Broodoproer laait vurig op 15 Blijf geloven in je kind, en ook in anderen Inkijkje in ateliers van kunstenaars 'Theatrale aanklacht tegen mensonterende uitbuiting' agenda woensdag 30 mei 2012 Openluchtspel Het Broodoproer, 1609 beleeft zondagmiddag in en rond het Landbouwhaventje van Kats een eenmalige opvoe ring. Rob Maaskant tekent voor dit 'quasi historisch spektakel' als onderdeel van het festival 'De Katse Kerk 10 jaar'. door Ali Pankow Vrouwe Loenken wat wilde gij? Zij wil den armoei omkeren. Zorgen om ande ren leren. Om brood, om brood, om broden ging zij. Dit zijn versregels uit het lied dat in De Vierschaar wordt gezongen. Zij ver woorden de kern waar het om draait in Het Broodoproer. Rob Maaskant baseerde zich op de gebeurtenis zoals beschreven in 'Pioniers aan de Oosterschelde' van Dr. Weiten. In 1598 is een deel van Noord-Beveland drooggelegd. De bevolking van het eiland be staat uit pioniers, boeren, herders, achtergebleven dijkwerkers, avon turiers, gedeserteerde soldaten en mensen, die vanwege hun geloof elders werden vervolgd. „In 1609 zijn dat ook de achter gronden van de inwoners van het toenmalige gehucht Catz. Zij heb ben net een pestepidemie achter de rug. De geschiedenis wijst uit dat daarbij onder mannen altijd veel meer slachtoffers vielen dan onder vrouwen. Enkele jaren na zo'n epidemie bUjken de vrouwen nog aanzienlijk in de meerder heid", licht Maaskant toe. Volgens hem verklaart dat ook enigszins de daadkracht van Loenken Ketelaers. Zij was wat omstreden binnen het dorp van toen. Loenken was een doopsgezinde boerin en pioniers vrouw die brood smokkelde van uit het aan de andere kant van de Oosterschelde gelegen Goes. Zij kantte zich daarmee tegen de over heid. De boeren, de molenaars en de gezagdragers speelden onder één hoedje.-Zij hielden de weinige voorraden graan die er nog waren vast om ze tegen een hoge prijs op de markten in Goes en Zierikzee te kunnen verkopen. In het dorp zelf heerste hongersnood. Maaskant omschrijft Het Broodop roer als 'een muzikaal theatrale aan klacht tegen de mensonterende Repetitie voor 'Het Broodoproer' met Lieneke Verkamman die even Edith Breure'vervangt. - foto Ronald den Dekker uitbuiting van het gewone volle in tijden van pest, honger en armoe de'. In de uitwerking worden veel voorkeuren van deze Zeeuwse theatermaker gebundeld: vuur, mu ziek, oplaaiende emoties, kermis gewoel en een groep artistieke lie den die in een soort live road-mo- vie setting samen met de toeschou wers door het Zeeuwse landschap trekken. De cast biedt een kleurrij ke mix met leden van de plaatselij ke toneelvereniging Commedia del- la Mare, leerlingen' van de basis school, het plaatselijke koor 'Mag het licht uit?' maar ook met muzi kanten, beeldend kunstenaars en vuurmakers van Maaskants eigen gezelschap Het Bedrijf v/h. De hoofdrol van Loenken wordt ver tolkt door Edith Breure. Gerda Knuivers, kostuumontwerp ster én inwoonster van Kats droeg Rob Maaskant aan als de man bij uitstek om contouren en teksten voor dit spektakelstuk te leveren. Han ter Keurs van de Stichting De Katse Kerk kwam met het oor spronkelijke historische verhaal aan. De broodsmokkel van Loen ken Ketelaers sprak tot de verbeel ding van Maaskant. „Het brood dat zij het dorp wilde binnen bren gen, werd voortdurend in beslag genomen. Toch voer zij steeds op nieuw heen en weer. Het stuk be gint daarom in de oude Land- bouwhaven. Daar komt Loenken aan met haar bootje en wordt zij gevangen genomen", vertelt Maas kant. Het Broodoproer biedt eerst een inleidende scène op het Havenpla teau vanaf 14.00 uur. Verspreid over het terrein staan vuurkorven opgesteld en zijn er wat kermislie- den en marktlieden in de weer. Het koor 'Mag het licht uit?' levert een belangrijk aandeel in het ge zongen proces tegen Loenken in De Vierschaar. Koorlid Aarnoud de Molennaar heeft er de liedtek sten voor geschreven. Het spel heeft zich dan inmiddels ver plaatst naar verderop in de polder bij Kats iets achter de'kuststrook. Door het gevangen nemen en ver oordelen van de moedige brood- smokkelaarster begint de stem ming onder het volk behoorlijk grimmig te worden. De gezagdra gers vrezen voor een opstand. Hun bazen zouden dat zeker niet op prijs stellen. Wellicht zou dat henzelf de kop kosten, dus zwich ten ze voor het verzet en laten uit eindelijk het brood onder de bevol king uitdelen. Zondag 3 juni, entree: Kruispunt Boomdijk/Zuidlangeweg/Havenweg vanaf 14.00 uur. Heeft de kunst je gebracht wat je had gehoopt dat ze je zou brengen? Die vraag loopt als een rode draad door het nieuwe dubbelnummer van het Zeeuwse kunsttijdschrift Decreet. Tientallen kunstenaars uit de pro vincie werkten eraan mee. Hun antwoorden zijn niet altijd eendui dig, maar wel geeft hun medewer king een zeer bekijkenswaardige doorsnede van wat er aan kunst wordt gemaakt. Veel kunstenaars boden ook een inkijkje in hun atelier, wat je als le zer soms het gevoel geeft 'een ge heim gebied' te betreden, zoals Harmen Eijzenga in een inleiden de bijdrage formuleert. Dit nummer - wederom bijzonder vormgegeven - bevat tevens een ge sprek met Mariette Dölle, program maleider bij TENT in Rotterdam. Ook toont Leon Riekwell, die bin nenkort afscheid neemt'bij Buro Beeldende Kunst Vlissingen (de- Willem3), een selectie uit de expo sities en projecten die onder zijn hoede tot stand kwamen. Decreet nr. 7/8, €15,- Verkrijgbaar bij de Drvkkery, Zeeuws Museum, Galerie Pop in Domburg, deWillem3 in Vlissin gen en in de Grote Kerk Veere. Binnen kort ook in andere boekhandels, gale ries en musea. Meer informatie op www.magazine-decreet.nl Twaalf Zeeuwse kunstenaars, verbon den aan kunstwerkplaats KipVis expose ren momenteel in de Grote Kerk in Veere. Te bezoeken tot 24 juni, di t/m zo 11.00-17.00 uur. Meer agendanieuws op de website van deze krant. Vlissingen Nederlands Kamerkoor zingt met Musi- ca Cordis, Voci Miste en Middelburgs Ka merkoor. NS-station Vlissingen, 12.30 uur Middelburg Karin Bloemen, cabaretprogramma. Stadsschouwburg, 20.00 uur door Jan van Damme Op het weblog 'Zeelandgeboekt' van de PZC worden Zeeuwse boeken en tijdschriften gesignaleerd. In de krant wordt wekelijks een titel van het blog in de schijnwerpers gezet. Boos, verdrietig, geïrriteerd, wanhopig, gefrustreerd. Als de hulpverlening naar je ei gen gevoel steken laat vallen. Als een dokter niet doet wat jij wilt. Als een leraar een andere kijk op je kind heeft dan jijzelf Dan bel je de krant. Daar wordt dan voorzich tig gereageerd. Wat speelt er pre cies, wat is het verhaal van de be schuldigde hulpverlener of docent. En zegt het verhaal iets over het functioneren van de gezondheids zorg en het onderwijs? Zijn er offi ciële klachten ingediend? Dat wordt allemaal meegewogen. Pas dan wordt beslist of en hoe er een verhaal wordt gemaakt. Zo gaat dat op een krantenredactie. Maar tegenwoordig zijn er meer, veel meer kanalen om onvrede ken baar te maken. Bijvoorbeeld via een eigen boekje. Onlangs verscheen bij de uitgeve rij Free Musketeers In 't verdom hoekje van Elma Nieuwdorp- Koole. De schrijfster woont in Goes en werd in 1965 geboren in Borssele. Ze heeft een man en twee dochters. Het boek gaat over de oudste dochter, puber Emily, die tegen haar zin in het speciaal onderwijs wordt geplaatst. Op de achter-cover staat: „Het boek is een puur non-fictie verhaal met enkel waargebeurde voorvallen, ge schreven vanuit de belevingswe reld van een moeder. Een must voor alle ouders, verzorgers en be geleiders van tieners." Ik vind dit een beetje een lastig verhaal. Elma Nieuwdorp-Koole vertelt haar verhaal, als moeder. Dat is slechts één kant van het ge heel. Andere partijen komen niet of alleen Via Elma aan het woord. Het is non-fictie. Dan mag ik aan nemen dat alle scholen die de re vue passeren, evenals de bij de (voor)naam genoemde leerkrach ten, echt zijn. De één te dit, de an der te dat. Het is allemaal goedbedoeld, onge twijfeld. Maar ik wil dat toch echt niet op deze manier in een relatief duur boekje lezen. Wie wil kan concluderen dat zo'n geschrift rich ting smaad gaat. Zoals een mentor; die beschuldigd wordt van 'com pleet verkeerd handelen'. In feite wordt een hele onderwijssector aan de schandpaal genageld. Pag. 25: „Is dat nu de kracht van spe ciaal onderwijs. Zodra er moeilijk heden ontstaan een kind keihard laten vallen." Natuurlijk kan ik de slotwoorden van het boek onder schrijven: „...blijf geloven in je kind en in je eigen mening, steun je kind en gebruik je gezonde ver stand." Immers, als je dat doet schrijf je geen boek dat als een. smaadschrift kan worden opgevat. Elma Nieuwdorp-Koole: In 't verdom hoekje - Uitgeverij Free Musketeers, 48 pagina's, 15,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15