'Bij die gedachte krijg ik rillingen op mijn rug' 21 zeeland Motorrijder moet na de winterstop weer één worden met zijn voertuig Picknick op Zeeuwse buitenplaatsen Export woensdag De krant 6 weken voor 18 euro! PZC woensdag 30 mei 2012 door Guido van der Heijden De lekkerste pizza ooit, at ik in Hurricane, Utah. Zo groot als een autoband, van een Eu ropese auto weliswaar. Ik blééf er van eten. Het enige overgebleven stuk liet ik inpakken om er later nog van te genieten. Het bleef per ongeluk in de koelkast liggen na ons vertrek de volgende ochtend. Ik had het er voor over gehad om er weer voor terug te rijden maar ik zat niet aan het stuur, helaas. Amerika heeft de naam van culi nair ontwikkelingsgebied waar ze alle gebreken compenseren met een berg frietjes. Tot nu toe herken ik hier het beeld niet. Zelfs het zo verfoeide fastfood is hier stukken beter. De smerigste hamburger die ik hier at was er een van McDonald's. Die van collegaketen Wendy's was al een stuk beter en voor de handgemaakte hamburgers die we in menig restaurant aten, zou ik in Nederland omrijden. Bij mijn pizza in Hurricane dronk ik een pils dat ik ook niet van de Amerikanen verwacht zou heb- COiOFON pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp G.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Péter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leeq Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevela nden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VCrkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservices of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00- 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehoudèn Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van .Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie: van de PZC of indien u uw:toestemming voor het gebruiken van UW:e-mailadres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC I Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (NA28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven, RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In liet colofon treft u nadere informatie aan. ben. In Gunnison, Colorado werd het heerlijkste bier van een plaat selijke brouwerij geschonken. Het enige Amerikaanse bier dat ik daarvóór kende was Budweiser, het Heineken van Amerika: niet echt vies maar in vergelijking met de betere trappistenbieren een laf, flauw dorstlessertje. Het begrip export heeft voor mij een andere betekenis gekregen. Ik meende altijd dat het een soort van kwalïteitsstempel was. 'Zo goed, dat we het ver over de gren zen verkopen', of zoiets. De werkelijkheid is anders. We slijten alleen de grootste rot zooi aan het buitenland. Wij ex porteren Heineken, van de Ameri kanen krijgen we alleen de meest inferieure producten terug, McDo nald's, Domino's Pizza en Budwei- ser-bier. Het beste houden wij voor onszelf en de Amerikanen denken er hetzelfde over. Nooit geweten dat dat exportkwa liteit is. Dat het de spullen zijn waar een land vanaf wil. Ik zal er voortaan beter op letten. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Eén op de vijf dodelijke verkeers ongevallen in de periode van 2009 tot 2011 betrof een mo torrijder. Opvallend verschijnsel: in de lente, als de motormuizen uit hun winterslaap komen, gaat het vaker mis. door Matfchaniija Schepper Op de beruchte Oesterdam zal motorrijder Pieter-Bas Koutstaal (37) uit Wemel- dinge niet snel meer te hard rij den. Hij schrikt vooral van de vaak dodelijke afloop van de ongeluk ken. „Als het mis gaat, gaat het ook echt behoorlijk mis." Pieter-Bas weet hoe het voelt om onderuit te gaan. „De eerste keer dat ik viel was op een industrieterrein. Ik herinner me alleen nog een harde klap. In het ziekenhuis was er niets aan de hand, maar thuis bleek ik een klei ne hersenbloeding te hebben ge- *had. Ik was enkelzijdig verlamd." Hij is nu weer helemaal de oude. Op het circuit is Pieter-Bas twee keer onderuit gegaan, en nog een keer op een oprit van een snelweg. „Achteraf bleek er een langgerekt dieselspoor op de weg te liggen. Zoiets zal ik nu niet zo snel meer missen. Ik ben veel alerter. Ik kijk goed en rij nooit meer te hard." Vooral bij afritten van snelwegen met een vangrails is hij voorzich tig. „Het is echt verschrikkelijk als je daar tegen aanknalt. Bij die ge dachte krijg ik rillingen op mijn rug." Maar in het algemeen vindt hij de verkeersveiligheid in Neder land goed geregeld. Pieter-Bas heeft weieens een op friscursus gevolgd. „Ik weet zeker dat de helft van de motorrijders nu zou zakken op zijn bijzondere verrichtingen, inclusief ikzelf Het is gewoon goed om een dag te oe fenen met een goede instructeur." Hij benadrukt dat motorrijden een leuke hobby blijft. „Als je nor maal doet is er niets aan de hand. Ik ben nu wel genezen van het sportieve rijden." De afgelopen twee we ken ging het drie keer mis. Drie mo torrijders kwamen om het leven; twee daarvan bij een eenzijdig ongeval. Volgens René Brasser, verkeers schoolhouder in West-Souburg schatten rijders vaak hun snelheid niet goed in, hebben ze geen con trole over het voertuig of vertonen haantjesgedrag. In de lente is er nog een risicofac tor: „Begin eerst op een rustige weg. Als de motor een paar maan den in de schuur heeft gestaan, doe je er goed aan weer te wen nen aan het gevoel van je voer tuig." Om deze reden bieden rijscholen opfriscursussen aan. Brasser: „He laas doen juist de slechtste rijders daar vaak niet aan mee. Het is niet alleen de zaak van automobilisten om goed te anticiperen, maar ook vooral van de rijders zelf Zij moe ten er rekening mee houden dat automobilisten niet goed opletten. Je moet gewoon zorgen dat je ge zien wordt." Training bij Motorrijschool Brasser. Ook wijst hij op het nut van be schermende kleding. De leren mo- torkleding blijft nogal eens in de kast, als de temperaturen zomers worden. Maar zo'n motorpak kan bij een glijpartij het verschil ma ken tussen een flinke brandwond of een zwaar gehavend been, zegt Wijnand Blommaert van het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). In september 2011 ondertekende het ROVZ een manifest van MAG (Motorrijders ActieGroep), uit naam van de wegbeheerders. Die verplichten zich met de onderteke ning van hun kant om te zorgen dat wegen veiliger ingericht wor den. Zo worden geleideplanken aange bracht bij vangrails, om te voorko men dat motorrijders bij een onge val ernstig letsel krijgen als ze hard in aanraking kómen met de stalen poten waarop die staan. „Anderzijds verwachten wij van het MAG dat die hun achterban duidelijk maken dat motorrijders echt heel kwetsbaar zijn. Ze moe ten zorgen dat ze zichtbaar zijn, bijvoorbeeld door over hun donke re pakken een veiligheidshes të - dragen." Het ROVZ broedt momenteel op een campagne voor motorrijders. Vanaf 19 januari 2012 wordt in heel Europa een nieuw motorrijbe wijs ingevoerd. Naast het lichte en het zware komt er dan nog een voor de middencategorie. Motorrij ders kunnen zo langzaam naar een zwaardere motor toe groeien. Ook worden de eisen voor het mo torrijden voor jongeren tot 24 jaar aangescherpt. MIDDELBURG - Picknicken op een Zeeuwse buitenplaats. Dat kan in het kader van het Jaar van de His torische Buitenplaats en het Zeeuws Jaar van het Water. Zon dagmiddag 24 juni wordt er op Ter Hooge bij Middelburg een pro gramma aangeboden. Een week la ter, zondag 1 juni, is_Mon Plaisir in Schuddebeurs aan de beurt. Beide middagen bevat het pro gramma tussen 12 en 15 uur na tuurwandelingen onder leiding van een gids, lezingen over de ge schiedenis van de Zeeuwse buiten plaats, harp- en fluitmuziek van Da Capo, schminken voor de klein tjes en een picknick aan het water. Wie niet zelf eten en drinken mee neemt kan een knapzak vol Zeeuwse producten bestellen. De Zeeuwse Buitenplaatsen Zo- mertournee wordt zaterdag 23 juni voorafgegaan door een avond met liederen van de Zeeuwse compo nist Gerard von Brucken Fock (1859-1935). Dat concert door mez zosopraan Bernadette ter Heye en pianist Rien Balkenende vindt plaats op Ter Hooge, waar de com ponist werd geboren. Er worden liederen gezongen uit zijn stuk Laag water aan de Schelde. Ook werk van Eissler en Wagner komt aan bod. De muziekavond wordt gehouden in de kleine muziekzaal van Ter Hooge. Er is daardoor slechts een beperkt aantal kaarten verkrijg baar. De eerste vijf gegadigden via www.scez.nl/zomertournee krij gen gratis toegang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2