooien ze meedoet. Straks, na de Olympische Spelen van Londen, zal ze door de watersportbond KN- WV opgepikt worden. „Ik zal wel een echte trainer krij gen",, zegt de 31-jarige Roose, die nog even moet wennen aan het idee. „De bond heeft al een prach tig systeem voor de olympische zeildisciplines. Als de Spelen van Londen zijn afgelopen en er naar Rio wordt toegewerkt, zal er ook wel een programma opgezet wor den voor de kitesurfers. De KN- WV is wat dat betreft heel profes sioneel." De Vlissingse, die sinds half 2011 eerste staat op de wereldranglijst, heeft er zelf aan bijgedragen dat het snelheidsnummer binnen het kitesurfen, course racing, olym pisch werd. Met tal van andere we reldtoppers lobbyde ze bij de inter nationale zeilfederatie ISAF. „In de laatste week van maart zijn we met heel wat goede kitesurfers naar Santander gegaan. We hiel den daar Olympic trials, wedstrij den waarbij men kon zien wat er allemaal met onze sport mogelijk is. En de mensen van de ISAF wa ren toen echt verbluft, weet ik nog wel." Het Internationaal Olympisch Co mité maakte begin mei bekend dat kitesurfen in 2016 olympisch wordt. Roose had niet verwacht dat men zo snel al met de medede ling zou komen („Wij dachten dat we het pas in november zouden horen") en ze had ook niet ge dacht dat kitesurfen over vier jaar al zijn entree zou maken. „Ik had zelf meer rekening gehouden met 2020. De snelheid waarmee het in gevoerd wordt, heeft me wel ver rast." Maar helemaal vreemd vindt Roose het niet. „Het is een wens van het IOC om de Spelen hipper te maken en er meer jongeren mee aan te spreken. De Face- book-generatie voelt zich nu niet echt verbonden met het evene ment." Direct nadat het nieuws wereld kundig was gemaakt, nam de aan dacht voor kitesurfen een hoge vlucht. Roose had juist in het weekeinde erna een wereldbeker wedstrijd in Scheveningen, haar woonplaats. Ze merkte dat daar in eens veel meer aandacht was voor haar sport, vooral van de media. „Maar ook windsurfers en kitesur fers die niet aan course racing doen, kwamen naar ons toe. Ze waren heel geïnteresseerd in wat wij precies doen en hoe ons mate riaal aanvoelt." De kans is groot dat de concurren tie voor Roose toeneemt. Daar hoopt ze ook op. In Nederland is ze momenteel bij de vrouwen de urr AUTOSPORT Heinkenszand. Pinksterrit. A-klasse: 1. R. v.d. Zande (Wissenkerke) 119; 2. J. Terpstra (Vlis singen) 151; 3. D. Sinke (Kloetinge) 220; 4. C. van Strien (Rockanje) 232; 5. J. Leendertse ('s-Gravenpolder) 235. B-klasse: 1. A, v.d. Ber ge (Kloetinge) 48; 2. D. de Kok (Breda) 68; 3. R. Luteijn (Krabbendijke) 101; 4. M. van Krui ningen (Kruiningen) 110; 5. A. Cevaal (Rit- them) 165. C-klasse: 1. P. van Binnendijk (Hein kenszand) 121; 2. M. Christiaans (Terneuzen) 131; 3. D. Krijger (Borssele) 165; 4. L. Vermei- re (Kapelle) 195; 5. M. Lokerse (Yerseke) 214. DUIVENSPORT Morlincourt met 8159 (1824 training) oude duiven: Samenspel 1 (1256 m/m): 1. R. van hee, 2. Comb, de Wever, 3,6. T. de Jonge, 4. H. Calon, 5. H. Mookhoek&Zn, 7,9. J. v.d. Plasse, 8. A. Gernaert, 10. S. v.d. Lijke. Samenspel 2 (1192 m/m): 1. O. Haers, 2. PP. De Poorter, 3,5. Comb, de Mul/Vermeirssen, 4. Comb. Derycke/Schieman, 6.'Gebr, Dekker, 7. Comb. Roegiest/de Visser, 8,10. Gebr. Scheele, 9. P. Baecke. Samenspel 3 (1174 m/m): 1. L. Segh- ers, 2. E. van Acker&Zn, 3. W. Maes, 4,7. J. van Goethem, 5. P. d 'Hondt, 6. P. Sturm, 8. Em. De Beule, 9. W. van Houte, 10. J. Verheyden. Samenspel 4 (1221 m/m): 1,2. M. Clement, 3,5,9. Comb. Willeboer/Segboer, 4. F. Franse, 6. L. Traas, 7,8. J. van Maldegem, 10. C. Rent meester. Samenspel 5 (1170 m/m): 1. M. Boo- gert, 2,3,6,7. M. Hengsdijk, 4. JF. Neels, 5. M. Oudeman, 8. P. Neels, 9,10. A. Mieras. Samen spel 6 (1-156 m/m): 1. j. Moerland, 2. J. van Dij- ke, 3,5. L. v.d. Hoek, 4. G. v.d. Kamp, 6,8. M. Matthijusse, 7. H. v.d. Maas, 9. R. Reijngoudt, 10. P. Potappel. Samenspel 7 (1255 m/m): 1. P. Borremans, 2,7. L. Dingemanse, 3,10. K. Kwekkeboom, 4. Comb. j&K. van Belzen, 5. W. Minderhoud, 6. Comb. Wielemaker, 8. Comb. Melis/v.d. Weijer, 9. G. dë Nooijer. Bourges met 6884 (1067 training) oude dui ven: Samenspel 1 (1183 m/m): 1. Comb, de Wever, 2. T. de Jonge, 3. H. Calon, 4,8. M. de Poorter, 5,9. N. Provoost, 6. P. de Smet, 7. J. de Smet, 10. R. de Lijser. Samenspel 2 (1168 m/m): 1,2,3. Gebr. Scheele, 4. Comb. Roegiest/de Visser, 5. P. Pladdet, 6,9. Comb. Asani/de Blaey, 7. P. Pieters&Zn, 8. Comb. Derycke/Schieman, 10. Th. van Zeele. Samen spel 3 (1178 m/m): 1,7. P. d 'Hondt, 2.gebr. van Beveren&Dtr, 3. L. Seghers, 4. Em. De Beu- Ie, 5. A. Thijs&Zn, 6. E. van Damme, 8. A. van Daalen&Zn, 9. Comb. E&M. Kint, 10. K. Verga- uwen. Samenspel 4 (1174 m/m): 1,5. Comb, de Kooning, 2. S. Balleur, 3,8. L. Goedegebure, 4. J. de Vos, 6. Sj. Traas, 7. Sj. van Eijkeren, 9. F. Franse, 10. C. Hermes&Zn. Samenspel 5 (1137 m/m): 1. O. Zegers, 2. M. van Iwaarden, 3. L. van Walleburg, 4. P. Neels, 5,6,8,10. D. de Voogd, 7. Comb. v.d. Dries, 9. S. op 't Hof. Sa menspel 6 (1125 m/m): 1. Comb. Hoek, 2,4,9. A. Havermans, 3. P. Laban, 5,8. R. Reijngoudt, 6. D. de Wilde, 7. H. Van Hemert-Rijnberg, 10. J. Capelle. Samenspel 7 (1178 m/m): 1. W. Minderhoud, 2,7,9. K. Minderhoud, 3. P. Borre mans, 4. Joh. van Belzen&Zn, 5. Comb. Melis/v.d. Weijer, 6. L. Dingemanse, 8. J. Mar- teyn, 10. C. Schroevers. SCHAKEN Zeeuws kampioenschap. Eindstand (top vijf): 1. Kees Nieuwelink 5 punten; 2. Henk Massink 5; 3. Joey Grochal 5; 4. Sven Stange 5; 5. Hans Groffen 5. Nick van der Lijke met enkele truien en trofeeën die hij in Frankrijk won. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32