gezondheid 29 Exclusief Beleef het Zwarte Woud L_ woensdag 30 mei 2012 Adequate behandeling Massage van de dikke arm is een onderdeel van oedeemtherapie. r. foto Gerard van Bree voorkomen dat de stuwing terugkeert. Deze fase duurt vaak vele jaren en meestal het he le verdere leven. Naast het dragen van de kous, blijft; oefenen noodzakelijk. „Lymfoedeem vraagt levenslange aandacht", zegt Tom Zee. „Als het goed is, wordt dat een onbewust proces en doe je het vanzelf Net als tandenpoetsen. Soms zie ik mensen na jaren terug waarbij zich sluipend lymf oedeem heeft ontwikkeld. Blijf alert, zeg ik steeds." Jaarlijks behandelt hij zo'n honderd patiën ten die last hebben van een zwelling. „Lymfoedeem kun je in verschillende stadia hebben, van een lichte vochtophoping tot aan monstrueuze zwellingen. Maar het is ook weer niet zo dat je bij een geringe zwel ling gezond bent. De mate van verstoring bepaalt of mensen er last van hebben. Daar om gebruik ik liever het woord lymfafvoer- stoornis." De speciale patiëntengroep maakt dat hij zijn werk graag doet. „Ik behandel mensen die een zeer ingrijpende gebeurtenis in hun leven hebben meegemaakt, vaak een opera tie als gevolg van kanker. Daardoor zijn ze zich meer bewust van wat ze met hun leven willen. Lymfoedeem is een ongewild souve nir van kanker en herinnert je aan een af schuwelijke periode. Ik vind het belangrijk dat patiënten hun verhaal daarover kwijt kunnen. „Gelukkig zijn de ingrepen bij borstkanker veel minder invasief geworden. Bij de eerste operaties aan het eind van de negentiende eeuw werden het borstweefsel en beide borstspieren verwijderd. De kans op lymfoe deem was vrijwel 100 procent. Sinds een jaar of tien wordt meestal alleen de schild- wachtklier standaard weggehaald en onder zocht, waardoor de kans op oedeem enorm is teruggelopen. Voor die tijd kreeg 70 pro cent van de vrouwen waarvan de okselklie- ren waren verwijderd, lymfoedeem. Ik heb de indruk dat het aantal patiënten met een dikke arm de laatste jaren vrij constant blijft." Hij merkt dat het bewustzijn over lymf oedeem sterk is gegroeid. „Toen ik begon, waren artsen vaak nog erg afwachtend of ze herkenden het niet. Over het algemeen zijn patiënten en hulpverleners nu veel beter geïnformeerd." Steun in de rug voor de pa tiënt is de cursus in zelfmanagement 'Blijf lymfoedeem de baas', die verspreid over het land wordt aangeboden. De Arnhemse the rapeut ontwikkelde dit aanbod samen met ziekenhuis Nij Smellinghe uit Drachten dat gespecialiseerd is in lymfoedeem. „In deze cursus geef ik mensen een gereedschapskist mee met oefeningen, zelfmassage, huidver zorging en compressiehulpmiddelen." Cathelijne de Vries weet in dit stadium nog Zo'n 350.000 mensen in Nederland hebben last van lymfoedeem. Deze aandoening kent een primaire variant die aangeboren is en zich meestal manifesteert aan het eind van de puberteit. Secundair lymfoedeem staat vooral bekend als 'erfenis' van een behandeling voor (borst)kanker. De aandoening kan direct daar na ontstaan, maar ook nog vele jaren later. Het meeste risico lopen vrouwen met borst kanker die geopereerd en/of bestraald zijn en waarvan de okselklieren zijn verwijderd. Het lymfesysteem is verstoord, waardoor zich vocht ophoopt en de arm dik wordt. Lymf oedeem gaat vrijwel nooit meer over en heeft veel invloed op het dagelijks leven. Risi cofactoren zijn overgewicht en onderbelas ting van de spieren. Ook kunnen infecties tot wondroos leiden. De eerste symptomen zijn direct voelbaar. Kleding zit strakker, een ring of horloge knelt en maakt een afdruk. Handen en voeten voe len zwaar en gezwollen aan en soms ontstaat spanningspijn. Ook kan de beweging beperk ter zijn en de huid er anders uit zien. Behandeling van lymfoedeem is een must. Niet béhandelen kan zelfs tot invaliditeit lei den. Daarom is een vroege diagnose door huisarts of specialist essentieel, evenals een adequate behandeling door een gespeciali seerde fysiotherapeut of huidtherapeut. Door oefeningen kan de patiënt zelf ook veel doen. Opereren gebeurt alleen in extreme gevallen in de Lymfoedeem Kliniek van ziekenhuis Nij Smellinghe in Drachten, dat sinds vorig jaar de status van landelijk expertisecentrum voor lymfoedeem bezit. Tijdens de operatie wor den harde stukjes bindweefsel weggezogen, waardoor de oedeemarm lichter en kleiner wordt. De patiënt is na de operatie verplicht om dag en nacht een steunkous te dragen. www.lymfoedeem.nl www.nijsmellinghe.nl www.behandelbank.nl niet hoe het verder gaat. „Ik ga hier op mijn eigen manier doorheen, net als bij de borst kanker. Het is nog moeilijk te accepteren, want dit gaat nooit meer over. Ik ben 40, heb nog een heel leven voor me. Dat is wel even slikken. Ik zal altijd alert moeten blij ven op hoe mijn lijf reageert. „Gelukkig kan ik alles doen en zit er ook kracht in mijn arm", relativeert ze. „Ik sta voor de klas en voel me verder niet be perkt. Alleen het typen is in deze fase lastig, omdat ik een rare draai moet maken om de hand recht te krijgen. Natuurlijk komen er vragen van de kinderen; ze zijn erg direct. Als je concreet antwoord geeft, is het okeer Volwassenen kijken, maar zeggen vaak niets. Dat voelt meer als bekeken worden." reageren? gezondheid@wegener.nl voor de lezers van deze krant! I voor de lezers van deze krant! 2- t/m 8-daagse autovakantie Duitsland inclusief verblijf en ontbijtbuffet Aankomstdata en prijzen Voor meer informatie en boekingen: 2 dagen nü Met deze aanbieding kunt u nu supervoordelig op reis naar het Zwarte Woud! Hier kunt u heerlijke wandelingen maken en genieten van de grachtige natuur. In het Zuid-Oosten van het Zwarte Woud, waar de Donau ontspringt, ligt de schilderachtige residentiestad Donaueschingen, waar u verblijft in het 4-sterren Precise Hotel Carlton met vele faciliteiten! Deze stad biedt u historie, cultuur en u kunt er heerlijk ontspannen in een café of op een terras. Bij boekingen gemaakt t/m 31 mei, ontvangt u 10 korting per persoon. En bij aankomst t/m 31 augustus 2012 betaalt u slechts 7 dagen als u boekt voor 8! Op naar het echte Duitsland! Precise Hotel Carlton"** Dit 4-sterren hotel ligt in het centrum van het pittoreske Donaueschingen. Het hotel beschikt over een receptie met kluisjes, een lift, restaurant, bar, bibliotheek, sauna, fitness (beide gratis) en solarium (tegen betaling), Uw ruime kamer is voorzien van een televisie, telefoon, minibar, kluisje (gratis), draadloos internet (tegen betaling), bad of douche en toilet, U kunt uw auto gratis in de parkeergarage van het hotel parkeren, waar ook een gratis fietsenstalling aanwezig is. kort<n9 ersoner»! Aankomst dagelijks van 24 mei t/m 30 september. Normale prijs Lezersprijs 2 dagen vanaf £—35 nü vanaf 25 5 dagen vanaf nü vanaf 99 8 dagen vanaf nü vanaf 165 Ook 3-, 4- en 7-daags'e reizen mogelijk. Prijzen zijn per persoon o.b.v, 2 personen. Inclusief: 2 t/m 8 dagen (1 t/m 7 nachten) verblijf in Precise Hotel Carlton met ontbijtbuffet. Exclusief: vervoer, niet genoemde maaltijden, reis- en annuleringsverzekering, toeristenbelasting ca. 1 p.p.p.n (verplicht, tér plaatse te betalen), reserveringskosten 19,50 per boekjng en bijdrage Calamiteltenfonds 2,50 per boeking (beide verplicht). Ga vooralle informatie naar www.kras.nl/LR26094 Typ in de adresbalk www.kras.nl/LR26094 Kies uw datum, prijs en klik op BOEK NU. Voer bij stap 1 de actiecode WEG40002 in en u ontvangt uw korting van 10,- p.p. Telefonisch boeken? Bel 0900-9697 (15 cpm) o.v.v. reisnummer LR26094 en actiecode WEG40002 en u ontvangt uw korting van 10,- per persoon. Boeken met deze actiecode is mogelijk t/m 31 mei 2012. waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29