Na kanker alert blijven op lymfoedeem 281 gezondheid Een periode van verandering Lijf op leeftijd woensdag 30 mei 2012 door Marten Dooper Rimpels, grijze haren, zwakke botten, een haperend geheugen. Het ouder worden laat onherroepelijke sporen na. Wat gebeurt er allemaal in het ouder wordende lichaam? Vandaag: de overgang. Ditmaal een aflevering uitsluitend over het ouder wordende vrou welijk lichaam. Anders dan het mannelijk lichaam kent het vrouwelijk lichaam een duide lijk einde aan het vermogen tot voortplanting. Nou ja, wat heet duidelijk: alles bij elkaar beslaat de overgang gemiddeld een perio de van een jaar of vier, vijf. Waar bij twee jaar net zo goed mogelijk is als zeven jaar. Ook de leeftijd waarop de overgang (in medische termen het climaterium geheten) plaatsvindt, varieert aanzienlijk. Sommige vrouwen komen kort na hun 40ste al in de overgang, bij anderen komt de 60ste verjaar dag al in zicht voordat het zover is. Erfelijkheid speelt hierbij een rol. Biologisch gezien gebeurt er tij dens de overgang het volgende. Bij de geboorte bevatten de eier stokken één tot twee miljoen (on rijpe) eicellen. In de kindertijd verdwijnt daarvan al zo'n 90 pro cent. Vanaf de puberteit zorgt een subtiel samenspel van hormonen uit de hersenen en uit de eierstok ken dat maandelijks één eicel rijpt en vrijkomt uit de eierstok. De hormonen die de eierstok aan maakt, oestrogeen, progesteron en een beetje testosteron, zijn ook betrokken bij een aantal ande re processen in het vrouwenlijf. De groei van de borsten, de stevig heid van de botten, de conditie van de bloedvaten, de dikte van de huid, de opslag van vetweefsel, de aanmaak van slijm in de vagi na en de zin in seks (libido), om er een paar te noemen. Ook gedu rende de vruchtbare jaren ver dwijnen er - naast die ene rijpe eicel - jaarlijks spontaan vele dui zenden eicellen. Met het slinken van de eivoorraad neemt op een gegeven moment de aanmaak van oestrogeen en progesteron door de eierstokken af. Hierdoor rijpt niet meer iedere maand een eicel en raakt de menstruatiecyclus van slag. Totdat het helemaal op houdt. Officieel heet de laatste menstruatie de menopauze. Wel ke dat was, is natuurlijk pas ach teraf vast te stellen. Net als de 'hormonenstorm' tijdens de pu berteit, reiken ook de hormoon veranderingen tijdens de over gang verder dan alleen het beëin digen van de mogelijkheid tot voortplanting. Alle andere orga nen, weefsels en lichamelijke pro cessen waarop de hormonen uit de eierstokken invloed hebben, merken eveneens de gevolgen er van. De bloedvaten worden gevoe liger voor atherosclerose (aderver kalking) en de botten gevoeliger voor osteoporose (botontkal- king), de huid wordt dunner en droger, net als het slijmvlies in de vagina, blaas en urinewegen. De kans op hart- en vaatziekten neemt toe, evenals die op botbreu ken. De huid wordt gevoeliger voor rimpels, de blaas en urinewe gen gevoeliger voor ontstekingen. De zin in seks kan afnemen en als het wel tot vrijen komt, verloopt het 'down under' allemaal letter lijk wat minder 'gesmeerd'. Bij sommige vrouwen gaat de over gang ook gepaard met typische klachten als opvliegers, nachtelij ke zweetaanvallen, vermoeidheid, prikkelbaarheid en/of plotse stem mingswisselingen. Hoe deze pre cies te verklaren zijn uit de afne-' mende hormoonproductie in de eierstokken is niet duidelijk. En net zoals de puberteit een periode is van psychische veranderingen en de voorbereiding is op een nieuwe levensfase, kan ook de overgang vrouwen in een psychi sche achtbaan doen belanden. Je vruchtbare tijd zit erop, wat heeft het leven verder te bieden? Loopt het met de lichamelijke klachten de spuigaten uit, dan kan (tijde lijk) gebruik van hormoonprepa raten het ongemak verminderen. Een gezonde levensstijl (gezonde voeding, voldoende bewegen, niet roken) helpt vooral de gevol gen van de overgang op lange ter mijn (hart- en vaatziekten, botont- kalking) te verminderen. De behandeling van lymfoedeem is intensief en tijdrovend. „Ik zal altijd alert moeten blijven op hoe mijn lijf reageert", beseft Cathelijne de Vries, die dit voorjaar plotseling een dikke arm kreeg. door Jozefaen Haageiro Aan de wand van de behandelkamer van oedeemtherapeut Tom Zee hangt een whiteboard met daarop een klein poppetje met stippen over het lijf Met deze eenvoudige tekening maakt hij de werking van het lymfestelsel in zichtelijk. Al doende leren, dat doet hij ook tijdens een supportbijeenkomst van patiën tenorganisatie NLNet in ziekenhuis Zeve naar. De bezoekers oefenen geconcentreerd, terwijl hij aanwijzingen geeft. „Je kunt zelf veel doen", motiveert hij het publiek. De Arnhemse therapeut heeft veel kennis en ervaring over lymfoedeem opgebouwd en reisde zelfs naar India om collega's te on derwijzen over de Nederlandse aanpak van lymfoedeem. Hij legt uit dat zo'n twintig jaar geleden alleen manuele iymfedrainage gebruikelijk was, een zachte massagetech niek met ronddraaiende bewegingen die de afvoer van lymfevocht stimuleert. „Tegen- woordig bieden we een patiënt met lymf oedeem een combinatie van ingrediënten aan. Dat is het meest effectief" Oedeemtherapie bestaat uit twee fases. De eerste duurt vier tot zes weken. Dit is de ontstuwingsfase: alles is gericht op vermin dering van de zwelling. De patiënt krijgt niet alleen manuele Iymfedrainage, maar ook compressietherapie. Strakke zwachtels en/of een steunkous gaan de aanmaak van lymfevocht tegen. Een 'lymfapress'-apparaat met een luchtmanchet stimuleert juist de af voer van vocht. Daarnaast doet de patiënt thuis lichte oefeningen. Cathelijne de Vries uit Arnhem krijgt deze intensieve therapie twee keer per week. Eind maart werd ze plotseling geconfron teerd met een dikke arm. Daar had ze niet meer op gerekend, na een reeks behandelin gen voor borstkanker die ze drie jaar gele den onderging. „In maart 2010 ben ik weer gaan werken en in november van dat jaar vierde ik mijn kankervrijfeestje. Ik had alle lymfeklieren nog en voelde me genezen." Tot die ochtend in maart. „Op alle knokkels van de linkerhand zaten dikke kussentjes. Als je die indrukte, veerde de huid niet te rug en kwam er een putje in. Alle alarmbel len gingen rinkelen." Nog diezelfde dag werden twee echo's ge maakt om trombose en lymfeklierkanker uit te sluiten. „Uiteindelijk bleek het lymf oedeem te zijn. Waarschijnlijk heb ik een klap gehad van de bestralingen. In het begin zat links negenhonderd milliliter meer dan rechts. Dat is een flinke fles wijn." Twee keer per week komt ze voor oedeem therapie bij Tom Zee. „Eerst wordt de zwachtel opengeknipt en meten we hoeveel vocht verdwenen is. Daarna krijg ik manue- le Iymfedrainage en gaat mijn arm 45 minu ten in de lymfapress, die het vocht van on der naar boven drukt en afvoert. Aan het eind wordt mijn arm weer helemaal inge zwachteld. Al met al kost dit anderhalf uur." 'In het begin zat links negenhonderd milliliter meer dan rechts. Dat is een flinke fles wijn.' Grinnikend: „Ik zie het maar als mijn zen momentje, ik hoef dan even niks." Ze moest erg wennen aan de strakke zwachte ling. „Ik heb een keer een stukje openge knipt, omdat het zo irriteerde. Mijn hand liep meteen weer vol vocht." Inmiddels is bij de Arnhemse de hoeveel heid vocht al tot de helft teruggelopen. „Ik hoop dat ik een kous lean dragen als het meeste vocht eruit is; die is redelijk onzicht baar. De zwachtels zijn dik en stug. Je voelt de hele dag een zware arm, heel vervelend." Het dragen van de zogeheten compressie- kous hoort thuis in de tweede behandelings fase, de onderhoudsfase, die vooral moet Meer risico op dik kind als gevolg van keizersnee Kinderen die geboren worden via een keizersnee lopen een ver hoogd risico dik te worden. Dit blijkt uit gegevens van 1.255 Ame rikaanse kinderen. Op 3-jarige leef tijd had 15,7 procent van de kinde ren die via een keizersnee ter we reld kwamen, overgewicht. Bij de kinderen die via een vaginale be valling ter wereld waren geko men, was dat 7,5 procent. tg) http://bit.ly/JYgFx5 Vrouwen in de gevangenis zijn vaak dikker Vrouwen die in de gevangenis ver blijven, zijn gemiddeld dikker dan hun seksegenoten die van de vrijheid genieten. Dit blijkt uit een Brits onderzoek op basis van gegevens van ruim 60.000 gevan genen uit 884 gevangenissen in 15 landen. Voor mannen geldt het tegenovergestelde: zij zijn gemid deld wat minder dik als ze in de gevangenis verblijven. http://bit.ly/IWatAj DNA van eeneiige tweeling niet precies hetzelfde Ofschoon ze zijn voortgekomen uit dezelfde bevruchte eicel, is het DNA (het erfelijk materiaal) van eeneiige tweelingen niet exact hetzelfde. Er kunnen nog bepaal de veranderingen (vermeerdering van een klein stukje DNA in een chromosoom) optreden in het DNA nadat het embryo in tweeën is gesplitst Dat tonen Amsterdam se onderzoekers aan. http://bit.ly/IHzkv6 Griepprik is gunstig voor ongeboren baby De vaccinatie tegen de Mexicaan se griep (2009-2010) was gunstig voor ongeboren baby's. Canadees onderzoek onder ruim 55.000 vrouwen die zwanger waren ten tijde van de vaccinatie tegen Mexi caanse griep, wijst uit dat vaccina tie leidde tot 20 tot 30 procent minder vroeggeboortes, minder sterfte en minder baby's met een laag geboortegewicht. http://bit.ly/lmEvPU MS-muizen te genezen met groeifactor uit stamcellen Het is Amerikaanse onderzoekers gelukt muizen te genezen van de ziekte multiple sclerose (MS). Door de muizen te behandelen met een groeifactor uit stamcel len herstelde bij de muizen de zo geheten myelineschede om de ze nuwcellen. Bij MS is dit laagje ver dwenen. Ook verminderde bij de muizen de mate van ontsteking van het zenuwweefsel. g) http://bit.ly/Jf6rEn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28